Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 anteny ze wzmacniaczami na jednym maszcie - zasilanie wzmacniaczy

11 Gru 2011 14:49 4997 15
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    DJRM napisał:
    Póki nie podłączyłem owej trzeciej anteny, zasilanie na wzmacniacze anten udawało się jakoś przenieść poprzez zworki zwrotnicy antenowej. Niestety próba podłączenia trzeciej anteny rozwala całkowicie odbiór TV.

a ta trzecia antena to co ma zamontowane: symetryzator czy wzmacniacz. Bo jeśli symetryzator, to zwykle dają one zwarcie po podaniu na nie napięcia zasilającego.

Cytat:
    Po wnikliwym zapoznaniu się z odpowiednią literaturą doszedłem do wniosku, że nie wolno przekazywać napięcia przez zwrotnicę więcej niż do jednej anteny.
    hm, co ta zwrotnica, co to ją używasz, a co nie może zasilać wszystkich torów? Daj fotkę, jak możesz.
  • Poziom 33  
    Sprawdź omomierzem, czy na kablach koncentrycznych przychodzących z każdej z trzech anten ze wzmacniaczem nie ma zwarcia.
    Sprawdź omomierzem czy na zwrotnicy bez wlutowanych zworek i bez kabli nie ma zwarcia między masą a śrubką zacisku żyły dla każdej z trzech anten.
    Jeżeli te 6 pomiarów nie wykaże zwarcia to musi działać.
    Teoretycznie powodem może być też za mała wydajność prądowa zasilacza po podłączeniu 3 wzmacniaczy, ale raczej 1% szans na taki przypadek w praktyce.
    Każdy wzmacniacz pobiera kilkanaście miliamperów, więc nie powinno to przerastać możliwości najgorszego nawet zasilacza. Co więcej, ja osobiście stwierdziłem, że najlepszy stosunek sygnał/szum przy odbiorze słabego sygnału mam przy zasilaniu 3V !!!. Zasilacz jest fabryczny, typowy do 15V. Przy 12V też wzmacnia, ale obraz jest bardziej zaszumiony (i nie są to wzbudzenia w postaci prążków). Bez wzmacniacza sygnał jest śladowy.
    Zamiast zwór zastosuj dławiki na wszelki wypadek. Nic się nie ma prawa pogorszyć, a może będzie lepsza separacja anten w obwodzie zasilania.
    Skoro są narysowane zwory do każdego wejścia zwrotnicy, to nie widzę powodu, aby nie mogły być włączone: jedna, dwie lub trzy.
  • Pomocny post
    DJRM napisał:
    Na zwrotnicy napisane jest: "zworki deklarujące na której antenie przedwzmac.", co dodatkowo sugeruje, że tylko na jednej antenie może być przedwzmacniacz; inaczej napisaliby "deklarujące które anteny mają przedwzmacniacz".

Po pierwsze primo to nie jest zwrotnica antenowa, a niesymetryczny, trój-wejściowy sumator antenowy. Więc jako taki nadaje się generalnie do sumowania sygnałów DVB-T, przy analogach najprawdopodobniej pojawią się zwykle silne zakłócenia ("duchy" i produkty związane z różnicą faz odbieranych sygnałów na poszczególnych antenach) - można to próbować usunąć korygując długość przewodów z anten do sumatora i ustawieniem anten. Cierpliwości życzę...

Po drugie primo to popatrz w katalog (str.9). To są zwory konfigurujące zarówno sposób sumowania, jak i przesyłanie napięcia zasilającego wzmacniacze.

A z powyższego wynika, że konstrukcja sumatora nie przewiduje osobnego, separowanego toru DC. Separatorami są kondensatory przy przeciętych zworach.

DJRM napisał:
    A wogóle to ja nie potrafię odwzorować schematu tak prostej w końcu zwrotnicy, nie rozumiem na przykład zasady działania tego czarnego elementu ("nibycewki")

te czarne elementy, czy jak je nazywasz "nibycewki", to transformatory dzielące (sumujące) sygnały. Bardzo prosta konstrukcja bez rezystorów kompensujących.

Podsumowując, sumator jest już nieźle "zryty", więc jak napisał wyżej wieswas poszukaj najpierw jakiegoś zwarcia.

wieswas napisał:
    Każdy wzmacniacz pobiera kilkanaście miliamperów, więc nie powinno to przerastać możliwości najgorszego nawet zasilacza.

niekoniecznie, są wzmacniacze dopuszkowe konsumujące po kilkadziesiąt mA, więc przy słabym zasilaczu i trzech wzmacniaczach mogłoby dojść do przeciążenia zasilacza.

wieswas napisał:
    Co więcej, ja osobiście stwierdziłem, że najlepszy stosunek sygnał/szum przy odbiorze słabego sygnału mam przy zasilaniu 3V !!!.

albowiem współczynnik szumu tranzystora zwykle ma optimum przy niskich prądach i napięciach polaryzacji - a właśnie tak się dzieje przy tak drastycznym zmniejszaniu napięcia zasilającego. Ale jednocześnie gwałtownie padają również parametry intermodulacyjne wzmacniacza i także łatwo o zakłócenia w odbiorze, a margines stabilnego odbioru robi się minimalny zwykle. A wzmocnienie wzmacniacza zmniejsza się zwykle o połowę. Ale jak działa stabilnie - to OK.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Co się dzieje z napięciem stałym po dołączeniu zwory na wyjście UKF ?
    Odbiór UKF może być doskonały nawet na kawałku drutu dołączonego do żyły kabla koncentrycznego.
    A może sygnał UKF jest tak silny, że przesterowuje wszystkie inne odbierane częstotliwości ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    DJRM napisał:
    Sumator nie jest w żaden sposób "zryty", to praktycznie nowe urządzenie, pracowało niecały rok i to w domu, nie na dworze. Jak w ogóle urządzenie takie można "nieźle zryć"?

tam wszędzie sterczą jakieś druciki, marnie to w ogóle na zdjęciu wygląda, ale może w rzeczywistości jest OK.

DJRM napisał:
    I jeszcze odnośnie katalogu 9 - schematu S-3 nie widzę, a on by wiele rozjaśnił.

a po Ci schemat. Tam są tylko dwa transformatory i trzy kondensatory. Licząc od wyjścia masz podłączony bezpośrednio środek transformatora do żyły środkowej kabla idącego do TV, z jednego z odejść tego transformatora jest kondensator i prawe złącze do żyły środkowej kabla anteny 1 (tłumienie przejścia ~3.5dB). A drugie odejście tego transformatora masz połączone bezpośrednio do wejścia drugiego transformatora, odejścia którego podłączone są bezpośrednio poprzez kondensatory do złącz przewodów wewnętrznych dwu pozostałych anten (z tłumieniem przejścia po ~7dB).
    I to by było na tyle.

DJRM napisał:
    Podłączenie anteny UKF przy zwartej zworce tejże anteny powoduje spadek sygnału cyfrowego TV do 0%. To by mogło sugerować uszkodzenie wzmacniacza anteny UKF, tylko dlaczego wówczas odbiór UKF jest doskonały? Dodam jeszcze, że rozwarcie owej zworki przywraca sygnał TV dvb-t do 60-65%
    to wygląda bardziej na zakłócanie sygnałów DVB-T sygnałami z anteny UKF.
    Jeśli rozepniesz zworę zasilającą wzmacniacz FM to nie będzie on w ogóle działał, więc nie będzie i zakłóceń.

A tak na marginesie - co to są za zielone kable (znaczy się typ) dochodzące do sumatora?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    DJRM napisał:
    Zastosowane zielone kable to chyba jakiś profesjonalny model, wykorzystałem resztki walające się u mnie w pracy (rozgłośnia radiowa).
    Oznaczenie bardzo długie: ALPHA WIR-DE P/N 9059C RG 59/U 1C 22 AWG SHIELDED (UL) TYPE CL2 OR AWM 1354 OR i jeszcze dalej.

Popełniłeś fatalny błąd z tym kablem i nie dziw się, że sygnały są takie a nie inne.

Ja osobiście uważam, że kabel RG-59 (75Ω) czy RG-58 (50Ω) - nadają się jedynie na sznur do wieszania bielizny.

Zobacz dlaczego ten kabel nie nadaje się nawet do Radia a o TV już nie wspomnę (tłumienie kabla na 100m) :

RG-59 - 100MHz=11,1 dB i 600MHz=34,2 dB
    a już kable ze średniej półki :
    H-155 - 100MHz=9,3 dB i 600MHz=18,2 dB
    RG-6 - 100MHz=7 dB i 600MHz=17 dB
    a przyzwoity i tani kabel :
    TRISET 113 - 100MHz=6 dB i 600MHz=15 dB

Jak widać wybrałeś kabel koncentryczny najgorszy z możliwych .
    Tym gorszym od RG-59 może być już tylko kabel mikrofonowy. :cry:

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    DJRM napisał:
    A transformator to zazwyczaj co najmniej 4 końcówki (no chyba że tutaj mamy do czynienia z autotransformatorem).

no, ma cztery, tylko dwie są zwarte.

DJRM napisał:
    Przypuszczałem, że sumator czy zwrotnica daje galwaniczne rozdzielenie wejść poszczególnych anten i wyjścia,

tak powinno być, i z reguły jest. Ten sumator też tak ma, jeśli zwory są poprzecinane.

DJRM napisał:
    ale z tego, co zrozumiałem, to ma ona za zadanie niejako dopasować impedancję połączonych anten, których nie wolno podłączać równolegle w sposób bezpośredni (nie potrafię lepiej tego wyrazić).

dokładnie tak jest. Taka jest rola sumatora. Zwrotnicy zresztą też.

DJRM napisał:
    Ale z tymi zakłóceniami musimy sobie jakoś poradzić. Może należy poprowadzić inaczej kable antenowe? Dodam, że anteny też są zbyt blisko siebie (jedna nad drugą jakieś 25-30 cm), ale z uwagi na "montaż okienny" wiele bardziej ich już nie rozsunę, i tak trzecia antena (siatka) będzie umocowana do jakiegoś erzaca przyczepionego do szczytu fabrycznego wysięgnika (takiego jak do czaszy sat.).

trochę za blisko siebie są. Ale przede wszystkim, to zła jest zasada sumowania. Anteny TV możesz zsumować na sumatorze 1/2, a następnie taką sumę połączyć z anteną FM zwrotnicą TV/FM. I będzie po problemach.
    Ewentualnie zastosować gotową zwrotnicę, w klimacie: MM-307 albo coś podobnego (złącza F i obudowa metalowa).

DJRM napisał:
    Zastosowane zielone kable to chyba jakiś profesjonalny model, wykorzystałem resztki walające się u mnie w pracy (rozgłośnia radiowa).
    Oznaczenie bardzo długie: ALPHA WIR-DE P/N 9059C RG 59/U 1C 22 AWG SHIELDED (UL) TYPE CL2 OR AWM 1354 OR i jeszcze dalej.

tak jak myślałem, kabel studyjny do przesyłów Video - one z reguły są zielone. W ostateczności może być, bo jest 75Ω, tyle, że tłumienie ma potworne:

Attenuation, Max dB/100ft 10.5 @ 400 MHz (za "AlphaWire Customer Specification"), co by oznaczało jakieś 33dB/100m/400MHz i jakieś 45dB/100m/800MHz... brrr....
    DJRM napisał:
    Niestety zaproponowana zwrotnica MM-307 ma tylko 1 przejście napięcia do przedwmacniacza, ja też podobną brałem pod uwagę i stąd zrodził się pomysł zasilania wzmacniaczy antenowych opisany w pierwszym poście tematu.

hm, ale wiesz, że zgodnie z arkanami sztuki to należy unikać dokąd się da, w przypadku sumowania anten poprzez sumator, wzmacniaczy w antenach? Wzmacniacze wprowadzają indywidualne przesunięcia w fazie sumowanych sygnałów oraz wprowadzają zwiększoną ilość zniekształceń intermodulacyjnych oraz szumowych.

Optymalnie jest sumować anteny pasywne i potem dopiero dodać wzmacniacz.

A, i przy sumowaniu ważne są płaszczyzny montażu anten (a dokładniej mówiąc to płaszczyzny elementów aktywnych) oraz długości kabli doprowadzających poszczególne sygnały do sumatora (na początek powinny być równe), albowiem może się okazać, że sygnały z anten dla poszczególnych kanałów będą się odejmować i zrobi się problem.
    Czasami trzeba się nieźle napocić, zwłaszcza, jeśli to jest odbiór DX.
    Co do usytuowania płaszczyzn elementów aktywnych należy rozumieć fizyczną odległość tych elementów od danego nadajnika. Ponieważ w takim zestawie każda antena będzie odbierać każdy nadajnik (zgodnie ze swoimi charakterystykami kierunkowymi) to w zależności od fizycznych odległości elementów czynnych od nadajnika pojawią się przesunięcia fazowe pomiędzy odbieranymi tymi samymi kanałami.
    Skutkiem tego sygnały danego kanału z anten będą się dodawać albo odejmować.

To samo z kablami z od anten do sumatora - jeśli płaszczyzny elementów aktywnych dwu anten będą w tej samej płaszczyźnie to odbierane sygnały będą w tej samej fazie. Ale jeśli długości kabli będą różne, to znowu pojawią się różnice faz, i znowu sygnały będą się sumować albo odejmować.

To tak pokrótce.

Co do sumowania - jest trochę literatury w Internecie. Możesz rzucić okiem np. tam --> Link