Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie głośników piezoceramicznych

13 Gru 2011 11:59 1159 2
  • Poziom 16  
    Witam kolegów.
    Mam Pytanko z racji ze zajmuje sie raczej elektryką i elektroniką ale tą niezwiązaną z nagłośnieniem i akustyką to mam pytanko.
    Kupiłem odstraszacz ptaków do ochrony budynku przed "obs.......em" na dachu muszę zainstalować głośnik piezo, z racji tego, że chciałem troszkę polepszyć działanie urządzenia pomyślałem o zamontowaniu trzech głośników skierowanych w różne strony.
    W związku z tym mam pytanie, muszę połączyć głośniki i teraz pytanie jak je najlepiej połączyć szeregowo czy równoległe?
    Jak bym miał cztery to by nie było problemu dwa razy po dwa szeregowo i potem to równolegle.
    Czy jak połączę je równolegle to bardzo zwiększy się obciążenie tego urządzenia.
    Zasilanie jest 12 V a tranzystory w końcówce mocy 6A i 10 w piku Link
    Głośnik to
    Link
    Co o tym myślicie?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Głośniki piezo stanowią dla wzmacniacza obciążenie o charakterze pojemnościowym. Możesz je połączyć równolegle (w przypadku uszkodzenia jednego głośnika pozostałe będą nadal działać) i w szereg z taką baterią dać rezystor powiedzmy 10Ω o mocy kilku watów. Zabezpieczy to wzmacniacz przed przeciążeniem.
  • Poziom 16  
    Dzięki kolego zrobiłem jak pisałeś i jak na razie działa Końcówka mocy w urządzeniu odstraszającym się nie grzeje więc uznaje ze jest ok

Temat do zamknięcia