Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża pralka - kilka istotnych pytań + czarna lista

karroryfer 12 Gru 2011 01:34 9709 14
  • #1 12 Gru 2011 01:34
    karroryfer
    Poziom 11  

Witam,
    Nie wiem z czego to wynika ale nigdzie nie udało mi się znaleźć sklepu internetowego który miałby porządną wyszukiwarkę pralek. Wszedzie kończy się na wielkości wsadu i obrotach.
    A przecież większość producentów dodaje teraz pierdylion różnych trybów ( wiekszość średnio przydatnych ) ale o kilka spraw chciałbym zapytać.

W związku z powolnym ( kłopot z drzwiczkami ) padem naszej Amica ( ponad 9 lat w sumie bez problemów) chciałbym kupić coś nowego. Ponieważ mamy dzieci więc nauczony doświadczeniem chcę coś dużego ( powyżej 6-7 kg załadunku)
    Takie wymaganie nieco ogranicza wybór ale ciągle jest ich kilkadziesiąt.
    Miele i inne wynalazki powyżej 2tyś zł odpadają - nie widzę wartości dodanej ( poza bajerem ) - o ile się zorientowałem wszystkie istotne funkcionalności wystepują w pralkach za poniżej tej kwoty a są to wg mnie
    ( proszę o skorygowanie mnie jeśli blądze ;)
    1) duży załadunek ogranicza koszty i czas prania ( pod warunkiem że jest automatyka umożliwjająca pranie np połowy maksymalnej ładowności.)
    2) Prędkośc wirowania jest moim zdaniem mało istotna - nie widzę większej różnicy w tym czy wyprasujemy ( tj żona :) rano czy wieczorem. W mieszkaniach nawet takie nawilżanie jest wskazane ze względu na suchość powietrza - a zużycie energi będzie mniejsze.
    3) Opcje prania w bardzo niskich ( rzędu 20-30 st C ) temperaturach - na pewno istotnei ograniczają zużycie energi - ale też wymagają specjalnych detergentów - nie mam doświadczeń i nie wiem czy warto ( czy pranie jest akceptowalne a środki nie są istotnei droższe ) ?
    4) Szybkie pranie - odświeżanie. Wydaje się być bardzo potrzebne.
    5) Funkcja bąbelkowa - obecnei chyba tylko w Samsungach. Czy jest to istotnie rewolucyjne rozwiąznie ?
    6) Samsung ma też "direct drive" - na papierze super. Pytanie jak to wygląda bliżej końca gwaracji ...
    7) Rożne specjalne konstrukcje bębnów itp. Czy któryś z producentów na prawdę ma tutaj jakąś ważna - odczuwalną - inowację ?
    8) Pobór prądu - niby jasne ale już jak się patrzy na parametry to różnice między klasą A+ a A++ nie są jakieś dramatyczne. Zwłaszcza że zaciemniane zwylke nieco róznymi ładownościami i zapwene metodyką pomiarów. Czy jest tu jakaś reguła - czy i których producentó parametry sąw maire wiarygodne ?
    9) jw ale pobór wody - tutaj mam jednak inną wątpliwośc. Większość opini o pralkach automatyczne które słysząłem narzekają na słabe płukanie. Czy warto więc mieć dodatkowe programy płukania ( dokłądniej czy u wszystkich producentów to naprawdę działa)

No i na koniec najważniejsze - ile % ceny warto ( jeśli w ogóle) zapłacić za rozszerzenie gwarancji z 2 do 5 lat. Czy jest duża różnica w awaryjności ( strasznie rozbieżne opinie na forach) między producentami. Bo z jednej strony oczywiście tradycyjnie polecane niemieckie Siemens i Bosch z drugiej słychać że (prawie) wszystkie mają podobnie a nie warto brać tylko kilku ewidentnie gorszych marek. Tyle że tutaj już są spore rozbieżnośći - jedni że Beco czy Electrolucs są be a inni że wcale nie.

Tak więc które marki są istotnei bardziej awaryjne ( lub trzeba je np . wozić do serwisu) i należy je wykreślić z listy ?

Jeśli coś istotnego przy wyborze pralki pominąlem proszę oczywiście o uzupełnienie - myśle że tamat przyda się wielu osobom.

PS. Najchętniej wybrał bym pralke produkowaną czy choćby tylko montowaną w Polsce.

0 14
  • #2 12 Gru 2011 03:37
    saratech
    Poziom 21  

Ale o co Ci chodzi? Nie rozumiem czemu ma służyć ten temat.

0
  • #3 12 Gru 2011 14:09
    karroryfer
    Poziom 11  

No dobrze - może niezbyt wyraźnie napisałem.
    Chodzi o podzielenie się wiedzą nt. jaką pralkę do 2 tyś kupić

Wszystko co napisałem powyżej wydawało mi sie do dyskusji. A dla mnie jest to istotne o tyle że stoję przed wyborem takiej pralki w tej chwili

0
  • #4 13 Gru 2011 20:58
    leon99
    Poziom 19  

karroryfer napisał:

1) duży załadunek ogranicza koszty i czas prania ( pod warunkiem że jest automatyka umożliwjająca pranie np połowy maksymalnej ładowności.)
    chyba tak
    2) Prędkośc wirowania jest moim zdaniem mało istotna - nie widzę większej różnicy w tym czy wyprasujemy ( tj żona :) rano czy wieczorem. W mieszkaniach nawet takie nawilżanie jest wskazane ze względu na suchość powietrza - a zużycie energi będzie mniejsze.

zdecydowanie nie

3) Opcje prania w bardzo niskich ( rzędu 20-30 st C ) temperaturach - na pewno istotnei ograniczają zużycie energi - ale też wymagają specjalnych detergentów - nie mam doświadczeń i nie wiem czy warto ( czy pranie jest akceptowalne a środki nie są istotnei droższe ) ?
    akceptowalne, nie są droższe
    4) Szybkie pranie - odświeżanie. Wydaje się być bardzo potrzebne.
    nie bardzo
    5) Funkcja bąbelkowa - obecnei chyba tylko w Samsungach. Czy jest to istotnie rewolucyjne rozwiąznie ?
    nie, ściema
    6) Samsung ma też "direct drive" - na papierze super. Pytanie jak to wygląda bliżej końca gwaracji ...
    hmm
    7) Rożne specjalne konstrukcje bębnów itp. Czy któryś z producentów na prawdę ma tutaj jakąś ważna - odczuwalną - inowację ?
    nie
    8) Pobór prądu - niby jasne ale już jak się patrzy na parametry to różnice między klasą A+ a A++ nie są jakieś dramatyczne. Zwłaszcza że zaciemniane zwylke nieco róznymi ładownościami i zapwene metodyką pomiarów. Czy jest tu jakaś reguła - czy i których producentó parametry sąw maire wiarygodne ?
    nie bardzo
    9) jw ale pobór wody - tutaj mam jednak inną wątpliwośc. Większość opini o pralkach automatyczne które słysząłem narzekają na słabe płukanie. Czy warto więc mieć dodatkowe programy płukania ( dokłądniej czy u wszystkich producentów to naprawdę działa)

lepiej mieć - jeśli ktoś jest wrażliwy

No i na koniec najważniejsze - ile % ceny warto ( jeśli w ogóle) zapłacić za rozszerzenie gwarancji z 2 do 5 lat. Czy jest duża różnica w awaryjności ( strasznie rozbieżne opinie na forach) między producentami. Bo z jednej strony oczywiście tradycyjnie polecane niemieckie Siemens i Bosch z drugiej słychać że (prawie) wszystkie mają podobnie a nie warto brać tylko kilku ewidentnie gorszych marek. Tyle że tutaj już są spore rozbieżnośći - jedni że Beco czy Electrolucs są be a inni że wcale nie.

jeśli awaryjna jak AEG to warto brać dłuższą gwarancję

Tak więc które marki są istotnei bardziej awaryjne ( lub trzeba je np . wozić do serwisu) i należy je wykreślić z listy ?

jw.

Miele to nie bajer - te pralki naprawdę działają 20-25 lat
    Moderowany:

0
  • #5 13 Gru 2011 21:45
    skryn
    Admin grupy AGD

karroryfer napisał:

Chodzi o podzielenie się wiedzą nt. jaką pralkę do 2 tyś kupić

Jakbym miał zbędną kasę z oszczędności i akurat moja własna pralka byłaby zepsuta, to nie wahałbym się kupić dziesięcioletniej pralki Miele na znanym portalu aukcyjnym. Nawet za "półtora koła".
    No ale co Ty o tym wiesz...
    Idź i naciesz się bajerami, wciskanymi w każdym sklepie za rogiem, wliczając w to duże sieci.
    Na Elektrodzie też zbytnio pomocy nie uzyskasz.

PS. Na czarną listę możesz wpisać sobie cztery poniższe marki, z powodu drogich części po gwarancji:
    Whirlpool/Polar, Electrolux/AEG, Bosch/Siemens, Ariston/Indesit. Miele w tym względzie nie uwidaczniam, bo jak się zepsuje, to jak trafisz na kiepskiego serwisanta, to zaboli mocno.
    To tyle ode mnie.

I jeszcze jedno, directdrive Samsunga. Może to w Korei przetrzyma, ale polskiej wody i chemii, już na pewno nie... :)

0
  • #6 14 Gru 2011 12:33
    patryk260983
    Poziom 18  

skryn
    a według Ciebie Amica to dobra inwestycja?
    nie wpisałeś tej marki na swoją czarną listę;-P

1
  • #8 14 Gru 2011 13:13
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Ja od 2007 r. mam pralkę Hoover, załadunek 6kg. Jestem zadowolony, tylko leję wodę i płyn do płukania, sypię proszek ;) Dzisiejszy sprzęt niestety nie jest robiony na lata, więc na to trzeba się przygotować. Miele bym nie kupił, szkoda mi kasy, a też nie wierzę, że obecna jakość tych produktów jest taka sama jak 10 - 15 lat temu.
    A odnosząc się do meritum pytania, to:
    1. Nie kupuj Indesita. Miałem nieprzyjemność używać pralki tej firmy przez 3 miesiące. Po tym czasie jak wyprałem moje szare skarpetki w 10 letnim Electroluxie, to się okazało, że one jednak nie były szare w oryginale, a białe... Indesit NIE PRAŁ, on moczył pranie w wodzie i ruszał bębnem raz na jakieś 3-5 minut. Masakra.
    2. Dzisiejsze pralki chwalą się małym zużyciem prądu i wody. A ja tęsknię za starym Polarem, w którym pranie na prawdę odbywało się w wodzie, a po płukaniu na ubraniach nie zostawały białe ślady proszku. Więc moim zdaniem weź tą, która zużywa dużo wody.

Co do Samsungów, o których pisałeś to sam jestem ciekawy jak się sprawują.

0
  • #9 14 Gru 2011 20:00
    karroryfer
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedzi
    Na dzień dzisiejszy faworytem jest dla mnie Beko - ze względu na raczej przyzwoite opinie, umiarkowane ( raczej niskie ) ceny, obecność większości interesujących mnie funkcji oraz przede wszystkim ( czasową ) obecnie 5 letnią gwarancję na wybrane modele. Dokładnie chodzi mi o 9kg Beko WMB 91242 LC.
    Oczywiście post nie ma na celu reklamowania czegokolwiek - więc podzielę się jeszcze wątpliwościami ( i oczywiście proszę o opinie o marce na tle konkurencji z tańszego segmentu).
    Za Beko przemawia ( poza gwarancją - tu też pytanie o jakość serwisu tej firmy)
    a)
    Taniość części - tak wyczytałem
    b)
    klasa energetyczna A++ - nie liczę na cuda ale w tej cenie większość konkurencji ma A+. Nie jestem natomiast pewien czy nadawanie tych klas koordynuje jakaś organizacja ( i w miarę ścisłe normy )czy też pełna dowolność między firmami ?
    c)
    System automatycznej kontroli zużycia wody ( ze względu na wagę itp) To chyba też jest standard w pralkach powyżej 6-7 kg ale nie jestem pewien czy dobrze działa ?
    d) Program daily Express - to jeden z ważniejszych dla mnie plusów jakim chwali się Beko cytuję
    "Program Daily Xpress został opracowany z myślą o praniu lekko zabrudzonych, tkanin bawełnianych, zwłaszcza po jednokrotnym użyciu. Program umożliwia pranie maksymalnego wkładu w pełnym zakresie temperatur od 0°C do 90°C.ę
    Pytanie tylko czy na prawdę pierze ona w temperaturach 20-30 stC - bo tym chwali się tylko niewiele konkurencji ( chyba LG ).
    Wiem że wymaga to specjalnych środków ( w płynie )
    Byłby to program często używany i oszczędzający zapewne sporo prądu - pytanie czy w Beko to działa - w marketach nie wiedzą :(
    To samo pytanie o program Super 40 - czyli efektywność prania A już w 40stC

Jest jeszcze opóżnienie załączania, niklowana grzałka, baby care itd

Natomiast nie ma
    1) Niczego podnoszącego efektywność rozprowadzania proszków - jak pranie bąbelkowe itp
    2) W tym modelu brak
    "Optiball system:
    Podczas prania 25% detergentu jest wypłukiwane z wodą wylewającą się ze zbiornika. Tak więc używane jest jedynie 75% zastosowanego proszku. Optiball System blokuje odpływ i dzięki temu poprawia efektywność prania. Dzięki Optiball System praktycznie 100% detergentu jest używane do prania."
    Czy to rzeczywiście tak jest ?
    3) Wyciszenia - co może być problemem przy planowanych nocnych praniach. (Tyle że wyżej już kolega wyleczył mnie z LG funkcji DirectDrive ;)
    4 Ochrony przed zagnieceniami, kosmicznych technologi bębna,
    prania parowego ( Whirlpool, Samsung)- anty alergicznego itp

Jak poprzednio będę wdzięczny za wszelkie opinie.
    Co do Miele - sorry ale nie wierzę aby 20 letnia pralka była równie dobra jak przyzwoita nowa. Nawet jeśli ta nowa zepsuje się za 5 lat to i tak zwykle po takim czasie warto zrobić sobie przyjemność i kupić coś nowego.

PS.Założyłem ten temat bo przeczytałem sporo z wątku nt. ogólnego wyboru pralek ale tam były zdecydowanej większości pytania o rzeczy 3 rzędne (dla mnie) - jak małe rozmiary, roztrząsanie różnic między ilością programów itp

Dodano po 3 [minuty]:

I zapomniałem o czymś ważnym - to Beko ma efektywność wirowania tylko C
    To mnie też powstrzymuje - bo nie chcę opisanych wyżej efektów pozostawania środków piorących itd

1
  • #10 14 Gru 2011 20:13
    skryn
    Admin grupy AGD

Idź kup Beko, bo ma pięć lat gwarancji, hiperbajery/lub nie oraz klasę AAA+++
    Dałeś się nabrać.
    Powodzenia.

karroryfer napisał:

Co do Miele - sorry ale nie wierzę aby 20 letnia pralka była równie dobra jak przyzwoita nowa.

Nawet nie będę z Tobą dyskutował, bo to nie ma najmniejszego sensu.

0
  • #11 15 Gru 2011 15:21
    karroryfer
    Poziom 11  

Nie no przepraszam - zapytałem tylko o Beko. Nikt mnie na nie nie namawiał w salonie - wręcz przeciwnie ( podejrzewam że ma to jednak związek z niską ceną ;)
    Beko nie było na Twojej czarnej liście - na nowe Miele mnie nie stać starego nie zaakceptuje żona ;)

Dodano po 5 [godziny] 36 [minuty]:

Jeszcze dodam że obecnei jest też 7 letnia gwarancaja na Mastercooka.
    Tyle że jednak jest podstawowe ale - jest na wybrane częsci. Podejrzewam więc że nie obejmuje tych które najczęsciej się psują. ( nawte jeśli nie są najdroższe to nie uśmiecha mi się brak pralki co parę miesięcy )

Dodam że oczywiście rozszerzona gwarancja nie jest dla mnie jedynym wyznacznikiem. Z drugiej jednak to własnie Miele daje na niektóre modele nawet 10 lat gwarancji ( licząc za to słono jednak) więc szczerze powiedziawszy nie rozumiem dlaczego Bosch czy LG mając modele też często 2 razy droższe nie uważa za stosowne dać takiej ( 4-5 letniej ) gwarancji.
    Jest też opcja wykupienia gwarancji w EuroRTV np. ale to jest już 30% do ceny - co powoduje że i tak droższa "markowa" pralka staje się droższa o 700-1000 pln czyli cene nastepnej pralki. ( płacąc 2 razy więcej za pralkę trzeba wzią pod uwagę także koszt pieniądza - obecnie są lokaty na 8% a kredyt to już % kilkanaście)

0
  • #12 15 Gru 2011 18:51
    skryn
    Admin grupy AGD

karroryfer napisał:
    Beko nie było na Twojej czarnej liście - na nowe Miele mnie nie stać starego nie zaakceptuje żona ;)

Ja to wszystko rozumiem.
    Beko nie jest wcale takie złe, z racji średnich cen części po gwarancji. I nie jest to jakiś bardzo awaryjny sprzęt, ot tak, ze średniej półki.
    Nie licz natomiast na to, że kupując nową pralkę, będzie Ci służyła nie wiadomo ile bez awarii. To nie te czasy. Nawet nowe Miele może po dwóch latach paść. Zależy to od wielu czynników.
    Najkrócej mówiąc, ja tak doradzam swojemu klientowi, który chce sobie zakupić nowy sprzęt, nieważne, czy pralka, lodówka, zmywarka i inne ciężkie AGD.
    Mianowicie. Kupić, co się podoba wizualnie, ma takie funkcje, z jakich będzie korzystał użytkownik sprzętu (nie bajery) oraz dokupić fabryczną gwarancję producenta za 150PLN na dodatkowe trzy lata (w sumie pięć lat gwarancji).
    A potem, to nie szkoda zutylizować sprzętu i kupić nowy, "lepszy"... :)

Natomiast rozumiem Twoją małżonkę, co do używanych sprzętów :wink:

2
  • #13 20 Gru 2011 09:27
    superKOMO
    Poziom 10  

Jeśli można to z chęcią dołączę do wątku.
    Mój whirlpool już dogorywa, a 12 lat częstej pracy przy 3 os. rodzinie uprawnia go do godziwego spoczynku ;-).
    Mam suszarkę z wsadem 7kg dlatego pralka musi mieć min. 900obr/min i wsad również ok. 7kg - tak aby zmieściła się np. kołdra, którą później będę mogła wrzucić do suszary.
    Rozmiar nie ma większego znaczenia. Cena 1500-max2000zł.
    Przyglądam się Bosch'om, Siemensom, AEG i ewentualnie whirlpoolom.
    Czytałam dobre opinie o Boschach z Łodzi z serii WAE. Mnie akurat zainteresował model WAQ 24460 - czy wiecie może gdzie produkowana jest ta seria?
    Czy (poza Miele) na dziesiejszym rynku są pralki, na które można będzie liczyć ok. 10 lat przy normalnym użytkowaniu?

0
  • #14 20 Gru 2011 09:37
    ~wac
    Poziom 20  

Fajna pralka w przystępnej cenie to Electrolux EWF 107410 W.Wsad na 7 kg.Ma ona nawet specjalny program do prania kołder .Polecam przeglądnąć strone producenta

0
  • #15 20 Gru 2011 09:46
    Doradcy Amiki
    Poziom 9  

Cieszy nas bardzo fakt, że coraz częściej szukając urządzeń AGD (i nie tylko) odkładamy na bok emocje i staramy się chłodno przeanalizować sytuację. Dlatego pozwolimy sobie – oczywiście stronniczo ;) - podzielić się swoim doświadczeniem w kwestii wyboru najlepszej pralki.

Automatyka wagowa jest dostępna niemal we wszystkich obecnie produkowanych urządzeniach. Zgadzamy się z opinią, ze jest ona bardzo przydatna i ma duży wpływ na oszczędność wody. Warto upewnić się, że wybierana przez nas pralka będzie posiadała to rozwiązanie (nawet, jeżeli jest to tylko chuchanie na zimne). Większe obroty w czasie procesu wirowania sprawiają, że nasze pranie będzie bardziej suche, czyli w efekcie wyschnie szybciej. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużej powierzchni, gdzie mogłoby dłużej schnąć bardziej wilgotne pranie, warto rozważyć zakup urządzenia z wyższymi obrotami. Oczywiście skutkiem ubocznym jest większa liczba zagnieceń i trudniejsze prasowanie. Szybkie pranie i odświeżanie potraktujmy łącznie, bowiem te funkcje się przydają i nie podlega to żadnej dyskusji. Sam korzystam np. z szybkiego prania (w pralkach Amiki z linii ActivControl nazywa się Codzienne, a oprócz tego jest jeszcze pranie Super krótkie) by wyprać odzież sportową. Standardowe detergenty dostępne w sprzedaży oferują bardzo szeroki zakres temperatur, który zaczyna się już od 20 stopni C (przed chwilą sprawdziłem na opakowaniu -:)), można więc bez obaw korzystać z rozwiązań technicznych oferowanych przez producentów.

Rozwiązań promowanych przez konkurencję nie wypada oceniać.

W kwestii oceny konstrukcji bębna najlepiej będzie odwołać się do klasy efektywności prania, to pomoże we właściwej ocenie wybranego rozwiązania. Oczywiście pralki Amiki posiadają klasę skuteczności prania A i to mówi już samo za siebie. Ocena efektywności energetycznej urządzeń nie jest dowolną sprawą producenta, ale jest ściśle określona w odpowiednich przepisach, które regulują także sposób przeprowadzania badań. Można spokojnie zaufać danym podawanym przez producenta na etykietach energetycznych, są one z całą pewnością wiarygodne.

Z pewnością posiadanie opcji dodatkowego płukania nie zaszkodzi. Każdy z nas ma inną wrażliwość na detergenty i dlatego trudno z góry wyrokować, czy standardowy proces płukanie będzie wystarczający. Jeżeli ktoś jest alergikiem, takie rozwiązanie powinno być brane pod uwagę jako warunek konieczny. Podobnie będzie przy małych dzieciach.

Z rozszerzeniem gwarancji jest tak, jak z ubezpieczeniem: do chwili, kiedy się nic nie dzieje, nie jest ono nikomu potrzebne. Dlatego poważnie rozważyłbym wydłużenie okresu gwarancji, nawet kosztem niewielkiej dopłaty do urządzenia.

Podsumowując powyższe, zapraszamy na stronę www.amica.pl,, z pewnością znajdzie się tam model, który spełni wszystkie oczekiwania.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem: doradcyamiki(malpa)amica.com.pl .

Pozdrawiamy:)

0