Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagadkowy spadek jakości sygnału tv kablowej i internetu - Multimedia Łódź

12 Gru 2011 10:11 3022 7
  • Poziom 2  
    Witam,

Od około 10 dni zmagam się z zagadkowym spadkiem jakości sygnału tv kablowej i internetu w Multimedii w Łodzi. Poniżej konfiguracja i opis problemu.

- telewizja kablowa analogowa Multimedia Łódź
    - internet po kablu Multimedia Łódź
    - do mieszkania wchodzi 1 kabel i na "rozgałęźniku" w puszce rozchodzi się na 2 kable - internet i kablówka

Problem:

Pewnego dnia przy odbiorze TV pojawiły się problemy - śnieżenie na wszystkich programach oraz brak internetu (Windows wykrywał kabel). Po sprawdzeniu kabli problem zgłosiłem do serwisu. Technik stwierdził poluzowanie się wiązki w kablu wchodzącym do rozgałęźnika (stąd bardzo słaby sygnał), naprawił usterkę, sygnał ok. Po 2h problem wrócił. Kolejna wizyta technika w czasie której odłączenie kabla wchodzącego i podłączenie go do aparatury pomiarowej już pomogło. Po 2 h problem powrócił. Trzecia wizyta - wymiana rozgałęźnika, sprawdzenie kabla. Po 2 h problem powrócił. Technik zasugerował wymianę kabla wchodzącego do mieszkania - żona zdenerwowana bo bałagan przed świętami ;-). W międzyczasie zauważyłem pewną prawidłowość: po odłączeniu od rozgałęźnika obu kabli wychodzących (internet i kablówka) i ponownym podłączeniu problem znika na pewien czas. Zaznaczam, że nie odłączam kabla wchodzącego. Przy ostatnim takim poprawianiu sygnał jest idealny już od 12 godzin. Nie wiadomo jak długo. Nie wiem z czego może to wynikać, że taki "restart" pomaga. Generalnie problem pojawił się po wymianie telewizora na nowy (z kineskopowego na lcd), ale to chyba zbieg okoliczności.

Będę wdzięczny za sugestie co do rozwiązania tego problemu.

Pozdrawiam,
    Marcin
  • Poziom 39  
    hm, tak może zachowywać się 'puszczające' złącze, zwykle na żyle środkowej. Od mikrowstrząsów następuje luzowanie się nakrętki złącza i/lub sprężyn zaciskających i utlenianie się powierzchni trących, aż do utraty połączenia. Podobne efekty może dawać zimny lut w urządzeniu - np. rozdzielaczu. I u Ciebie to właśnie tak wygląda - co pod wpływem mikrowstrząsów zaczyna nie kontaktować (lub słabiej kontaktować), po gwałtowniejszym wstrząsie (np. odkręcenie i dokręcenie kabla) - kontakt powraca na pewien czas.

Mnie to wygląda na rozdzielacz albo złącze na kablu wejściowym do mieszkania. Ciekawe, czy technik faktycznie powymieniał rozdzielacz i złącza.

Kabel teoretycznie też tak może mieć (przerwa żyły środkowej / ekranu), ale musiałby to by być jakiś bardzo lichy, albo musiałby być jakiś silny udar tego kabla.
  • Poziom 2  
    Rozgałęźnik w mieszkaniu na sygnał internet i tv był wymieniany przy mnie. Kabel prowadzący do rozgałęźnika ma już kilka lat więc może być to "zmęczenie materiału".

Wymieniać kabel wchodzący do rozgałęźnika w domu czy jeszcze jakoś można to sprawdzić?
  • Poziom 39  
    kilka lat dla kabla w pomieszczeniu to jest nic, jeśli nie był poddany urazom mechanicznym.

Wymienić zawsze zdążysz. A na razie pozostaje metoda "organo-leptyczna" - poszarp się trochę delikatnie z tą swoją instalacją - może dojdziesz, gdzie jest ten słaby punkt. Po kolei ruszaj wszystkim - w końcu powinno się cholerstwo odezwać. Szczególną uwagę zwróć na złącza.

Albo 'zdechnie' całkiem i będzie po problemie.
  • Poziom 2  
    A czy problem z kablem wychodzącym z puszki (na tv lub na internet) może mieć wpływ na takie zachowywanie się całej instalacji, czy przyczyny upatrywać wyłącznie w puszcze lub kablu wchodzącym?
  • Poziom 39  
    no, jeśli problem występuje jednocześnie na IP i TV, to podejrzane są elementy wspólne, czyli rozdzielacz, złącze, kabel na klatkę, inne elementy kablówki poza mieszkaniem. Awaria na jednym wyjściu nie powinna wpłynąć na odbiór na innym odgałęzieniu, po to właśnie jest rozdzielacz / zwrotnica multimedialna.

A nie ma gdzieś przypadkiem łączenia kabla wchodzącego do mieszkania przed rozdzielaczem? Czasami jest tak, że kablówka dołącza się do istniejącego przyłącza abonenckiego w mieszkaniu, a potem takie łącze ląduje gdzieś w szafie albo pod zabudową czy w listwie na klatce i wszyscy o nim zapominają?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    A nie ma gdzieś przypadkiem łączenia kabla wchodzącego do mieszkania przed rozdzielaczem? Czasami jest tak, że kablówka dołącza się do istniejącego przyłącza abonenckiego w mieszkaniu, a potem takie łącze ląduje gdzieś w szafie albo pod zabudową czy w listwie na klatce i wszyscy o nim zapominają?

Może być. Nie do sprawdzenia - kabel jest wpuszczony pod panele podłogowe przez poprzedniego właściciela mieszkania.

Po powrocie do domu internetu/kablówki znów nie było. Wystarczyło ponowne jednoczesne odłączenie wyjścia na TV i IP - pomogło. Zgłaszamy wymianę kabli. Zobaczymy :D
  • Poziom 10  
    Dziś zagadkowa sytuacja. Po wystąpieniu problemu odłączyłem kabel antenowy bezpośrednio od telewizora LCD i podłączyłem. Problem zniknął! Czyżby miał z tym coś wspólnego telewizor. Powtórzę, że problem pojawił się ok 7 dni po zakupie nowego telewizora (zmiana z kineskopowego na LCD Samsung LE37D550).

Może na razie wymienić kabel puszka - TV?