Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AVL - mruga kluczyk i 2 przyciski funkcyjne

ziguś 13 Dec 2011 22:42 3812 14
    ziguś
    Level 23  
    Padł mi moduł w tej pralce.
    Padł scalak ( wystrzelił ) uln2003 i 2 rezystory 100Ω przy nim. Te elementy są zaraz przy samym procesorze.
    Wymieniłem elementy i efekt jest taki, że po włączeniu wtyczki do kontaktu mrugają wszystkie kontrolki, a jak nacisnę przycisk zasilania wszystko gaśnie.
    Natomiast po ponownym jego wciśnięciu mruga kluczyk i 2 pierwsze przyciski funkcyjne oraz buczy zawór spustowy.
    dzimi
    Moderator
    Sprawdź jeszcze tyrystory na układzie.
    dzimi
    Moderator
    Czy pralka sygnalizuje błąd poprzez miganie, czy tylko miga jednostajnie?
    ziguś
    Level 23  
    Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Tak jak napisałem w pierwszym poście
    "...jak nacisnę przycisk zasilania wszystko gaśnie, natomiast po ponownym jego wciśnięciu mruga kluczyk i 2 pierwsze przyciski funkcyjne oraz buczy zawór spustowy"
    dzimi
    Moderator
    Chodzi mi o to , czy te miganie diód to sygnalizuje błąd czy jest to tylko miganie jednostajne. spróbuj jeszcze podstawić nowy wsad pamięci.
    ziguś
    Level 23  
    Miganie jednostajne. Wygląda mi to na błąd F12 - brak komunikacji z panelem sterującym.
    ULN2003 miał zwarcie między wejściem a wyjściem na dwóch nóżkach i pomiędzy nim a procesorem było tylko sztywne połączenie bez żadnego rezystora i nie wiem czy przypadkiem nie padł procek.

Dodano po 21 [minuty]:

Masz może taki wsad ?
    dzimi
    Moderator
    W bazie jest do AVL ale teraz czy do tego modelu - to już sprawdź - bo nie podałeś modelu.
    ziguś
    Level 23  
    Ariston AVL 105

Dodano po 59 [sekundy]:

Ariston AVL 105. A jaka tam jest pamięć bo mam zatarty układ ?
    dzimi
    Moderator
    24C64 taka tam pamięć. Co do wsadu ja nie znalazłem, natomiast trzeba by odnaleźć model Indesit jaka miała identyczny moduł i z niej ściągnąć.
    ziguś
    Level 23  
    Źle przedtem wpisałem. Jak załączę pralkę to świecą wszystkie przyciski funkcyjne i przycisk drzwiczek oraz kontrolka wirowania. Po kilkunastu sekundach wszystko gaśnie i jak nacisnę przycisk załączania to bardzo szybko mruga kontrolka drzwiczek i jednostajnie mrugają 2 pierwsze przyciski funkcyjne i nadal buczy. Połączenie kablowe z panelem jest w porządku.
    ziguś
    Level 23  
    No i problem - nie chce mi tej pamięci odczytać. Próbowałem JDM i zwykły prosty programator pamięci szeregowych z którym nigdy nie miałem problemów
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic125314.html

Inne pamięci np. 24c02 24c04 93c46 93c66 odczytuje i zapisuje bez problemu, a jak próbuję odczytać tą pamięć program mi się zawiesza - albo wyskakuje komunikat "nie otrzymano potwierdzenia".
    Czyli wg. mnie pamięć padnięta...
    dzimi
    Moderator
    Więc wychodzi na to że pamięć dostała "strzała" i uleciała w elektroniczny niebyt. Tak jak wspominałem wcześniej, nowa pamięć i sprawdzony wsad - myślę że "ożywi " praleczkę.
    ziguś
    Level 23  
    Bardzo się boję że procesor też przeszedł ... Dzisiaj będę miał nową pamięć
    ziguś
    Level 23  
    Kupiłem nową pamięć zaprogramowałem i nadal to samo. Byłem świadom że mikrokontroler padł, ale miałem taką cichą nadzieję ... że może jednak,
    ale niestety płytka do wymiany.