Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie choinkowe, przepalają się żarówki.

traktor13 13 Gru 2011 23:34 4450 22
  • #1 13 Gru 2011 23:34
    traktor13
    Poziom 6  

Witam mam pewien problem z lampkami choinkowymi. Na opakowaniu jest napisane, że komplet powinien być zasilany prądem o napięciu 230 - 250 V . W mieszkaniu posiadam 230 V. I niestety lampki bardzo szybko się nagrzewają i kolejno przepalają. Komplet jest nowy. Proszę o pomoc.

Oświetlenie choinkowe, przepalają się żarówki.

• Pomocny post
    #2 14 Gru 2011 00:14
    stepawel
    Poziom 14  

Wlutowanie szeregowo diody prostowniczej np. 1N4007 załatwi sprawę. Metoda sprawdzona i skuteczna.
    Pozdrawiam

• #3 14 Gru 2011 10:01
    serwisor
    Poziom 29  

Napięcie w polskiej sieci ma normę tzw +/- 10% czyli możesz mieć napięcie od 207 do 253 V.
    Natomiast jeśli zasilanie trzyma się cały czas na poziomie 250V to wypadało by się zgłosić do ZE.

• #4 14 Gru 2011 11:38
    traktor13
    Poziom 6  

Witam i dziękuje za odpowiedzi. Niestety nie wiem na jakim poziomie utrzymywane jest napięcie. Ale po prostu odkąd w moim bloku zostało podniesione te napięcie, spalone zostały trzy komplety lampek choinkowych. Dlatego też w tym roku kupiłem nowe, które podobno miały się nie przepalać. Jakież było moje zdziwienie, gdy odrazu po podłączeniu były gorące, a po 15 minutach zaczęły się przepalać.

stepawel dzięki za odpowiedź ;) niestety nie jestem elektrykiem, więc sam na pewno tego nie zrobię. Zgłoszę się do elektryka i zaproponuję mu Twój sposób? Orientujesz się może ile wyniesie taka usługa?

• #5 14 Gru 2011 12:12
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

traktor13 napisał:
    Orientujesz się może ile wyniesie taka usługa?

Nie więcej niż 10 PLN.

• #6 14 Gru 2011 13:26
    serwisor
    Poziom 29  

Kolego traktor13 czy masz problem tylko z lampkami czy z innymi urządzeniami również ?

• #7 14 Gru 2011 13:39
    traktor13
    Poziom 6  

Tylko z lampkami ...

• #8 14 Gru 2011 13:49
    Grzegorz_madera
    Poziom 30  

Najpierw piszesz:

traktor13 napisał:
    W mieszkaniu posiadam 250 V.

A następnie:
    traktor13 napisał:
    Niestety nie wiem na jakim poziomie utrzymywane jest napięcie.

Więc coś mi tu nie pasuje...

• #9 14 Gru 2011 14:07
    Usunięty
  • #10 14 Gru 2011 14:57
    serwisor
    Poziom 29  

Pytałem o lampki, bo zastanawiałem się, czy przypadkiem nie masz problemu z tzw. upalaniem się Zera.

• #11 14 Gru 2011 16:14
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

retrofood napisał:
    traktor13 napisał:

Nie więcej niż 10 PLN.

Ty poważnie tak myślisz? :|
    Nie sądzę aby elektrykowi opłacała się taka usługa. Jak elektryk krzyknie cenę to autor wątku kupi sobie 5 albo 6 nowych kompletów ;) Ile warte są te lampki? 50zł :D Proponuję samemu wlutować diody.

• #12 14 Gru 2011 17:13
    edekk
    Poziom 26  

Cytat:
    Proponuję samemu wlutować diody.

I lampki będą słabiej świeciły i denerwująco mrugały.Najlepiej dodaj do kompletu jedną taka samą żaróweczke i powinno być ok.

• #13 14 Gru 2011 17:26
    Usunięty
  • #14 14 Gru 2011 17:42
    retrofood

Łukasz-O napisał:
    retrofood napisał:
    traktor13 napisał:

Nie więcej niż 10 PLN.

Ty poważnie tak myślisz? :|
    Nie sądzę aby elektrykowi opłacała się taka usługa.

Wlutować diodę do wtyczki? Tu nie Warszawa. Mogę to zrobić za 10 PLN. Oczywiście, wtyczka klienta. I bez dojazdu.

• #15 14 Gru 2011 17:50
    1078231
    Usunięty  
  • #16 14 Gru 2011 17:55
    retrofood

Motronic napisał:
    Dołóż do kompletu ze 3-4 żarówki i po sprawie.

Nie tak prosto. A jak ten "łańcuch" to 5 równoległych? To trzeba mieć lutownicę, zapasowe lampki i jeszcze umieć to robić. Jeśli w dodatku są z elektronicznym sterowaniem, to jeszcze trzeba właściwie dobrać łańcuchy i kolory.

No, chyba że to ten z pokazanego pudełka. Tam rzeczywiście nie ma skomplikowanych rzeczy.

Sprawdzenie napięcia w instalacji jest i tak prostsze.

• #17 14 Gru 2011 18:01
    1078231
    Usunięty  
  • #18 14 Gru 2011 19:26
    traktor13
    Poziom 6  

Po rozmowie z dozorcą bloku wiem na pewno, że napięcie to 230 v. Przepraszam za błędną informacje.
    Problem nie dotyczy innych urządzeń tylko lampek choinkowych.

Wcześniej miałem lampki choinkowe takie jak na zdjęciu tylko stare (30 letnie), więc myślałem, że żarówki nagrzewają się i przepalają tak szybko ze starości. Zakupiłem więc nowy komplet dokładnie ten sam ze zdjęcia, które wstawiłem. I dzieje się to samo co przy starym komplecie, pomimo tego że jest nowy. Drugi komplet lampek tylko innego rodzaju też tak szybko się nagrzewa, przy czym raz świeci, a raz sam się wyłącza. Trzeci komplet lampek, które posiadam to takie drobne światełka led, i te już tak się nie nagrzewają, ale także się przepalają. Żadne z nich nie mają elektronicznego sterowania.

• #19 14 Gru 2011 20:41
    Usunięty
  • #20 14 Gru 2011 21:25
    traktor13
    Poziom 6  

Tak zrobię. Hmm tylko jeżeli jest problem z instalacją to dlaczego nie palą się inne urządzenia podłączone do tego samego przedłużacza bądź gniazdka, co lampki ...

• #21 14 Gru 2011 21:43
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

edekk napisał:

I lampki będą słabiej świeciły i denerwująco mrugały.Najlepiej dodaj do kompletu jedną taka samą żaróweczke i powinno być ok.

Przecież to nie ja zaproponowałem to rozwiązanie, pisałem tylko aby zrobił to sam. To, że będzie tak jak piszesz to inna sprawa.

retrofood napisał:
    Wlutować diodę do wtyczki? Tu nie Warszawa. Mogę to zrobić za 10 PLN. Oczywiście, wtyczka klienta. I bez dojazdu.

To trzeba było napisać, że cena tylko za wiedzę, bez dojazdu, powrotu, materiału, amortyzacji sprzętu, podatku i robocizny :lol:

• #22 14 Gru 2011 22:13
    Usunięty
  • #23 16 Gru 2011 08:33
    mikstu2
    Poziom 27  

serwisor napisał:
    Napięcie w polskiej sieci ma normę tzw +/- 10% czyli możesz mieć napięcie od 207 do 253 V.
    Natomiast jeśli zasilanie trzyma się cały czas na poziomie 250V to wypadało by się zgłosić do ZE.

Ja też mam ciągle ok. 250V i gdy zgłosiłem to do ZE, usłyszałem w odpowiedzi, że tak jest prawidłowo, bo w granicach obowiązującej normy.

traktor13 zrób tak jak radzą niektórzy koledzy, dodaj szeregowo kilka lampek (ilość dodanych lampek powinna stanowić ok. 10% ogólnej ilości lampek w komplecie). Jeśli nie chcesz tego zrobić sam, poproś jakiegoś znajomego/kolegę, który ma trochę smykałki do elektryczności.
    Zwróć tylko uwagę, aby w żadnym miejscu nie było ani kawałka gołego przewodu, bo może na nim wystąpić napięcie niebezpieczne dla życia.
    Wzywanie do tego celu specjalisty elektryka wydaje mi się przesadą.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo