Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol

d3lta 11 Gru 2011 02:04 24425 14
  • Witam.

Przedstawiam mój "projekt" :D

Założeniem było stworzenie anteny do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
    Do tej pory nie korzystałem z cyfrowej naziemnej telewizji publicznej, jednakże dziś, gdy obserwowałem sąsiada montującego na dachu ogromną instalację antenową dedykowaną do DVB-T za którą zapłacił sporo pieniędzy, postanowiłem wykonać antenę własnoręcznie i podłączyć do Sony Bravia z wbudowanym tunerem.

Antena składa się z izolatora nietłumiącego i nieodbijającego fal radiowych. Osobiście użyłem połówki listwy kątowej wykonanej z bliżej nieokreślonego kompozytu klejowo-drewnopodobnego który obcesowo ułamałem oraz kabla antenowego koncentrycznego o impedancji 75Ω
    Kabel o długości 1,80m pochodzi z popularnej gry telewizyjnej typu Pegasus więc jest najgorszej możliwej jakości materiału.

Do budowy anteny potrzebujemy dokonać nieskomplikowanych obliczeń.
    Antena jest typu dipol dlatego stosujemy wzór na obliczenie długości ramion tegoż dipolu.

L = c * 10^-3 / f / 4 * x

c - prędkość światła [km/s]
    f - częstotliwość [MHz]
    x - współczynnik skrócenia [-]

Współczynnik x jest tym bliższy wartości 1 im cieńsze ramiona, przyjąłem że wynosi x=0,98.
    Z obliczeń wyszło mi że ramiona powinny mieć około 9cm długości dla częstotliwości nadajnika Kraków - Chorągwica czyli f=818MHz.
    C zaokrągliłem do 300 000 km/s.

L = 300 * 10^-3 / 818 / 4 * 0,98 = 0,089853301 ~ 9cm

Wykonanie:
    Jedną stronę kabla zostawiamy w spokoju, tę którą włożymy do gniazda w TV, natomiast z drugiej strony odizolowujemy obliczone 9cm kabla. Ekran w formie oplotu rozplatamy i skręcamy w pojedynczą żyłę, natomiast żyłę wewnętrzną zostawiamy tak jak jest w izolacji. Teraz odginamy żyły pod kątem dokładnie 180° do siebie i 90° do reszty kabla i tak przytwierdzamy mocno do deseczki przy pomocy taśmy klejącej.

Należy zachować kąt 180° pomiędzy ramionami dipolu, we względu na to że w takim ułożeniu ramion antena ta wykazuje impedancję falową 75Ω, tyle co kabel i wejście w TV i pracuje prawidłowo.
    Antena jest ustawiona w poziomie, ze względu na to że sygnał nadawany jest w polaryzacji poziomej i końcem "gorącej" żyły wycelowana jest w nadajnik.

Koszt minimalny wynosi zero, a maksymalny to:
    - 2zł za taśmę izolacyjną
    - 3zł za 2m kabla antenowego 75Ω
    - 2zł za wtyczkę w/w kabla
    - 5zł za listewkę

Antena leży sobie spokojnie na szafie, w domu, nad telewizorem, ułożona poziomo, wycelowana w nadajnik i odbiera wspaniale cyfrową telewizję naziemną. Ciekawe czy HD też pociągnie?
    Mój odbiornik znajduje się 42km w prostej linii od RTCN w Krakowie oraz 34km od RTCN Katowice - Kosztowy.

Mam pewne spostrzeżenie do co nadajnika Katowickiego, mianowicie MUX2 który emitują z mocą 63kW można było odbierać u mnie na samym kawałku kabla antenowego, ale już MUX3 nadawany z mocą 2,5kW nie dawał takiej możliwości (za słaby sygnał), natomiast po zastosowaniu opisanej przeze mnie anteny mam piękny obraz na obydwu multiplexach :-)

PS. Nie traktujcie tego zbyt poważnie - najważniejsze że działa? :D

Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipolUniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol

Fajne!
  • #2 11 Gru 2011 05:40
    mick
    Poziom 15  

Robisz obliczenia dla częstotliwości 818MHz to jest kanał Mux2 z Chorągwicy nadawany z mocą 63kW. Chyba powinieneś zrobić obliczenia dla częstotliwości ok 700MHz, ponieważ MUX3 z Chorągwicy nadawany jest na 690MHz - 2kW, a z Kosztów 714MHz - 2.5kW.

• #3 11 Gru 2011 07:55
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Wykonanie dipola prostego jest proste jak drut z którego został wykonany. Niemniej, nie każdy wie że antenę można wykonać samemu. Jedyną wadą takiego dipola jest mała efektywność.
    Osobiście też trochę kombinowałem z antenami gdy pojawiła się telewizja cyfrowa. Problem jednak polegał na tym, że nadajnik znajdował się 100 km ode mnie (Iława). Początkowo trochę kombinowałem z kawałkami drutu na kartonie, tylko problem polegał na dobrym dostrojeniu do multipleksów (24 i 46 kanał), przez co nie można było odbierać dobrze jednocześnie dwóch multipleksów. Można to było zauważyć podłączając antenę do zwykłego telewizora, największa różnica była widoczna pomiędzy TVN (kanał 21, moc 20 kW) a Polsat (kanał 53, moc 650 kW) z RTCN Trzeciewiec. Na jednym strojeniu miałem idealny TVN i słaby Polsat. Na drugim strojeniu TVN średni i Polsat średni. Obecnie "antena" służy jako awaryjny środek odbioru (telewizja satelitarna).
    W dalszej kolejności zrobiłem antenę ciut lepiej wykonaną, z trzyelementowym reflektorem. Jedyny koszt jaki poniosłem to dokupienie symetryzatora (balunu właściwie), wcześniej był zwykły balun w postaci pętli przewodu.
    Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol
    Na tej antenie ściągam dobrze oba multipleksy z Iławy, oraz jeden multipleks z Trzeciewca (na który wszyscy z niecierpliwością czekali). Antena jest skierowana na Iławę, natomiast Trzeciewiec (ok. 30 km ode mnie) ściąga będąc skierowana w przeciwną stronę.
    Wykonanie anten oparłem na gotowych wymiarach podanych w artykule z czasopisma Radioelektronik 1/1985.

• #4 11 Gru 2011 10:15
    CCcom
    Poziom 10  

Wydaje mi się, że z powodzeniem można wykorzystać antenę siatkową, wielu jeszcze ją ma na dachu. Ja odbieram na antenie siatkowej z nadajnika Piaski (100kW-474MHz) Telewizor 32LG2100 siła sygnału 98-100% jakość zawsze 100%. Miejscowość Zakrzówek ok. 40km od Piask.

• #5 11 Gru 2011 10:24
    ryszard1955
    Poziom 19  

Nie mam doświadczenia w odbiorze cyfrowego sygnału TV w Polsce, ale pamiętam jak pierwszy raz zacząłem odbierać telewizję cyfrową Freeview tutaj w Anglii około 4 lata temu, to bez problemu odbierałem ją najprostszą anteną pokojową. Oczywiście nie mogłem za pomocą niej złapać tyle kanałów, ile można by mając porządna antenę. Ale odbiór sygnałów analogowych był znacznie gorszy niż tych samych cyfrowych, także nie było tak źle.
    Teraz mam wieloelementową antenę umieszczoną na strychu i odbieram wszystkie kanały, oprócz tych HD. Zamontowałem w antenie wzmacniacz antenowy, kupiony w Polsce, ale niestety nie pomogło to odebrać ich. Albo ten nadajnik nie nadaje kanałów HD albo być może potrzebuję mieć antenę zamontowana na dachu.
    Także odbiór sygnałów cyfrowych nie jest krytyczny dla anten i wystarczy mieć jakakolwiek antenę umieszczoną na zewnątrz i myślę odbiór będzie dobry.

• #6 11 Gru 2011 10:51
    d3lta
    Poziom 18  

ryszard1955 napisał:
    Także odbiór sygnałów cyfrowych nie jest krytyczny dla anten i wystarczy mieć jakakolwiek antenę umieszczoną na zewnątrz i myślę odbiór będzie dobry.

Wydaje mi się że nie ma różnicy czy sygnał telewizyjny jest cyfrowy czy analogowy. DVB-T jest nadawany w modulacji OFDM która na mój chłopski rozum przypomina modulację częstotliwości tylko "po tuningu". Ważne żeby częstotliwości nadawania były podobne i każda antena, odpowiednio dostrojona do pasma, będzie odbierać analogowe i cyfrowe emisje.

• #7 11 Gru 2011 11:42
    Shiliat
    Poziom 12  

Fajnie że poruszyliście ten temat dlatego się podczepię .
    Od kiedy mam LE37C550 niema tygodnia bym nie bawił się - testował dziwactwa z antenami by ładnie odbierać Analoga i cyfrowe choć cyfrowy sygnał na byle drucie można odebrać tak jak ja teraz ;-)
    Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol Uniwersalna antena odbiorcza telewizji cyfrowej DVB-T - dipol
    Tak dobrzy widzicie kawałek szprychy rowerowej ;-)

Ale chciałbym się dowiedzieć od BANANvanDYK czy całość to jedna metalowa część bo nie wyczytałem nigdzie czy ramie anteny musi być połączone z reflektorem i dipolam.
    I nie wiem czemu ale na dipolu zamkniętym jakoś źle odbiera niż na otwartym.

Pytam bo mam w planach już wymierzone Antenę 4 elementową i chce odbierać sygnał z odbiornika oddalonego o około 70km (Sucha Góra) ja jestem z Przemyśla i oprócz MUX2 chciałbym złapać MUX3.

I sygnał cyfrowy na tym drucie to 40% i czasem po 5-10 błędów
    A analogowy ciężko odbiera nawet po ręcznym dokładnym nastrojeniu.
    Zawsze jakoś ciężko odbierało analogowe tylko Polsat działał ładnie. U sąsiada za ścianą na kawałku drutu odbiera pięknie, testowałem jego drut u mnie i nic z tego.

• #8 11 Gru 2011 12:12
    Freddy
    Poziom 43  

Tylko Koledzy po co ta zabawa ,jeśli ...

Cytat:
    ... Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.
    ...

Wiem to z doświadczenia.

Dokładniejsze informacje http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html .

• #9 11 Gru 2011 13:29
    ryszard1955
    Poziom 19  

Też tak uważam, że budowanie, czy kupowanie specjalnych anten dla odbioru cyfrówki nie ma sensu, wystarczą całkowicie te dotychczasowe, na których odbierało się analog.
    Jeśli nadajniki będą nadawać kanały HD, to anteny będą musiały być nieco czułe, choć to może różnie w każdym przypadku.

• #10 11 Gru 2011 17:20
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Shiliat napisał:
    Ale chciałbym się dowiedzieć od BANANvanDYK czy całość to jedna metalowa część bo nie wyczytałem nigdzie czy ramie anteny musi być połączone z reflektorem i dipolam.
    I nie wiem czemu ale na dipolu zamkniętym jakoś źle odbiera niż na otwartym.

Element nośny to jakiś ozdobny kątownik mosiężny znaleziony na strychu. Elementy anteny wykonane ze starego przewodu 2.5 mm². Wszystkie elementy są przylutowane do elementu nośnego. Jeśli chodzi o połączenia elektryczne dipoli, są dopuszczalne na środku elementów, ponieważ w tych miejscach jest zerowy potencjał elektryczny. Testowałem także dwa rodzaje mocowania wibratora, na równi z direktorami oraz wycentrowany wobec direktorów (pozostał element mocujący), ale większej różnicy nie zauważyłem.

Dipol zamknięty a otwarty? Chodzi o dipol prosty czy pętlowy? Dipol prosty ma impedancję 75 omów, więc równą linii przesyłowej i wejściu odbiornika. Dipol pętlowy ma 300 omów, więc wymaga dopasowania za pomocą symetryzatora.

BTW. Jaka różnica będzie pomiędzy obecnym odbiorem standardowej telewizji cyfrowej (576i) a odbiorem w HD (720p/1080i)? Sygnał z nadajnika będzie ten sam?

• #11 11 Gru 2011 22:46
    d3lta
    Poziom 18  

Freddy napisał:
    Tylko Koledzy po co ta zabawa ,jeśli ...
    Cytat:
    ... Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.
    ...

Wiem to z doświadczenia.

Dokładniejsze informacje http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html .

Z tegoż względu że ja anteny do telewizji naziemnej nie posiadałem dotychczas wcale.

Dodano po 3 [minuty]:

BANANvanDYK napisał:
    BTW. Jaka różnica będzie pomiędzy obecnym odbiorem standardowej telewizji cyfrowej (576i) a odbiorem w HD (720p/1080i)? Sygnał z nadajnika będzie ten sam?

Tak, tylko odbiór HD będzie wymagać lepszej jakości sygnału, ze względu na przepustowość - więcej "strumieni danych na ortogonalnych częstotliwościach nośnych".

• #12 17 Gru 2011 22:59
    satanistik
    Poziom 27  

Zastanawiam się nad dipolem zamkniętym - oczywiście potrzebny będzie symetryzator a najlepiej tania płytka z symetryzatorem i wzmacniaczem do anten siatkowych. Mnie nurtuje za to minimalna odległość obu podłużnych krawędzi dipola - nie mogę znaleźć żadnej zależności a gdyby tak dipol powstał z paska laminatu dwu warstwowego z przelotkami na końcach i przedzieleniem na środku?

• #13 18 Gru 2011 09:00
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Wysokość wibratora powinna wynosić 55 mm, natomiast odległość przecięcia przy zaciskach dipola 10 mm.
    Grubość miedzi na laminacie jest z pewnością zbyt mała aby antena dobrze działała. Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie laminatu prostopadle do kierunku sygnału, bo szerokość ścieżki większa. Według artykułu z Re, elementy powinny być wykonane z prętów ∅ 8 mm, przy czym dla prądów o wysokiej częstotliwości zachodzi zjawisko naskórkowości więc tańszym rozwiązaniem jest użycie cienkościennych rurek aluminiowych.

• #15 07 Sty 2012 14:41
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Widzisz, chwyt marketingowy. Wystarczy napisać że antena do DVB i od razu wszyscy ją kupują. Niebawem pojawią się anteny do FullHD, 3D, 4D i w ogóle wszystko w jednym...
    Swoją drogą, tak się zastanawiam, czy byłaby możliwość przerobienia anteny Yagi na fraktalną i czy dałoby to odczuwalną różnicę (np. pomiędzy odbiorem kanałów ze skrajnych częstotliwości)?