Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naukowcy stworzyli działający model silnika Stirlinga w mikroskali

exti 11 Gru 2011 21:27 3843 1
 • Naukowcy stworzyli działający model silnika Stirlinga w mikroskaliSilnik Stirlinga, przekształcający energię cieplną z dowolnego źródła na energię mechaniczną działa w oparciu o różnicę temperatur - powietrze w cylindrze jest naprzemiennie ogrzewane i schładzane, przez co rozpręża się i spręża, wprawiając tłok w ruch. Fizycy z Uniwersytetu w Stuttgardzie i tamtejszego Instytutu Maxa Plancka stworzyli jego odpowiednik w skali mikrometrowej.

  Rolę gazu w cylindrze odgrywa tutaj kuleczka z tworzywa sztucznego o średnicy 3 µm, zanurzona w wodzie. Tłok natomiast został zastąpiony przez skupioną wiązkę światła laserowego o okresowo zmienianym natężeniu. Siły optyczne światła z lasera ograniczają ruch kuleczki naprzemiennie w małym i dużym zakresie, imitując sprężający i rozprężający ruch tłoka. Kolejny laser ogrzewa wodę otaczającą kuleczkę w fazie rozprężania, natomiast w fazie sprężania jest wyłączony, a woda ochładza się. Naukowcy zaobserwowali pod mikroskopem, ze ruch kuleczki nie jest gładki - można powiedzieć - silnik terkocze. Jest tak, ponieważ cząsteczki wody nieustannie poruszają się, uderzając w kuleczkę. Mimo wszystko, mikromodel silnika Stirlinga działa z taką samą sprawnością, jak jego pełnowymiarowy pierwowzór.

  Czemu służył cały ten eksperyment? Otóż nie było wcale pewne, że koncepcja silnika Stirlinga sprawdzi się w mikroskali, gdyż dominują tu inne prawa fizyki, niż w makroskali. "Nasze eksperymenty dostarczyły nam wstępnego wglądu w bilans energii silnika cieplnego pracującego w skali mikroskopowej. Choć nasza maszyna na razie nie wykonuje żadnej użytecznej pracy, nie ma w zasadzie żadnych przeszkód w zakresie termodynamiki, które uniemożliwiłyby to w małej skali", powiedział Clemens Bechinger z Uniwersytetu w Stuttgardzie.

  Źródło:
  http://www.physorg.com/news/2011-12-world-smallest-steam-micrometers.html

 • #2 12 Gru 2011 20:58
  Maticool
  Poziom 19  

  Cytat:
  Choć nasza maszyna na razie nie wykonuje żadnej użytecznej pracy ...
  Dokładnie to samo zarzucano turbinie herona w czasach jej powstania. Jednakże 19 wieków później, wykorzystano skutecznie siłę pary. Czy tak będzie i w tym przypadku?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo