Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DO SERWISANTÓW: analizator spalin - jaki?

EkoGrzew 30 Nov 2012 23:12 33164 65
 • #31
  irus.m
  Heating systems specialist
  Testo 327 już nie handlują. T-o 320 w zupełności wystarczy Ci do takich robót.
  T-o serii 330..LL mają możliwość rozbudowy o NOx(ok. 1500zł) i inne walory.
  Cela O2-360 zł, CO-600zł. Są już skalibrowane, można wymienić samemu.
  Wiadomości z pierwszej ręki, przedstawiciel handlowy u mnie w domu przekonywał mnie wczoraj cztery godziny.Dalej się zastanawiam.Jedne analizatory są tanie, inne ładne technicznie.Trudno się zdecydować.
 • #32
  -west
  Heating systems specialist
  Ceny cel podane są netto.
  My mamy kilka analizatorów i wszyscy najbardziej chwalą Testo 325 które jest dawno nie produkowane.
  Analizator to narzędzie i ma pracować. Ma być funkcjonalny i dokładny.
 • #33
  User removed account
  User removed account  
 • #34
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  irus.m wrote:
  Cela O2-360 zł, CO-600zł. Są już skalibrowane, można wymienić samemu.

  A "cele" do "chińczyka" w postaci sond lambda są na Allegro po 70-80 PLN. Wystarczają na 3-4 lata ciągłej pracy bez wyłączania, a skalibrować można samemu przy pomocy czyjegoś drogiego analizatora :-)
  Żeby z tym chodzić po ludziach trzeba wytoczyć sobie redukcję na sondę lambda żeby łatwiej operować lub wiercić większą dziure w kominie.
  Ja mam tego chińczyka od kilku lat i tyle powiem, że ustawianie drogim miernikiem raz na sezon nie ma sensu. Tak na serio to skład spalin trzeba kontrolować cały czas żeby mieć wymierne oszczędności. Takie tam mierzenie z doskoku jest psu na budę. Co z tego, że w chwili pomiaru jest dobrze jak pod wieczór już wskazania lecą z takiego czy innego powodu żeby po miesiącu już odjechać o 1 czy nawet 2 % O2.
 • #35
  User removed account
  User removed account  
 • #36
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  Walker29 wrote:

  W jaki sposób działają takowe cele? Co one mierzą? Bo sonda lambda mierzy prąd, a nie bardzo o to tutaj chodzi bo jaka to analiza?


  Tutaj jest film:
  http://www.youtube.com/watch?v=UqQgiqPmz78

  One mierzą tlen.
  Montujesz sondę samochodową do komina na stałe lub wiercisz u klienta i wkładasz w dziurę odpowiednio uszczelniając. Pobadasz z 5-10 minut, poustawiasz co trzeba i tyle. Robisz jotpega z ekranu programu i wręczasz klientowi w zamian za wynagrodzenie :-)
  Jak zaczynasz sam to w ogóle tylko tani Chińczyk. Ale jak masz kilku serwisantów pod sobą to ewentualnie kup 1 drogi analizator ale używkę i resztę chińczyki albo w ogóle nie kupuj drogiego. Raz na pół roku pożyczysz na 5 minut drogi analizator to wykalibrujesz chińczyki sam.
  Naprawdę szkoda kasy na drogi analizator. Chińczyk jest za około tysiaka z sondą i w zupełności wystarczy 95-ciu procentom instalatorów.


  Moderated By serwisant73:

  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

  Powinienem kolegę Zbanować za tego typu porady na tym forum ale jestem dziś w dobrym nastroju.

 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  rem64
  Level 2  
  bielaszkin wrote:
  Czy ten analizator TESTO 327-1 i Modułowa sonda spalin ze stożkiem ograniczającym, termoparą NiCr-Ni i filtrem cząstek stałych. Wystarczy mi do pierwszych rozruchów pieców kondensacyjnych? Czy to bedzie dobry zestaw?

  Witam. Stoję przed wyborem analizatora i może mi powiesz na jaki analizator zdecydowałeś się i czy jesteś z niego zadowolony. Trudny wybór , a czas mnie zaczyna gonić .
 • #39
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Jeżeli ma to być w miarę prosty i funkcjonalny analizator, sprawdź ofertę testo i na pewno będziesz zadowolony z zakupu.
 • #40
  rikimaru99
  Level 13  
  ... a ja tam sugeruję analizatory Testo cenami zjechali sporo na dół a do tego te urządzenia to nie zabawki z tandetnego plastiku
  ...w końcu po telefonie się ceny pojawiły
 • #41
  msarni
  Level 10  
  Znalazłem w sieci analizator KANE 455, co o nim sądzicie, nie ma celi o2 tylko wylicza tlen, wiec można zaoszczędzić na wymianie.
  Pozdrawiam
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  To ten analizator wyjdzie ponad 3 tyś ze wszystkimi akcesoriami. Czy nie warto jednak kupić coś sprawdzonego z oferty Testo ??? :P
 • #44
  msarni
  Level 10  
  Analizatory KANE sprzedaje firma z Wrocławia już od paru lat, wiem bo kalibrują mi analizatory innej firmy, ten KANE455 zaproponowali mi w cenie 2700 netto z drukarką i walizką. Raczej w takiej cenie nie kupie analizatora. Opis ze strony:

  Nowa seria analizatorów spalania zgodnych z wchodzącą normą EN 50379.
  KM455 mierzy CO2 i CO, a tlen jest wyliczany (nie wymaga okresowej wymiany czujnika tlenu).


  Cechy podstawowe :
  - Wygodny przełącznik obrotowy do wyboru funkcji
  - Duży, czytelny wyświetlacz ze strzałkami LED na aktywnym wierszu
  - Możliwość podłączenia modułu Bluetooth

  - Opcjonalna sonda do wykrywania nieszczelności instalacji gazowych
  Pamięć:
  - 99 wyników pomiarów spalania
  - 20 testów szczelności
  - 20 testów zawartości CO w pomieszczeniu.
  Typy paliw : gaz ziemny, olej lekki, propan, butan, LPG.
  Sonda kominowa : średnica 6mm x długość 30 cm (Wąż neoprenowy 3m)
  Zasilanie : 4 baterie LR6 lub akumulatorki NimH typu AA

  Parametr Zakres
  Pomiar O2 0...21% (wyliczona)
  Pomiar CO 0...2000ppm (chwilowo do 4000ppm)
  Pomiar CO2 0...30 % (KM455)
  Pomiar NO 0...100 ppm (KM450)
  Temperatura spalin 0...600oC
  Ciśnienie (ciąg) +/- 80 mbar

  Analizator wylicza : sprawność spalania, lambda, Współ. CO/CO2
 • #45
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  DO SERWISANTÓW: analizator spalin - jaki? DO SERWISANTÓW: analizator spalin - jaki? DO SERWISANTÓW: analizator spalin - jaki?

  Może ładnie to nie wygląda ale działa jak drogi analizator.

  Zrobiłem zamkniętą nakrętkę na sondę lambda z dwiema rurkami. Ze złomu samochodowego wziąłem pompkę podciśnieniową od serwomechanizmów centralnego zamka. Koszt 20zł. Do tego jest stary akumulator wkrętarki ale go nie używam, bo zwykle jest gniazdko prądu.

  Działa to tak. Pompka zasysa spaliny z komina lub z komory spalania poprzez rurkę i wężyk do sondy lambda. Sonda jest w komplecie z zasilaczem i chińskim analizatorem LMBD3.
  Wystarczy obserwować diody LED na analizatorze ale jak ktoś chce zrobić bajer to może nie otwierać walizeczki (bo w niej bałagan) ale na nią postawić laptopika.

  Działa to tak samo dobrze jak drogi analizator za 5 tysięcy złotych. Osobiście kalibruję dwa takie chińczyki względem cudzego analizatora. Sonda lambda niezniszczalna, koszt kalibracji - piwo koledze.

  Robię drugą wersję, kulturalniej wykonaną to się pochwalę :-)

  Zakres pomiarów do 2.0 lambda , 11% tlenu i około 20% CO2 oraz sprawność spalania, temperatura spalin, temperatura otoczenia. Paliwa oleje opałowe lekkie, ciężkie, gaz, kondensacyjne i zwykłe, palniki pelletowe.
  Jak się go samemu kalibruje to pokazuje tyle samo co każdy drogi analizator, więc po co przepłacać ?
 • #46
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Fajny ten wynalazek ale zastanawia mnie kilka rzeczy.

  Jak badasz szczelność komina koncentrycznego jeżeli zakres pomiarowy tego "cuda" kończy się na 11%tlenu i 20% CO2?
  Jak rozliczasz pierwsze uruchomienia u producentów? Wysyłasz im screena z programu i oni to akceptują płacąc CI za uruchomienie i udzielając gwarancji na urządzenie?
  Czy Twoja firma ubezpieczeniowa uzna taki pomiar w przypadku np. pozwu sądowego na powiedzmy 60 000zł za zniszczony kocioł np. kondensacją?
  Czy w razie jakiegoś nieszczęścia prokurator uwierzy w prawidłowość działania tego urządzenia i prawidłowe jego skalibrowanie?
  I wreszcie czy naprawdę spisz spokojnie po nocach nie myśląc czy aby przypadkiem to urządzenie nie oszukało Cię ostatnim razem?

  A tak po za tym wszystkim jeszcze: przy jakich temperaturach ta sonda mierzy prawidłowo. Sonda o ile dobrze rozumiem działa tak jak ta samochodowa, a w samochodzie jest montowana najczęściej na kolektorze dosyć blisko aby miała odpowiednią temperaturę. Na pewno wyższą niż te 200*C jakie mamy na spalinach, a jeżeli jeszcze zasysasz to do tej skrzyneczki to sonda pracuje jeszcze przy niższych temperaturach.

  Podsumuję to tak. Wątek dotyczy się serwisantów i narzędzia dla nich. Twój wynalazek, który tak wciskasz co chwilę może jedynie posłużyć jako zabawka u siebie w domu. Jednak nawet tym bym się za bardzo nie chwalił bo w razie jakiejś tragedii ktoś może powiedzieć, że sam sobie na grzebałeś i sam powinieneś ponieść za To konsekwencje.
  Prawdziwy serwisant powinien korzystać z narzędzi przystosowanych do tych celów, za które ktoś poświadcza, że zostały przebadane, prze kalibrowane i może być pewien, że zrobił wszystko aby jego praca wykonana była prawidłowo.
  Bierzemy za to pieniądze, często niemałe. Nie wyobrażam sobie skasować użytkownika choćby na 50zł za regulację takim czymś. Użytkownik jak płaci mniej to się cieszy, ale niech tylko coś się zacznie dziać nie tak to litości nie będzie miał dla Ciebie i Twojego wynalazku.
  A i jeszcze zapomniałeś podać zakresu pomiarowego dla CO bo chyba wiesz, że jest tak samo ważny parametr jak CO2 i żadna analiza spalin nie jest kompletna bez tego?
 • #47
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  Odpowiem jednym zdaniem żeby odpędzić się od zaczepek, szczególnie pytań na które znasz odpowiedzi:-)
  Na inny mnie stać ani nie stać moich klientów na droższe usługi, a dzieci muszę za coś wykarmić.
  Po prostu dzielę się z innymi moim punktem widzenia i tyle.

  Pozdrawiam :-)
 • #48
  W0jtek92
  Level 37  
  Kolego Mariuszu, głowe to masz dobrą do wynalazków, ale taki sprzęt nadaje się tylko do użytku własnego...
 • #49
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Niestety ale takim sprzętem bałbym się cokolwiek mierzyć, poza tym wrażenia klienta jak widzi pomiar perpetum mobile bezcenne - klient też widząc nieprofesjonalne zachowanie, czy sprzęt może przy Tobie nic nie powie ale na następny raz te 20 zł więcej zapłaci i zadzwoni do kogoś innego.
 • #50
  bro2004
  Level 29  
  Nie polecam firmy Testo. Wysłałem analizator spalin do nich w celu zmiany celi i kalibracji. Paczka krąży po zakładzie i nikt nie chcę się zająć sprawą. Adresu do serwisu brak, wysyłka na adres ogólny. Dziś już 9 dzień minął, a moi klienci czekają...
  Sprzedać to potrafią...
 • Helpful post
  #51
  gaudet
  Level 1  
  Jestem serwisantem analizatorów gazów. Z doświadczenia wiem że lepiej kalibrować analizator gazami wzorcowymi w innej firmie niż zakupiło się sprzęt. Szczególnie w okresie gwarancyjnym. Jak w czasie kalibracji w okresie gwarancyjnym okaże się że celka lub odbiornik IR jest do wymiany prawie na 100% nie zrobią tego i nie poinformują, że urządzenie trochę źle mierzy.
  Aby wydłużyć żywotność cel elektrochemicznych należy:
  - Uważać aby nie doszło do kondensacji gazu w ustroju pomiarowym (celce elektrochemicznej). W układach ciągłego pomiaru używa się chłodnic gazu i filtrów do kondycjonowania próbki gazu. Dobrze jest nie oszczędzać na filtrach łapiących wilgoć.
  - Celka elektrochemiczna do pomiaru O2 zużywa się cały czas ponieważ w powietrzu mamy dużo tlenu ok 20,95%. Im wyższe stężenie tlenu w jakim jest ustruj pomiarowy tym szybsze jego zużycie. Teoretycznie można na czas nie używania zaazotować analizator.
 • #52
  rikimaru99
  Level 13  
  ... chyba faktycznie coś w tym jest co kolega wyżej napisał. dobrze czasem przejrzeć sprzęt u niezależnego usługodawcy, niekoniecznie od razu zlecając naprawę. pozdrawiam
 • #53
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  No to macie tam niezłe piekło :-) Ceny z kosmosu i jeszcze wałki gwarancyjne :-) Firmy, które nie chcą naprawiać na gwarancji to tragedia. A mój chińczyk za tysiaka chodzi :-)
 • #54
  irus.m
  Heating systems specialist
  mariusz.lubicz wrote:
  A mój chińczyk za tysiaka chodzi :-)


  Ciekawe, jak mu można ufać?. Co z utrzymaniem parametrów?. Powtarzalność pomiarów?. Błąd pomiarów?.

  Nie odważył bym się podejść do kotła kilkaset -tysiąc kW z takim wynalazkiem.

  pozdrawiam
 • #55
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  irus.m wrote:
  mariusz.lubicz wrote:
  A mój chińczyk za tysiaka chodzi :-)


  Ciekawe, jak mu można ufać?. Co z utrzymaniem parametrów?. Powtarzalność pomiarów?. Błąd pomiarów?.

  Nie odważył bym się podejść do kotła kilkaset -tysiąc kW z takim wynalazkiem.

  pozdrawiam


  Jeden znam chodzący ciągle w kotle wytwornicy pary 1.1MW. Chodzi już 3 sezon. Kontrolujemy kalibrację co roku przy pomocy pożyczanego analizatora i nic nie trzeba przestawiać. Sonda oparta jest na zjawisku fizycznym i jeżeli się nie przepali to będzie chodzić 10-15 lat. Serwis chińczyka nawet w święta i dni wolne od pracy. Żadnych problemów.
 • Helpful post
  #56
  frank0000000001
  Level 12  
  Aby rozruszać trochę temat:
  Przy zakupie analizatora spalin ze spalania paliw gazowych, ciekłych i stałych w pierwszej kolejności (oprócz ceny) należy zwrócić uwagę na zgodność z normą PN-EN 50379 i który punkt normy analizator spełnia. Czy spełnia drugi czy trzeci punkt normy (PN-EN 50379/2 lub PN-EN 50379/3)

  PN-EN 50379/3 Analizator może być używany do prac serwisowych przy urządzeniach zasilanych gazem (ogólnie mówiąc: Sensor CO nie ma kompensacji H2)
  PN-EN 50379/2 Analizator może być używany do pomiarów urzędowych przy wszystkich paliwach (Ogólnie: Sensor CO ma kompensację H2)
  Przy czym należy zauważyć, że analizator zgodny z normą PN-EN 50379/2 spełnia również normę w punkcie 3 czyli PN-EN 50379/3.

  Najtańsze analizatory firm wymienionych powyżej, przeważnie specjalnie na rynek Polski, mają tańszy sensor CO bez kompensacji wodoru (H2). Czyli są niezgodne z normą w punkcie 2. (PN-EN-50379/2). Pomiar i wydruki z takich analizatorów nie są honorowane np. w Niemczech !!!!
  Firmy te zalały rynek polski analizatorami nie spełniającymi wymagań do dokładnych pomiarów urzędowych. których wyniki pomiaru zawsze mogą być zakwestionowane.
  Jeżeli Polska w końcu wprowadzi obowiązkowe pomiary spalin z urządzeń grzewczych to tylko analizatory zgodne z PN-EN-50379 pkt 1/2/3 będą urzędowo honorowane. Oczywiście pomiar z każdego analizatora przyda się przy pracach serwisowych i remontowych jako pomiar roboczy.

  Następnym punktem, który należy wziąć pod uwagę jest możliwość samodzielnej wymiany sensorów lub samodzielnej rozbudowy analizatora np. o sensor NO (pomiar NOx obl.). Co prawda norma wskazuje na konieczność corocznej kalibracji analizatora ale milczy na temat przypadku wymiany w analizatorze już skalibrowanego sensora lub samodzielnej rozbudowy za pomocą skalibrowanego modułu sensor NO.

  Przy wyborze analizatora spalin należy również zwrócić uwagę na zakres pomiarowy sensora CO. Ponieważ w Polsce przeważnie (bez systematycznych przeglądów) kotły i palniki emitują znaczne zawartości CO. I nie są to emisje na poziomie 100-500 ppm a niejednokrotnie 4000-7000 ppm.

  Dlatego można się przyglądnąć analizatorom spalin pozbawionych w/w wad dedykowanych do pomiarów urzędowych a jednocześnie w przystępnej cenie i dobrej jakości zgodnych z PN-EN-50379/1/2/3 oferowanych przez SpalEko.pl

  a) CASPER. Sensor CO 0-8000 ppm. do 3-Wymiennych i prekalibrowanych sensorów. Cena od 2300 zł netto.
  Warto zwrócić uwagę na model CASPER 202, który można w przyszłości SAMODZIELNIE rozbudować o moduł NO (NOx obl.)

  b) CHEMIST, Sensor CO 0-100000 ppm. 4-Wymienne i prekalibrowane sensory.
 • Helpful post
  #59
  dobroslaw

  Level 22  
  Ja od roku używam testo 330 LL 1kosztował mnie 4500 netto kupiłem zestaw bez drukarki i bez NO zestaw z NO miałem w ofercie za 5800, wcześniej używałem testo 320 basic cena z tego co widzę to 2300 netto bez drukarki. Jeszcze wcześniej użytkowałem MRU ale testo bardziej mi się podoba. Plusy w testo cele zmieniasz samemu cele NO możesz sobie dokupić potem jak nie ma potrzeby, w porównaniu do 320 cele z 330 długo wytrzymują niby 6 lat w 320 wymieniałem po 2. Nie trzeba dawać do kalibracji tak jak w MRU więc dodatkowe koszty odpadają, 330 w porównaniu do 320 o niebo lepsza ma multisondy z wymiennymi kocówkami więc możesz sobie np zrobić z tego detektor gazu jak dokupisz sondę odpowiednia i od razu mierzy podciśnienie nie jak w 320, w 330 jak dołączysz wężyk używasz jako u-rurke. Jest wersja 330 LL 2 różni sie tym od 330 LL 1 że ma 2 pompki i robisz pomiary na kopcących piecach bez wyłączenia awaryjnego ale nie kupowałęm bo koło 1000 złotych droższa.

  https://www.testo.com.pl/resources/5d/2a/47cdbbcc3d3a/Katalog-testo-330.pdf
 • #60
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  mariusz.lubicz wrote:
  A widzieliście, że jest już LMBD4 z ethernetem i wbudowanym sterownikiem PLC?

  To powiedz, ilu masz klientów, którym to zainstalujesz? Ty płacisz za każdy, czy żądasz od klienta?
  A może jesteś fascynatem tego czegoś, więc to właśnie dla Ciebie jest :)