Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcanie Semprona na płycie bez blokady PCI

10 Gru 2011 21:11 1646 11
  • Poziom 8  
    Witam,
    Jestem posiadaczem procka Sempron 3200+ oraz płyty Asus A8NE-FM. Wgrałem do płyty zmodyfikowany bios z opcjami OC, jednak z tego co widzę płyta ta nie ma blokady PCI i jak choćby minimalnie podkręce procka to PCI idzie też w górę. Co dziwne PCI E stoi w miejscu. W każdym razie chciałem się spytać czy przy takiej sytuacji podkręcanie procka jest bezpieczne, a jeśli tak to do jakich wartości?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Zalezy czy peryferia plyty typu karta dzwiekowa/kontroler dyskow/karta sieciowa sa na PCI czy na PCI-E.
    Jesli nic nie ma na szynie PCI to bigosu nie narobi.
    Jak np kontroler hdd jest na PCI to moga sie dziac rozne kwiatki, lacznie z uszkodzeniem danych lub dysku.
    Karta dzwiekowa i sieciowa sa mniejszym problemem, na ogol poprostu przestaja dzialac ;) Choc bywa ze calkowicie pasc tez moga.

Nie znam tej plyty ani konstrukcji chipsetu NF4.
    Zobacz np Everestem jakie szyny sa podpiete do tych urzadzen.

Ogolnie przyjete jest ze 37MHz jest bezpieczne dla PCI, choc czasem i przy 42 sie nic nie dzieje. Powyzej tej granicy bywa na ogol zle ;)
    Ale jak mowie, nie tyle samo PCI nie wytrzymuje, co urzadzenia na tej magistrali.
    Jak nic nie jest dopiete na niej to teoretycznie moze poleciec wysoko bez problemow.
  • Poziom 28  
    Podkręcianie procka jest bezpieczne, co najwyżej urządzenia na szynie pci będą robić problemy. Poszukaj dobrze napewno jest blokoda PCi, jak nie to zmień bios.
  • Poziom 8  
    Dysk chyba jest pod PCI bo w Evereście pisze:
    Kontroler IDE Standardowy podwójny kontroler PCI IDE
    Jeśli dobrze rozumiem oczywiście.
    Bios już zmieniłem na zmodowany z opcjami OC ale blokady tam nie ma. A nie wiem gdzie można znaleźć jakiś lepszy.
  • Poziom 21  
    Blokady pci na tej płycie nie ma i nie będzie nigdy, bo jest to taka okrojona konstrukcja po prostu.
  • Poziom 8  
    Hmm właśnie co do tej blokady to ja teraz już sam nie wiem jak jest. Bo jak się próbuje podkręcić glockgenem to pci rośnie, a gdy podkręci się biosie to pci blokuje się przy wartości 33.34. Po podkręceniu w biosie można dalej kręcić clockgenem a wartości pci pozostają bez zmian. Więc jak to jest z tą blokadą? Może być, że clockgen źle czyta wartości pci? Bo podkręciłem na razie procka o 200mhz, ale boję się jechać dalej.
    Mały edit sprawdziłem też programem n tune i pokazuje pci 33 więc może i ta płyta ma blokadę, ale wolałbym się upewnić żeby czego nie uwalić w kompie.
  • Poziom 27  
    Kolego w ClockGenie do niektórych PLL masz możliwość ignonorowania tej szyny PCI. bez zaznaczenia tej opcji mojego Semprona 2600+ podkręciłem z 1.6ghz do 1.85ghz, natomiast po jej zaznaczeniu osiągnąłem 2ghz:) Nie wiem czy zrobiłem to poprawnie, ale wszystko działa, a chyba to jest ważne:)
  • Poziom 8  
    U mnie nie ma tej opcji, ale i tak pci się nie rusza. Ale ogólnie jakoś ciężko idzie to OC, a płyta chyba faktycznie ma blokadę, która sama się załącza gdy się kręci z poziomu biosu, ale nie mogę iść dalej niż 225 htt w biosie. Ht jest x 3 ram 184 mhz. Przy większych wartościach komp nie wstaje. Mogę jedynie dalej kręcić z poziomu windy clockgenem albo n tune, nawet do 245 daje radę, ale boję się, że to trochę za dużo już będzie. Chyba nie warto już więcej niż 225 w biosie, nie? No i mam też pewien problem z pamięcią i może mógłbym prosić żeby ktoś doradził. Mam 2 gb w 3 kościach
    1 gb cl 3 4 4 8
    512 mb cl 3 3 3 7
    512 mb cl 2.5 3 3 7
    Po dołożeniu tej ostatniej występują czasem problemy ze stabilnością, gry jakby dłużej się ładują, czasami są większe skoki fpsów, a nawet zdarzały się freezy. Do tego niekóre programy czasami łapią bład exe. Da się jakoś te pamięci ustawić tak aby razem działały stabilnie? Aktualnie w biosie jest 3 4 4 8
  • Poziom 8  
    Ok już wklejam. Tak to wygląda a w bosie jest ustawione 200 mhz cl 3.0 4 4 8

Podkręcanie Semprona na płycie bez blokady PCI Podkręcanie Semprona na płycie bez blokady PCI Podkręcanie Semprona na płycie bez blokady PCI
  • Poziom 43  
    Z zakładek CPU i Memory także.

Warto sprawdzić tą trzecią kość Memtestem.

Ściągnij stąd:
    http://www.memtest86.com/download.html
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer.

Przy trzech kościach ustaw taktowanie pamięci na 166MHz i zobacz czy także będą problemy.
  • Poziom 8  
    Memtestem sprawdziłem akurat wczoraj i kości są sprawne. Program chodzi chyba z godzinę. Tylko jak wrzucę kość do slotu 4 to są błędy. Dodam, ze ta kość Kingstona chodzi w miarę tylko w 2 slocie. W 4 od razu memtest sypie błędami ja juz mowilem, w 3 komp się nie włącza a w 1 windows widzi tylko 512 mb ramu OK juz wklejam. Screeny są bez podkręcania bo musiałem zrobić reset biosu. Próbowałem trochę mocniej więcej dać htt, ale nie da rady.

Podkręcanie Semprona na płycie bez blokady PCI Podkręcanie Semprona na płycie bez blokady PCI

Edit: Zmieniłem na 166 mhz i chodzi stabilnie, nawet po podkręceniu, ale odnoszę dziwne wrażenie jakby fpsów w grach było trochę mniej, szczególnie przy bardziej wymagających dla kompa motywach. Jakby coś procka dusiło bardziej przy trzech kościach.
    No i niestety ogólnie coś dziwnego dzieje mi się z kompem dysk twardy zaczyna mulić, w teście HD tune czasem spada transfer do 1 mb a bad sektorów nie ma, bo sprawdzałem. Jest tylko jeden powyżej 200 ms, ale to chyba nie robi.