Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorków Ni-MH ładowarką VIPOW BAT1130

11 Gru 2011 21:23 5394 3
 • Poziom 17  
  Witam. Posiadam ładowarkę taką jak w temacie i ponieważ przymierzam się do zakupu nowych, markowych akumulatorków, mam szereg wątpliwości:
  1. Czy ta ładowarka będzie w stanie w pełni naładować współczesny akumulatorek o pojemności ok. 2500 mAh?
  2. Czy ona posiada jakąkolwiek elektronikę kontrolującą ładowanie, czy też jest to prosta ładowarka, w przypadku której trzeba samemu kontrolować czas ładowania?
  3. Wg danych producenta ładuje ona prądem o natężeniu 150mA a napięcie wyjściowe wynosi 1.2V (dla baterii AA). Jednakże z ciekawości zmierzyłem to napięcie miernikiem i wyszło 2,95V 8-O Czy to jest w ogóle możliwe? Miernik miałem nastawiony na prąd stały, ale czytałem że niektóre ładowarki ładują impulsowo. Czy to może wpływać na zafałszowanie wyniku? Przemawiać za takim wyjaśnieniem może fakt, że wartość wyświetlana na mierniku ulegała nieznaczym wahaniom - w granicach 0,05V.
  4. Przy założeniu, że ładowarka pracuja tak, jak to deklaruje producent, jaki powinien być czas ładowania akumulatorków 2500 mAh?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Temat zakładam ponieważ nie znalazłem na forum odpowiedzi na moje pytania a wszystkie wątki związane z tą tematyką są pozamykane i nie można się do nich 'dopisać'.
 • Poziom 14  
  Kolego mogę ci powiedzieć tylko że ja posiadam ładowarkę energizer z dołączonymi akumulatorkami energizer AA i AAA ładowarką ładowałem wiele innych akumulatorków marek znanych jak i takich przykładowo z lidla nigdy z zadnym nic się nie działo. Musisz wziąć pod uwagę że akumulatorek oryginalny wytrzymuje sporo dłużej podług tańszych zamienników o takiej samej pojemności.
  Czas ładowania wynosi 10h niezależnie od pojemnosci i rodzaju akumulatorków.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  To jest prosta prymitywna ładowarka wyposażona dodatkowo w funkcję rozładowania. Jest przeznaczona do ładowania akumulatorów Ni-Cd oraz Ni-Mh z zastosowaniem nadzoru czasu ładowania przez użytkownika. Ponieważ prąd ładowania jest stosunkowo mały w porównaniu do dzisiejszych pojemności akumulatorów, to przekroczenie czasu ładowania o nawet 50% nie wpływa niekorzystnie na ładowane akumulatory. Obowiązuje zasada dostarczenia do akumulatora około 150% jego pojemności, czyli:

  a)akumulator o pojemności 1000mAh ładujemy prądem 150mA przez 10 godzin

  b)akumulator o pojemności 1500mAh ładujemy prądem 150mA przez 15 godzin

  c)akumulator o pojemności 2000mAh ładujemy prądem 150mA przez 20 godzin

  itd..

  Problem pojawia się podczas ładowania akumulatorów o pojemności poniżej 1000mAh, dla tych akumulatorów prąd ładowania zacznie przekraczać wartość 0,1C a może nawet 0,2C. Większość producentów dopuszcza przekraczanie czasu ładowania akumulatorów szczelnie zamkniętych pod warunkiem że prąd ładowania nie przekroczy 0,1C, czyli w przypadku tej ładowarki dowolnie długo można ładować akumulatory o pojemności 1500mAh lub większej. Przy akumulatorach o pojemności poniżej 1000mAh należy bardzo pilnować czasu ładowania i stosować zasadę dostarczania nie więcej niż 120% jego pojemności.

  Napięcie na poszczególnych zaciskach akumulatorów może bez obciążenia przekraczać 1,5V. W tak prymitywnych ładowarkach stosuje się transformator o napięciu od 3V do nawet 6V, prostowanie na jednej diodzie i opornik ograniczający prąd do którego równolegle dołączona jest dioda świecąca, czasami z dodatkowym opornikiem, sygnalizująca ładowanie.
 • Poziom 17  
  To mi wszystko wyjaśnia :) Otóż pod obciążeniem ładowarka daje przepisowe 1,44V na każdy akumulatorek. Cieszę się, że nie jest ona w stanie wyrządzić krzywdy większym akumulatorkom nawet po przekroczeniu czasu ładowania. Czyli moja poczciwa, stara ładowarka jeszcze posłuży :) Dzięki za tę wypowiedź RSP.
  ---
  Postanowiłem dać szansę

  Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
  I teraz pytanie: czy ta wartośc rzędu 4900 mAh jest rzeczywista, czy to tak jak z mocą na chińskich głośnikach - 200W z przetwornika o średnicy 130 mm :lol: :?:

  Czy nie zakatuję tych bateryjek ładując je przez dwie doby 8-O :?: (ładowarka 150 mA)

  P.S. Przepraszam za post pod postem, ale myślałem, że włączona jest funkcja łączenia postów.