Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany na P-mosfet

12 Gru 2011 09:50 4792 6
 • Poziom 13  
  Witam.
  Jako, że mam nadmiar mosfetów IRFP9240 i transformator, chciałem zbudować zasilacz regulowany o wydajności prądowej max 2A. Poniżej zamieszczam schemat z pspice

  Zasilacz regulowany na P-mosfet

  Jako źródło napięcia ref. posłuży PWM z kontrolera AVR. Czy zamieszczony schemat jest poprawny? Może coś należałoby w nim zmienić?

  Przepraszam poprawka z IRFP240 na IRFP9240
 • Poziom 42  
  Od strony formalnej, jako idea - schemat jest poprawny. Natomiast nie mam pojęcia, czy układ będzie pracował stabilnie. I tu nawet szklana kula nie pomoże :(
  Intuicja mówi mi, że wzmacniacz operacyjny będzie jednak miał za duże wzmocnienie i całość będzie generatorem. I nie bardzo mam pomysł, jak to poprawić.
 • Poziom 43  
  Zasilacze ze stabilizatorem "liniowym" z dużą różnicą napięcia wejście - wyjście i obciążeniem prądowym rzędu amper są tak skutecznym źródłem ciepła, że taka konstrukcja grozi "ugotowaniem" tranzystora wykonawczego. Z praktyki wynika, że granicą wydolności tranzystorów wykonawczych (nawet tych "200W") jest wydzielenie w 1 tranzystorze ok. 15W przy zamontowaniu go na radiatorze o powierzchni 100 ÷ 150cm2, ≠2mm, AL.
  Jeśli z Twojego zasilacza będziesz chciał "ciągnąć" 1,5V/2A, to Twój "zapas" IRFP240 szybko zmaleje.
  Stosowane dla tranzystorów bipolarnych "zwielokrotnienie" stopnia wykonawczego nie da się zastosować do MOSFETów.

  Sprawdź wykresy SOAR dla Twojego tranzystora wykonawczego, czy aby nie oczekujesz od niego zbyt dużo ...
 • Poziom 13  
  Bez obaw o chłodzenie ;) Radiator mam potężny z UPS + wentylator 12x12cm.
  Co do jednego mosfeta to rozumiem sytuacje dlatego docelowo będzie ich 3 połączone równolegle + rezystory wyrównawcze 0.3R/5W . Chciałem tylko wiedzieć czy układ będzie spełniał to czego od niego oczekuje po symulacjach w pspice .
  Przeprowadziłem jeszcze kilka symulacji z zakłóceniami i dodałem kondensator 1nF między (-) a wyjście opampa.
 • Poziom 43  
  W danych (Electrical Characteristics) masz parametr: Gate Threshold Voltage. Ten parametr (napięcie otwarcia bramki) zawiera się między 2 a 4 Volty.
  Jeśli jeden z 3 tranzystorów będzie miał 2V, a pozostałe będą miały 4V (wszystkie są zgodne z katalogiem!), to spadek napięcia 0,6V (0,3R x 2A) nie wyrówna rozpływu prądów i "najlepszy" tranzystor się wytopi.
  Dlatego Ci pisałem o "zwielokrotnieniu" - rozrzut napięcia otwarcia bazy w tranzystorach bipolarnych to ok. 0,1V, a tutaj jest aż 2V - zatem spadek napięcia na oporniku wyrównawczym powinien być znacznie ponad 2V.
 • Poziom 42  
  50W z obudowy TO247 radiatorem z wentylatorem da się odprowadzić. Można dodać zabezpieczenie termiczne.

  IRFP9240 ma Rthj-c = 0.83 K/W i maksymalną temperaturę złącza 150 stopni. Zakładając temperaturę otoczenia 50 stopni możemy mieć łączną Rthj-a 2K/W czyli - przy niskim napięciu możemy sobie pozwolić na brak podkładki izolacyjnej - spokojnie wystarczy typowy, boxowy radiator z wiatraczkiem do procesora Intel klasy i3 - ma poniżej 1K/W.

  Ale bezwzględnie w tym układzie musi się znaleźć ograniczenie prądowe.

  W mocy pozostaje nadal zastrzeżenie co do stabilności układu.