Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston AVL - mruga kluczyk i 2 przyciski funkcyjne

13 Gru 2011 22:42 3695 14
  • Poziom 23  
    Padł mi moduł w tej pralce.
    Padł scalak ( wystrzelił ) uln2003 i 2 rezystory 100Ω przy nim. Te elementy są zaraz przy samym procesorze.
    Wymieniłem elementy i efekt jest taki, że po włączeniu wtyczki do kontaktu mrugają wszystkie kontrolki, a jak nacisnę przycisk zasilania wszystko gaśnie.
    Natomiast po ponownym jego wciśnięciu mruga kluczyk i 2 pierwsze przyciski funkcyjne oraz buczy zawór spustowy.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Sprawdź jeszcze tyrystory na układzie.
  • Poziom 23  
    tyrystory ok
  • Moderator
    Czy pralka sygnalizuje błąd poprzez miganie, czy tylko miga jednostajnie?
  • Poziom 23  
    Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Tak jak napisałem w pierwszym poście
    "...jak nacisnę przycisk zasilania wszystko gaśnie, natomiast po ponownym jego wciśnięciu mruga kluczyk i 2 pierwsze przyciski funkcyjne oraz buczy zawór spustowy"
  • Moderator
    Chodzi mi o to , czy te miganie diód to sygnalizuje błąd czy jest to tylko miganie jednostajne. spróbuj jeszcze podstawić nowy wsad pamięci.
  • Poziom 23  
    Miganie jednostajne. Wygląda mi to na błąd F12 - brak komunikacji z panelem sterującym.
    ULN2003 miał zwarcie między wejściem a wyjściem na dwóch nóżkach i pomiędzy nim a procesorem było tylko sztywne połączenie bez żadnego rezystora i nie wiem czy przypadkiem nie padł procek.

Dodano po 21 [minuty]:

Masz może taki wsad ?
  • Moderator
    W bazie jest do AVL ale teraz czy do tego modelu - to już sprawdź - bo nie podałeś modelu.
  • Poziom 23  
    Ariston AVL 105

Dodano po 59 [sekundy]:

Ariston AVL 105. A jaka tam jest pamięć bo mam zatarty układ ?
  • Moderator
    24C64 taka tam pamięć. Co do wsadu ja nie znalazłem, natomiast trzeba by odnaleźć model Indesit jaka miała identyczny moduł i z niej ściągnąć.
  • Poziom 23  
    Źle przedtem wpisałem. Jak załączę pralkę to świecą wszystkie przyciski funkcyjne i przycisk drzwiczek oraz kontrolka wirowania. Po kilkunastu sekundach wszystko gaśnie i jak nacisnę przycisk załączania to bardzo szybko mruga kontrolka drzwiczek i jednostajnie mrugają 2 pierwsze przyciski funkcyjne i nadal buczy. Połączenie kablowe z panelem jest w porządku.
  • Poziom 23  
    No i problem - nie chce mi tej pamięci odczytać. Próbowałem JDM i zwykły prosty programator pamięci szeregowych z którym nigdy nie miałem problemów
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic125314.html

Inne pamięci np. 24c02 24c04 93c46 93c66 odczytuje i zapisuje bez problemu, a jak próbuję odczytać tą pamięć program mi się zawiesza - albo wyskakuje komunikat "nie otrzymano potwierdzenia".
    Czyli wg. mnie pamięć padnięta...
  • Moderator
    Więc wychodzi na to że pamięć dostała "strzała" i uleciała w elektroniczny niebyt. Tak jak wspominałem wcześniej, nowa pamięć i sprawdzony wsad - myślę że "ożywi " praleczkę.
  • Poziom 23  
    Bardzo się boję że procesor też przeszedł ... Dzisiaj będę miał nową pamięć
  • Poziom 23  
    Kupiłem nową pamięć zaprogramowałem i nadal to samo. Byłem świadom że mikrokontroler padł, ale miałem taką cichą nadzieję ... że może jednak,
    ale niestety płytka do wymiany.