Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pods. pytań (kwarc, biblioteki)

crisdean 13 Gru 2011 17:19 990 3
 • #1 13 Gru 2011 17:19
  crisdean
  Poziom 12  

  Witam

  I udało się połączyć i przesłać pierwszy kod. Dioda się zapaliła. Jako, że korzystam z książki P. Borkowskiego, kolejnym krokiem było sprawienie by dioda migała. Od siebie dodałem drugą diodą i zmodyfikowałem kod, tak, że obie migają na przemian:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  autor pisze, że korzystamy z wewnętrznego rezonatora o f = 1MHz, czy to jest jakoś konfigurowalna częstotliwość? czy wartość stała dla danego mikrokontrolera? I zapewne głupio to zabrzmi, to po co dołącza się zewnętrzne rezonatory?

  Pytanie kolejne to biblioteki. Czy to są jakieś pliki? Bo zauważyłem, że bez linijki
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  kompilator nie rozpoznał komendy _delay_ms.

  Pytam bo powoli uczę się tego języka. Korzystam z tego podręcznika: C

  0 3
 • #2 13 Gru 2011 17:25
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Łoj, a w książce tego nie piszą?
  Tak, częstotliwość wewnętrznego oscylatora jest charakterystyczna dla danego modelu mikrokontrolera i tylko w niewielkim stopniu może być konfigurowana (tak jest w starych AVR). Zewnętrzny rezonator daje się po to aby zwiększyć dokładność częstotliwości (ważne przy pomiarach) albo żeby zmienić częstotliowść na taką jaką ma kwarc.
  To co pokazałeś z tym delay.h to nie biblioteka tylko nagłówek zawierający prototypy funkcji.

  0
 • #3 15 Gru 2011 11:11
  robert-gd
  Poziom 10  

  polecam zapoznać się najpierw z językiem C, zobaczyć jak działają pliki nagłówkowe, napisać kilka prostych programów na konsole windows, czy linux, a dopiero poźniej wziaść się za programowanie AVR,

  Zajrzyj tutaj:
  http://pl.wikibooks.org/wiki/C

  0
 • #4 16 Gru 2011 12:42
  Sławek-K
  Poziom 15  

  Aby używać delay musisz koniecznie umieścić tą linijkę .
  Co do zegara taktującego to np najpopularniejsza ATmega8 ma wewnętrzne taktowanie na 1,2,4,8 MHz i za pomocą odpowiednich bitów wybierasz, którą częstotliwość chcesz. (Ten sposób taktowania mało precyzyjny i nie do wszystkiego się nadaje). Oszczędzasz na elementach zewnętrznych i upraszczasz płytkę. Warto dodać , że fabrycznie uP ma ustawione na wewnętrzne taktowanie z zegarem 1MHz i do początkowych "eksperymentów" nadaje się idealnie. W sytuacji, gdy potrzebujesz stabilnej częstotliwości (również za pomocą bitów konfiguracyjnych) przełączasz na zewnętrzny oscylator kwarcowy i podłączasz tzw kwarc (plus kondensatory pF). W ten sposób masz stabilny sygnał zegarowy dla uP.

  0
  Szukaj w 5mln produktów