Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne sterowanie posuwem wiertarki z napędem hydraulicznym

SuszekD 13 Gru 2011 14:42 2694 1
  • #1 13 Gru 2011 14:42
    SuszekD
    Poziom 2  

Witam.

Moim zadaniem jest zaprojektować system automatycznego posuwu wiertarki. W napędzie hydraulicznym stosuje pompę o stałej wydajności. Elementem sterującym prędkością posuwu (natężeniem przepływu w układzie) wiertarki będzie rozdzielacz proporcjonalny 4/3. Aby uzyskać automatyczne sterowanie posuwem stosuje sterownik PLC. Do wejść PLC podłączam dwa sensory ciśnienia, przycisk załączający oraz czujnik przemieszczenia wiertarki. Wyjścia z PLC podłączam do cewek rozdzielacza.

Jak ma to działać? Operator podaje głębokość wiercenia i włącza wiertarkę. Wiertarka zaczyna pracować z minimalnym posuwem, zwiększając go stopniowo (przesterowanie rozdzielacza). Gdy pojawi się zbyt duże obciążenie układu (wzrost ciśnienia) sterownik powinien zmniejszyć posuw (przesterować rozdzielacz). Po osiągnięciu zadanej głębokości wiercenia przesterowanie rozdzielacza i wysuw wiertarki.
    Czy jest to dobre rozwiązanie problemu i co ewentualnie zmienić?
    Czy ktoś mógłby pomóc w narysowaniu elektrycznego schematu sterowania? Nie mam pewności czy schemat, który narysowałem powinien tak wyglądać i czy w ogóle ma sens? Nie potrzebuje programu do sterownika, a jedynie schematy hydrauliczny i sterowania elektrycznego.
    Proszę o pomoc oraz wszelkie uwagi.

0 1
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 15 Gru 2011 09:05
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Witam
    Założenia wyglądają sensownie, z jednym wyjątkiem:
    Przy wierceniu ręcznym Operator szybko dojeżdza wiertłem, ALE przed zetknięciem się z materiałem ZWALNIA; W Twoim przypadku zwolnienie nastąpi po zetknięciu się wierła z materiałem, nastąpi uderzenie na znacznej prędkości opuszczania wiertła.
    Rozwiązaniem byłoby zastosowanie czujnika (przelotowej krańcówki) która by powodowała spowolnienie opadania wiertła przed samym dojechaniem do materiału.

0