Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

auto. przełącznik portów szeregowych RS232 ATEN AS-251S + drukarka fiskalna

11 Gru 2011 22:19 3894 8
 • Poziom 14  
  Mam niejasny dla mnie problem...
  W celu drukowania z dwóch komputerów na jednej drukarce fiskalnej (mającej tylko port szeregowy), kupiłem takie oto urządzenie:
  auto. przełącznik portów szeregowych RS232 ATEN AS-251S + drukarka fiskalna
  ATEN AS-251S 2-to-1 Serial (RS-232) AUTO SWITCH
  strona produktu: http://www.aten.com/products/productItem.php?model_no=AS251S
  instrukcja: http://www.aten-usa.com/export.php?mid=20050113150748002&type=manual

  Drukarka, to kilkuletnia (dziesięcioletnia?) fiskalna Posnet Thermal (model, chyba 3001, sprawdzę w pracy).

  Paragony nie chcą się drukować.

  Podłączyłem wszystko za pomocą zwykłych przejściówek z szerokiego portu COM (25 styków) na wąski (9), wszystkie "zwykłe", a nie "krosujące". Wstępnie wpiąłem go między drukarkę a port szeregowy obecnego kompa (zostawiając drugi port niepodłączony) i nie chodzi. Po podłączeniu do komputera, świecą się obie diody, sygnalizując, że przełącznik ma "otwarte" oba porty i czeka aż na którymś pojawią się dane. Ja puszczam na kompie drukowanie paragonu, to gaśnie dioda na niepodłączonym porcie, sygnalizując że jest on "odcięty" na czas określony jako "time out" = 10 sekund (tyle ustawiłem pstryczkiem, można jeszcze 60 s). Niestety, ale paragon nie "wyskakuje", a mój paragonowy program (Subiekt GT), po jakimś czasie wywala błąd transmisji. Myślałem, że przełącznik portów coś "miesza", więc drugim pstryczkiem przestawiłem go z trybu "auto", na sztywne połączenie z portem pod którym jest komputer. Nic się nie zmieniło - dalej "błąd transmisji".

  Co robię nie tak? Albo co mam zwalonego? Przejściówkę???

  Niby ten auto-przełącznik ma być "non powered", ale posiada wejście oznaczone jako:
  (spare)
  AC 6~9V
  50mA

  Trochę dziwne, bo wejście jest jako "jack". Jeszcze dziwniejsze jest, że AC, choć to by przynajmniej tłumaczyło brak opisanej polaryzacji wtyczki. Może faktycznie rzecz w braku dodatkowego zasilania?


  Zacząłem szukać po sieci za innymi rozwiązaniami sprzętowymi i trafiłem na takie dwa:

  DataPro 3010-401 Auto Switch RS232 Serial: http://www.datapro.net/products/auto-switch-rs232-serial.html
  Multiport z centrumelektroniki.pl: http://www.centrumelektroniki.pl/Multiport_Rs...rozgaleznik_do_drukarki_fiskalnej,p18362.html

  Jeden droższy od drugiego, mój ATEN kosztował ledwie 60 zł. Nie wiem co jest w środku mojego (jest chyba nierozbieralny), ale z opisu wszystkie działają praktycznie tak samo (jedynie do DataPro trzeba łączyć drukarkę kablem skrosowanym).


  Jeszcze raz powtórzę: czy komuś udało się za pomocą sprzętowego rozwiązania, drukować paragony z dwóch komputerów, na jednej drukarce?
  Będę wdzięczny za pomoc, bo idą święta, ruch już jest taki, że się na zakrętach nie wyrabiam, szef nam drugiej drukarki nie kupi, a to by mi ułatwiło pracę.
 • MetalworkMetalwork
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 14  
  Dzięki :) , choć przeczytałem tamten temat już wcześniej, ale zrobiłem to jeszcze raz na wszelki wypadek :) . Jest tam kilka programów opisanych...

  IP-Com - http://members.multimania.co.uk/ipcom/ - Ok, potrafi zrobić serwer porty COM, czyli udostępnić go po sieci. Ale nie widzę tam oprogramowania klienckiego, a nie potrafię zmusić programu kasowego, by drukował nie do portu fizycznego, tylko na jakiś port protokołu TCP/IP na podanym adresie IP.

  Serial to Ethernet Connector - http://www.eltima.com/products/serial-over-ethernet/ - To raczej byłoby to czego szukam. Tyle, że o wiele za drogo. Szef nie da mi na to 99,95 dolara, nie wiem ile tam popracuję, więc z własnej pensji też nie bardzo. A wersja "trial", to tylko 14 dni. Pirat odpada.

  Ale na jakimś forum, znalazłem coś jeszcze...
  Virtual Serial Ports Emulator - http://www.eterlogic.com/Products.VSPE.html - zapowiada się ciekawie. Wygląda na to, że jest darmowy na systemy 32-bitowe oraz zawiera zarówno klienta, jak i serwer. Jeszcze nie mam pojęcia, czy serwer ma jakieś kolejkowanie na wypadek podłączenia się kilku klientów (a tak właśnie bym robił).
  Tylko nie wiem kiedy to przetestuję... W pracy jest tyle roboty, że nie ma kiedy zrobić sobie narzędzia pracy, które tej roboty ujmie. Coś jak w dowcipie o robotniku, co jeździł z pustą taczką, bo nie było kiedy załadować. W domu "czacha dymi", ale może się coś wymyśli...
  Najgorzej, że wszelkie rozwiązania "softowe" są niebezpieczne na etapie wdrażania. Jak coś się tak rypnie, że całkiem paragony przestaną się drukować, to wylecę na kopach :) .
 • Poziom 12  
  U mnie działa ATEN AS-251S 2-to-1 Serial (RS-232) AUTO SWITCH.
  Przełącznik ten u mnie działa bez dodatkowego zasilacza.
  Czy drukarkę fiskalną podłączyłeś do portu oznaczonego "C" w przełączniku?

  PS. Czy próbował ktoś połączyć 3 komputery do jednej drukarki fiskalnej? Po podłączeniu kaskadowo dwóch przełączników ATEN AS-251S nie działa mi drukowanie z żadnego komputera. Czy wie ktoś jak ma wyglądać kabel łączący 2 przełączniki ATEN AS-251S? Ma być prosty czy krosowany?
 • Poziom 14  
  Saperak, o kaskadzie nic nie wiem, ale mam pytanie jak Ty podłączyłeś u siebie? Normalnymi "prostymi" kablami, czy z jakimś przeplotem? Też jakiś stary Posnet Thermal?
  dzięki


  ~
  Kurcze, jeszcze mi się przypomniało... komp jest podpięty przez UPS, a drukarka nie jest. Muszę sprawdzić i ten trop. Może jest jakaś różnica potencjałów albo coś.
 • Poziom 12  
  U mnie jest kabel z końcówkami DB9-DB9 prosty a przejściówka DB9-DB25 wygląda tak:
  DB9-DB25
  1-8
  2-3
  3-2
  4-20
  5-7
  6-6
  7-4
  8-5
  9-22
 • Poziom 12  
  Skontaktowałem się z producentem i niestety nie da się połączyć 2 przełączników ATEN AS-251S kaskadowo :(
  PS. xntxnt udało Ci się podłączyć ten przełącznik?
 • Poziom 18  
  Ja kupiłem multi port i chodzi bez problemu też szukam rozwiązania na więcej niż dwa komputery. Zasilanie bierze z usb