Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w zakupie kotła - dom jednorodzinny

axl2 13 Gru 2011 19:38 2573 9
  • #1 13 Gru 2011 19:38
    axl2
    Poziom 14  

Z racji że na pewnych sprawach się nie znam, pytanie kieruje do Szanownych Kolegów. Przyszedł ten moment że muszę kupić piec/kocioł. Powierzchnia użytkowa mojego domu wynosi ok. 130m2 całościowa ok. 240m2. Mam podłogówkę więc piec będzie mocy 20kW. Większość osób radzi mi kupić piec z dolnym spalanie, że niby oszczędniejszy, wygodniejszy itp. Nie wiem do końca jak to jest ale zależy mi żeby można było palić wszystkim: węglem, kartonami, flotem itp. - czy w takim piecu można tym palić? czy lepiej kupić zwykły piec z górnym spalaniem?

• #2 13 Gru 2011 20:04
    gomak22
    Poziom 12  

chyba lepszą alternatywą byłby ten drugi!
    Sam taki mam i też pale wszystkim i jest jak do tej pory wszystko dobrze
    a pale w piecu już 3 lata

• #3 13 Gru 2011 23:02
    axl2
    Poziom 14  

Czyli z tzw.górnym spalaniem (tradycyjny)? Z kolei w takim piecu podobno nie spala się całość paliwa, dużo szybciej zanieczyszcza się komin itp. :/ sam już nie wiem

• #4 13 Gru 2011 23:22
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

axl2 napisał:
    ... flotem ...

Jeśli chcesz palić flotem (czyt. breją = flot+woda) to żaden kocioł z "fabryki" długo tego nie wytrzyma. Proponuję zapomnieć o folderach, reklamach i poradach sprzedawców i kupić od razu kocioł u sprawdzoniego kowola / ślusorza z blachy min. 8mm. Kocioł wytrzyma 15-20 lat nawet bez ochrony powrotu kotła.

• #5 13 Gru 2011 23:58
    Piasek80
    Poziom 28  

axl2 napisał:
    zależy mi żeby można było palić wszystkim: węglem, kartonami, flotem itp

Jeżeli chodzi o wydajność - zdecydowanie lepszym będzie kocioł z dolnym spalaniem. Jednakże biorąc pod uwagę to czym chcesz w nim palić: kup klasyczny kocioł z górnym spalaniem oraz z możliwie największymi drzwikami wsadowymi.
    Z mocą to nie przesadzałbym od razu... 15KW moim zdaniem styknie na taką pow. grzewczą zważywszy na fakt iż kocioł winien pracować na ok 50 st żeby się nie zasyfiał i pracował w granicach swojej sprawności nominalnej. Pamiętaj że o skuteczności ogrzewania decyduje fachowe wykonanie instalacji c.o a dopiero po tym odpowiednio dobrana moc grzewcza kotła. Jedyna nowość w takim kotle to dmuchawa + sterownik (do niej oraz pomp c.o+c.w.u) żeby nie trzeba było za często biegać. Dla przykładu: u mnie piec o mocy 18KW napędza 250m kw + 140 litrowy bojler na c.w.u i bez żadnych problemów mogę nim saunę w domu zorganizować :)

Z tym flotem to jak pisał poprzednik :)

• #6 14 Gru 2011 09:13
    EkoGrzew
    Poziom 19  

axl2: nie odpowiedziales. Jakie chcesz zastosowac paliwo? Do jakiego masz dostęp? W jakich okolicach mieszkasz? To może Ci wskażę producenta. Sprawdzonego. Takiego o jakim pisal wawrzeczko.
    pozdrawiam

• #7 14 Gru 2011 14:13
    axl2
    Poziom 14  

Mieszkam w Rybniku (śląsk), będę grzał głównie węglem, wiadomo Górnik w rodzinie ale wydaje mi się że lepiej mieć możliwość wrzucić do pieca wszystko np. węgiel i trochę flotu. Człowiek myśli o kosztach, a nie chce się wpakować w coś takiego jak eko-groszek z podajnikiem i być zależny od cen rynkowych.

• #8 14 Gru 2011 20:24
    12gucio
    Poziom 20  

Witam!
    Poczytaj na forum Muratora temat : Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego.Pewnie Ci pomoże w doborze kotła.Jest opisany sposób palenia węglem w górniaku ,bez dymu na całą okolicę.

• #10 20 Gru 2011 12:04
    axl2
    Poziom 14  

A co myślicie o czymś takim: SŁAWEX 20kW KWK-N z nadmuchem (czy taka konstrukcja zdaje egzamin czy lepiej kupić górnego spalania?)

Pomoc w zakupie kotła - dom jednorodzinny

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME