Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników i zwrotnicy pod kolumny dwudrożne

12 Gru 2011 16:43 3969 17
 • Poziom 8  
  Witam. Mam nadzieje, że wybrałem właściwy dział. Zamierzam zbudować kolumny do pokoju o powierzchni 20m². Przede wszystkim mają one służyć do słuchania muzyki, najczęściej rapu. Udało mi się ustalić, że ze względu na niższe koszta korzystniejszy będzie układ dwudrożny. Aktualnie posiadam wzmacniacz Technics SU-500, który w niedalekiej przyszłości będzie wymieniony. O ile o samą budowę kolumn się nie martwię, gdyż posiadam już jakieś tam doświadczenie o tyle sprawy związane z doborem głośników i budową zwrotnicy lekko mnie przerażają. Przejrzałem wątek o gotowych konstrukcjach ale zwrotnice tam proponowane są robione samodzielne co na dzień dzisiejszy mnie chyba przerasta. W związku z tym rodzi się moje pytanie... Czy gdzieś można kupić zwrotnice, które nie będą tymi uniwersalnymi i będą przeznaczone pod konkretne głośniki? Jeżeli chodzi o cenę to chciałbym aby koszt głośników i zwrotnicy do jednej kolumny wahał się w granicy 200 zł.
 • Moderator Akustyka
  Rocky89. napisał:
  Czy gdzieś można kupić zwrotnice, które nie będą tymi uniwersalnymi i będą przeznaczone pod konkretne głośniki?
  Tak. Wysyłasz projekt, na przykład do firmy polink ( www.polink.com.pl ), a oni robią Ci zwrotnicę. Ty płacisz, a oni ja przysyłają.
 • Poziom 8  
  Dzięki za szybką odpowiedź. Czekam również na propozycję zestawu głośników w okolicach ceny podanej wyżej.
 • Poziom 8  
  Z podanych projektów chyba tylko Tonsil GDN 15/40/5 lub Perless SDS-164 oba w połączeniu z VIFA DX25TG-05-04 będą odpowiadać moim oczekiwaniom choć musiałbym wydać trochę więcej niż miałem w planie. Który zestaw polecacie? Ewentualnie jakiś inny powiedzmy do 300zł na kolumnę uwzględniając w tym zwrotnice.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  SDS'a nie polecam, a Tonsil w 20m² i do rapu może okazać się zbyt małym głośnikiem. Widzisz, tu wszystko to szereg kompromisów, tak więc na ten przykład robiąc konstrukcję 3-drożną za 1000zł/szt do jazzu, można było by pomyśleć o lepszych głośnikach do 2 dróg. Z budżetem 300zł/szt wykorzystując nowe przetworniki raczej nie ma szans wykonać poprawnie grającej konstr. 3 drożnej.
 • Poziom 8  
  W takim razie jakim budżetem muszę dysponować aby stworzyć "poprawną" konstrukcję dwudrożną? Osobiście nigdy nie słyszałem kolumn kosztujących od tysiąca w górę i właśnie między innymi dlatego ciężko mi się przekonać do tego aby przeznaczyć na to aż tyle pieniędzy. Pomysł był taki aby stworzyć coś, co byłoby alternatywą dla moich kolumn stworzonych parę lat temu na kiepskich głośnikach i uniwersalnej zwrotnicy, których koszt oscylował w okolicy 100zł i o dziwo wcale nie grało to tak strasznie. Myślałem, że jak przeznaczę kwotę 3 razy większą uda mi się jednak stworzyć coś sensownego co mieściłoby się w ramach tej poprawności. Może taką alternatywą byłby zestaw 2.1? Przykładowo stosunkowo tanie kolumny na 2xARN-150-05/4ohm i Visaton SC10N plus jakiś subwoofer.
 • Poziom 38  
  Cytat:
  W takim razie jakim budżetem muszę dysponować aby stworzyć "poprawną" konstrukcję dwudrożną? Osobiście nigdy nie słyszałem kolumn kosztujących od tysiąca w górę i właśnie między innymi dlatego ciężko mi się przekonać do tego aby przeznaczyć na to aż tyle pieniędzy. Pomysł był taki aby stworzyć coś, co byłoby alternatywą dla moich kolumn stworzonych parę lat temu na kiepskich głośnikach i uniwersalnej zwrotnicy, których koszt oscylował w okolicy 100zł i o dziwo wcale nie grało to tak strasznie.

  Po prostu jakość to grało. Założę się, że z naturalnością przekazu miało to niewiele wspólnego, a sceny (wrażenia poukładania instrumentów między kolumnami) nie było żadnej.

  Cytat:

  Myślałem, że jak przeznaczę kwotę 3 razy większą uda mi się jednak stworzyć coś sensownego co mieściłoby się w ramach tej poprawności. Może taką alternatywą byłby zestaw 2.1? Przykładowo stosunkowo tanie kolumny na 2xARN-150-05/4ohm i Visaton SC10N plus jakiś subwoofer.

  Sam subwoofer to koszt ok 500-600 zł (minimum!), do tego dochodzą kłopoty ze zgraniem go z kolumnami (muzyka jest zapisywana w formacie 2.0, a nie 2.1). Moim zdaniem, jeśli uzbierasz więcej pieniędzy i zrobisz coś porządnego to nie będziesz żałował. Jeszcze nie widziałem, żeby jakiś konstruktor-amator pisał, że mógł zrobić tańsze kolumny.
  Do pokoju 20m2 wybieraj kolumny z 18 cm midwooferem.
 • Poziom 8  
  Ok, w takim razie chciałbym dowiedzieć się co mogłoby być moim potencjalnym celem tak aby wiedzieć jakim budżetem muszę dysponować. Z wyróżnionych projektów jest jeszcze Tonsil 17/100 i Seas 27TDFC ale tych Tonsili już chyba nie sposób dostać?
 • Poziom 8  
  No właśnie czyli zakładając, że koszt Visaton w170 + dt 94 to ok. 200 zł, da się jednak stworzyć coś sensownego za ok. 300zł/szt.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Były do kupienia na "hi fi giełda" Audio Academy Phoebe III. To znaczy same przetworniki (27 TBC/GTV + W 170 S) z zwrotnicami.
 • Poziom 17  
  Co do głośników i zwrotnic to najważniejszym parametrem przy odtwarzaniu muzyki, a nie sygnału o stałej amplitudzie z generatora, jest charakterystyka "szybkościowa" głośników i głośników ze zwrotnicą. Technicznie to się nazywa charakterystyka częstotliwościowa w stanie nieustalonym, nie ma bezpośrednio związku z charakterystyką częstotliwościową w stanie ustalonym. To jest jakby czas rozpędzania i zatrzymywania głośnika, mierzony ilością półokresów sinusoid i można to częściowo wywnioskować z ch-ki impulsowej.
 • Poziom 8  
  Najprawdopodobniej zbuduje coś na Visaton w170 + dt 94, względy finansowe przeważyły. Istnieją jakieś przeciwwskazania aby projekt alto II zmodyfikować tak aby kolumna miała wysokość metra przy zachowaniu takiej samej objętości? Szerokość mogłaby wtedy wynosić 19 cm, a długość 24 cm. Ogólnie chodzi o to aby była wyższa i węższa.
 • Poziom 38  
  Właściwie charakterystyka przenoszenia kolumny bedzie nieco inna (ze względu na inną szerokość frontu - będzie mniej zaznaczony efekt baffle step), na ile jednak będzie się dało to odczuć ( i czy w ogóle) ciężko stwierdzić. Na stronie visatona obudowa ie ma żadnych wzmocnienie wewnętrznych, jednak ty o nich nie zapomnij. Warto także dać mate bitumiczną za głośnikiem średnio-niskotnowym.
 • Poziom 8  
  Ta mata bitumiczna miałaby przeciwdziałać drganiom jak rozumiem? I wtedy na to dopiero dać cienką warstwę watoliny?