Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora?

lukaszek016 14 Dec 2011 16:33 7677 22
 • #1
  lukaszek016
  Level 10  
  Witam. Posiadam odkurzacz Rainbow SE z 1996 roku. Ostatnio przestał działać. Zobaczyłem oderwaną końcówkę kondensatora przeciwzakłóceniowego od silnika. Zawoziłem do elektronika, powiedział, że silnik do wymiany 2500zł. Patrzyłem, oryginalny silnik 1300zł ponad więc podzi ekuję za usługę. Chce wiedzieć, czy jest możliwość sprawdzenia silnika bez tego kondensatora? Pozdrawiam, Łukasz.
 • #2
  kizek
  Level 35  
  Podeślij kolego fotkę tego silnika i tabliczkę znamionową na silniku.
 • #3
  janren
  Level 28  
  Tak-jest taka możliwość.Podłączasz napięcie bez kondensatora ,jeszcze lepiej jeśli przez transformator np.24V.Będzie się obracał wolniej ale nie zrobisz dodatkowych szkód w silniku.Oczywiście zakładam,że sprawdziłeś uzwojenia,łożyska czy są ok.
 • #4
  lukaszek016
  Level 10  
  Łożyska są ok. Ale jak sprawdzić uzwojenia? Tabliczki znamionowej nie znalazłem. Wstawiam zdjęcia, które zrobiłem, z góry przepraszam za słabą jakość.
  Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora? Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora? Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora?
 • #5
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  No właśnie tutaj jakość ma kluczowe znaczenie. Komutator wirnika wydaje się być uszkodzony, a co za tym idzie wirnik do wymiany. Piszę wirnik, ponieważ, wiem że są one dostępne, nawet na aukcjach, za nie więcej jak 200zł. Myślę, że w porównaniu z 1300, gra warta świeczki. Wiadomym jest, że przy takiej naprawie konieczne będzie założenie nowych łożysk np. SKF, przy odkurzaczu tej klasy nie ma sensu oszczedzać i pakować chińszczyzny oraz szczotki w zależności od stopnia zużycia. Naprawa silnika zamyka się w 400zł.

  Ps. Twój kondensator to w rzeczywistości jednorazowy bezpiecznik termiczny, dla sprawdzenia silnika możesz go zmostkować i wtedy podłaczyć, jeżeli nie do sieci to chociaż prostownika 12V.
  pzdr
 • #6
  kizek
  Level 35  
  Jeżeli kolego nie posiadasz transformatora "24V" lub prostownika, to na próbę możesz silnik podłączyć szeregowo przez żarówkę 150Watów lub 200Watów.
 • #7
  lukaszek016
  Level 10  
  Posiadam prostownik, 12V. Kondensator jest podłączony do równolegle z silnikiem, jak mam to zmostkowć?
 • #8
  kizek
  Level 35  
  Ile wyprowadzeń posiada ten kondensator?
 • #9
  lukaszek016
  Level 10  
  Dwa. Jedno oderwane. Jednak skoro ten kondensator występujący jako bezpiecznik termiczny został uszkodzony, czyli coś było przyczyną jego "zadziałania" i czy mógłby to być uszkodzony komutator? Potem posiedzę przy odkurzaczy i wstawię schemat instalacji w nim. Dodam, że przy włączniku jest jakiś bezpiecznik. Na kondensatorze są oznaczenia: 0,1 μF + 2x3000 pF X1Y HPF.
 • Helpful post
  #10
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Przepraszam w taki razie za błąd. To jest kondensator i nie mostkuj go. Moja uwaga odnosila się do elementu widocznego na zdjęciu, włączonego szeregowo w cewkę stojana, który właśnie przyjąłem jako owy twoim zdaniem kondensator. Sprawdź bez kombinacji, podłącz napięcie od razu do silnika z pominięciem wszystkich elementów, tylko mocno zablokuj silnik( tylko nie do szczotek, ale do stojana ! ) Jak jest spalony, to najwyżej pare sekund poiskrzy a ty będziesz miał 100% pewności. Skoro piszesz, że kondensator włączony jest przy silniku równolegle, nie ma on wpływu na działanie silnika.
  pzdr
 • #11
  lukaszek016
  Level 10  
  Mam podłączyć napięcie tylko do stojana?
 • #12
  kizek
  Level 35  
  Wirnik pracuje szeregowo z dwoma uzwojeniami napięcie podłączamy do wyprowadzeń uzwojeń.
 • #13
  lukaszek016
  Level 10  
  Czyli mam odłączyć kable od szczotek i tam podłączyć napięcie? Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Wrzucam schemat z pominięciem włącznika. To co jest oznaczone jako znak zapytania to jest jakiś bezpiecznik, link do niego podaję:
  http://www.supervacuum.pl/product_info.php/products_id/398

  Dodam, że jest on "wyciśnięty". Gdy chcę go wcisnąć wyskakuje.

  Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora?  Dodam, że po powrocie ed elektronika, taki metalowy drut, co blokuje od góry taki jakby mostek mocujący wirnik był nie do końca założony, co może świadczyć, że elektronika wyjmował wirnik oraz zauważyłem, że coś ciężko się kręci i coś trze przy obracaniu wirnikiem.

  EDIT: Oraz to, że szczotka lata na boki przy kręceniu wirnikiem, chociaż nie wiem, czy było to wcześniej.
 • #14
  kizek
  Level 35  
  Przewodów od szczotek absolutnie nie wolno odłączać a tym bardziej podawać napięcie. Jeden przewód zasilający podłącz kolego do zacisku pierwszej cewki (początek uzwojenia) a drugi przewód zasilający podłącz do drugiej cewki ( koniec uzwojenia). Co to znaczy że szczotka lata na boki? Może jest nie dokręcony szczotko-trzymacz.
 • #15
  lukaszek016
  Level 10  
  A w jakim celu mam to zrobić? Mam zablokować wirnik, więc po co mi to? I tak nie zakręci, bo szczotka lata jedna. On jest zaczepiony na takie druty. Widać, że tu gdzie szczotka lata na boki przy kręceniu wirnikiem jest on ok. 2 mm wyżej niż drugi i szczotka wystaje ponad komutator.


  EDIT: Włożyłem na miejsce ten szczotko-trzymacz, jednak przy kręceniu w jedną stronę chodzi ładnie, lecz przy kręceniu w drugą szczotka się przekręca i blokuje wirnik.
 • #16
  kizek
  Level 35  
  Jednak dobra fotka rozwiązała by cały ten problem. Postaraj się kolego to wtedy coś pomożemy. Może warto.
 • #17
  lukaszek016
  Level 10  
  Ok, potem wstawię, bo teraz brak aparatu. Chociaż nie wiem co fotka pomoże, bo na fotcę nie uchwycę jak kręce wirnikiem. Na razie mogę tylko powiedzieć, że jak kręcę w kierunki przeciwnym do wsk. zegara to chodzi normalnie, a jak zgodnie z kierunkiem wskazówek to jednak ze szczotek tak jakby "cyka" i wibruje, jakby coś co ją trzyma się obłamało. A napięcie mam podłaczyć bezpośrednio do cewek stojanu z pominięciem tych małych kondensatorów(?)? I 230V? Bo jeśli nie pomijając ich, to może po prostu podłączyć normalnie do gniazdka, a zamiast tego bezpiecznika żarówkę lub jakiś bezpiecznik topikowy wsadzić, bodajże 4.75A, jeśli dobrze odczytałem z tamtego?
 • #18
  kizek
  Level 35  
  Próby z tym silnikiem kolego realizuj na obniżonym napięciu lub przez żarówkę. Wydaje sie że uszkodzony szczotko-trzymacz.
 • #19
  lukaszek016
  Level 10  
  Wstawiam zdjęcia. Trochę rozmazane, ale po przyjżeniu się widać, że na jednym szczotka jest troszeczkę oddalona od komutatora.


  Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora? Odkurzacz Rainbow SE. Możliwość sprawdzenia silnika bez kondensatora?


  EDIT: Rozebrałem to. Problemem okazało się to, że jednej szczotki po prostu nie ma. Nie wiem jakim cudem.
 • #20
  kizek
  Level 35  
  Wypracowała się lub pan elektronik usunął pęknięty fragment i nie powiedział o tym fakcie.
 • #21
  lukaszek016
  Level 10  
  Gdzieś miałem zapasową szczotkę w domu, więc założę i sprawdzę. Nie wiem jednak, dlaczego uszkodził się bezpiecznik. Mogłabyć to wina uszkodzonego kondensatora? Po prostu kondensator się uszkodził, potem próba włączenia z uszkodzonym(czyli tak jakby bez niego) i wtedy uszkodzenie bezpiecznika?
 • Helpful post
  #22
  kizek
  Level 35  
  Kiedy szczotka bardzo iskrzyła bo była za krótka, bezpiecznik mógł zadziałać nie wiemy czy wirnik jest sprawny. Jeżeli jest uszkodzony to duży prąd mógł spowodować zadziałanie bezpiecznika.
 • #23
  lukaszek016
  Level 10  
  Ok, na razie dziękuję za pomoc, zamontuję nową szczotkę i sprawdze.