Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt domowej instalacji antenowej DVB-T...

10 Gru 2011 20:56 5666 15
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich :wink:
    Chciałbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu instalacji antenowej w moim domu. Mianowicie chciałbym podłączyć sygnał naziemnej telewizji cyfrowej na 4 telewizory na piętrze i jeden na parterze, i teraz pojawia się pytanie czy muszę kupić 5 dekoderów dvb-t czy można jakoś rozdzielić ten sygnał. Mam także problem z anteną gdyż obecna nie będzie się nadawała ponieważ obraz jest zniekształcony. Do najbliższego nadajnika mam ok. 40-50km, więc antena powinna być dość "potężna" :). Bardzo bym prosił kogoś kto mógłby mi zaproponować jak utworzyć taką instalację, jaką antenę i dekoder kupić i czy do każdego tv muszę kupować oddzielny dekoder czy można rozdzielić sygnał z jednego :?: A jeśli można rozdzielić to prosiłbym o jakiś schemat jak podłączyć i jakie urządzenie kupić.

Poprawiono pisownię w temacie i poście!
    [_P_]
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Tu masz Link do przykładowej instalacji.

jeśli telewizory nie mają wbudowanych tunerów dvbt to musisz je zakupić do każdego tv.

Tak odległość od nadajnika nie musi znaczyć, że potrzeba super anteny.

Podaj gdzie mieszkasz to pomoże określić potrzebne wyposażenie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Tutaj kłania się regulamin, że dość mało danych aby można było coś konkretnie podpowiedzieć.
    Regulamin pkt 3.1.15.

KuReK93 napisał:
    Chciałbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu instalacji antenowej w moim domu.

Z jakiej lokalizacji odbierasz obecnie TV.
    Twoja lokalizacja i nadajnika.

Czy masz już kabel koncentryczny. ??

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    A więc tak:
    Obecnie posiadam 2 anteny jedna odbiera sygnał prawdopodobnie z Białegostoku ( i na tej właśnie są zakłócenia) druga antena jest skierowana na ten sam nadajnik ale prawdopodbnie jest troche mocniejsza, bo zakłócenia są mniejsze, anteny instalował przed laty okoliczny monter RTV.
    Teraz chciałbym łapać sygnał z nadajnika Siedlce/Łosice gdyż mam bliżej do tej lokalizacji, moja lokalizacja to gmina Sterdyń a więc około 50 km od nadajnika Siedleckiego.
    Nie posiadam kabla koncentrycznego, obecne ateny też trzeba będzie wymienić na jedną mocniejszą ( po ustawieniu na Siedlce odbierają jeszcze gorzej, a poza tym zamiast dwóch anten wolałbym jedną).
    Chciałbym także aby ta instalacja była zrobiona dość solidnie i na stałe bo obecne kable po prostu wiszą sobie po całym domu, gdzie niegdzie doczepione do ścian, nową instalację chciałbym poprowadzić pod tynkiem gdyż szykuje mi się mały remont.
    Żaden telewizor nie posiaa wbudowanego dekodera.
    Co chciałbym zrobić i w jakim zakresie potrzebuje pomocy:
    1. Instalację antenową na stałę:
    a) na piętrze na gniazdach wyjście sygnału cyfrowej tv naziemnej
    b) na parterze sygnał z anteny( mam zamiar kupić telewizor z wmontowanym dekoderem, gdyż obecny już się trochę sypie)
    2. Jaki osprzęt miałbym kupić ( jaką antenę i dekoder, oraz czy istnieje możliwość rozdzielenia sygnału z dekodera czy potrzeba kupować np. 4 dekodery, jaki kabel koncentryczny itp.)
    3.Prosiłbym także drodzy koledzy o jakiś projekt takiej instalacji
  • Pomocny post
    Moderator
    Zacznij od przestudiowania tej informacji:
    http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_...iemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm#02

Zawarte tam wskazania są bardzo uniwersalne i pozwalają zapoznać się z ogólnymi zasadami.
    Ale zawsze każda instalację robi się pod konkretne zapotrzebowanie i do konkretnych warunków.
    Oddziel dwie zasadnicze sprawy:
    - instalacja antenowa;
    - wyposażenie odbiorników.
    Najlepiej jest, jak każdy z odbiorników analogowych posiada własny dekoder DVB. Stosowanie wspólnego dekodera dla kilku odbiorników jest możliwe, ale wówczas odbieranych jest tyle programów ile jest dekoderów.

W każdej instalacji diabeł tkwi w szczegółach. Jedna z podstawowych zasad to możliwie jak najkrótszy kabel antenowy.
    Zastanów się jak zaadoptować ten rysunek do Twoich warunków.
    Zapewne będziesz miał pytania.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    KuReK93 napisał:
    Mam także problem z anteną gdyż obecna nie będzie się nadawała ponieważ obraz jest zniekształcony.

obraz jest zniekształcony bo masz na 99% uszkodzony / źle dobrany wzmacniacz w antenie lub uszkodzony zasilacz antenowy. Może być drobiazg.

KuReK93 napisał:
    Do najbliższego nadajnika mam ok. 40-50km, więc antena powinna być dość "potężna" :).

nie musi być "potężna", ale powinna być po prostu dobra i skuteczna. W większości przypadków można korzystać z istniejących anten.
    Możesz zrobić zdjęcie tych anten, co to je masz?

a tu masz kierunek na nadajnik (włącz opcję 'Satelita' to być może zobaczysz swój dom... :D)
  • Poziom 17  
    _cheetah_ napisał:
    KuReK93 napisał:
    Mam także problem z anteną gdyż obecna nie będzie się nadawała ponieważ obraz jest zniekształcony.

obraz jest zniekształcony bo masz na 99% uszkodzony / źle dobrany wzmacniacz w antenie lub uszkodzony zasilacz antenowy. Może być drobiazg.

KuReK93 napisał:
    Do najbliższego nadajnika mam ok. 40-50km, więc antena powinna być dość "potężna" :).

nie musi być "potężna", ale powinna być po prostu dobra i skuteczna. W większości przypadków można korzystać z istniejących anten.
    Możesz zrobić zdjęcie tych anten, co to je masz?

a tu masz kierunek na nadajnik (włącz opcję 'Satelita' to być może zobaczysz swój dom... :D)

Jutro spróbuję podrzucić fotkę tych anten, są to najtańsze chyba jakie miał ten monter (kosztowały około 25zł za sztuke wraz ze wzmacniaczem, z tego co pamiętam), a wzmacniacz raczej nie jest uszkodzony, bo odbierały tak od nowości, pamiętam że na takiej staraj antenie tv (miała może z 15/20 lat) odbierał nawet bez wzmacniacza, wyglądała ona mniej więcej tak: http://www.burak.pl/produkt/antena-1121-60-kierunkowa-uhf-3/ tylko była sporo większa, obecna to coś takiego http://www.zbigniew-audiovideo.pl/mstb2b/catalog/product_info.php?products_id=18. Wielkie dzięki za mapkę fajna sprawa, i dobrze widać mój domek :D
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    KuReK93 napisał:
    a wzmacniacz raczej nie jest uszkodzony, bo odbierały tak od nowości, pamiętam że na takiej staraj antenie tv (miała może z 15/20 lat) odbierał nawet bez wzmacniacza,

wzmacniacz albo zasilacz sieciowy mógł być uszkodzony od nowości, albo zwyczajnie jest za silny dla twojej lokalizacji. Bywa.

Na 'siatce' powinieneś mieć nawet odbiór DVB-T bez wzmacniacza. Wszystko zależy od lokalnych warunków.

KuReK93 napisał:
    Wielkie dzięki za mapkę fajna sprawa, i dobrze widać mój domek :D

no, jak się jest w obszarze o dużej dokładności zdjęcia to widać nawet rzeczy na podwórku... :D
  • Poziom 17  
    _cheetah_ napisał:
    KuReK93 napisał:
    a wzmacniacz raczej nie jest uszkodzony, bo odbierały tak od nowości, pamiętam że na takiej staraj antenie tv (miała może z 15/20 lat) odbierał nawet bez wzmacniacza,

wzmacniacz albo zasilacz sieciowy mógł być uszkodzony od nowości, albo zwyczajnie jest za silny dla twojej lokalizacji. Bywa.

Na 'siatce' powinieneś mieć nawet odbiór DVB-T bez wzmacniacza. Wszystko zależy od lokalnych warunków.

KuReK93 napisał:
    Wielkie dzięki za mapkę fajna sprawa, i dobrze widać mój domek :D

no, jak się jest w obszarze o dużej dokładności zdjęcia to widać nawet rzeczy na podwórku... :D

No ale żeby dwa wzmacniacze były od nowości rozwalone?? Poza tym zakładał to monter z doświadczeniem i powiedział że u mnie będą problemy z odbiorem ( od strany na której skierowana jest antena rośnie las w odległości około 200m od domu, a po drodze są jeszcze budynki gospodarcze) Poza tym od zawsze były jakieś problemy z odbiorem ( pamiętam że Polsat dopiero złapaliśmy jakieś 12-14 lat temu, a co dziwne czasem rano można złapać jakieś ruskie programy :), i tvp info bo nie zawsze odbiera)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    hm, masz dwie anteny - one są niezależne i podłączone do różnych TV, czy jakoś razem połączone?

Kiedyś odbiór był na antenie bez wzmacniacza, jak napisałeś - i też obraz się "wyginał"? A teraz - napisz po kolei, jakie kanały analogowe odbierasz z każdej anteny i jaką mają jakość (wyginanie i szum).

A, i obie anteny mają w sobie wzmacniacze?
  • Poziom 17  
    _cheetah_ napisał:
    hm, masz dwie anteny - one są niezależne i podłączone do różnych TV, czy jakoś razem połączone?

Kiedyś odbiór był na antenie bez wzmacniacza, jak napisałeś - i też obraz się "wyginał"? A teraz - napisz po kolei, jakie kanały analogowe odbierasz z każdej anteny i jaką mają jakość (wyginanie i szum).

A, i obie anteny mają w sobie wzmacniacze?

Kiedyś była zamontowana jedna antena kierunkowa, bez żadnego wzmacniacza ( a w każdym razie nie było podłączonego żadnego zasilacza) do jednego starego tv (firmy colormat taki stary niemiecki telewizor) odbierały z niego TVP 1; TVP 2; Polsat i czasem jakieś ruskie łapało ale bardzo słabo. Jakoś w 2007 roku przyszła wichura i antena poszła w las. Przyjechał monter i zainstalował dwie siatkowe, jedna jest podłączona do jednego telewizora (posiada wzmacniacz, i jest zamontowana od frontu domu)Odbiera na niej TVP 1 ; TVP 2; TVP Info; Polsat wszystkie szumią, a czasem wręcz nie da się oglądać. Druga antena jest zainstalowana w miejsce starej (od szczytu domu) także posiada wzmacniacz i zasila 3 telewizory, sygnał rozdzielony spliterami ( ta antena odbiera bardzo dobrze TVP 1; TVP 2; Polsat, z TVP info niestety średnio sobie radzi.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Dla porządku - antena skierowana na południe (odbiór z Łosic)? kanały analogowe i cyfrowe z Łosic

KuReK93 napisał:
    Kiedyś była zamontowana jedna antena kierunkowa, bez żadnego wzmacniacza ( a w każdym razie nie było podłączonego żadnego zasilacza) do jednego starego tv (firmy colormat taki stary niemiecki telewizor) odbierały z niego TVP 1; TVP 2; Polsat i czasem jakieś ruskie łapało ale bardzo słabo.

przy odległości rzędu 50km i dobrym profilu terenu tak mogło być. TVP Info nie było, bo ma realnie małą moc w stosunku do pozostałych.
    A znaczy to dodatkowo tyle, że nie powinieneś mieć większych problemów z odbiorem obu mux-ów w DVB-T. Kupuj lub kombinuj jakiś dekoder i sprawdzaj... :D

KuReK93 napisał:
    Przyjechał monter i zainstalował dwie siatkowe, jedna jest podłączona do jednego telewizora (posiada wzmacniacz, i jest zamontowana od frontu domu)Odbiera na niej TVP 1 ; TVP 2; TVP Info; Polsat wszystkie szumią, a czasem wręcz nie da się oglądać.

na 99,9% uszkodzona instalacja - najpewniej uszkodzony wzmacniacz, zasilacz antenowy albo jakieś połączenie/złącze. Wygląda, że odbierasz na samym kablu antenowym.
    Chyba, że antena jest całkowicie przesłonięta dachem, w co jakoś nie wierzę...

KuReK93 napisał:
    Druga antena jest zainstalowana w miejsce starej (od szczytu domu) także posiada wzmacniacz i zasila 3 telewizory, sygnał rozdzielony spliterami ( ta antena odbiera bardzo dobrze TVP 1; TVP 2; Polsat, z TVP info niestety średnio sobie radzi.

tu by się mniej więcej zgadzało. TVP Info idzie słabo, bo ma małą moc.

Dobra, a na której antenie masz te "wygięcia" obrazu?

Jeśli na pierwszej, to jest to objaw za niskiego sygnału, jeśli na drugiej - zbyt wysokiego sygnału (przesterowania wzmacniacza) lub, co bardziej prawdopodobne, uszkodzenia zasilacza / wzmacniacza.
  • Poziom 17  
    Właśnie na pierwszaej obraz ma różne odpały :/ W czwartek albo w przyszłą środę postaram się kupić jakiś dekoder, może ktoś mógłby polecić jakiś tani, sprawdzony i dobry :) Sprawdzę też obraz na jednej i drugiej antenie i dam znać jak i co. No i ostatnie pytanie, bo z tego co wyczytałem do każdego odbiornika muszę kupić oddzielny dekoder, trochę szkoda, bo sporo mnie to będzie kosztować ale cóż...
  • Poziom 39  
    KuReK93 napisał:
    Właśnie na pierwszaej obraz ma różne odpały :/

bo sygnał za słaby.

KuReK93 napisał:
    No i ostatnie pytanie, bo z tego co wyczytałem do każdego odbiornika muszę kupić oddzielny dekoder, trochę szkoda, bo sporo mnie to będzie kosztować ale cóż...

no tak jest - jeden TV - jeden dekoder.

KuReK93 napisał:
    postaram się kupić jakiś dekoder, może ktoś mógłby polecić jakiś tani, sprawdzony i dobry :)

popatrz --> tam i tam vViva, Signal, Cabletech, Opticum, Ferguson...
  • Poziom 17  
    Na razie wielkie dzięki wszystkim za pomoc, jak kupię dekoder odezwę się co i jak.
  • Poziom 17  
    Ok pożyczyłem dekoder od znajomego, bo w pobliskim sklepie RTV/AGD straszna drożyzna i nie ma nic ciekawego niestety. Poszukam jeszcze czegoś na allegro co będzie najlepszym rozwiązaniem. Po podłączeniu dekodera i wyszukaniu programów są niestety zakłócenia wskazujące na zbyt niski sygnał, czyli antena do wymiany tak jak myślałem. I oto moje pytanie, możecie polecić jakąś dobrą antenę kierunkową (przypominam znajduję się w odległości 54km od nadajnika) i jaki wzmacniacz do niej dobrać czy kupić jakąś od razu ze wzmacniaczem?? Bardzo proszę o pomoc gdyż chciałbym na święta już móc się cieszyć cyfrową telewizją naziemną :)

Nie pisz posta pod postem/ edytuj!
    [_P_]