Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna do basu na Eminence Kappa 15A

Konsul 10 Gru 2011 11:58 2106 8
  • #1 10 Gru 2011 11:58
    Konsul
    Poziom 23  

W planach mam budowę kolumny do gitary basowej na głośniku Eminence Kappa 15A. Producent dopuszcza takie zastosowanie, więc nie powinno być źle, pomimo tego, że głośnik nie jest typowo basowy. Nie ma co wybrzydzać, bo kupiłem go naprawdę okazyjnie. Eminence tutaj:
    http://www.eminence.com/pdf/Kappa_15A_cab.pdf
    podaje obudowę bas refleks nieco ponad 100l, więc taką wykonam. Zastanawia mnie tylko ta górka na ok. 1,8kHz w charakterystyce: http://www.eminence.com/pdf/Kappa_15A.pdf . Lubię jak bas brzmi jaśniej, ale w tej sytuacji nie wiem co z dodatkowym driverem. Od początku zrobiłem założenie, że go zastosuję, ale może nie ma takiej potrzeby, a jeśli jest to jak zgrać go z tym podbiciem? Nie mam rozeznania w głośnikach estradowych, a tym bardziej driverach. Prosiłbym o jakieś przykłady. Czy w roli zwrotnicy stosuje się prosty kondensator plus ewentualny tłumik (może regulowany?), czy może bardziej rozbudowany układ?

0 8
  • #3 10 Gru 2011 12:31
    Konsul
    Poziom 23  

Dzięki za ten trop. Rzeczywiście Orange nie zastosował drivera. Z drugiej strony kolumna opisywana jest jako potencjalne uzupełnienie modelu OBC410, który oprócz 4x10" ma jeszcze driver. Objętość paczki jest chyba nieco mniejsza niż zalecana przez Eminence.

0
  • #4 10 Gru 2011 12:57
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Powoli, bo czegoś tu nie rozumie. Jaki driver?

To ma być w końcu paczka pełno pasmowa 2 drożna czy kolumna basowa jak to określiłeś w tytule postu, bo ja już nie ogarniam.

Jeśli ma to być paczka pełno pasmowa, to należy zastosować zwrotnicę oraz driver. Najlepiej było by ciąć głośnik basowy właśnie przed tym podbiciem alby je możliwie łatwo zniwelować, natomiast jeżeli ma to być paczka basowa, to przy takiej mocy proponował bym cięcie aktywne, lub w ostateczności pasywne.

Tutaj proponował bym cięcie 12dB/okt na 150Hz lub jeszcze niżej (100-120Hz).

Kto nie rozumie?
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #5 10 Gru 2011 13:10
    Konsul
    Poziom 23  

To ma być kolumna do gitary basowej. One rządzą się nieco innymi prawami. Zwykle głośnik basowy gra swoim pełnym pasmem, a driver tylko je uzupełnia od góry. Przykładem może być Hartke VX115, czy Ampeg PN115 HLF.

0
  • #6 10 Gru 2011 14:52
    adambyw
    Moderator Akustyka

Luke, chcesz obciąć woofer od góry na 150Hz. Ok, ale to nie ma być subwoofer tylko paczka gitary basowej. gdzie pasmo powyżej? Np. klangu bardzo istotna jest góra.

Widziałem jednego basistę który stosował tylko OBC115. Jeżeli dokładać do tego driver, to zostawił bym woofer na pełnym paśmie i dołożył driver, przez kondensator, i najlepiej przez przełącznik z tłumikiem.

0
  • #7 10 Gru 2011 17:57
    Konsul
    Poziom 23  

Oczywiście najchętniej grałbym na dwóch kolumnach np. 115 + 410 z driverem, ale na w tym momencie chcę ograniczyć się do 115, bo na razie bardziej zależy mi na dole niż szybkości. Oglądam fabryczne konstrukcje z driverami i widzę, że producenci raczej nie stosują rozwiązań z najwyższej półki. Wydaje mi się, że taki Tonsil GDWT 9/100 FP ze zwrotnicą drugiego rzędu z podziałem 4-5kHz da radę i tak będę eksperymentował. Ewentualnie dodam żarówkę jako zabezpieczenie i przełącznik ON/ON+tłumik 6dB/OFF.

0
  • #8 10 Gru 2011 18:11
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

adambyw napisał:
    Luke, chcesz obciąć woofer od góry na 150Hz. Ok, ale to nie ma być subwoofer tylko paczka gitary basowej.

Przepraszam, nie wiem jak ja to czytałem, aczkolwiek nie doczytałem że ma to być paczka basowa do gitary.

W takim przypadku cięcie głośnika basowego na 150Hz było by nieporozumieniem, więc w Twoim przypadku po prostu zalecane jest puszczenie go pełnym pasmem lub/i dołożenie ewentualnie jakiegoś wysokotonowca, jednak jak już zauważyłeś, mało kiedy się go stosuje w takich konstrukcjach ;)

0
  • #9 11 Gru 2011 22:45
    Konsul
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o obudowę to planuję kształt sześcianu o krawędzi ok. 50cm. Głośnik z przodu przy dolnej krawędzi. Bezpośrednio nad nim driver z portami bas refleks po bokach (2x 10cm). Wpadłem jeszcze na pomysł ścięcia tylnej dolnej krawędzi pod kątem 45 stopni tak, żeby można było pochylić kolumnę. Coś jak w tej:
    Kolumna do basu na Eminence Kappa 15A
    Zastanawiam się tylko jak dużo musiałbym ściąć w takim sześcianie żeby całość była stabilna w obu pozycjach. Kiedy będzie niepochylona będzie dociąży przód więc będzie stabilnie, ale po pochyleniu może chcieć wrócić do niepochylonej pozycji zwłaszcza przy sześciennym kształcie i głośniku w dolnej części.

0