Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol

d3lta 11 Gru 2011 02:04 24833 14
  • Witam.

Przedstawiam m鎩 "projekt" :D

Za這瞠niem by這 stworzenie anteny do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
    Do tej pory nie korzysta貫m z cyfrowej naziemnej telewizji publicznej, jednak瞠 dzi, gdy obserwowa貫m s御iada montuj帷ego na dachu ogromn instalacj antenow dedykowan do DVB-T za kt鏎 zap豉ci sporo pieni璠zy, postanowi貫m wykona anten w豉snor璚znie i pod陰czy do Sony Bravia z wbudowanym tunerem.

Antena sk豉da si z izolatora niet逝mi帷ego i nieodbijaj帷ego fal radiowych. Osobi軼ie u篡貫m po堯wki listwy k徠owej wykonanej z bli瞠j nieokre郵onego kompozytu klejowo-drewnopodobnego kt鏎y obcesowo u豉ma貫m oraz kabla antenowego koncentrycznego o impedancji 75Ω
    Kabel o d逝go軼i 1,80m pochodzi z popularnej gry telewizyjnej typu Pegasus wi璚 jest najgorszej mo磧iwej jako軼i materia逝.

Do budowy anteny potrzebujemy dokona nieskomplikowanych oblicze.
    Antena jest typu dipol dlatego stosujemy wz鏎 na obliczenie d逝go軼i ramion tego dipolu.

L = c * 10^-3 / f / 4 * x

c - pr璠ko嗆 鈍iat豉 [km/s]
    f - cz瘰totliwo嗆 [MHz]
    x - wsp馧czynnik skr鏂enia [-]

Wsp馧czynnik x jest tym bli窺zy warto軼i 1 im cie雟ze ramiona, przyj掖em 瞠 wynosi x=0,98.
    Z oblicze wysz這 mi 瞠 ramiona powinny mie oko這 9cm d逝go軼i dla cz瘰totliwo軼i nadajnika Krak闚 - Chor庵wica czyli f=818MHz.
    C zaokr庵li貫m do 300 000 km/s.

L = 300 * 10^-3 / 818 / 4 * 0,98 = 0,089853301 ~ 9cm

Wykonanie:
    Jedn stron kabla zostawiamy w spokoju, t kt鏎 w這篡my do gniazda w TV, natomiast z drugiej strony odizolowujemy obliczone 9cm kabla. Ekran w formie oplotu rozplatamy i skr璚amy w pojedyncz 篡喚, natomiast 篡喚 wewn皻rzn zostawiamy tak jak jest w izolacji. Teraz odginamy 篡造 pod k徠em dok豉dnie 180 do siebie i 90 do reszty kabla i tak przytwierdzamy mocno do deseczki przy pomocy ta鄉y klej帷ej.

Nale篡 zachowa k徠 180 pomi璠zy ramionami dipolu, we wzgl璠u na to 瞠 w takim u這瞠niu ramion antena ta wykazuje impedancj falow 75Ω, tyle co kabel i wej軼ie w TV i pracuje prawid這wo.
    Antena jest ustawiona w poziomie, ze wzgl璠u na to 瞠 sygna nadawany jest w polaryzacji poziomej i ko鎍em "gor帷ej" 篡造 wycelowana jest w nadajnik.

Koszt minimalny wynosi zero, a maksymalny to:
    - 2z za ta鄉 izolacyjn
    - 3z za 2m kabla antenowego 75Ω
    - 2z za wtyczk w/w kabla
    - 5z za listewk

Antena le篡 sobie spokojnie na szafie, w domu, nad telewizorem, u這穎na poziomo, wycelowana w nadajnik i odbiera wspaniale cyfrow telewizj naziemn. Ciekawe czy HD te poci庵nie?
    M鎩 odbiornik znajduje si 42km w prostej linii od RTCN w Krakowie oraz 34km od RTCN Katowice - Kosztowy.

Mam pewne spostrze瞠nie do co nadajnika Katowickiego, mianowicie MUX2 kt鏎y emituj z moc 63kW mo積a by這 odbiera u mnie na samym kawa趾u kabla antenowego, ale ju MUX3 nadawany z moc 2,5kW nie dawa takiej mo磧iwo軼i (za s豉by sygna), natomiast po zastosowaniu opisanej przeze mnie anteny mam pi瘯ny obraz na obydwu multiplexach :-)

PS. Nie traktujcie tego zbyt powa積ie - najwa積iejsze 瞠 dzia豉? :D

Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipolUniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisa podobny artyku? Wy郵ij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 11 Gru 2011 05:40
    mick
    Poziom 15  

Robisz obliczenia dla cz瘰totliwo軼i 818MHz to jest kana Mux2 z Chor庵wicy nadawany z moc 63kW. Chyba powiniene zrobi obliczenia dla cz瘰totliwo軼i ok 700MHz, poniewa MUX3 z Chor庵wicy nadawany jest na 690MHz - 2kW, a z Koszt闚 714MHz - 2.5kW.

• #3 11 Gru 2011 07:55
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Wykonanie dipola prostego jest proste jak drut z kt鏎ego zosta wykonany. Niemniej, nie ka盥y wie 瞠 anten mo積a wykona samemu. Jedyn wad takiego dipola jest ma豉 efektywno嗆.
    Osobi軼ie te troch kombinowa貫m z antenami gdy pojawi豉 si telewizja cyfrowa. Problem jednak polega na tym, 瞠 nadajnik znajdowa si 100 km ode mnie (I豉wa). Pocz徠kowo troch kombinowa貫m z kawa趾ami drutu na kartonie, tylko problem polega na dobrym dostrojeniu do multipleks闚 (24 i 46 kana), przez co nie mo積a by這 odbiera dobrze jednocze郾ie dw鏂h multipleks闚. Mo積a to by這 zauwa篡 pod陰czaj帷 anten do zwyk貫go telewizora, najwi瘯sza r騜nica by豉 widoczna pomi璠zy TVN (kana 21, moc 20 kW) a Polsat (kana 53, moc 650 kW) z RTCN Trzeciewiec. Na jednym strojeniu mia貫m idealny TVN i s豉by Polsat. Na drugim strojeniu TVN 鈔edni i Polsat 鈔edni. Obecnie "antena" s逝篡 jako awaryjny 鈔odek odbioru (telewizja satelitarna).
    W dalszej kolejno軼i zrobi貫m anten ciut lepiej wykonan, z trzyelementowym reflektorem. Jedyny koszt jaki ponios貫m to dokupienie symetryzatora (balunu w豉軼iwie), wcze郾iej by zwyk造 balun w postaci p皻li przewodu.
    Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol
    Na tej antenie 軼i庵am dobrze oba multipleksy z I豉wy, oraz jeden multipleks z Trzeciewca (na kt鏎y wszyscy z niecierpliwo軼i czekali). Antena jest skierowana na I豉w, natomiast Trzeciewiec (ok. 30 km ode mnie) 軼i庵a b璠帷 skierowana w przeciwn stron.
    Wykonanie anten opar貫m na gotowych wymiarach podanych w artykule z czasopisma Radioelektronik 1/1985.

• #4 11 Gru 2011 10:15
    CCcom
    Poziom 10  

Wydaje mi si, 瞠 z powodzeniem mo積a wykorzysta anten siatkow, wielu jeszcze j ma na dachu. Ja odbieram na antenie siatkowej z nadajnika Piaski (100kW-474MHz) Telewizor 32LG2100 si豉 sygna逝 98-100% jako嗆 zawsze 100%. Miejscowo嗆 Zakrz闚ek ok. 40km od Piask.

• #5 11 Gru 2011 10:24
    ryszard1955
    Poziom 19  

Nie mam do鈍iadczenia w odbiorze cyfrowego sygna逝 TV w Polsce, ale pami皻am jak pierwszy raz zacz掖em odbiera telewizj cyfrow Freeview tutaj w Anglii oko這 4 lata temu, to bez problemu odbiera貫m j najprostsz anten pokojow. Oczywi軼ie nie mog貫m za pomoc niej z豉pa tyle kana堯w, ile mo積a by maj帷 porz康na anten. Ale odbi鏎 sygna堯w analogowych by znacznie gorszy ni tych samych cyfrowych, tak瞠 nie by這 tak 幢e.
    Teraz mam wieloelementow anten umieszczon na strychu i odbieram wszystkie kana造, opr鏂z tych HD. Zamontowa貫m w antenie wzmacniacz antenowy, kupiony w Polsce, ale niestety nie pomog這 to odebra ich. Albo ten nadajnik nie nadaje kana堯w HD albo by mo瞠 potrzebuj mie anten zamontowana na dachu.
    Tak瞠 odbi鏎 sygna堯w cyfrowych nie jest krytyczny dla anten i wystarczy mie jakakolwiek anten umieszczon na zewn徠rz i my郵 odbi鏎 b璠zie dobry.

• #6 11 Gru 2011 10:51
    d3lta
    Poziom 18  

ryszard1955 napisa:
    Tak瞠 odbi鏎 sygna堯w cyfrowych nie jest krytyczny dla anten i wystarczy mie jakakolwiek anten umieszczon na zewn徠rz i my郵 odbi鏎 b璠zie dobry.

Wydaje mi si 瞠 nie ma r騜nicy czy sygna telewizyjny jest cyfrowy czy analogowy. DVB-T jest nadawany w modulacji OFDM kt鏎a na m鎩 ch這pski rozum przypomina modulacj cz瘰totliwo軼i tylko "po tuningu". Wa積e 瞠by cz瘰totliwo軼i nadawania by造 podobne i ka盥a antena, odpowiednio dostrojona do pasma, b璠zie odbiera analogowe i cyfrowe emisje.

• #7 11 Gru 2011 11:42
    Shiliat
    Poziom 12  

Fajnie 瞠 poruszyli軼ie ten temat dlatego si podczepi .
    Od kiedy mam LE37C550 niema tygodnia bym nie bawi si - testowa dziwactwa z antenami by 豉dnie odbiera Analoga i cyfrowe cho cyfrowy sygna na byle drucie mo積a odebra tak jak ja teraz ;-)
    Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol
    Tak dobrzy widzicie kawa貫k szprychy rowerowej ;-)

Ale chcia豚ym si dowiedzie od BANANvanDYK czy ca這嗆 to jedna metalowa cz窷 bo nie wyczyta貫m nigdzie czy ramie anteny musi by po陰czone z reflektorem i dipolam.
    I nie wiem czemu ale na dipolu zamkni皻ym jako 幢e odbiera ni na otwartym.

Pytam bo mam w planach ju wymierzone Anten 4 elementow i chce odbiera sygna z odbiornika oddalonego o oko這 70km (Sucha G鏎a) ja jestem z Przemy郵a i opr鏂z MUX2 chcia豚ym z豉pa MUX3.

I sygna cyfrowy na tym drucie to 40% i czasem po 5-10 b喚d闚
    A analogowy ci篹ko odbiera nawet po r璚znym dok豉dnym nastrojeniu.
    Zawsze jako ci篹ko odbiera這 analogowe tylko Polsat dzia豉 豉dnie. U s御iada za 軼ian na kawa趾u drutu odbiera pi瘯nie, testowa貫m jego drut u mnie i nic z tego.

• #8 11 Gru 2011 12:12
    Freddy
    Poziom 43  

Tylko Koledzy po co ta zabawa ,je郵i ...

Cytat:
    ... Odbi鏎 telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, poniewa sygna jest nadawany w tym samym pa鄉ie co dotychczasowa telewizja analogowa i mo瞠 by odbierany przy u篡ciu dotychczasowej instalacji antenowej.
    ...

Wiem to z do鈍iadczenia.

Dok豉dniejsze informacje http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html .

• #9 11 Gru 2011 13:29
    ryszard1955
    Poziom 19  

Te tak uwa瘸m, 瞠 budowanie, czy kupowanie specjalnych anten dla odbioru cyfr闚ki nie ma sensu, wystarcz ca趾owicie te dotychczasowe, na kt鏎ych odbiera這 si analog.
    Je郵i nadajniki b璠 nadawa kana造 HD, to anteny b璠 musia造 by nieco czu貫, cho to mo瞠 r騜nie w ka盥ym przypadku.

• #10 11 Gru 2011 17:20
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Shiliat napisa:
    Ale chcia豚ym si dowiedzie od BANANvanDYK czy ca這嗆 to jedna metalowa cz窷 bo nie wyczyta貫m nigdzie czy ramie anteny musi by po陰czone z reflektorem i dipolam.
    I nie wiem czemu ale na dipolu zamkni皻ym jako 幢e odbiera ni na otwartym.

Element no郾y to jaki ozdobny k徠ownik mosi篹ny znaleziony na strychu. Elementy anteny wykonane ze starego przewodu 2.5 mm². Wszystkie elementy s przylutowane do elementu no郾ego. Je郵i chodzi o po陰czenia elektryczne dipoli, s dopuszczalne na 鈔odku element闚, poniewa w tych miejscach jest zerowy potencja elektryczny. Testowa貫m tak瞠 dwa rodzaje mocowania wibratora, na r闚ni z direktorami oraz wycentrowany wobec direktor闚 (pozosta element mocuj帷y), ale wi瘯szej r騜nicy nie zauwa篡貫m.

Dipol zamkni皻y a otwarty? Chodzi o dipol prosty czy p皻lowy? Dipol prosty ma impedancj 75 om闚, wi璚 r闚n linii przesy這wej i wej軼iu odbiornika. Dipol p皻lowy ma 300 om闚, wi璚 wymaga dopasowania za pomoc symetryzatora.

BTW. Jaka r騜nica b璠zie pomi璠zy obecnym odbiorem standardowej telewizji cyfrowej (576i) a odbiorem w HD (720p/1080i)? Sygna z nadajnika b璠zie ten sam?

• #11 11 Gru 2011 22:46
    d3lta
    Poziom 18  

Freddy napisa:
    Tylko Koledzy po co ta zabawa ,je郵i ...
    Cytat:
    ... Odbi鏎 telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, poniewa sygna jest nadawany w tym samym pa鄉ie co dotychczasowa telewizja analogowa i mo瞠 by odbierany przy u篡ciu dotychczasowej instalacji antenowej.
    ...

Wiem to z do鈍iadczenia.

Dok豉dniejsze informacje http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html .

Z tego wzgl璠u 瞠 ja anteny do telewizji naziemnej nie posiada貫m dotychczas wcale.

Dodano po 3 [minuty]:

BANANvanDYK napisa:
    BTW. Jaka r騜nica b璠zie pomi璠zy obecnym odbiorem standardowej telewizji cyfrowej (576i) a odbiorem w HD (720p/1080i)? Sygna z nadajnika b璠zie ten sam?

Tak, tylko odbi鏎 HD b璠zie wymaga lepszej jako軼i sygna逝, ze wzgl璠u na przepustowo嗆 - wi璚ej "strumieni danych na ortogonalnych cz瘰totliwo軼iach no郾ych".

• #12 17 Gru 2011 22:59
    satanistik
    Poziom 27  

Zastanawiam si nad dipolem zamkni皻ym - oczywi軼ie potrzebny b璠zie symetryzator a najlepiej tania p造tka z symetryzatorem i wzmacniaczem do anten siatkowych. Mnie nurtuje za to minimalna odleg這嗆 obu pod逝積ych kraw璠zi dipola - nie mog znale潭 瘸dnej zale積o軼i a gdyby tak dipol powsta z paska laminatu dwu warstwowego z przelotkami na ko鎍ach i przedzieleniem na 鈔odku?

• #13 18 Gru 2011 09:00
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Wysoko嗆 wibratora powinna wynosi 55 mm, natomiast odleg這嗆 przeci璚ia przy zaciskach dipola 10 mm.
    Grubo嗆 miedzi na laminacie jest z pewno軼i zbyt ma豉 aby antena dobrze dzia豉豉. Chyba lepszym rozwi您aniem by這by umieszczenie laminatu prostopadle do kierunku sygna逝, bo szeroko嗆 軼ie磬i wi瘯sza. Wed逝g artyku逝 z Re, elementy powinny by wykonane z pr皻闚 ∅ 8 mm, przy czym dla pr康闚 o wysokiej cz瘰totliwo軼i zachodzi zjawisko nask鏎kowo軼i wi璚 ta雟zym rozwi您aniem jest u篡cie cienko軼iennych rurek aluminiowych.

• #15 07 Sty 2012 14:41
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Widzisz, chwyt marketingowy. Wystarczy napisa 瞠 antena do DVB i od razu wszyscy j kupuj. Niebawem pojawi si anteny do FullHD, 3D, 4D i w og鏊e wszystko w jednym...
    Swoj drog, tak si zastanawiam, czy by豉by mo磧iwo嗆 przerobienia anteny Yagi na fraktaln i czy da這by to odczuwaln r騜nic (np. pomi璠zy odbiorem kana堯w ze skrajnych cz瘰totliwo軼i)?