Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

U2008 dabór transoptora sterowanego Atmegą

11 Gru 2011 00:39 8875 12
  • Poziom 12  
    Witam,
    jaki transoptor mogę zastosować do sterowania układem opartym na U2008B takim jak na schemacie aby zastosować zamiast potencjometru P1 transoptor sterowany sygnałem (TTL) PWM Atmegi?

U2008 dabór transoptora sterowanego Atmegą U2008 dabór transoptora sterowanego Atmegą
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam.
    Transoptor praktycznie dowolny. Napięcie -Vs jest ok. 16V. Rezystancje duże to i prąd niewielki. Weź pod uwagę, że Vs jest ujemne względem masy. Może nie być łatwo dobrać sterowanie aby regulować tak jak pisałeś w poprzednim temacie.
    Andrzej
  • Poziom 12  
    Aby sterować urządzeniami zasilanymi napięciem 230V np. jasnością żarówki, obrotami silnika..
  • Poziom 30  
    Do regulacji jasności czy obrotów silnika starcza detektor zera na np. CNY17-4 + mostek prostowniczy + rezystor 47k/2W, podłączony do wejścia INT0 lub INT1, a triak podłączony przez optotriak do dowolnego wyjścia Atmegi.
    W przerwaniu wywołanym detektorem zera wystarczy odliczyć opóźnienie (najlepiej timerem) i po tym czasie załączać triak.

Schemat tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3343969#3343969

Z transformatorem nieco trudniej, czasem trzeba zrobić nieco bardziej skomplikowany układ wyjściowy, ale U2008 też kiepsko współpracuje z transformatorami.
  • Poziom 43  
    U2008 jest dobrym rozwiązaniem przy silnikach, (EDIT: ale nie transformatorach) (obciążeniach indukcyjnych), przy żarówkach, grzałkach (obc. rezystancyjnych) łatwiej się obyć bez.
    U2008 sterowany jest napięciem na n. 3 napięcie to można wytworzyć na dwa sposoby:
    Sterując transoptor sygnałem analogowym, a po stronie U2008 zrobić, zamiast potencjometru, dzielnik napięcia, (rezystor - tranzystor transoptora). Rozwiązanie takie jest prostsze, ale będzie wymagało dobierania elementów (w każdym egzemplarzu), bo transoptory mają duży rozrzut parametrów.
    Sterując transoptor PWM'em uniezależniamy się od jego wad, ale po stronie U2008 trzeba zamienić PWM na napięcie na n. 3 przez co układ jest nieco bardziej skomplikowany.

Rozwiązanie bez U2008 to transoptor do wykrywania przejścia przez zero i triak+optotriak na wyjściu. Tu Atmega musi odliczać opóźnienie włączenia triaka.
  • Poziom 30  
    @jarek_lnx, U2008 nie jest dobrym rozwiązaniem przy transformatorach. Najlepszym dowodem na to jest spora ilość postów na elektrodzie z problemami w temacie wzbudzania się tego regulatora przy obciążeniu transformatorem. Nawet nota katalogowa wskazuje że jest to układ do regulacji silników komutatorowych i obciążeń rezystancyjnych, wyrażenie "obciążeń indukcyjnych" odnosi się właśnie do silników komutatorowych.

Atmega wcale nie musi być bardzo obciążona - detektor zera daje krótkie dodatnie impulsy, należy skonfigurować przerwanie INT0 = rising, w przerwaniu wyłączyć triak i załadować wartość opóźnienia do timera np. T1
    Przerwanie z T1 załącza triak. W programie głównym wystarczy zmieniać wartość zmiennej która jest ładowana do timera.
  • Poziom 43  
    Fakt, zapędziłem się z tymi transformatorami. Na zrobienie z PWM'a napięcia stałego na n. 3 widzę dwie metody: 1. włączyć tranzystor transoptora szeregowo z górnym wyprowadzeniem potencjometru (i ew. dobrać stałe czasowe jak pisał @andy127)
    2. ponieważ powyższe nie będzie liniowe można dołączyć do n. 3 R i C do masy i ładować źródłem prądowym sterowanym z transoptora (może brzmi skomplikowanie, ale nie jest). Czyli da się, ale realizacja programowa sterowania fazowego (tak jak pisze @danthe) jest znacznie prostsza.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

jarek_lnx napisał:
    włączyć tranzystor transoptora szeregowo z górnym wyprowadzeniem potencjometru (i ew. dobrać stałe czasowe jak pisał @andy127)

Tamten post usunąłem, gdyż nie jest zalecane wykorzystanie tego kondensatora w roli integratora. Ma on właśnie tłumić szybkie zmiany napięcia sterującego i zapobiegać wzbudzeniom sterownika. Należałoby wcześniej przetworzyć wypełnienie impulsów na napięcie stałe i dopiero podać na wejście sterujące przez rezystor 68kΩ.

Pzdr.
  • Poziom 12  
    Układ chcę wykorzystać do sterowania obrotami silnika oraz temperaturą grzałki. Oczywiście na 2 osobnych płytkach, nie będzie on sterował dwoma urządzeniami równocześnie. Polecacie zastosować detektor zera + mostek prostowniczy + rezystor 47k/2W tak jak napisał kolega danthe czy coś na U2008 z transoptorem? Co będzie bardziej optymalnym rozwiązaniem?
  • Poziom 30  
    Dla zainteresowanych podrzucę kod w bascomie na regulację fazową. Detektor zera podłączony do INT0, anoda diody optotriaka do wyjścia B.7, katoda przez rezystor do masy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest praca z wykorzystaniem przerwań, pozostawia bardzo dużo czasu na resztę programu.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 12  
    Zdecydowałem się na Transoptor z U2008. Układ już przetestowałem i wszystko działa jak należy. Rozwiązanie wykorzystałem do regulacji obrotów silnika. W przyszłości wypróbuję rozwiązanie przedstawione przez kolegę danthe. Dziękuję za wypowiedzi w temacie i udzieloną mi pomoc.
    Pozdrawiam