Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne sterowanie posuwem wiertarki z napędem hydraulicznym

13 Gru 2011 14:42 3015 1
 • Poziom 2  
  Witam.

  Moim zadaniem jest zaprojektować system automatycznego posuwu wiertarki. W napędzie hydraulicznym stosuje pompę o stałej wydajności. Elementem sterującym prędkością posuwu (natężeniem przepływu w układzie) wiertarki będzie rozdzielacz proporcjonalny 4/3. Aby uzyskać automatyczne sterowanie posuwem stosuje sterownik PLC. Do wejść PLC podłączam dwa sensory ciśnienia, przycisk załączający oraz czujnik przemieszczenia wiertarki. Wyjścia z PLC podłączam do cewek rozdzielacza.

  Jak ma to działać? Operator podaje głębokość wiercenia i włącza wiertarkę. Wiertarka zaczyna pracować z minimalnym posuwem, zwiększając go stopniowo (przesterowanie rozdzielacza). Gdy pojawi się zbyt duże obciążenie układu (wzrost ciśnienia) sterownik powinien zmniejszyć posuw (przesterować rozdzielacz). Po osiągnięciu zadanej głębokości wiercenia przesterowanie rozdzielacza i wysuw wiertarki.
  Automatyczne sterowanie posuwem wiertarki z napędem hydraulicznym
  Automatyczne sterowanie posuwem wiertarki z napędem hydraulicznym
  Czy jest to dobre rozwiązanie problemu i co ewentualnie zmienić?
  Czy ktoś mógłby pomóc w narysowaniu elektrycznego schematu sterowania? Nie mam pewności czy schemat, który narysowałem powinien tak wyglądać i czy w ogóle ma sens? Nie potrzebuje programu do sterownika, a jedynie schematy hydrauliczny i sterowania elektrycznego.
  Proszę o pomoc oraz wszelkie uwagi.
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Witam
  Założenia wyglądają sensownie, z jednym wyjątkiem:
  Przy wierceniu ręcznym Operator szybko dojeżdza wiertłem, ALE przed zetknięciem się z materiałem ZWALNIA; W Twoim przypadku zwolnienie nastąpi po zetknięciu się wierła z materiałem, nastąpi uderzenie na znacznej prędkości opuszczania wiertła.
  Rozwiązaniem byłoby zastosowanie czujnika (przelotowej krańcówki) która by powodowała spowolnienie opadania wiertła przed samym dojechaniem do materiału.