Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawki Creative HS-980 MK II Fatality Gaming - zniekształcony dźwięk, echo

10 Gru 2011 22:45 3216 16
  • Poziom 13  
    Witam. Niedawno w moich słuchawkach wymienionych w temacie skończyła się gwarancja i pojawił się dziwny problem. Odtwarzany dźwięk otrzymuje w słuchawkach echo jakbym włączył efekt "audytorium", do tego częstotliwości bliskie głosu ludzkiego są usuwane w efekcie w wielu piosenkach nie słychać głosu (jak w karaoke). Problem pojawił się nagle. Słuchawki grają głośno ale to bardzo przeszkadza. Mogę jakoś spróbować to nagrać ale nie wiem czy będzie to słyszalne. Być może to częsta usterka?
  • Poziom 11  
    Stawiam na to, że nie masz masy w słuchawkach. Kabel uszkodzony lub gniazdko w karcie muzycznej.
  • Poziom 13  
    karta muzyczna sprawna na 100%. kabel może powodować takie dziwne echo, pogłos?
  • Poziom 11  
    Tak. Jak nie masz balansu, a pewnie nie, to na 100% brak masy.

----

Dodam że kabel się może po prostu złamać, najczęściej przy końcu, gdzie jest często wyginany. Co zapewne doprowadziło w kolegi przypadku do braku masy na słuchawkach.
  • Poziom 13  
    A ta sama usterka może spowodować brak niektórych środkowych częstotliwości? sądziłem że za to są odpowiedzialne jakieś przetworniki w słuchawkach

Czy mogę przeprowadzić jakiś test aby się upewnić co to jest?
  • Poziom 11  
    Tak jak pisałem, sprawdź czy masz balans. Jak nie to prawie pewne jest że to masa. Są tam jakieś przetworniki?
  • Poziom 13  
    Cytat ze strony Creative:
    "Przetworniki Full-Spectrum* Neodymium o średnicy 40 mm zostały specjalnie nastrojone do gier; odtworzą każdy dźwięk, jaki może usłyszeć ludzkie ucho."
    "Stworzone specjalnie do gier przetworniki Full-Spectrum (20 Hz ~ 20 kHz) Neodymium umożliwiają czyste odtwarzanie rozmów, ogłuszających eksplozji czy świszczących kul z pełną dynamiką i precyzją. Każdy dźwięk, ogłuszający czy ledwie słyszalny, jest precyzyjnie odtwarzany, umożliwiając szybkie namierzenie przeciwnika."
    Więc chyba są przetworniki.

Sprawdziłem - balansu nie ma. Czyli mam kabel wymienić?
  • Poziom 27  
    A słuchawka co to innego jak przetwornik? Tak samo głośnik. Tak jak napisali poprzednicy masz przerwaną masę w kablu słuchawek.
  • Poziom 13  
    Więc wymienię kabel na jakiś inny. Dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 11  
    Spróbuj najpierw uciąć kabel przy końcach (ok 10 cm utnij). Wtyczkę jack kupisz w elektronicznym, kosztuje złotówkę.
  • Poziom 13  
    Podejrzewam ewentualne uszkodzenie raczej w dalszej części. Ale tak chyba zrobię. Sytuację utrudnia trochę regulacja w połowie kabla.

Takie pytanie z ciekawości - jak to możliwe, że zanik masy powoduje brak balansu i takie dziwne problemy? Na moją logikę brak masy powinien spowodować zanik dźwięku w jednej ze słuchawek.
  • Poziom 11  
    Zanik dźwięku w jednej ze słuchawek spowodowałby brak sygnału prawy/lewy. W twoim przypadku nie masz masy. Dlatego przetworniki zachowują się jakby były podłączone szeregowo. Nie bardzo wiem w czym mogę Ci to narysować, może inni koledzy to pokażą obrazkowo.
  • Poziom 13  
    Nie trzeba. Rozumiem co kolega ma na myśli. Mam tylko drobne pytanie jeszcze zanim się za to zabiorę. Na kablu jest regulacja głośności + włącznik / wyłącznik mikrofonu. To chyba nieco komplikuje wymianę kabla? Nie wiem jak ten włącznik mikrofonu działa ale ta regulacja to pewnie zwyczajny potencjoner? Jeśli innego wyjścia nie będzie to pozbędę się regulacji i wyłącznika ale może da się to zachować?

Właśnie zapomniałem o tym wspomnieć - tym kablem słuchawkowym idzie w jednym kablu audio out i syngał mikrofonu. Czyli jest w tym kablu 6 przewodów? 1 słuchawka (masa+sygnał) 2 słuchawka (masa + syngnał) mikrofon (masa+sygnał)?
  • Poziom 11  
    W tej regulacji może być jakaś elektronika do poprawy jakości dźwięku. Jak będziesz wymieniał kabel to warto to po prostu przelutować na nowym kablu.

Nie, podejrzewam że będą tam 2 masy (słuchawki i mikrofon) i 3 żyły do sygnału (prawy/lewy i mikrofon). Żeby się dowiedzieć musisz to rozebrać.
  • Poziom 13  
    Ok napiszę jak się za to wezmę. Najpierw kupię kabel do tego. Chyba dostanę taki kabel z żyłą do mikrofonu?
  • Poziom 11  
    Raczej bez szans na dostanie.
  • Poziom 37  
    Sprawdź na oko długość przewodów z końcówkami JACK jeśli różnią się długością to znaczy że naruszyłeś wewnętrzną strukturę przewodów w tym wypadku prawdopodobnie w miejscu łączenia dwóch przewodów. Jeśli są równe to musisz otworzyć pilot i sprawdzić czy tam czasem nie oderwał się przewód masy jeśli tak to sobie poradzisz. Masę od słuchawek może zastąpić ci masa od mikrofonu lecz mikrofon musi być wtedy podpięty do PC. A co do przewodu to nie kupisz takiego. Najlepiej odeślij je na do serwisu ale wcześniej zadzwoń i spytaj się ile by kosztowała taka naprawa.