Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowanie silniczkiem z pewnymi elementami?

14 Gru 2011 20:48 989 3
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mam pytanie dotyczące pewnego załóżmy urządzenia - zastanawiałem się gdzie to wrzucić i padło, że tutaj.
  Początkowo szukałem wciągarek czy tez zwijarek ale niestety nic w tej skali nie znalazłem. Szukam czegoś co by mi podciągało jakieś elementy do góry na stelażu lub podobnym. Problem w tym, że najlepiej jak by spełniało kilka warunków dlatego padło na zmontowanie tego samemu bazując na jakimś silniczku + moduły do sterowania. Dobrze jak by to było jak najmniejsze i możliwie sterowane (najlepiej) zdalnie.
  Żeby zobrazować istotę działania dla przykładu ... załóżmy, że mamy tzw. szubienicę i zawieszoną piłkę na lince (np.5-10 kg), która wciągana jest za pomocą tego silniczka lub opuszczana (np z pilota wifi/ir).
  Zastanawia mnie czy jest możliwe zrobienie np. czegoś takiego jak 'sprzęgło' - tj. w momencie złapania wiszącej u góry piłki - linka zwalnia się automatycznie i następnie po pełnym rozwinięciu/spotkaniu z ziemia, podnosi się/ wciąga automatycznie i staje w pozycji wyjściowej. Nie mam pojęcia czy takie coś z reakcją na zmianę linki (pociągnięcie/rozwijanie itp) jest w ogóle możliwe. Może nawet zrezygnować ze sterowania jeśli to miałoby się automatycznie podnosić np. po upadku z opóźnieniem 5-20 sek.

  Może to trochę skomplikowanie napisałem ale mam nadzieje, że zobrazuje problem.
  Byłbym wdzięczny za pomoc.
  Tomasz
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  qq3 napisał:
  czy jest możliwe zrobienie np. czegoś takiego jak 'sprzęgło'


  Jest możliwe - mozna sobie wyobrazić różna budowę tego sprzęgła w zależności od zastosowanej przekładni?

  qq3 napisał:
  w momencie złapania


  qq3 napisał:
  Nie mam pojęcia czy takie coś z reakcją na zmianę linki (pociągnięcie/rozwijanie itp) jest w ogóle możliwe.


  Jest mozliwe - można zarówno badać napięcie linki, można mierzyć prąd silnika (silnie wzrastający po zatrzymaniu ruchu przedmiotu), można w końcu sam ogranicznik wyposażyć w czujnik (wyłącznik krańcowy).

  Złapania w sensie oparcia o górny ogranicznik ruchu?
 • Poziom 10  
  Mówiąc 'Złapania' miałem na myśli dosłowne złapanie lub mocne szarpnięcie/strącenie tej piłki - taki sygnał, że ona w tym momencie sie poluzowuje i spada.
  Wtedy podciąga się do góry - maksymalnie i czeka na reakcje ... chyba ak jak wspominasz za pomocą wyłącznika krańcowego - jak dobrze rozumiem ?

  Ewentualnie możnaby to chyba uprościć bo podejrzewam, że to szarpnięcie czy też złapanie wiązałoby się z mocnym na początku oporem - czyli tak gładko i przyjemnie nie możnaby jej ztrącić ponieważ cały czas byłaby podciągnięta i zablokowana. Chyba, że by to nie było wyczuwalne.
  Można ew. zrobić tak aby piłka się podciągała i spoczywałaby na jakimś małym 'podeściku' na luźnej lince tak aby nie spaść / stoczyć się. Wtedy byłaby zupełnie luźno.
 • Poziom 14  
  Witam do czego to ma służyć jak daleko ma sięgać zasięg z pilota jakie wymiary i jaki ciężar ma podnosić mogę takie coś wykonać.