Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia 5800-paski na wyświetlaczu

11 Gru 2011 12:17 6900 25
  • Poziom 2  
    Witam nie będę się rozpisywał bo problem mam dokładni taki jak na filmie:
    http://www.youtube.com/watch?v=LJv0R6awSlo
    Magnes rzeczywiście pomaga, jednak chciałbym zapytać czy gdy umieszczę go tam na stałe to nic mi się z telefonem nie stanie. Czy macie inne rozwiązanie tego problemu?
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Osobiście nie spotkałem się z omawianym problemem.
    Podpowiem jednak że może warto byłoby podpytać kolegę @djtonka którego znajdziesz na naszym forum, zdaje się on mieć właściwą wiedzę w tym temacie :)
    djtonka napisał:
    .. co do pasków i magnesu to problem tkwi w przetwornicy która jest na taśmie LCD ..

http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?p=544556#p544556
    http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?p=502809#p502809
  • Poziom 38  
    Przyczyną tej usterki jest to, że brzeg metalowej ramki przecina taśmę od wyświetlacza i przez to są problemy z obrazem. Magnes chyba powoduje tylko to, że odsuwa trochę tą ramkę od taśmy i chwilowo nie ma zwarcia. Trzeba nakleić kawałek taśmy izolacyjnej na ramce tak, żeby nie dotykała taśmy. Jeżeli nie pomoże, to trzeba również wymienić wyświetlacz.
  • Poziom 25  
    Magnes odziałowuje na przetwornice.
  • Poziom 25  
    Jak magnes oddziałowuje na pole magnetyczne w przetwornicy to nie wiem i dlatego to jest trik. Samo przykładanie na uruchomionym telefonie powoduje poprawę więc nie ma tu roli izolacyjnej.
  • Poziom 38  
    Zawsze byłem święcie przekonany, że z tym magnesem to trochę taka ściema, bo ramka na LCD jest z żelaza i pod wpływem magnesu zmniejsza się nacisk brzegu ramki na taśmę, a jeżeli włożymy do środka to po prostu robi za podkładkę dystansową. Muszę to dokładnie sprawdzić przy najbliższej okazji :D

A tal w ogóle to nie byłem świadom, że w tym LCD jest wbudowana jakaś przetwornica.
  • Poziom 2  
    Przykładam magnez i na prawdę wyświetlacz momentalnie działa. Natomiast rodzi się pytanie czy nie uszkodzi wyświetlacza taki mały magnez
  • Poziom 32  
    Oddziaływanie magnesu na przetwornice w LCD (jaką?) to bajki dla młodych lamerów :lol:
    Tak jak ktoś wcześniej napisał metalowa ramka przecina izolację taśmy LCD i robi zwarcie. W większości przypadków pomaga naklejenie izolacji na taśmę / ramkę. Jest to opisane w biuletynie serwisowym Nokii.
  • Poziom 38  
    No właśnie w LCD nie widzę żadnej przetwornicy. A gdyby chodziło przetwornicę na płycie - to chyba nie o to chodzi, bo wymiana LCD pomaga.

Czekam na jakiś przypadek z taką usterką, żeby przeprowadzić eksperyment i potwierdzić lub obalić teorię z magnesem :)
  • Poziom 2  
    taśma nie pomaga, magnes-tak.
  • Poziom 25  
    Przetwornica nie jest w LCD. Ten trik nie jest opisany w żadnym biuletynie.
  • Poziom 38  
    No ale uszkodzenie wydaje się być w obrębie LCD, bo jego wymiana pomaga na taką usterkę.
  • Poziom 32  
    djtonka napisał:
    Przetwornica nie jest w LCD. Ten trik nie jest opisany w żadnym biuletynie.

Jeżeli trzymasz się swojej teorii to wskaż na schemacie o jaką dokładnie przetwornicę chodzi :)
    Masz rację, o wymysłach z magnesem niema nic w żadnym biuletynie, ale problem i jego rozwiązanie jest opisane w biuletynie w załączniku.
  • Poziom 25  
    Ta przetwornica znajduje się jednak w LCD w obszarze górnej ramki i wymiana na nowy wyświetlacz rzeczywiście pomaga, więc na schemacie jej nie ma. Źle napisałem że jest poza LCD bo dawno pisałem post wymieniony na początku i nie wracałem później do tego tematu. Poza tym tam jest już jeden malutki magnez, po co? nie pytajcie.
    Przyczyn tej usterki może być wiele i zapewne ta opisana w biuletynie też się zdarza.
  • Poziom 2  
    Panowie, z całym szacunkiem, ale zapytałem czy magnesik uszkodzi wyświetlacz, a Wy się sprzeczacie, a odpowiedzi nie uzyskałem:)
  • Poziom 25  
    Wracając do tematu, nie uszkodzi. Tam znajduje się już jeden malutki.
  • Poziom 32  
    Co do uszkodzenia wyświetlacza to jeżeli nie ukruszysz lub pobijesz krzemowego układu znajdującego się pod naklejką w zaznaczonym miejscu Nokia 5800-paski na wyświetlaczu to nic nie powinno się stać.

A po drugie nie sprzeczamy się tylko wyjaśniamy kwestię magnesów w LCD :)
    djtonka napisał:
    Ta przetwornica znajduje się jednak w LCD

Możesz zaznaczyć gdzie dokładnie i czemu ma służyć?
    djtonka napisał:
    Poza tym tam jest już jeden malutki magnez, po co? nie pytajcie.

No tego to jeszcze nie grali... :) Gdzie tam widzisz jakiś magnes?
  • Poziom 38  
    Z tego co kojarzę to tam jest tylko krzemowy chip, a magnesu jeszcze nigdy nie widziałem :)
  • Poziom 32  
    To że jakiś Hindus podpisał na foto "magnet di LCD" to nie znaczy że jest do magnes :).
    Z ciekawości rozebrałem wyświetlacz od 5800 i jest to zwykły krzemowy scalak z oznaczeniem i logo producenta. Krzem jest diamagnetykiem, więc nie ma na niego praktycznie żadnego wpływu pole magnetyczne wytwarzane przez magnes. Jedyne wyjaśnienie to jego właściwości mechaniczne, więc niema znaczenia czy położysz tam magnes, kawałek metalowej podkładki, czy plastik o odpowiedniej masie.
  • Poziom 25  
    Dla mnie trik dział a i ma się dobrze zwłaszcza robiąc to na żywca poprawa jest natychmiastowa. Nie udaje się to z kawałeczkiem plastiku o odpowiedniej masie.
  • Poziom 29  
    Magnes poprawia natychmiastowo (paski ) nawet jak dotyku nie ma moim zdaniem jeżeli wyświetlacz dostał zwarcia od ramki to coś się w nim uszkadza i tylko nałożenie magnesu pomaga lub wymiana na nowy lcd oczywiście wcześniej trzeba odizolować ramkę od strony dotyku żeby nie miało to więcej miejsca.
  • Poziom 9  
    No to mam problem.
    Telefon rozladowal mi sie kilka dni temu.
    Nie podlaczalem go do ladowarki do dzisiaj.
    Zamiast sie normalnie wlaczyc to :

pokazuja sie bialo szare paski
    albo
    telefon sie w ogole nie wlacza, pala sie tylko klawisze zielony bialy i czerwony.

jakies pomysly?
  • Poziom 12  
    Moze trzeba wymienić filtr od wyświetlacza?
  • Poziom 29  
    Wyświetlacz możliwe że do wymiany.