Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża pralka - kilka istotnych pytań + czarna lista

12 Gru 2011 01:34 10462 14
  • Poziom 11  
    Witam,
    Nie wiem z czego to wynika ale nigdzie nie udało mi się znaleźć sklepu internetowego który miałby porządną wyszukiwarkę pralek. Wszedzie kończy się na wielkości wsadu i obrotach.
    A przecież większość producentów dodaje teraz pierdylion różnych trybów ( wiekszość średnio przydatnych ) ale o kilka spraw chciałbym zapytać.

W związku z powolnym ( kłopot z drzwiczkami ) padem naszej Amica ( ponad 9 lat w sumie bez problemów) chciałbym kupić coś nowego. Ponieważ mamy dzieci więc nauczony doświadczeniem chcę coś dużego ( powyżej 6-7 kg załadunku)
    Takie wymaganie nieco ogranicza wybór ale ciągle jest ich kilkadziesiąt.
    Miele i inne wynalazki powyżej 2tyś zł odpadają - nie widzę wartości dodanej ( poza bajerem ) - o ile się zorientowałem wszystkie istotne funkcionalności wystepują w pralkach za poniżej tej kwoty a są to wg mnie
    ( proszę o skorygowanie mnie jeśli blądze ;)
    1) duży załadunek ogranicza koszty i czas prania ( pod warunkiem że jest automatyka umożliwjająca pranie np połowy maksymalnej ładowności.)
    2) Prędkośc wirowania jest moim zdaniem mało istotna - nie widzę większej różnicy w tym czy wyprasujemy ( tj żona :) rano czy wieczorem. W mieszkaniach nawet takie nawilżanie jest wskazane ze względu na suchość powietrza - a zużycie energi będzie mniejsze.
    3) Opcje prania w bardzo niskich ( rzędu 20-30 st C ) temperaturach - na pewno istotnei ograniczają zużycie energi - ale też wymagają specjalnych detergentów - nie mam doświadczeń i nie wiem czy warto ( czy pranie jest akceptowalne a środki nie są istotnei droższe ) ?
    4) Szybkie pranie - odświeżanie. Wydaje się być bardzo potrzebne.
    5) Funkcja bąbelkowa - obecnei chyba tylko w Samsungach. Czy jest to istotnie rewolucyjne rozwiąznie ?
    6) Samsung ma też "direct drive" - na papierze super. Pytanie jak to wygląda bliżej końca gwaracji ...
    7) Rożne specjalne konstrukcje bębnów itp. Czy któryś z producentów na prawdę ma tutaj jakąś ważna - odczuwalną - inowację ?
    8) Pobór prądu - niby jasne ale już jak się patrzy na parametry to różnice między klasą A+ a A++ nie są jakieś dramatyczne. Zwłaszcza że zaciemniane zwylke nieco róznymi ładownościami i zapwene metodyką pomiarów. Czy jest tu jakaś reguła - czy i których producentó parametry sąw maire wiarygodne ?
    9) jw ale pobór wody - tutaj mam jednak inną wątpliwośc. Większość opini o pralkach automatyczne które słysząłem narzekają na słabe płukanie. Czy warto więc mieć dodatkowe programy płukania ( dokłądniej czy u wszystkich producentów to naprawdę działa)

No i na koniec najważniejsze - ile % ceny warto ( jeśli w ogóle) zapłacić za rozszerzenie gwarancji z 2 do 5 lat. Czy jest duża różnica w awaryjności ( strasznie rozbieżne opinie na forach) między producentami. Bo z jednej strony oczywiście tradycyjnie polecane niemieckie Siemens i Bosch z drugiej słychać że (prawie) wszystkie mają podobnie a nie warto brać tylko kilku ewidentnie gorszych marek. Tyle że tutaj już są spore rozbieżnośći - jedni że Beco czy Electrolucs są be a inni że wcale nie.

Tak więc które marki są istotnei bardziej awaryjne ( lub trzeba je np . wozić do serwisu) i należy je wykreślić z listy ?

Jeśli coś istotnego przy wyborze pralki pominąlem proszę oczywiście o uzupełnienie - myśle że tamat przyda się wielu osobom.

PS. Najchętniej wybrał bym pralke produkowaną czy choćby tylko montowaną w Polsce.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Ale o co Ci chodzi? Nie rozumiem czemu ma służyć ten temat.
  • Poziom 11  
    No dobrze - może niezbyt wyraźnie napisałem.
    Chodzi o podzielenie się wiedzą nt. jaką pralkę do 2 tyś kupić

Wszystko co napisałem powyżej wydawało mi sie do dyskusji. A dla mnie jest to istotne o tyle że stoję przed wyborem takiej pralki w tej chwili
  • Poziom 19  
    karroryfer napisał:

1) duży załadunek ogranicza koszty i czas prania ( pod warunkiem że jest automatyka umożliwjająca pranie np połowy maksymalnej ładowności.)
    chyba tak
    2) Prędkośc wirowania jest moim zdaniem mało istotna - nie widzę większej różnicy w tym czy wyprasujemy ( tj żona :) rano czy wieczorem. W mieszkaniach nawet takie nawilżanie jest wskazane ze względu na suchość powietrza - a zużycie energi będzie mniejsze.

zdecydowanie nie

3) Opcje prania w bardzo niskich ( rzędu 20-30 st C ) temperaturach - na pewno istotnei ograniczają zużycie energi - ale też wymagają specjalnych detergentów - nie mam doświadczeń i nie wiem czy warto ( czy pranie jest akceptowalne a środki nie są istotnei droższe ) ?
    akceptowalne, nie są droższe
    4) Szybkie pranie - odświeżanie. Wydaje się być bardzo potrzebne.
    nie bardzo
    5) Funkcja bąbelkowa - obecnei chyba tylko w Samsungach. Czy jest to istotnie rewolucyjne rozwiąznie ?
    nie, ściema
    6) Samsung ma też "direct drive" - na papierze super. Pytanie jak to wygląda bliżej końca gwaracji ...
    hmm
    7) Rożne specjalne konstrukcje bębnów itp. Czy któryś z producentów na prawdę ma tutaj jakąś ważna - odczuwalną - inowację ?
    nie
    8) Pobór prądu - niby jasne ale już jak się patrzy na parametry to różnice między klasą A+ a A++ nie są jakieś dramatyczne. Zwłaszcza że zaciemniane zwylke nieco róznymi ładownościami i zapwene metodyką pomiarów. Czy jest tu jakaś reguła - czy i których producentó parametry sąw maire wiarygodne ?
    nie bardzo
    9) jw ale pobór wody - tutaj mam jednak inną wątpliwośc. Większość opini o pralkach automatyczne które słysząłem narzekają na słabe płukanie. Czy warto więc mieć dodatkowe programy płukania ( dokłądniej czy u wszystkich producentów to naprawdę działa)

lepiej mieć - jeśli ktoś jest wrażliwy

No i na koniec najważniejsze - ile % ceny warto ( jeśli w ogóle) zapłacić za rozszerzenie gwarancji z 2 do 5 lat. Czy jest duża różnica w awaryjności ( strasznie rozbieżne opinie na forach) między producentami. Bo z jednej strony oczywiście tradycyjnie polecane niemieckie Siemens i Bosch z drugiej słychać że (prawie) wszystkie mają podobnie a nie warto brać tylko kilku ewidentnie gorszych marek. Tyle że tutaj już są spore rozbieżnośći - jedni że Beco czy Electrolucs są be a inni że wcale nie.

jeśli awaryjna jak AEG to warto brać dłuższą gwarancję

Tak więc które marki są istotnei bardziej awaryjne ( lub trzeba je np . wozić do serwisu) i należy je wykreślić z listy ?

jw.

Miele to nie bajer - te pralki naprawdę działają 20-25 lat
    Moderowany:

• Poziom 1  
  • Poziom 18  
    skryn
    a według Ciebie Amica to dobra inwestycja?
    nie wpisałeś tej marki na swoją czarną listę;-P
  • Pomocny dla użytkowników
    Ja od 2007 r. mam pralkę Hoover, załadunek 6kg. Jestem zadowolony, tylko leję wodę i płyn do płukania, sypię proszek ;) Dzisiejszy sprzęt niestety nie jest robiony na lata, więc na to trzeba się przygotować. Miele bym nie kupił, szkoda mi kasy, a też nie wierzę, że obecna jakość tych produktów jest taka sama jak 10 - 15 lat temu.
    A odnosząc się do meritum pytania, to:
    1. Nie kupuj Indesita. Miałem nieprzyjemność używać pralki tej firmy przez 3 miesiące. Po tym czasie jak wyprałem moje szare skarpetki w 10 letnim Electroluxie, to się okazało, że one jednak nie były szare w oryginale, a białe... Indesit NIE PRAŁ, on moczył pranie w wodzie i ruszał bębnem raz na jakieś 3-5 minut. Masakra.
    2. Dzisiejsze pralki chwalą się małym zużyciem prądu i wody. A ja tęsknię za starym Polarem, w którym pranie na prawdę odbywało się w wodzie, a po płukaniu na ubraniach nie zostawały białe ślady proszku. Więc moim zdaniem weź tą, która zużywa dużo wody.

Co do Samsungów, o których pisałeś to sam jestem ciekawy jak się sprawują.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za odpowiedzi
    Na dzień dzisiejszy faworytem jest dla mnie Beko - ze względu na raczej przyzwoite opinie, umiarkowane ( raczej niskie ) ceny, obecność większości interesujących mnie funkcji oraz przede wszystkim ( czasową ) obecnie 5 letnią gwarancję na wybrane modele. Dokładnie chodzi mi o 9kg Beko WMB 91242 LC.
    Oczywiście post nie ma na celu reklamowania czegokolwiek - więc podzielę się jeszcze wątpliwościami ( i oczywiście proszę o opinie o marce na tle konkurencji z tańszego segmentu).
    Za Beko przemawia ( poza gwarancją - tu też pytanie o jakość serwisu tej firmy)
    a)
    Taniość części - tak wyczytałem
    b)
    klasa energetyczna A++ - nie liczę na cuda ale w tej cenie większość konkurencji ma A+. Nie jestem natomiast pewien czy nadawanie tych klas koordynuje jakaś organizacja ( i w miarę ścisłe normy )czy też pełna dowolność między firmami ?
    c)
    System automatycznej kontroli zużycia wody ( ze względu na wagę itp) To chyba też jest standard w pralkach powyżej 6-7 kg ale nie jestem pewien czy dobrze działa ?
    d) Program daily Express - to jeden z ważniejszych dla mnie plusów jakim chwali się Beko cytuję
    "Program Daily Xpress został opracowany z myślą o praniu lekko zabrudzonych, tkanin bawełnianych, zwłaszcza po jednokrotnym użyciu. Program umożliwia pranie maksymalnego wkładu w pełnym zakresie temperatur od 0°C do 90°C.ę
    Pytanie tylko czy na prawdę pierze ona w temperaturach 20-30 stC - bo tym chwali się tylko niewiele konkurencji ( chyba LG ).
    Wiem że wymaga to specjalnych środków ( w płynie )
    Byłby to program często używany i oszczędzający zapewne sporo prądu - pytanie czy w Beko to działa - w marketach nie wiedzą :(
    To samo pytanie o program Super 40 - czyli efektywność prania A już w 40stC

Jest jeszcze opóżnienie załączania, niklowana grzałka, baby care itd

Natomiast nie ma
    1) Niczego podnoszącego efektywność rozprowadzania proszków - jak pranie bąbelkowe itp
    2) W tym modelu brak
    "Optiball system:
    Podczas prania 25% detergentu jest wypłukiwane z wodą wylewającą się ze zbiornika. Tak więc używane jest jedynie 75% zastosowanego proszku. Optiball System blokuje odpływ i dzięki temu poprawia efektywność prania. Dzięki Optiball System praktycznie 100% detergentu jest używane do prania."
    Czy to rzeczywiście tak jest ?
    3) Wyciszenia - co może być problemem przy planowanych nocnych praniach. (Tyle że wyżej już kolega wyleczył mnie z LG funkcji DirectDrive ;)
    4 Ochrony przed zagnieceniami, kosmicznych technologi bębna,
    prania parowego ( Whirlpool, Samsung)- anty alergicznego itp

Jak poprzednio będę wdzięczny za wszelkie opinie.
    Co do Miele - sorry ale nie wierzę aby 20 letnia pralka była równie dobra jak przyzwoita nowa. Nawet jeśli ta nowa zepsuje się za 5 lat to i tak zwykle po takim czasie warto zrobić sobie przyjemność i kupić coś nowego.

PS.Założyłem ten temat bo przeczytałem sporo z wątku nt. ogólnego wyboru pralek ale tam były zdecydowanej większości pytania o rzeczy 3 rzędne (dla mnie) - jak małe rozmiary, roztrząsanie różnic między ilością programów itp

Dodano po 3 [minuty]:

I zapomniałem o czymś ważnym - to Beko ma efektywność wirowania tylko C
    To mnie też powstrzymuje - bo nie chcę opisanych wyżej efektów pozostawania środków piorących itd
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Nie no przepraszam - zapytałem tylko o Beko. Nikt mnie na nie nie namawiał w salonie - wręcz przeciwnie ( podejrzewam że ma to jednak związek z niską ceną ;)
    Beko nie było na Twojej czarnej liście - na nowe Miele mnie nie stać starego nie zaakceptuje żona ;)

Dodano po 5 [godziny] 36 [minuty]:

Jeszcze dodam że obecnei jest też 7 letnia gwarancaja na Mastercooka.
    Tyle że jednak jest podstawowe ale - jest na wybrane częsci. Podejrzewam więc że nie obejmuje tych które najczęsciej się psują. ( nawte jeśli nie są najdroższe to nie uśmiecha mi się brak pralki co parę miesięcy )

Dodam że oczywiście rozszerzona gwarancja nie jest dla mnie jedynym wyznacznikiem. Z drugiej jednak to własnie Miele daje na niektóre modele nawet 10 lat gwarancji ( licząc za to słono jednak) więc szczerze powiedziawszy nie rozumiem dlaczego Bosch czy LG mając modele też często 2 razy droższe nie uważa za stosowne dać takiej ( 4-5 letniej ) gwarancji.
    Jest też opcja wykupienia gwarancji w EuroRTV np. ale to jest już 30% do ceny - co powoduje że i tak droższa "markowa" pralka staje się droższa o 700-1000 pln czyli cene nastepnej pralki. ( płacąc 2 razy więcej za pralkę trzeba wzią pod uwagę także koszt pieniądza - obecnie są lokaty na 8% a kredyt to już % kilkanaście)
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Jeśli można to z chęcią dołączę do wątku.
    Mój whirlpool już dogorywa, a 12 lat częstej pracy przy 3 os. rodzinie uprawnia go do godziwego spoczynku ;-).
    Mam suszarkę z wsadem 7kg dlatego pralka musi mieć min. 900obr/min i wsad również ok. 7kg - tak aby zmieściła się np. kołdra, którą później będę mogła wrzucić do suszary.
    Rozmiar nie ma większego znaczenia. Cena 1500-max2000zł.
    Przyglądam się Bosch'om, Siemensom, AEG i ewentualnie whirlpoolom.
    Czytałam dobre opinie o Boschach z Łodzi z serii WAE. Mnie akurat zainteresował model WAQ 24460 - czy wiecie może gdzie produkowana jest ta seria?
    Czy (poza Miele) na dziesiejszym rynku są pralki, na które można będzie liczyć ok. 10 lat przy normalnym użytkowaniu?
  • Poziom 20  
    Fajna pralka w przystępnej cenie to Electrolux EWF 107410 W.Wsad na 7 kg.Ma ona nawet specjalny program do prania kołder .Polecam przeglądnąć strone producenta
  • Poziom 9  
    Cieszy nas bardzo fakt, że coraz częściej szukając urządzeń AGD (i nie tylko) odkładamy na bok emocje i staramy się chłodno przeanalizować sytuację. Dlatego pozwolimy sobie – oczywiście stronniczo ;) - podzielić się swoim doświadczeniem w kwestii wyboru najlepszej pralki.

Automatyka wagowa jest dostępna niemal we wszystkich obecnie produkowanych urządzeniach. Zgadzamy się z opinią, ze jest ona bardzo przydatna i ma duży wpływ na oszczędność wody. Warto upewnić się, że wybierana przez nas pralka będzie posiadała to rozwiązanie (nawet, jeżeli jest to tylko chuchanie na zimne). Większe obroty w czasie procesu wirowania sprawiają, że nasze pranie będzie bardziej suche, czyli w efekcie wyschnie szybciej. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużej powierzchni, gdzie mogłoby dłużej schnąć bardziej wilgotne pranie, warto rozważyć zakup urządzenia z wyższymi obrotami. Oczywiście skutkiem ubocznym jest większa liczba zagnieceń i trudniejsze prasowanie. Szybkie pranie i odświeżanie potraktujmy łącznie, bowiem te funkcje się przydają i nie podlega to żadnej dyskusji. Sam korzystam np. z szybkiego prania (w pralkach Amiki z linii ActivControl nazywa się Codzienne, a oprócz tego jest jeszcze pranie Super krótkie) by wyprać odzież sportową. Standardowe detergenty dostępne w sprzedaży oferują bardzo szeroki zakres temperatur, który zaczyna się już od 20 stopni C (przed chwilą sprawdziłem na opakowaniu -:)), można więc bez obaw korzystać z rozwiązań technicznych oferowanych przez producentów.

Rozwiązań promowanych przez konkurencję nie wypada oceniać.

W kwestii oceny konstrukcji bębna najlepiej będzie odwołać się do klasy efektywności prania, to pomoże we właściwej ocenie wybranego rozwiązania. Oczywiście pralki Amiki posiadają klasę skuteczności prania A i to mówi już samo za siebie. Ocena efektywności energetycznej urządzeń nie jest dowolną sprawą producenta, ale jest ściśle określona w odpowiednich przepisach, które regulują także sposób przeprowadzania badań. Można spokojnie zaufać danym podawanym przez producenta na etykietach energetycznych, są one z całą pewnością wiarygodne.

Z pewnością posiadanie opcji dodatkowego płukania nie zaszkodzi. Każdy z nas ma inną wrażliwość na detergenty i dlatego trudno z góry wyrokować, czy standardowy proces płukanie będzie wystarczający. Jeżeli ktoś jest alergikiem, takie rozwiązanie powinno być brane pod uwagę jako warunek konieczny. Podobnie będzie przy małych dzieciach.

Z rozszerzeniem gwarancji jest tak, jak z ubezpieczeniem: do chwili, kiedy się nic nie dzieje, nie jest ono nikomu potrzebne. Dlatego poważnie rozważyłbym wydłużenie okresu gwarancji, nawet kosztem niewielkiej dopłaty do urządzenia.

Podsumowując powyższe, zapraszamy na stronę www.amica.pl, z pewnością znajdzie się tam model, który spełni wszystkie oczekiwania.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem: doradcyamiki(malpa)amica.com.pl .

Pozdrawiamy:)