Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy Briggs&Stratton 2kVA a spawarka inwerterowa 160A

11 Gru 2011 21:36 9046 23
  • Poziom 9  
    Jestem tu świeżakiem ,pytanko czy taki agregat jak w tytule(2kVA) poradzi sobie ze spawarką inwerterową o max mocy 160a ? Zakres regulacji spawarki jest od 10A do 160A. Dodam że muszę pospawać niewielkie rzeczy na działce(10 minut spawania wszystkiego maxymalnie oczywiście z przerwami) ,planuje to zrobić elektrodami 1,6 lub cieńszymi jeżeli takowe są. Nikt mi jednak nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć,sprzedawcy spawarek drapią się w głowę i nabierają wody w usta więc jak to jest da radę agregat czy nie? Agregat może podać przez 5 min 2500kVA Może ktoś roztrząsał ten problem? Proszę o jakieś wskazówki.Grzebałem w sieci i opini jest wiele ale nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć .Za wszelkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 35  
    Musisz kolego wiedzieć jaki prąd maksymalny z sieci pobiera spawarka.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 39  
    Takie spawarki biorą przy maksymalnej mocy koło 5 kW i do 20A ale prąd maksymalny nie ma tu znaczenia bo kolega piokwasiorek chyba zdaje sobie sprawę, że nie może jej aż tak obciążać. Tu raczej zachodzi pytanie ile taka spawarka bierze w momencie zajarzania łuku i załączania. Tak czy inaczej sądzę, że agregatu nie powinno to zabić a spawanie elektrodą 1,6 prądem 50-60 A nie powinno go przeciążyć. Dobrze by jednak było aby wypowiedział się jakiś ekspert od spawarek.
  • Poziom 9  
    Witam.Prąd max ze spawarki to 160A ale ja takiej mocy nie zamierzam używać

Dodano po 2 [minuty]:

ale jak sprawdzić moc spawarki w chwili zajarzenia łuKU?
  • Poziom 39  
    Piokwasiorek, domowym sposobem - włącz w szereg z zasilaniem spawarki bezpiecznik 10 A typu B i przetestuj jej działanie przy parametrach pracy, jakie przypuszczasz, że będziesz potrzebował w terenie. Po odbijaniu bezpiecznika poznasz warunki w jakich pobiera moc większa jak 2,3 kW.
  • Poziom 9  
    Wszystko pięknie i ładnie ale jeszcze nie mam tej spawarki dlatego wystawiłem posta z zapytaniem. Jakbym ją miał to bym tak zrobił jak piszesz kybernetes mam agregat 2kVA i dlatego pytam jak w tytule, spawarę mogę kupić w każdej chwili tylko jaką tu mam problem! Jedyne co pewne że to będzie inwerter

Dodano po 5 [minuty]:

I czy ten agregat sobie z nią poradzi?
  • Poziom 20  
    piokwasiorek napisał:
    I czy ten agregat sobie z nią poradzi?

Nie wiemy tak naprawdę co to jest za "agregat" o którym piszesz ale dużych szans na poprawną pracę raczej nie masz !
  • Poziom 9  
    Agregat to Briggs&Stratton gen-tech 3500b 50hz B 230V 2Kva
  • Poziom 20  
    A dokładniej to który z nich Link ?
  • Poziom 20  
    Na komfortową pracę tandemu agregat spawarka raczej nie masz co liczyć. Zakres możliwości dla tego agregatu wg mnie skończy się jeśli przekroczysz prąd spawania ponad 100A.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    piokwasiorek napisał:
    ,pytanko czy taki agregat jak w tytule(2kVA) poradzi sobie ze spawarką inwerterową o max mocy 160a ?

Krótko - nie!
    Niektóre nieliczne typy spawarek mogą spawać na minimalnym prądzie i to tyle.
    Minimalna moc agregatu do takiej spawarki to 6 kW, a najlepiej 8 kW - i nie ma od tego odwołania.
    Jedna uwaga: Nie każda spawarka współpracuje z agregatem prądotwórczym!.
  • Poziom 39  
    jozefg napisał:
    Niektóre nieliczne typy spawarek mogą spawać na minimalnym prądzie i to tyle.

Czy to znaczy, że taka spawarka podczas pracy "zaciąga" znacznie więcej prądu jak to wynikałoby z ustawionego prądu spawania i sprawności deklarowanej przez producenta? Z tego wynikałoby, że te spawarki wcale nie są takie dobre jak to się powszechnie reklamuje.
  • Poziom 20  
    kybernetes napisał:
    Z tego wynikałoby, że te spawarki wcale nie są takie dobre jak to się powszechnie reklamuje.

Jest dokładnie tak jak z całą masą innych urządzeń są takie za 300 zł i takie za 3000 zł. Czy to będzie spawarka czy agregat prądotwórczy nie ma to większego znaczenia.
  • Poziom 9  
    Czyli szansa na poprawną pracę elektrodą 1,6 raczej jest nikła lub niemożliwa,co to znaczy że nie każda spawarka może współpracować z agregatem? Jeżeli można to prosiłbym coś troszeczkę jaśniej.Co do agregatu to taki już miałem i myślałem że dokupię jakąś tam spawarkę inwerterową niewielkiej mocy i będzie to jakoś chodziło no cóż najłatwiej byłoby teraz kupić spawarkę i mocniejszy agregat lecz to by trochę kosztowało inaczej mówiąc nie opłacalne dla mnie.
    Rozumiem że agregat masz taki jaki masz i docelowo chcesz skompletować zestaw.

- Kup spawareczkę Kempi Miniarc 160 - wiadomo że dobrze pracuje na agregacie i na długim przedłużaczu.
    - Zrób próby jak to będzie szło spawać z twoim agregatem, do 70 - 80A powinno wydać (Φ1,6mm)
    - W przyszłości dokompletuj stosowny agregat który pozwoli na swobodną pracę w całym zakresie prądowym
  • Poziom 22  
    Witam.
    Kiedyś spawałem swoją spawarką na zabezpieczeniu 10A (bezpieczniki topikowe, stara instalacja). Spawałem jakieś drobne rzeczy. Prąd 90A, elektroda 2,5mm. Z tego co pamiętam, to dopiero przy elektrodzie 3,2mm mi się przepalał. Natomiast na spawarce jest informacja, że wymagana moc generatora to 8 kW .Maksymalny prąd spawarki to 180A.
    Chyba nie zaryzykowałbym podłączenia jej do jakiegoś kiepskiego generatora.
  • Poziom 9  
    Zaznaczam że cały czas pracy wyniesie max 10minut z przerwami do pospawania nakrętki(15szt) na drut do siatki przy słupkach elektrodą 1,6 ,nie zamierzam otwierać zakładu spawalniczego na agregacie,chodzi mi tylko żeby pospawać te pierdoły, w zasadzie myślę jak kolega jozefg że powinno to się udać,niedługo się przekonam czy mieliśmy rację czy nie oczywiście dam znać co z tego wyszło sam jestem ciekawy
    To jest robota w szczerym polu? Jaka odległość od zabudowań? Może wystarczy długi przedłużacz...

Czasem można "upolować" na wyprzedaży za przyzwoitą cenę agregat spawalniczy spalinowy który z reguły może służyć do dostarczania ~230V do oświetlenia miejsca pracy
  • Poziom 9  
    No niestety robota w szczerym polu, najbliższa zabudowa jest oddalona o jakieś 1500m. Także przedłużacz odpadaAgregat prądotwórczy Briggs&Stratton 2kVA a spawarka inwerterowa 160A
  • Poziom 28  
    Moim zdaniem jeśli nie przekroczysz w tym inwertorze nastawy prądu ok. 80A (czyli elektroda max 2,5mm), to agregat nie będzie przeciążany. Inwertory podczas zajarzania łuku nie "szarpią" siecią energetyczną tak jak transformatory spawalnicze, więc zrób po prostu próbę spawania i pochwal się rezultatami tu na forum.
    Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że mój znajomy z powodzeniem spawał w warunkach polowych małym inwertorem zasilanym z samochodowej przetwornicy o mocy 2kW.
  • Poziom 14  
    Jak kolega jozefg radzi weź spawarkę Kemppi miniarc 150, pojdzie na byle jakim agregacie i do takiego spawania wystarczy, przetestowane praktycznie, zresztą nawet producent gwarantuje że współpracuje z agregatami.

piotrslot, jak kolega ma do spawania kilka nakretek przy ogrodzeniu to na pewno opłaca ciągnąc mu się migomat i butle po polu (MIG-MAG potrzebuje gazu osłonowego) i osłonę przed wiatrem. Techologicznie nie zaleca sie spawania tą metodą na zewnątrz ze względu na możliwość "zwiania" osłony gazowej i powstania niezgodności spawalniczych.
    I podstawowa zaleta spawarki MMA, waży 4,5 kg, jak znajdziesz mi migomat w takiej masie (z butlą) to chylę czoła.
  • Poziom 9  
    Witam.Oczywiście że dam znać co z tego,,Tandemu" wyjdzie, ale dopiero po świętach bo i pogoda na razie nie pozwala na robotę no i szał przed świątecznych porządków
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zapomniałem się pochwalić że niestety ale nic z tego nie wyszło wprawdzie agregat nie przygasa ale po chwili od zajarzenia łuku spawarka wyłącza się,dobra wiadomośc jest tylko taka że w tym roku podciągną nam prąd to tyle.Wszystkim dziękuję za porady. Temat uważam za zamknięty