Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tacens model: Valeo II 600W tranzystory i dioda Schottky'ego uszkodzone.

11 Gru 2011 13:44 2284 5
  • Poziom 15  
    Tacens model: Valeo II 600W tranzystory i dioda Schottky'ego uszkodzone.
    Witam

Jakiś czas temu chciałem włączyć komputer, ale się nie udało, po kilku próbach uruchomienia coś strzeliło i wybiło ESY w mieszkaniu...

Rozkręciłem zasilacz, sprawdziłem elementy po stronie pierwotnej do momentu tranzystorów (domyślam się że to APCF) na których było zwarcie... Lutownica w rękę i odlutowałem radiator wraz z tranzystorami (2 duże – W21NM50N i 2 mniejsze - P21NM50N oraz dioda Schottky'ego STTH8R06D)

Z pomiarów miernikiem wygląda na to, że dioda jest uszkodzona (zwarcie) i tranzystory P21NM50N (zwarcie wszystkich nóżek, a dodatkowo jeden jest pęknięty)...

Moje pytanie co mogło spowodować to uszkodzenie zasilacza i czy jeszcze coś mogło się uszkodzić? Czy wystarczy wymienić te 3 elementy i zasilacz powinien się "obudzić"? Bardzo bym prosił o pomoc co jeszcze ewentualnie sprawdzić żeby postawić go na nogi.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 10  
    Wystarczy że jeden element uległ uszkodzeniu wskutek przegrzania lub przepięcia w sieci, a, dalej mogły się uszkodzić następne. Wymień tę diodę STTH, 2 mosfety P21NM50, sprawdź mostek oraz diody (bodajże dwie HER308) i powinno ruszyć, o ile nie uszkodziły się jeszcze elementy SMD na spodniej stronie płyty PCB.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 15  
    Szukam tych tranzystorów i nie umię znaleźć... znalazłem coś o podobnych parametrach: FDP18N50 czy taki się nada czy te drobne różnice go wykluczają, a może jeszcze jakis inny zamiennik możecie zaproponować?
  • Poziom 10  
    Są dostępne STP20NM50, ten FDP18 to trochę za słaby, powinien mieć co najmniej 20A lub więcej.
  • Moderator
    333kris333 napisał:
    Szukam tych tranzystorów i nie umię znaleźć...

W czym kolego niby masz problem oprócz kasy jaką musisz wydać? :D
    Poniżej Masz kilka realnych przykładów do zakupu...
    :arrow: Link
  • Poziom 15  
    Witam po krótkiej przerwie...

Dziękuję za podanie zamienników, ja szukałem ale znajdowałem albo za mały prąd albo napięcie

Najlepszą opcją wydaje mi się 20N60C3, mam rację?

Teraz taka sprawa, jako że czas wegetacji zasilacza minął i wziąłem się za dalszą naprawę (przy okazji na stół trafił jeszcze inny zasilacz) to mam pytanie, czy do sprawdzenia czy zasilacz się obudzi mogę użyć jakiś innych tranzystorów i diody?