Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinXP dziwne zachowanie drukarki w DOS.

11 Gru 2011 18:57 1645 2
  • Poziom 34  
    Na win98 drukarka (oki 3321) drukuje prawidłowo.

Na WIN XP PRO przy zainstalowanych sterownikach drukarki; mniej więcej w połowie drukowanego dokumentu drukarka kilkukrotnie przesuwa kartkę z dołu do góry, po czym po około 20 sekundach takiej zabawy zaczyna dalej prawidłowo drukować dokument.

Co ciekawe, bez zainstalowanego sterownika drukarki, drukarka staje w połowie strony czeka 10 sekund po czym wznawia drukowanie; więc bez sterownika działa dużo lepiej niż z nim.

Problem dotyczy tylko i wyłącznie wydruków z DOS-owego programu, w innych aplikacjach drukarka działa prawidłowo.

Program jest dość stary pisany na zamówienie więc nazwa nic nikomu nie powie,

Dodam jeszcze, że drukarki są podłączone lokalnie(lpt1), natomiast program jest uruchamiany z zasobu sieciowego.

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Zapewne chodzi o skierowanie wydruku do portu LPT1.DOS
    Niektóre starsze programy dosowe pozwalały na wybór tego portu z poziomu programu, np. WF-MAG firmy WAPRO.
    Aby to zrobić pod Windows XP, otwórz właściwości drukarki i w zakładce Porty dodaj nowy port lokalny o nazwie LPT1.DOS i zaznacz go "ptaszkiem".
    Jeśli to nie wystarczy to w BIOS'ie wyłącz dwukierunkową obsługę portu LPT1 - ustaw typ portu na Standard (SPP).

Napisz czy problem został rozwiązany - jeśli nie, to podaj więcej informacji o tym programie.
  • Poziom 34  
    Twoje rozwiązanie niestety nie pomogło tzn. nie da się nazwać portu LPT1.DOS wyskakuje prot nieznany i na tym koniec - znalazłem podobną procedurę na internecie ale chyba któryś z servicepacków ją zablokował.

SPP włączyć się nie da bo komputer jest stosunkowo nowy. Między EPP A ECP jest o 1/3 szybsza reakcja na drukowanie. (oczywiście w trybie - drukowanie po umieszczeniu w buforze ostatniej strony). W bezpośrednim drukowaniu do drukarki nie zauważyłem różnicy. Drukarka potrafiła kilka razy jeździć kartką w górę i w dół, lub zawisnąć na 10 sekund przy opcji buforowania + drukowanie bezpośrednie.

Rozwiązałem problem w sposób następujący:

- ustawienie drukarki w tryb (buforowanie + drukowanie po umieszczeniu w buforze ostatniej strony). (nie wiem czy jest to wymagane)

- modyfikacja wartości rejestru:

Rozwiązanie dla Windows NT/2000/XP/2003:

regedit:

\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\WOW\

W LPT_Timeout - domyślnie jest 15 sekund / zmieniłem wartość na 1 sekundę

Skutkuje to skróceniem czasu oczekiwania na wydruk z około 30 sekund do 1.

Żadnych błędów nie stwierdziłem.