Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot usprawniający ruchy człowieka dzięki elektrostymulacji

panlis2010 13 Gru 2011 20:47 1801 5
 • Robot usprawniający ruchy człowieka dzięki elektrostymulacji Być może w niedalekiej przyszłości uda się skonstruować robota mogącego przejąć całkowitą kontrolę nad człowiekiem. W tym przypadku jednak naukowcy skupili się na jednej kończynie. Sukcesem zakończyły się prace nad budową prototypu zdolnego do kontroli ruchów ludzkiego ramienia. Działanie robota oparte jest na systemie algorytmów definiujących jego zadania. Poprawne funkcjonowanie urządzenia stało się możliwe dzięki zastosowaniu elektrod, które przypinane są do ręki użytkownika przed rozpoczęciem pracy. Rozwiązanie znane jako elektrostymulacja (FES) pozwala robotowi kierować ruchami kończyny poprzez sygnały wysyłane do ręki, zdolne do wymuszenia czynności obejmujących nie tylko poruszanie, ale i zamknięcie czy otwarcie dłoni.

  Z punktu widzenia człowieka ruchy wywołane przez urządzenie wydają się całkowicie mimowolne, natomiast dla maszyny wykonywana praca nie różni się zbytnio od sterowania innym mechanicznym ramieniem, jakie spotkać można w zakładach produkcyjnych. Niezwykle odpowiedzialne zadanie spoczywa na twórcy algorytmów niezbędnych do funkcjonowania prototypu. W programowaniu musi on bowiem wziąć pod uwagę ograniczenia człowieka tak, aby nie narażać ludzkich mięśni i ścięgien na uszkodzenie. Brak informacji co do ewentualnych planów szerszego zastosowania technologii.


  Źródło: Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  panlis2010
  Poziom 20  
  Offline 
  Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
  panlis2010 napisał 518 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  Siles
  Poziom 17  
  I niby po co taki wynalazek ? całkowity bezsens....
  W takim razie technologia ta będzie początkiem śmierci Prawdziwych i uzdolnionych artystów (malarzy, sztuki walki, wszystko co oznacza ćwiczenia) dla przykładu, bo skoro będzie można przejąc kontrolę nad ręką, to równie dobrze będzie można stworzyć wzór matematyczny danego obrazu w przestrzeni i przenieść go do pamięci sterownika.
  Czy aby nazbyt wyolbrzymiam sprawę ?!
 • #3
  mkubol
  Poziom 24  
  A osoby z uszkodzonym rdzeniem kregowym dzięki temu może zaczną chodzić, a tu pytanie po co taki wynalazek.
 • #4
  Siles
  Poziom 17  
  mkubol napisał:
  A osoby z uszkodzonym rdzeniem kregowym dzięki temu może zaczną chodzić, a tu pytanie po co taki wynalazek.


  Warto porozmawiać z wujkiem google
  Już od kilkunastu lat pracuje się nad odbudową przerwanych zakończeń nerwowych drogi kolego.
  Miedzy latami 2006-2008 przeprowadzono eksperyment, gdzie udało się uzyskać reakcję odrastania przerwanych zakończeń nerwowych. Wykorzystywana w tym celu tzw. rusztowanie w przekroju przypominające rurkę z otworami.
  Badania nadal trwają choć proces był powolny jednak skuteczny.
  W roku 2010 lub 2011 przeprowadzono eksperyment na myszce labolatoryjnej, gdzie uszkodzenie obejmowało przerwany rdzeń kręgowy, czego skutkiem była bezwładność tylnego odnóża oraz ogona.
  Po zabiegu umieszczenia podobnego rusztowania, myszka po okresie 8-10 miesięcy odzyskała całkowitą sprawność.
  Temat był również opisany na Elektrodzie
  Jak widać kolego, zbędna jest ta cała super technologia i algorytmy.
  Natura jest w stanie sobie sama dać rade, jednak czasami potrzebuje odrobię pomocy z zewnątrz.
 • #5
  michal.fita
  Poziom 14  
  Ja w tym widzę realizację wizji z fantastycznej literatury dotyczącej czegoś, co można nazwać biomatami. Współczesna robotyka zmaga się z problemem efektywnego napędzania precyzyjnych kończyn i chwytaków. Biologiczne mięśnie są napędem bardzo efektywnym i prostym (teoretycznie) w kontroli. Dodając dwa do dwóch, łatwo wyobrazić sobie maszynę zbudowaną na bazie sztucznie hodowanych mięśni, bo tego faszerowaną anabolikami dla zwiększania wydolności. Przy seryjnej hodowli, takie mięśnie będą tanie w produkcji i biodegradowalne, co za tym idzie tanie w utylizacji. Zastosowanie jako bazy komórek niektórych zwierząt (np. kotów) może pozwolić zastosować mięśnie bardziej wydajne niż ludzkie.

  Niektórych ta wizja może napawać obrzydzeniem, ale kiedyś silniki parowe albo żarówki uważano za dzieło diabła, więc jest to reakcja zrozumiała.
 • #6
  Trzyzet
  Poziom 21  
  michal.fita napisał:
  Dodając dwa do dwóch, łatwo wyobrazić sobie maszynę zbudowaną na bazie sztucznie hodowanych mięśni, bo tego faszerowaną anabolikami dla zwiększania wydolności.


  Ale mi się Stroggowie z Quake'a przypomnieli D: Mówię serio, do takiego czegoś byłoby wtedy dążone...