Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja odgromowa na budynku zabytkowym.

manstel 11 Dec 2011 08:27 3137 3
 • #1
  manstel
  Level 10  
  Witam kolegów elektryków
  Jestem na forum od długiego czasu, lecz raczej jako czytelnik. Tym razem jednak postanowiłem się zwrócić z zapytaniem do koleów fachowców. Chodzi o pomiar odgromienia na dachu budynku zabytkowego, pokrytego starym, łatwozapalnym gontem drewnianym.Stan obecny jest taki: drut biegnie po dachu w odległości ok. 10 cm. czasami po prostu na tym dachu leży, wartości uziemień zwodów są do przyjęcia, odledłości zwodów od siebie również. Według mnie instalacja nie kwalifikuje się do dopuszczenia z uwagi na odległości zwodów poziomych od poszycia. Proszę jednak o opinie kolegów na ten temat i jakieś linki do norm prawnych regulujących tę kwestię
  pozdrawiam
 • #2
  jarecki 86
  Electrician specialist
  Niezachowanie wymaganych odstępów zwodów od pokrycia dachu stwarza zagrożenie pożarowe i nie może być zignorowane przez osobę dokonującą oględzin instalacji odgromowej.
  W takim przypadku należy naprężyć zwody lub uzupełnić uchwyty dystansowe.
  Natomiast zastosowana odległość 10 cm świadczy o tym, że ten drewniany gont został zakwalifikowany, jako materiał trudno zapalny.
  W przeciwnym razie, ta odległość musiałaby wynosić co najmniej 40 cm.

  Czy znane są jakieś dane z metryki urządzenia piorunochronnego?
 • #3
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. (Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od marca br. obowiązuje czteroarkuszowa norma PN-EN 62305. Tam też szukaj zapisów prawnych.
  A o różnych ciekawych rzeczach poczytać możesz tu
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Co nie zmienia faktu, że w/w instalacja była i powinna być wykonana według przepisów z lat budowy, podlega pod nie, ale wszelkie zmiany już należy dokonać według obecnie obowiązujących.