Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator przebiegu prostokątnego na NE 555

24 Feb 2003 17:23 15189 15
  • Level 12  
    Witam
    Potrzebuję schemat urządzenia wykonanego na układach NE 555 (na 2-ch powinno wystarczyć), urządzenie to będzie sterować (przez tranzystor) przekaźnikiem włączającym sygnalizator akustyczny w przedstawiony poniżej sposób:
    --- włączony;
    ___ wyłączony.
    Dobrze by było, jeśli czasy te można by było regulować +/- kilka sekund.
    Przebieg nie musi być idealny, wystarczy aby załączał przekaźnik w określony sposób.

3s---5s--3s---5s--3s----------------20s-------------3s--5s---3s--5s---3s----------20s
    ---_____---_____---_____________________---_____---_____---______________

Będę wdzięczny za pomoc.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie bardzo ja widzę żeby to się udało zrobić na 2 szt 555....
  • Level 13  
    Raczej da się na dwóch 555, przecież jak do rezystorów wyznaczających częstotliwość dorzuci się jeszcze diody i rezystory (tak jak to się robi czasem z generatorami na bramkach) to się uzyska różny współczynnik wypełnienia. No i praca jednego generatora modulowana pracą drugiego.
    Jak coś nie tak napisałem to mnie poprawcie.

Pozdrawiam
    Radek
  • Level 33  
    ne555 jest za cienki by coś takiego zrobić , może poszukaj programu ... chyba że musi być to mały układzik ...
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    Panowie - da się!
    Jedna kostka 555 o współczynniku wypełnienia 19:20 sek. sterująca drugą kostką o współczynniku wypełnienia 3:5 sek.
    Myślę, że sobie poradzisz.Masz tu programik do obliczenia:
  • Level 12  
    Witam i dziękuję za zainteresowanie.
    Wiem jak rozwiązać ten problem od strony teoretycznej. Jeden układ ma generować impulsy długie, natomiast drugi będzie działał po załączeniu pierwszego. Teoretycznie to banał, ale jak dobrać elementy i jak to regulować. Mam kilka aplikacji układu (łącznie z aplikacją producenta) ale na każdym jest inne rozmieszczenie i nigdzie nie ma regulacji. Widziałem w katalogu firmy ELFA www.elfa.se podobne urządzenia regulowane tylko gdzie znaleźć tego schemat :( Próbowałem programem CircuitMaker ale na wyjściu pokazywał mi takie herezje, że dałem sobie spokój. Program "555 Designer" też nie ma regulacji :(
    Do też już dawno straciłem cierpliwość płytki uniwersalnej
    Czy ktoś może mi ulżyć w cierpieniach ;)
    POMOCY
    Zajrzyj na download tam jest 555 z regulacją.
    Resztę musisz sam obliczyć , wzorki masz.
    Zasada: wolny generator musi sterować szybkim.
    Zobacz to - ale niech ktoś na to zerknie i się wypowie.

Wartości elementów dla układu według dokumentacji Texas Instrumen
    To powinno działać tylko na rys są błędy- n. 7 nie może być na masie.
    Ale kolega robert też niech się potrudzi - a nie na gotowca...
    Lepszy by był układ na rejestrach ale bardziej skomplikowany.
    Aż sobie ściągnołem to co wysłałem :)

Ale żaden pin7 nie jest na masie...
    A emiter drugiego tranzystora gdzie powinien być dołączony?
    albo musze poszukać większego monitora, albo robić schematy na kartce....

Dzięki :)
  • Level 12  
    Dzięki za odzew i nakierowanie mnie na odpowiednie tory.
    Ja też uważam, że jest mały błąd w tym schemacie. Moim zdaniem to te tranzystory są trochę nie tak wpięte. Ja zastosowałem BC 369 wstawiony tak, że przewodzi mi +, natomiast - jest normalnie z masy.
    Mam już dobrane opory i myślę teraz nad płytką (w końcowym efekcie mam zrobić 25 takich układów). Jedno mnie jeszcze "boli". Po włączeniu układ czeka jakiś czas i dopiero po czasie się włącza (tak jakby na początku odliczał sygnał niski). Ma ktoś pomysł jak to udoskonalić w taki sposób, żeby na wyjściu pojawił się sygnał zaraz po włączeniu.
    Dodam tylko że można dać kość 556 zamiast 2 szt 555.
  • Level 12  
    Witam
    Masz racje jozefg, ale już mam 555
    Przebieg też już odwróciłem, wystarczyło tylko wstawić tranzystor o odwrotnej polaryzacji i wysterować go z + i w to samo miejsce doprowadzić sygnał z układu. Jeśli układ poda sygnał ujemny na bramkę to napięcia się zniosą i tranzystor się "zamknie".
    Co wy na takie rozwiązanie?

W poniedziałek postaram się zrobić ostateczny schemat i zamieścić go na tym forum. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.
pcbway logo