Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Podlicznik buczy i powoli kręci się bez poboru prądu.

smoker 11 Gru 2011 13:19 2778 8
  • Podlicznik buczy i powoli kręci się bez poboru prądu.

Poziom 18  

Zostałem ostatnio poproszony o zamontowanie czterech podliczników w mieszkaniu studenckim - lokatorzy kłócili się o opłaty za prąd (ogrzewanie elektryczne) i każdy pokój + kuchnia i łazienka mają swoje podliczniki. Zakupiłem na allegro najtańsze regenerowane liczniki jednofazowe z legalizacją 10/40A. Po zamonotowaniu trzy z nich działają jak należy, natomiast jeden z nich cicho buczy (50Hz) i powoli obraca się w nim tarczka nawet bez poboru prądu (wyłączony bezpiecznik) - zlicza około 0,2kWh / dobę. Co może być tego przyczyną? Myślałem nawet, że liczniki zakłócają się nawzajem - wiszą w rządku około 6-7cm od siebie, ale jeżeli odetnę zasilanie do pozostałych trzech ten felerny dalej buczy i zlicza. Zainstalowane są dwa liczniki A52 i dwa A65 - takie dostałem w paczce - niestety nie pamiętam który wariuje. Jutro będę w tym mieszkaniu to mogę sprawdzić.

0 8
    Poziom 33  

Wymień licznik. I tak nic innego nikt nie wymyśli.

0
    Poziom 18  

A czy możliwe jest takie zachowanie jeżeli poszedłem na skróty? W skrzynce nie było miejsca na przeciągnięcie 8 kabli YDY 2,5 mm^2 i z uwagi na starą instalację TNC wykorzystałem jedną z żył kabla jako powrót L. Jednym przewodem wchodzi L z głównego licznika, drugim wraca L do bezpiecznika i dalej na instalację a trzecim podłączone jest N do wspólnego punktu w skrzynce bezpiecznikowej. Co prawda wszystkie mam tak podpięte i reszta działa.

0
    Specjalista elektryk

Trza było nie knocić instalacji, to by nie buczało.

Cytat:
    Myślałem nawet, że liczniki zakłócają się nawzajem - wiszą w rządku około 6-7cm od siebie, ale jeżeli odetnę zasilanie do pozostałych trzech ten felerny dalej buczy i zlicza.
    Po co się brał, jak nie potrafi ?

0
    Poziom 18  

Hmmm liczniki są akurat założone na dokładkę - nic nie jest sknocone trwale ;) A brał się bo kobieta nalegała. W swoim domu instalację sam sobie robiłem i nie spodziewałem się problemów. Tylko nigdy nie zakładałem podliczników i tutaj jest pies pogrzebany... W pracy pytałem elektryka i stwierdził, że taki skrót (wspólny przewód neutralny) nie jest karygodny i będzie działać...
    Czy odległości miedzy licznikami są za małe? Rozwiesić je w większych odstępach? Dodam, że pozostałe 3 działają dobrze i liczą jak należy - przez pół godziny działania piecyka elektrycznego 2kW naliczyły po 1kW bez problemu.

1
    Specjalista elektryk

Najgorsi są "elektrycy" szkoleni między innym na elektrodzie.
    Nic nie jest za małe. Kto takie bzdury głosi ?
    Instalacja/przewody do i od licznika mają być podłączone tak, jak powinny.
    To wszystko.
    Skrótów się zachciało, teraz jest problem. Skrótowiec zakichany.
    Tego elektryka też dawaj na forum, to mu nawtykam.

Sprawdza się powiedzenie, że połowa Polaków to nawiedzeni ... "elektrycy".

0
    Poziom 18  

Ja nie twierdzę, że jestem elektrykiem - ot majsterkowicz po trochu od wszystkiego i przyznaję się do braku wiedzy w tym temacie. Umiem założyć gniazdko, jakiś włącznik, poprowadzić przewód i tyle - myślałem, że nie będzie to wielka filozofia z licznikami.

Reasumując - każdy licznik ma być porządnie podłączony dwoma oddzielnymi kablami i powinno być ok? Przy okazji - może przewód 2,5 mm^2 jest na wyrost - (zastosowałem taki, bo miałem w zapasach)? Teoretycznie przewód 1,5 mm^2 może pracować pod obciążeniem 18A według normy DIN. W mieszkaniu w którym grzebię obciążenie na jednym takim przewodzie wynosiłoby szczytowo 2,5kW - wystarczy? Zabezpieczenie na każdej z linii to 16A.

0
    Poziom 33  

smoker napisał:
    Teoretycznie przewód 1,5 mm^2 może pracować pod obciążeniem 18A według normy DIN.

Teoretycznie, praktycznie 10A

0
    Poziom 18  

I tego też trzymałem się robiąc instalację u siebie. Zostaje więc 2,5mm^2.

0