Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana napięcia wyjściowego przetwornicy impulsowej.

PJimi 12 Gru 2011 09:19 4050 2
  • #1 12 Gru 2011 09:19
    PJimi
    Poziom 13  

Dużo czytałem i doszkalałem się w temacie przetwornic impulsowych, ale jednej wiadomości nie mogę znaleźć... Mam przetwornicę impulsową typu flyback. 230/12V ; max prąd SEC 2A. Potrzebuję uzyskać 16V na wyjściu i jakieś 1.2A więc mocowo się zgadza (przy 16V i 1,2A będę pobierał i tak mniejszą moc niż przy 12V i 2A). Korygując dzielnik napięcia na TL431 udało mi się osiągnąć równo 16VDC na wyjściu. Obciążyłem zasilacz 1,2A i wszystko chodziło jakieś 4-5h. Po tym czasie napięcie zaczęło się "rwać" - włączalo się i wyłączalo. Gdy na kilka sekund odłączylem zasilanie i włączyłem ponownie wszystko wróciło do normy i na wyjściu miałem 16VDC. W dokumentacji doczytałem, że przetwornica wyłącza się (zabezpieczenie) gdy napięcie na wyjściu osiągnie 18V. Wiem, że przetwornice są projektowane na konkretnie dobrane parametry oraz warunki pracy i nie zawsze będą chodzić poprawnie po jakichkolwiek modyfikacjach. Dławik jest zaprojektowany na przesyłanie konkretnej ilości energii. Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do pracy przetwornicy po moich modyfikacjach? Poniżej zamieszczam schemat.

Zmiana napięcia wyjściowego przetwornicy impulsowej.

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Gru 2011 12:14
    Ciz
    Specjalista elektronik

Witam.
    Na pewno to je cały schemat? Masz świeże kondensatory?
    Na wyjściu jest czasami tyrystorowe albo TVS zabezpieczenie przed
    przepięciami no i być może na granicy 16V. Stare kondensatory
    powodują, że nie wygładzane impulsy startują zabezpieczenie.
    (TVS - transyl)
    H.

0
  • #3 12 Gru 2011 13:11
    PJimi
    Poziom 13  

Schemat jest kompletny. Nie ma transila na wyjściu. Jest co prawda Zenerka, która dziala jak zabezpieczenie przeciw pojawieniu się zbyt dużego nieporządanego napięcia na wyjściu. Niby w karcie katalogowej zasilacza podane jest, że wyłącza się przy 18V na wyjściu ale to chiński produkt więc wszystkiego mozna się spodziewać :) Dlatego dla pewności, ze to nie wina Zenerki zdjąłem ją, ale układ zachowywał się tak samo. Płytka jest nowa więc kondensatory raczej nie są stare. Ale problemem może być to, że są one na napięcie 16V a standardowo pracuja w tej aplikacji przy 12V. Może po podkręceniu przetwornicy do 16V faktycznie nie wygładzają impulsów i startują zabezpieczenie tak jak mówisz. Zresztą tak czy siak musiałbym je zamienić na takie na wyższe napięcie bo te mogą się spalić. Mam też dokładnie taką samą przetwornicę tyle, że 1A 24A. Również pokombinowałem z dzielnikiem na TL431 i udało mi się uzyskać 16VDC na wyjściu. Obciążyłem przetwornicę prądem 1,2A i chodzi tak już kilka godzin. Nic się póki co nie dzieje a napięcie i prąd obciążenia są stabilne. Mocowo jest ok bo fabrycznie 1Ax24V=24VA a ja pobieram tylko 1,2Ax16V=19,2VA. Martwi mnie tylko jedna rzecz: Przetwornica jest obciążona prądem 1,2A a fabrycznie została zaprojektowana na 1A. Nie wiem czy coś mi się nie spali itp.

1