Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wgrać Bios Intel D945GCL

12 Gru 2011 23:51 1770 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem z płytą główną INTEL D945GCL otóż płytę nie sprawna nabyłem od kolegi na ekranie po starcie kompa widać tylko czarny ekran każda część tzn karte graficzna itd włożyłem do innego komputera i moim zdaniem leży wina tu biosu z inna płyta miałem tak samo i po wymianie biosu wszystko chodzi normalnie. Moje pytanie dotyczy biosu a raczej jak go wogóle wgrać mam pliki biosu tzn :CL94510J.86A.0032.IB i nie wiem jak wgrać nowy bios z poziomu windows przy ciemnym ekranie. Proszę o pomoc
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jeśli komputer nie startuje (ciemny ekran), to Windowsa w ogóle nie ładuje. Czy mruga kontrolka HDD i słychać, że Windows się ładuje? Czy masz w tym komputerze stację dyskietek 3.5"? Niektóre BIOSy mają mechanizm próbujący wgrać BIOS z dyskietki w przypadku awarii. W takim układzie stacja dysków próbuje czytać dyskietkę po włączeniu komputera. Ewentualnie można podłączyć starą kartę graficzną PCI i zobaczyć, czy nie wyświetla czegoś na ekranie. W ostateczności można wydłubać z płyty kość BIOSu i zaprogramować na zewnętrznym programatorze.
  • Poziom 9  
    Niestety nie mruga kontrolka hdd wgl tak jak by nic nie startowało . Nie mam w komputerze stacji dyskietek jedynie na co moge liczyc to dvd i w sumie mam caly plik z biosem itd tylko nie wiem jak odpowiednio nagrać płyte i jak wgrać bios na czarnym ekranie.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jeśli jesteś pewny, że to BIOS, to daj kostkę do zaprogramowania w programatorze (sporo firm się ogłasza - nawet na allegro, za grosze to robią). Żeby napęd DVD zadziałał, musisz mieć sprawny BIOS, więc ta metoda odpada.
  • Poziom 9  
    A ja słyszałem że da rade wgrać bios nawet gdy jest czarny ekran i to w domowym zaciszu. jeśli rzeczywiście tak jest to proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    Bar2ro napisał:
    A ja słyszałem że da rade wgrać bios nawet gdy jest czarny ekran i to w domowym zaciszu. jeśli rzeczywiście tak jest to proszę o pomoc.

Przecież Ci już dt1 napisał, że można przy użyciu dyskietki z biosem, jeżeli bootblock biosu działa i obsługuje taką funkcję.
    W innym wypadku wylutowanie kości biosu i programowanie na programatorze.

Szanse, że to wina biosu takie same jak innego elementu płyty głównej - jeżeli musiałbyś płacić za taką usługę - to Sobie odpuść patrząc na cenę płyty.
  • Poziom 9  
    Otrzymałem informacje od byłego właściciela płyty że płyta przestała działać (czarny ekran) po nie udanej próbie wgrania biosu poprostu kombinował z nia nie wiadomo czemu i wgrał nie ten bios . jak dokładnie nagrać taka dyskietkę i co trzeba dokładnie zrobić ?
  • Poziom 9  
    Ok wszystko jest dla mnie tu jasne tylko że plik biosu na tą płytę ma końcówkę .bio dokladnie CL0032P.Bio a z doświadczenia wiem ze program do wgrywania biosu traktuje tylko pliki .bin
  • Poziom 9  
    nie ma tego readme w wer. Pl? szczerze mówiąc nie wiele rozumiem z tego
  • Poziom 25  
    Aby zaprogramować kostkę pamięci musisz pobrać z sieci plik Bios-u w postaci binarnej.