Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler dwupłaszczowy w obudowie 80 litrów

wada 11 Dec 2011 07:46 6989 3
 • #1
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  przed chwilą skończył mi żywot bojler elektryczny z wężownicą Ariston - osiem lat i od góry solidna fontanna.
  Chciałbym teraz kupić coś innego 80 litrów i najlepiej dwupłaszczowy bojler - wymiennik.

  Zależy mi na nie za-dużych kosztach, ale bardziej trwałego.
  I co lepiej wybrać i jest trwalsze
  Lemet Bojler dwupłaszczowy w obudowie 80 litrów http://www.fuego.pl/go/_info/?id=4211
  czy lepiej
  Taurus Wymiennik dwupłaszczowy obudowany z grzałką elektryczną http://insbud-mikula.pl/zasobniki-wymienniki-...szczowy-obudowany-z-grzalka-elektryczna,1231s

  A może jeszcze coś innego w podobnej cenie, ale bardziej niezawodne, abym nie musiał za te kilka lat zbierać ponad 50 litrów (3 duże wiadra zebrane mopem) wody z podłóg w mieszkaniu.
  najczęściej pracować to będzie elektrycznie - a tylko zimą będzie dogrzewało ze starego piecyka gazowego.
 • #2
  necavi
  Level 18  
  Wybacz, że mój wpis będzie dosyć pesymistyczny, ale niestety trwałość bojlerów jest niewielka. Zwykle ledwo potrafią dotrwać do końca gwarancji. Zbiorniki z emaliowaną powierzchnią teoretycznie powinny być trwalsze, ale tylko odwołują się do naszej dobrej opinii o tej technologii. W praktyce jeżeli pod emalią (co jest częstą praktyką) jest blacha źle przygotowana do jej "trzymania" to po pewnym czasie emalia nie stanowi zabezpieczenia i rdza szybko penetruje niezabezpieczoną blachę. Taki zbiornik nie można potem naprawić przez lutowanie palnikiem gdyż emalia obok będzie odpadać pod wpływem temp. palnika. Przekonał się o tym boleśnie sąsiad kolegi: w jednym czasie kupowali zbiorniki i niestety jego zaliczył wspomnianą wpadkę. Ocynkowany zbiornik kolegi też dał plamę, ale lutowanie rozwiązało problem.
 • #3
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Aby zwiększyc trwałośc emaliowanego musisz pilnować dwóch rzeczy.
  -anoda magnezowa :!:
  -naczynie ciśnieniowe wyrównawcze. :!:
  Masz zawór zwrotny aby w wyniku zaniku wody w sieci cały zbiornik Ci nie uciekł do instalacji i w najlepszym wypadku sąsiedzi by mieli ciepłą wode. :arrow:
  W efekcie masz układ zamkniety i ja rośnie w nim temperatura to zbiornik "pęcznieje" :| i mikropęknięcia w emalii załatwiaja go w końcu. :cry:
  Jak dasz zbiorniczek wyrównawczu (ok 1l/ 15 l pojemności bojlera) to pożyje on dłużej. :idea: Znacznie dłużej. :D :D
  A jak chcesz sprawe załatwic ostatecznie to kup nierdzewny. :idea:
  Sa w pewnym serwisie aukcyjnym, stojace, wiszace, ceny ok 4000 PLn z dwoma węzownicami...(zbiornik, wymiennik ze stali nierdzewnej..) :D :D
  To nie zwalnia od anody i zbiornika wyrównawczego. :!:
 • #4
  Polon27
  Level 18  
  Najlepszy w twoim wypadku będzie nadal wymiennik pionowy, a to ze względu na grzanie grzałka elektryczną, która jest w takim zbiorniku umieszczona na dole i grzeje całą pojemność wymiennika. Kolejny atut to potężne wymienniki spiralne grzejące wodę do temp. użytkowej w 20-30 minut no i powierzchnia emaliowana, która jest w tej chwili najlepsza powłoką w przystępnej cenie. Co ważne musisz wybrać znanego producenta z potężnymi emalierniami (Biawar, Galmet), które gwarantują solidne pokrycie emalią. Anoda też do wymiany co jakiś czas, ale przede wszystkim to pilnuj temperatury. Każde przekroczenie temperatury powyżej wartości 65-67 stopni powoduje osadzenie się cienkiej warstwy kamienia na elementach wymiennika (na wężownicy najszybciej, potem na zbiorniku) i chodzi tu o temperaturę również wody kotłowej wpływającej do wężownicy. Koszt takich urządzeń to ok 850-1000 zł. Są jeszcze urządzenia z kwasówki np. ACV, ale ich cena niestety jest znaczna i przekracza 2500 zł, ale co ciekawe, jak je sprzedawałem to miały 5 lat gwarancji, czyli tyle co te emaliowane.