Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eberspraecher D5WS - da się naprawić sterownik?

14 Gru 2011 17:00 1908 7
  • Poziom 8  
    Hej Wam,

najpierw krótki wstęp, który zarysuje mój problem.
    Posiadam w samochodzie ogrzewanie postojowe Eberspraecher D5WS z którym był pewien problem. Ogrzewanie włączało się i zazwyczaj po 5-10 minutach pracy wyłączało. Zdarzało się jednak, że "zaskoczyło" i pracowało normalnie. Nierzadko było tak, że po pierwszym uruchomieniu gdy wyłączyło się po kilku minutach wystarczyło poczekać ze 20 minut i udawało się je włączyć ponownie tak, że pracowało już długo.

Niemniej jednak było kapryśne i w tym momencie np. ustawianie timera nie spełniałoby roli. Pomyślałem, że to pewnie problem z jakimś czujnikiem i warto to naprawić. Udałem się do serwisu Eberspraecher. W serwisie ogrzewanie uruchomiło się i pracowało normalnie... Na słuch stwierdził, że wszystko jest poprawnie ale nie miał możliwości podpięcia się pod nie by odczytać błędy bo idzie po magistrali CAN.

Podpiąłem więc auto pod komputer by sprawdzić błędy. Wyskoczył błąd, który oznaczał, że zanotowana została przerwa w czujniku temperatury płomienia.

Z informacją o błędzie udałem się ponownie do serwisu Eberspraecher uznając, że skoro oni są producentem to zrobią to najlepiej. Serwisant po wyjęciu czujnika płomienia uznał, że na pewno jest dobry i winny jest sterownik.
    Powiedział, że może go spróbować rozwiercić i sprawdzić czy np. nie ma "zimnych lutów". Mówił, że zdarzały się takie przypadki. Powiedziałem by robił jak uważa. Przewiercił to i zaczął składać. Okazało się, że po złożeniu ogrzewanie postojowe w ogóle nie da się uruchomić...

Zły jestem jak cholera... Wjechałem do warsztatu z chorym pacjentem, wyjechałem z uśmierconym. Podejrzewam, że serwisant coś zepsuł przy rozwięcaniu - innej możliwości raczej nie ma.

No i mam poważny problem, który spędza mi sen z powiek. Nowy sterownik jest trudno dostępny a jego cena jest dość zaporowa. A najgorsze jest to, że jak sobie później to przemyślałem to niewykloczne, że tak naprawdę sterownik nie był problemem tylko np. coś nie łączyło czego serwisant nie zauważył i dlatego czujnik płomienia w testach wyszedł na sprawny.

Jedyna nadzieja pozostaje w Was. Może znacie dobrego elektronika, który mógłby zobaczyć co jest nie tak z tym sterownikiem i go zrobić?
    Jest taka możliwość?
  • Poziom 27  
    Witam ,niestety jest to syndrom dziesięcioletnich sterowników eberspachera ,a zimne luty są standatem ,niestety naprawy tak się nieraz kończą ale nie wiń serwisanta bo to na twoje polecenie on najchętniej by wziol sterownik z magazynu i podmienił .Fakt jest faktem że cena jest zaporowa około 900 zł .Podaj nr sterownika tylko ten co jest od wewnętrznej strony i w jakim samochodzie montowany, ponieważ mam ich troche zdemontowanych może coś podejdzie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sterownik możliwe, że jest jeszcze do uratowania, serwisant miał chyba nosa, możliwe, że źle zabrał się do otwierania. Chcesz to zadzwoń!
  • Poziom 8  
    SP7SEC napisał:

Podaj nr sterownika tylko ten co jest od wewnętrznej strony i w jakim samochodzie montowany, ponieważ mam ich troche zdemontowanych może coś podejdzie

Podaję link do duplikatu nalepki, która była naklejona od strony zewnętrznej sterownika:
    Eberspraecher D5WS - da się naprawić sterownik?
    Nie wiem czy na sterowniku były jeszcze jakieś inne numery. Tu chyba jest wszystko.

Auto to Saab 9-3 SportSedan co niestety potęguje problemy bo podobno nawet nowe są trudnodostępne.

Pawel wawa napisał:
    Sterownik możliwe, że jest jeszcze do uratowania, serwisant miał chyba nosa, możliwe, że źle zabrał się do otwierania. Chcesz to zadzwoń!

W których godzinach można dzwonić?

A i jeszcze jedno bo zapomniałem o tym w pierwszym poście. Najwygodniej by było by znalazła się osoba, która się na tym zna i pochodzi z poniższych miejscowości lub ich okolic:
    1. Sokołów Podlaski, Siemiatycze, Siedlce - najbliżej mojego miejsca zamieszkania
    2. Warszawa
    3. Białystok - najdalej

Opcje 1 są dla mnie najlepsze ale zdaję sobię sprawę z tego, że prawdopodobieństwo, że ktoś znający się na tym z tych miejscowości się zgłosi jest znacznie mniejsze niż np. w przypadku Warszawy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kiedy chcesz 24h czynne.
  • Poziom 8  
    Aktualizowałem ostatni post o zdjęcie nalepki z danymi piecyka. W ten weekend może podjadę do serwisu Eberspraechera żeby wymontować sterownik.
  • Poziom 34  
    Powodzenia z usunięciem zalewy bitumicznej w tym sterowniku. Profesjonalne firmy które się zajmują regeneracją sterowników i kaset nie chcą robić tych modeli.
  • Poziom 8  
    miler80 napisał:
    Powodzenia z usunięciem zalewy bitumicznej w tym sterowniku. Profesjonalne firmy które się zajmują regeneracją sterowników i kaset nie chcą robić tych modeli.

Sterownik wymontowany. Dzwoniłem do Pana Pawła (Pawel wawa), wspominając o tych przeszkodach i stwierdził, że ma na to sposoby.
    Właściciel serwisu Eberspraecher w którym byłem powiedział mi, że jest sceptycznie do tego nastawiony bo nie słyszał o firmach, które naprawiają cyfrowe sterowniki i będzie pod wrażeniem jak to się uda zrobić ;)

Jeszcze zapytam o coś tutaj. Czy auta przy wyliczaniu spalania średniego biorą pod uwagę spalanie piecyka od ogrzewania postojowego?
    Po wyjęciu sterownika przestało mi wyliczać średnie spalanie. Trochę mnie to zaskoczyło, myślałem, że może przy demontażu piecyka coś pod maską rozłączyli ale wszystki wtyczki wyglądają na podłączone więc wyglądałoby na to, że powodem tego, że przestało wskazywać musi być brak sterownika.