Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wystarczy antena siatkowa do odbioru telewizji cyfrowej?

11 Gru 2011 21:49 29436 5
  • Poziom 12  
    Witam

duzo sie oczytalem ale nadal mam watpliwosci czy konieczny jest zakup dodatkowej anteny czy wystarczy ta zwykla siatkowa na ktorej do tej pory odbieralem analog

Posiadam TV z tunerem DVB-T i zwykla antene siatkowa
    cos takiego: Link

RTCN mam w odleglosci zaledwie 3km
    dane nadajnika: Czestotliwosc-498MHz; Moc 20kW; polaryzacja pozioma

czy wystarczy ta antena czy trzeba kupowac dodatkowe za 70-100zł ?

Prosze o odpowiedz
  • Poziom 39  
    Jeśli masz tą antenę to ją po prostu podłącz :D

Jedna istotna rzecz - jeśli antena ma wbudowany wzmacniacz, należy go wymienić na symetryzator, pasmo IV/V - maże być takiego typu - kupić można wszędzie, w każdym sklepie RTV czy z antenami, nie mówiąc o internecie.

Jeśli antena idzie na zewnątrz kup dobry zewnętrzny kabel antenowy (czyli w kolorze czarnym (z PE)), tzw. satelitarny, o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB).

Który to nadajnik?
  • Poziom 35  
    Każda sprawna antena jest zdolna do odbioru telewizji cyfrowej. Antenie jest "wszystko jedno" jaki rodzaj transmisji odbiera i nie istnieją specjalne anteny do DVB-T. Jest jeden wyjątek - anteny dla DVB-T muszą odbierać nieużywane wcześniej w analogu kanały V pasma do częstotliwości 862 MHz. Ważne jest, żeby nie przesterować odbiornika DVB-T, bo tego "nie lubi". Czasem przy bliskim nadajniku dużej mocy w antenach siatkowych trzeba pominąć wzmacniacz i zastąpić go symetryzatorem.
  • Poziom 12  
    nadajnik Link
    lub
    http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Ryki

jesli chodzi o kabel to jest zwykly bialy.. W zasadzie byl on zbedny bo wystarcza wsadzic kawalek drutu i ładnie odbieralo :)

antena jest bez zadnego wzmacniacza.. przeciez na takiej odleglosci byl by on zbedny.

Z tego co pamietam to w antenie siatkowej jest jakas plytka ale nie wiem czy to ten symetryzator czy cos innego

Obecnie jestem poza domem, w srode podlacze i tam znac
    Pozdrawiam

Proszę poprawić wpis aby był zgodny z regulaminem pkt 3.1.13 .
    [SP5ANJ]
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Tomasz88888 napisał:
    antena jest bez zadnego wzmacniacza.. przeciez na takiej odleglosci byl by on zbedny.

Znajomy pomieszkuje w Rykach na osiedlu XXX-lecia i ma antenę na parapecie ("siatka" z symetryzatorem) podłączoną do 3-ech TV.

Poziom sygnału jest w 100% wystarczający.

Jak pamiętam ma taką instalację :
    "siatka" > kabel > rozgałęziacz 3 wyjścia > kabel do każdego TV .

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Już po podłączeniu :) w moim przypadku wystarczyła zwykła antena(pokojowa) bez żadnych wzmacniaczy i kawałek zaśniedziałego kabla :)
    Wyszukało kanały ale na początku wyskoczył komunikat "Tylko dane"
    ale przestawiłem antenę bliżej okna i piękny obraz!

Dzięki za pomoc, pozdrawiam