Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć licznik do pomiaru półpośredniego?

dj2102 14 Gru 2011 22:09 9595 19
  • #1 14 Gru 2011 22:09
    dj2102
    Poziom 11  

    Witam.Chciałbym się zapytać jak przygotować skrzynkę dla ZE do podłączenia licznika do pomiaru półpośredniego.Czy przekładniki zakłada ZE i dobiera do tego pomiaru?Jeśli mielibyście jakiś schemat bądź rysunek to poproszę.[/b]

    0 19
  • #2 14 Gru 2011 22:14
    retrofood
    Moderator

    Za mało informacji. Czy to nowe zasilanie? Opłata przyłączeniowa uiszczona? Jeśli tak, to jest zadanie dla ZE.

    0
  • #3 14 Gru 2011 22:25
    dj2102
    Poziom 11  

    Jest to po prostu zmiana miejsca usytuowania licznika.W takim razie i tak potrzebne będzie nowe przyłącze . Z tego względu że przewody przyłączeniowe będą miały duży przekrój(50).To pomiar powinien być półpośredni(tak myśle) no bo jak podłączyć np.50 pod zaciski licznika?

    2
  • #4 14 Gru 2011 22:32
    retrofood
    Moderator

    Oczywiście, że tak. Ale w takim razie wszystko po waszej stronie.
    Radzę skontaktować się bezpośrednio z ZE, przynajmniej ja tak robiłem. Wszystko powiedzieli i podpowiedzieli.

    0
  • #5 14 Gru 2011 22:42
    dj2102
    Poziom 11  

    A jak wyglądała sprawa z przekładnikami czy to ZE instalował i dobierał.(bo chyba przekładniki dobiera się przede wszystkim pod dany licznik).

    0
  • #6 14 Gru 2011 22:54
    retrofood
    Moderator

    Ja miałem sytuację specyficzną, bo najpierw kazali mi zrobić wszystko samemu, ale po paru dniach zastanawiania się pojechałem do nich i zacząłem pyszczyć, że kasę biorą i jeszcze na mnie zrzucają całą robotę. Bo się okazało, że właściciel obiektu (kupił go po prostu, prąd był odcięty przez parę lat) zapłacił już opłatę przyłączeniową, no i ich szef przyznał mi rację i robili to sami.
    Z tego co widziałem, to przekładniki wstawiali nowe, bo wcześniej na tym obiekcie były dwa liczniki i każdy miał pomiar bezpośredni.

    I jeszcze jedno, przekładniki musiały być przystosowane do plombowania. Ale jak to zrobili - nie pamiętam.

    0
  • #7 14 Gru 2011 23:06
    dj2102
    Poziom 11  

    Więc musiałeś przygotować przewód przyłączeniowy,rozdzielnie ,zabezpieczenie przedlicznikowe ,miejsce na licznik(przygotowanie podstawy) a oni założyli licznik i przekładniki.

    1
  • #8 14 Gru 2011 23:15
    stomat
    Specjalista elektryk

    Rozporządzenie Ministra Gospodarki
    z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. 2007, Nr 93, poz. 623 )

    4. Przedsiębiorstwo energetyczne świadczące usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej:
    1) dostarcza energię elektryczną zgodnie z obowiązującymi parametrami jakościowymi, o których mowa w § 38, i na warunkach określonych w umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej albo na podstawie umowy kompleksowej;
    2) instaluje, na własny koszt, układ pomiarowo-rozliczeniowy w miejscu przygotowanym przez odbiorcę oraz system pomiarowo-rozliczeniowy, w przypadku podmiotów zaliczonych do grup przyłączeniowych IV-VI, zasilanych z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, z wyłączeniem wytwórców;

    Ale jeżeli jest to zmiana usytuowania układu pomiarowego to wszystko już jest jak rozumiem.

    0
  • #9 14 Gru 2011 23:20
    retrofood
    Moderator

    dj2102 napisał:
    Więc musiałeś przygotować przewód przyłączeniowy,rozdzielnie ,zabezpieczenie przedlicznikowe ,miejsce na licznik(przygotowanie podstawy) a oni założyli licznik i przekładniki.


    To był biurowiec. Przedlicznikowe BM-y były w ZK na zewnątrz, miejsce na licznik i RG była gotowa, bo to wszystko istniało przecież. Przyjechali, zdjęli istniejące liczniki, założyli swój i podstawę z gotowymi przekładnikami, podpięli wszystko i tyle.

    0
  • #10 14 Gru 2011 23:25
    dj2102
    Poziom 11  

    Właśnie nie ma chodzi o to głównie jak przygotować skrzynkę pod licznik?W co musi być wyposażona bo to ma być pomiar półpośredni nigdy tego nie robiłem.Przy bezpośrednim nie mam problemu.

    Dodano po 2 [minuty]:

    retrofood napisał:
    dj2102 napisał:
    Więc musiałeś przygotować przewód przyłączeniowy,rozdzielnie ,zabezpieczenie przedlicznikowe ,miejsce na licznik(przygotowanie podstawy) a oni założyli licznik i przekładniki.


    To był biurowiec. Przedlicznikowe BM-y były w ZK na zewnątrz, miejsce na licznik i RG była gotowa, bo to wszystko istniało przecież. Przyjechali, zdjęli istniejące liczniki, założyli swój i podstawę z gotowymi przekładnikami, podpięli wszystko i tyle.



    To się nie napracowałeś.

    0
  • #11 14 Gru 2011 23:29
    retrofood
    Moderator

    dj2102 napisał:
    Właśnie nie ma chodzi o to głównie jak przygotować skrzynkę pod licznik?W co musi być wyposażona bo to ma być pomiar półpośredni nigdy tego nie robiłem.Przy bezpośrednim nie mam problemu.


    Ja nie miałem żadnej skrzynki. RG to była wielka wnęka za drzwiami stalowymi, od podłogi do sufitu. I wewnątrz była tylko konstrukcja stalowa z kątowników pospawana z perforowaną bednarką. I na tym mocowano tablice wszelkiej maści. Część to były tablice z zabezpieczeniem podrozdzielni w innych częściach obiektu, pietrach itd. a lewa strona kable zasilające, ich mocowanie, a tablicę pod przekładniki i licznik sami se przywieźli.
    Dlatego musisz skontaktować się z nimi, to dokładnie określą co będą chcieli. Mnie początkowo mówili, ale ja już nie pamiętam, to było parę lat temu.

    0
  • #12 14 Gru 2011 23:45
    dj2102
    Poziom 11  

    Przy pomiarze bezpośrednim podłącza się zab. przedlicznikowe(do zaplombowania) następnie przewodami na licznik z licznika na odbiory a jak jest przy półpośrednim?
    Czy pierwsze są przekładniki(do oplombowania) następnie zabezpieczenie główne (chyba nie musi być zaplombowane skoro pomiar idzie z przekładników) i z tego zabezpieczenia można podłączać odbiory.

    0
  • #13 15 Gru 2011 00:35
    15kVmaciej
    Poziom 35  

    Po sześciu latach na obczyźnie, to co tu przeczytałem, to czysty szok. Ale w ramach rewanżu, czy uwierzycie, że po -nastu latach własnej działalności w kraju, dopiero tu, na wyspach, wychodzę uśmiechnięty z urzędu skarbówki czując się jak podatnik a nie złodziej i sam, bez księgowej, wypełniam roczne rozliczenie i wysyłam z domku on-line?
    A sprawy tych podłączeń, tutaj... jakoś płynnie i bezproblemowo* przebiegają...

    *można czytać 'bezplombowo'

    0
  • #14 15 Gru 2011 11:29
    stomat
    Specjalista elektryk

    dj2102 napisał:
    Właśnie nie ma chodzi o to głównie jak przygotować skrzynkę pod licznik?W co musi być wyposażona bo to ma być pomiar półpośredni nigdy tego nie robiłem.Przy bezpośrednim nie mam problemu.


    Jeżeli chodzi tylko o zmianę usytuowania pomiaru to idź i zobacz jak to jest w tej chwili zrobione i zrób tak samo. W czym problem ? Jeżeli jest pomiar bezpośredni to przecież nadal będzie bezpośredni. Chyba że mówimy o zwiększeniu mocy a nie o przeniesieniu licznika.

    0
  • #15 15 Gru 2011 19:12
    nuszek
    Poziom 25  

    Przekładniki wzorcowane, przystosowane do zabomblowania, jeżeli dostawa energii z energetyki to prawdopodobnie klasy 0,2, podłączone do skrzynki SKa, a tu masz przykładowy schemat

    http://www.pozyton.com.pl/Biuletyn/A3.pdf

    Energetyko może wymagać takiego zabezpieczenia przekładników by nie można było się podłączyć się przed pomiarem.

    0
  • #16 16 Gru 2011 19:46
    dj2102
    Poziom 11  

    Jeżeli chodzi tylko o zmianę usytuowania pomiaru to idź i zobacz jak to jest w tej chwili zrobione i zrób tak samo. W czym problem ? Jeżeli jest pomiar bezpośredni to przecież nadal będzie bezpośredni. Chyba że mówimy o zwiększeniu mocy a nie o przeniesieniu licznika.[/quote]


    Jest bezpośredni a będzie półpośredni napewno

    Dodano po 46 [minuty]:

    Czy ktoś mi może odpowiedzieć czy poniższy schemat blokowy dotyczący pomiaru półpośredniego jest poprawny.


    https://obrazki.elektroda.pl/1792469900_1324059693.jpg

    1
  • #17 16 Gru 2011 22:53
    Walery K
    Poziom 16  

    Nie.
    Pomiędzy przekładnikami oraz zabezpieczeniem licznika a licznikiem musi być jeszcze skrzynka (listwa) kontrolna SKA.
    Masz to dokładnie rozrysowane na linku powyżej.

    6
  • #18 16 Gru 2011 23:01
    dj2102
    Poziom 11  

    I już jestem bogaty o nową podpowiedź dzięki

    1
  • #19 17 Gru 2011 10:00
    Walery K
    Poziom 16  

    Poprzednia moja odpowiedź dotyczyła jedynie schematu połączeń. Jednak o tym czy należy zastosować pomiar bezpośredni czy też półpośredni decyduje ZE a nie przekrój kabla zasilającego, bo przed licznikiem i tak dajesz zabezpieczenie przedlicznikowe, gdzie możesz zredukować przekrój przewodu.
    Standardowo do 63A stosuje się liczniki bezpośrednie (a istnieją podobno nawet do 100A).
    Obecnie (tak przynajmniej jest w ENEA) przekładniki daje (montuje) ZE na uprzednio przygotowanym wg ich standardu moście szynowym.
    Tak więc bez wizyty w ZE nie masz się co za to zabierać.

    0
  • #20 12 Sty 2012 16:12
    dj2102
    Poziom 11  

    OK dzięki wszystkim za informacje

    0