Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite L40-14H PSL48E załącza się ale nie uruchamia, ekran czarny

artur4r7 11 Dec 2011 22:13 4156 2
    artur4r7
    Level 13  
    A działo się tak:
    Od jakiegoś czasu był problem z włączaniem gdy laptop postał dłużej odłączony z prądu (bateria dawno wyjęta, bo padła). Pomagało kilkukrotne wciśnięcie przycisku.
    Przy tym, po udanym włączeniu pojawił się monit o zresetowanych ustawieniach BIOSu (wybór zapisania F1 lub wejścia do biosu F2).
    Zmierzyłem napięcie na bateryjce CMOS: 2,71 V (uznałem, że jeszcze nie powinno gubić ustawień).
    Niestety, teraz laptopa w ogóle nie udaje sie uruchomić - to znaczy reaguje na przycisk - zapala się dioda zasilania, cdrom próbuje czytać, ale matryca czarna i na tym koniec). Gdy w ogóle nie reaguje na włącznik, wtedy pomaga reset biosu (zworką koło RAMów). Ale matryca ani na chwilę nie zaświeci. Zewnętrzny monitor nawet się nie wzbudzi.

BIOSu nie uaktualniałem. Wydaje mi się jednak, że warto by go wgrać od nowa, ale w grę wchodziłaby jedynie procedura ratunkowa. Podawałem mu cd z nagranym plikiem biosu pod różnymi nazwami, zaczynał je czytać jak zwykle przy uruchamianiu i na tym koniec - czyli bez efektu (może ta CD powinna zawierać coś więcej niż tylko plik biosu?)

Próbowałem też z różnymi kombinacjami klawiszy przed włączeniem (ctrl+esc, fn+esc, fn+f, fn+b, f, b, ~, |, TAB), z podłączonym usb-floppy (w prawym usb), pendrivem, ale żadnych nie zaczął nawet czytać.

Czy w takiej sytuacji może pomóc wymiana tej bateryjki czy przyczyna będzie głębsza? Wydawało by się, że bateryjka podtrzymuje tylko ustawienia i po włączeniu i ich zapisaniu nawet bez niej laptop powinien działać (tak jak w płycie głównej k.stacjonarnych)
    user64
    Level 25  
    Bateria cmos obowiązkowo do wymiany, ale czy to pomoże to wątpię.
    artur4r7
    Level 13  
    Problem nierozwiązany, laptop wrócił do właścicielki.