Aby rozruszać trochę temat:
Przy zakupie analizatora spalin ze spalania paliw gazowych, ciekłych i stałych w pierwszej kolejności (oprócz ceny) należy zwrócić uwagę na zgodność z normą PN-EN 50379 i który punkt normy analizator spełnia. Czy spełnia drugi czy trzeci punkt normy (PN-EN 50379/2 lub PN-EN 50379/3)
PN-EN 50379/3 Analizator może być używany do prac serwisowych przy urządzeniach zasilanych gazem (ogólnie mówiąc: Sensor CO nie ma kompensacji H2)
PN-EN 50379/2 Analizator może być używany do pomiarów urzędowych przy wszystkich paliwach (Ogólnie: Sensor CO ma kompensację H2)
Przy czym należy zauważyć, że analizator zgodny z normą PN-EN 50379/2 spełnia również normę w punkcie 3 czyli PN-EN 50379/3.
Najtańsze analizatory firm wymienionych powyżej, przeważnie specjalnie na rynek Polski, mają tańszy sensor CO bez kompensacji wodoru (H2). Czyli są niezgodne z normą w punkcie 2. (PN-EN-50379/2). Pomiar i wydruki z takich analizatorów nie są honorowane np. w Niemczech !!!!
Firmy te zalały rynek polski analizatorami nie spełniającymi wymagań do dokładnych pomiarów urzędowych. których wyniki pomiaru zawsze mogą być zakwestionowane.
Jeżeli Polska w końcu wprowadzi obowiązkowe pomiary spalin z urządzeń grzewczych to tylko analizatory zgodne z PN-EN-50379 pkt 1/2/3 będą urzędowo honorowane. Oczywiście pomiar z każdego analizatora przyda się przy pracach serwisowych i remontowych jako pomiar roboczy.
Następnym punktem, który należy wziąć pod uwagę jest możliwość samodzielnej wymiany sensorów lub samodzielnej rozbudowy analizatora np. o sensor NO (pomiar NOx obl.). Co prawda norma wskazuje na konieczność corocznej kalibracji analizatora ale milczy na temat przypadku wymiany w analizatorze już skalibrowanego sensora lub samodzielnej rozbudowy za pomocą skalibrowanego modułu sensor NO.
Przy wyborze analizatora spalin należy również zwrócić uwagę na zakres pomiarowy sensora CO. Ponieważ w Polsce przeważnie (bez systematycznych przeglądów) kotły i palniki emitują znaczne zawartości CO. I nie są to emisje na poziomie 100-500 ppm a niejednokrotnie 4000-7000 ppm.
Dlatego można się przyglądnąć analizatorom spalin pozbawionych w/w wad dedykowanych do pomiarów urzędowych a jednocześnie w przystępnej cenie i dobrej jakości zgodnych z PN-EN-50379/1/2/3 oferowanych przez
SpalEko.pl
a)
CASPER. Sensor CO 0-8000 ppm. do 3-Wymiennych i prekalibrowanych sensorów.
Cena od 2300 zł netto.
Warto zwrócić uwagę na model
CASPER 202, który można w przyszłości SAMODZIELNIE rozbudować o moduł NO (NOx obl.)
b)
CHEMIST, Sensor CO 0-100000 ppm. 4-Wymienne i prekalibrowane sensory.