Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja odgromowa na budynku zabytkowym.

manstel 11 Dec 2011 08:27 2996 3
 • #1
  manstel
  Level 10  
  Witam kolegów elektryków
  Jestem na forum od długiego czasu, lecz raczej jako czytelnik. Tym razem jednak postanowiłem się zwrócić z zapytaniem do koleów fachowców. Chodzi o pomiar odgromienia na dachu budynku zabytkowego, pokrytego starym, łatwozapalnym gontem drewnianym.Stan obecny jest taki: drut biegnie po dachu w odległości ok. 10 cm. czasami po prostu na tym dachu leży, wartości uziemień zwodów są do przyjęcia, odledłości zwodów od siebie również. Według mnie instalacja nie kwalifikuje się do dopuszczenia z uwagi na odległości zwodów poziomych od poszycia. Proszę jednak o opinie kolegów na ten temat i jakieś linki do norm prawnych regulujących tę kwestię
  pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  jarecki 86
  Electrician specialist
  Niezachowanie wymaganych odstępów zwodów od pokrycia dachu stwarza zagrożenie pożarowe i nie może być zignorowane przez osobę dokonującą oględzin instalacji odgromowej.
  W takim przypadku należy naprężyć zwody lub uzupełnić uchwyty dystansowe.
  Natomiast zastosowana odległość 10 cm świadczy o tym, że ten drewniany gont został zakwalifikowany, jako materiał trudno zapalny.
  W przeciwnym razie, ta odległość musiałaby wynosić co najmniej 40 cm.

  Czy znane są jakieś dane z metryki urządzenia piorunochronnego?
 • #3
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. (Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od marca br. obowiązuje czteroarkuszowa norma PN-EN 62305. Tam też szukaj zapisów prawnych.
  A o różnych ciekawych rzeczach poczytać możesz tu
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Co nie zmienia faktu, że w/w instalacja była i powinna być wykonana według przepisów z lat budowy, podlega pod nie, ale wszelkie zmiany już należy dokonać według obecnie obowiązujących.