Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestabilny odbiór w Mławie

part4bike 08 Gru 2011 12:46 2512 13
  • #1 08 Gru 2011 12:46
    part4bike
    Poziom 8  

A ja mam podobny problem w Mławie. Odbieram sygnał przez wbudowany tuner w TV Samsung. Cyfrowo i w bez zakłóceń odbieram: POLSAT, TVN, TVN7, TV6, natomiast nie "łapie" mi TVP1 i TVP2 cyfrowego. Znajduje tylko analogowy i to w niezbyt dobre jakości.
    Mieszkam w Mławie, za szpitalem.

Ma ktoś pomysł? Absolutnie nie mam pojęcia na temat posiadanych anten i wzmacniaczy (mogę ewentualnie zrobić foto i pokazać)

Oczywiście, że mam - abyś nie podpinał się do cudzych tematów.
    Proszę przeczytać :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html .
    Temat wydzielony z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2153345.html .
    [SP5ANJ]

• Pomocny post
    #2 08 Gru 2011 13:02
    _cheetah_
    Poziom 37  

part4bike napisał:
    Ma ktoś pomysł? Absolutnie nie mam pojęcia na temat posiadanych anten i wzmacniaczy (mogę ewentualnie zrobić foto i pokazać)
    zrób i pokaż.

• Pomocny post
    #3 08 Gru 2011 13:28
    irekr
    Moderator

I określ w którą stronę anteny są skierowane.
    Jak możesz podaj swoja lokalizację oraz jak daleko jesteś od tej budowli:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=422

Zapewne masz antenę postawioną na Sierpc. Przekręć dla próby antenę na Iławę - kierunek północno- zachodni i dokonaj ponownego strojenia odbiornika - ze szczególnym uwzględnieniem kanałów 24 i 46. Sprawdź odbiór z tego kierunku. Jeżeli będzie dobrze to zostaw, jeżeli nie to wracaj na Sierpc.
    Kanał 35 nie jest w Mławie zbyt dobrze odbierany z uwagi na sygnały odległych stacji. Wymaga dobrej i silnie kierunkowej anteny.

• #4 08 Gru 2011 19:02
    Usunięty
  • #5 11 Gru 2011 16:45
    part4bike
    Poziom 8  

Link do mapy z moją lokalizacją podaję poniżej (punkt B to ja, punkt A to budowla z nadajnikiem w Szydłówku, którą podał irekr). Odległość po ulicach 6km, ale jest praktycznie w linii prostej więc myślę że odległość po prostej max 5,5km

Mapa -> Link

Natomiast poniżej zdjęcie moich anten z ukierunkowaniem (kierunek stwierdziłem po odniesieniu ich do mapy z google). Oczywiście N-pólnoc, S-południe

A tutaj zdjęcie sprzętu:

• Pomocny post
    #6 11 Gru 2011 17:00
    irekr
    Moderator

SLR Mława jest na tyle daleko że nadajnik RMF MAXXX nie powinien "bruździć".
    Widzę ze jedna antenę masz postawiona na Sierpc a druga na Olsztyn.
    Podstawowe pytanie: jakie sygnały odbierasz i z jaka jakością na samej antenie bez tego WWK.
    Wskazana byś "osłuchał" sygnały z Sierpca, Kisielic i Olsztyna.
    Czy ten WWK sam ustawiałeś czy ktoś to robił...?
    Co jest w tej puszce dołączonej do kabla anteny wyposażonej we wzmacniacz...?

Jeżeli WWK jest zestrojony dla sygnałów analogowych to będzie wymagał ponownego zestrojenia dla sygnałów cyfrowych.

• Pomocny post
    #7 11 Gru 2011 17:23
    _cheetah_
    Poziom 37  

@ part4bike:

WWK trzeba przestroić na kanały nadawanych mux-ów, lub go wyjąć, a następnie podłączać poszczególne anteny i popatrzeć co się odbierze. Do której anteny podawane jest napięcie poprzez wtyczkę antenową zasilacza sieciowego?

Co możesz złapać:

mux-2 Sierc - k57 100kW
    mux-3 Sierc - k35 20kW

mux-2 Olsztyn (Pieczewo) - k33 100kW
    mux-3 Olsztyn (Pieczewo) - k44 2,5kW

mux-2 Iława (Kisielice) - k24 100kW
    mux-3 Iława (Kisielice) - k46 50kW

tu masz kierunki na nadajniki - wybierz opcję 'Satelita' - to znajdziesz swój dom.

Na logikę powinno być wszystko z Sierpca, ale i Olsztyn też może być. Iława, to najdalej i profil terenu taki sobie, ale niskie kanały i duża moc.

Może być też tak, że mux-2 z jednego nadajnika, a ux-3 z drugiego.

* okablowanie przy antenach masz w strasznym stanie. Kable powinny być stabilnie montowane do anten i masztów, aby nie miały tendencji do huśtania się i drgań. Dla analogu to nie miało większego znaczenia, ale przy DVB-T to się możesz nerwicy nabawić... :D

• #8 11 Gru 2011 18:20
    irekr
    Moderator

Ja tylko dodam ze na MUX3 z Olsztyna raczej bym nie liczył z uwagi na zakłócenia nadajnika POLSATU z Warszawy - także 44 kanał. Nawet jak antenę postawisz tyłem do Warszawy.
    W punkcie pomiarowym na wiadukcie kolejowym przy wjeździe od strony warszawy 44 kanał z Raszyna wychodzi na około 53 dB pola (w antenie będzie około 42 dB), to bardzo dużo jak na taką odległość.
    Kisielice koło Iławy to taki trochę niepozorny obiekt, ale jest odbierany znakomicie w Gdańsku jak na przedmieściach Bydgoszczy. Jest bardzo korzystnie zlokalizowany i leci z niego znakomicie.
    Wysoce prawdopodobne ę tak jak kolega powyżej pisze, ze MUX2 trzeba odebrać z Sierpca ale MUX3 z Iławy. WWK to bardzo dobrze urządzenie, wprawne ręce potrafią z niego wydobyć naprawdę dużo.

• #9 11 Gru 2011 19:16
    part4bike
    Poziom 8  

-Ja tego nie montowałem, instalacja jest sprzed ok. 8-10 lat
    -Nie mam jeszcze za dużego pojęcia o tym, dlatego nie chcę zlecać tego komuś, tylko zrozumieć jak to wszystko działa. Dlatego rady takie jak "WWK trzeba przestroić na kanały nadawanych mux-ów" niestety będę potrzebował bardziej rozwinięte :)

1. jakie sygnały odbierasz i z jaka jakością na samej antenie bez tego WWK.
    -rozumiem, że wystarczy odłączyć napięcie i sprawdzić na telewizorze co odbieram, tak? przed chwilą odłączyłem WWK od prądu i nie było żadnego kanału (chyba że powinienem bez WWK od nowa ustawić znajdowanie kanałów w TV? tego nie robiłem - sprawdzałem na starych kanałach)

2. ..byś "osłuchał" sygnały z Sierpca..
    -w jaki sposób?

3. Co jest w tej puszce dołączonej do kabla anteny wyposażonej we wzmacniacz...?
    -masz na myśli te metalowe pudełeczko? czy to czarne gdzie wchodzi przewód od wzmacniacza?

4. tu masz kierunki na nadajniki - wybierz opcj...
    -z tego wynika, że ustawione dokładnie jedna na Sierpc druga na Olsztyn

5.Do której anteny podawane jest napięcie poprzez wtyczkę antenową zasilacza sieciowego?
    -kabel idzie w kominie, więc mogłem się pomylić, ale na 90% zasilacz jest podłączony do anteny tej najwyżej, czyli na północ (Olsztyn)

• Pomocny post
    #10 11 Gru 2011 21:37
    _cheetah_
    Poziom 37  

part4bike napisał:
    -rozumiem, że wystarczy odłączyć napięcie i sprawdzić na telewizorze co odbieram, tak? przed chwilą odłączyłem WWK od prądu i nie było żadnego kanału (chyba że powinienem bez WWK od nowa ustawić znajdowanie kanałów w TV? tego nie robiłem - sprawdzałem na starych kanałach)

wyłączając wzmacniacz z sieci stracisz tylko odbiór.

1. trzeba wyjąć wzmacniacz a kabel idący do telewizora połączyć kolejno, najpierw z kablem z jednej anteny, sprawdzając odbiór, a potem do drugiej anteny. Używa się do tego przejściówki FF, tzw. "beczka" - kupisz w każdym sklepie RTV. I potem strojenie ręczne TV na kanałach (mux-ach) podanych wyżej.

albo

2. pozostawić tak jak jest, ale trzeba by stroić wzmacniacz (pokrętła na płycie czołowej oznaczone "CHANEL 21...69"). Ale, potem będziesz musiał wrócić do obecnych ustawień, żeby cokolwiek w analogu oglądać. Chyba, że któryś z torów wzmacniacza jest obecnie niewykorzystywany.

Tory wzmacniacza stroi się, ustawiając TV na kanale (mux-ie), który chce się odbierać (strojenie ręczne) i kręci się powoli pokrętłami we wzmacniaczu, aż sygnał na TV się pokaże.
    Jeden "CHANEL", jeden mux, choć w próbach można ustawiać po kolei wszystkie muxy z danej anteny na jednym torze kolejno. Trochę roboty jest...

part4bike napisał:
    2. ..byś "osłuchał" sygnały z Sierpca..
    -w jaki sposób?

no właśnie jw. :D

part4bike napisał:
    3. Co jest w tej puszce dołączonej do kabla anteny wyposażonej we wzmacniacz...?
    -masz na myśli te metalowe pudełeczko? czy to czarne gdzie wchodzi przewód od wzmacniacza?

to małe, szare, prostokątne pudełeczko. Co na nim jest napisane?

• #11 13 Gru 2011 19:05
    part4bike
    Poziom 8  

Połączyłem te 2 przewody "beczką"

I teraz mam 19 programów - wszystkie na cyfrowym w bardzo dobrej jakości :)
    Także ogromne dzięki dla wszystkich, którzy się do tego przyłożyli.

Pytanie teraz nasuwa się co mam zrobić z WWK? Odłączyć od prądu?
    Czy może się do czegoś przyda?

Chyba nie ma sensu zakładać nowego tematu, ale mam jeszcze jedno zagadnienie:
    Mam w domu rejestrator DVR na 4 kamery, z wyjściem zarówno antenowym jak również wpięte w sieć LAN. Jak podłączyć DVR, aby widzieć obraz z niego na TV?

Mam w domu taki modulator (pozostałość po jakiś dawnych patentach):

Niestabilny odbiór w Mławie Niestabilny odbiór w Mławie Niestabilny odbiór w Mławie

Myślę, że przyda mi się do tego celu. Częściowo już znacie jak wygląda moja instalacja, WWK jest zainstalowany na strychu, rejestrator DVR jest na parterze, telewizor gdzie chciałbym mieć obraz z DVR też jest na parterze (sąsiedni pokój od telewizora)

Ewentualnie mogę narysować jakiś schemat.

• #12 13 Gru 2011 20:16
    _cheetah_
    Poziom 37  

part4bike napisał:
    I teraz mam 19 programów - wszystkie na cyfrowym w bardzo dobrej jakości :)

cool :D

part4bike napisał:
    Pytanie teraz nasuwa się co mam zrobić z WWK? Odłączyć od prądu? Czy może się do czegoś przyda?

odłączyć od prądu i anten. Jeśli będziesz miał stabilny odbiór w dłuższym okresie czasu - możesz pozostawić tak jak jest. Co najwyżej, w przypływie chęci do pracy, możesz spróbować ustawić ponownie antenę na max jakości odbieranych mux-ów .

part4bike napisał:
    Mam w domu rejestrator DVR na 4 kamery, z wyjściem zarówno antenowym jak również wpięte w sieć LAN. Jak podłączyć DVR, aby widzieć obraz z niego na TV?
    podłącz sygnał z anteny do wejścia WE (ANT) modulatora a z wyjścia WY (ANT) do TV. Jeśli nie spadnie jakość odbieranych sygnałów cyfrowych - pozostawić.

Możesz go włączyć w miejsce WWK, albo w salonie na dole bezpośrednio przy TV.

• #13 13 Gru 2011 20:18
    irekr
    Moderator

Miejsce w w którym włączysz ten MAW800 jest dowolne, byle sygnał z anteny przechodził przez ten modulator.

Ciekaw jestem jaka antena po "zbeczkowaniu" instalacji jest obecnie używana...

Obecnie wszystko jest ok i jesteś zadowolony. Proponuje byś nie pozbywał się jeszcze tego WWK, za jakiś czas może być przydatny. Czy wyłączyć..? zależy na ile obecnie obsługuje on instniejącą instalację.

• #14 13 Gru 2011 23:54
    part4bike
    Poziom 8  

Cytat:
    odłączyć od prądu i anten

-czyli te dwie pozostałe anteny już nie są potrzebne tak?
    (działa na antenie, do której jest podłączony ten mały czarny wzmacniacz)

Cytat:
    możesz spróbować ustawić ponownie antenę na max jakości odbieranych mux-ów

-tego zbytnio nie rozumiem, mam fizycznie przestawić antenę w stronę gdzie jest najlepszy odbiór?

Cytat:
    podłącz sygnał z anteny do wejścia WE (ANT) modulatora a z wyjścia WY (ANT) do TV

-sygnał z anteny - czyli sygnał z wyjścia antenowego rejestratora?
    -wyjścia nie mogę podłączyć do TV bo tam mam tylko jeden tuner i mam tam podłączony przewód, który wychodzi ze ściany (czyli schodzi ze strychu z tej rozdzielni)

Ogólnie mam bardzo dziwną kablownię. Poniżej zamieszczę schemat. Wygląda na to, że są tu jeszcze jakieś dodatkowe kable wychodzące ze ściany, jeden chyba łączy pokój 1 z pokojem 2.

Rozumiecie coś z tego?

Nie wiem czy to ma coś wspólnego, ale kiedyś były tu podpięte takie przekaźniki sygnału od pilota, które pozwalały przełączać w innym pokoju kanały z Cyfry+, ale one chyba wykorzystywały istniejące kable? Chyba nie potrzebowały dodatkowych?

Już nie bardzo wiem co gdzie podpiąć.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME