Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna a potencjał na PEN

smerfy 15 Gru 2011 15:13 2247 7
  • #1 15 Gru 2011 15:13
    smerfy
    Poziom 13  

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym podzielić się pewnym przypadkiem w instalacji elektrycznej.
    Instalacja jednofazowa w budynku z lat 80- tych wykonana w układzie TN-C. Zabezpieczenie przedlicznikowe na klatce schodowej, układ pomiarowy wraz z tablicą rozdzielczą w mieszkaniu. Jeden z obwodów zasila gniazdo w kuchni i piec gazowy CO. Ponieważ średnio raz na kilka dni /średnio co 4-5 dni/ piec się zawiesza wyrzucając błąd modułu /kod 307/ serwis po wielu próbach napraw w gnieździe wtykowym gdzie jest podłączony piec montuje rejestrator jednofazowy Fluke. Po kilku dniach rejestracji parametrów sieci okazuje się, iż codziennie pomiędzy godziną 6.00 a 22.00 napięcie na przewodzie PEN waha się do 6-8V. Jako przyczynę resetowania kotła serwis podaje przyczynę brak skutecznego uziemienia i zaleca znalezienie przyczyny. W dniu dzisiejszym wykonałem pomiary instalacji i tak skuteczność zerowania w normie nie wyższa niż Z= 0,88 Ω przy zabezpieczeniu B 16. Sprawdziłem ciągłość przewodu PEN prądem 200mA wynik najdłuższego odcinka to 3,94Ω. Spadek napięcia na przewodzie PEN pomiędzy listwą w rozdzielnicy a gniazdem wtykowym przy kotle 0,2V. Dziwne jest to ,że piec wyłącza się zwykle pomiędzy 22 a 6.00, kiedy to nie załącza się ani razu. Skoki napięcia na przewodzie PEN odpowiadałyby załączeniu się kotła w ciągu dnia kiedy to podgrzewa CWU oraz pilnuje zadanej temperatury. Czy ktoś z kolegów ma jakiś pomysł co jeszcze sprawdzić lub czy możliwe jest zawieszanie się modułu elektroniki i to co kilka dni a nie stale. Według obowiązujących przepisów instalacja jest sprawna a problem z kotłem jednak jest. W załączeniu wrzucam przykładowe skany z rejestratora. Pozostałe doby są prawie identyczne. Zachęcam do wymiany poglądów.

Instalacja elektryczna a potencjał na PEN Instalacja elektryczna a potencjał na PEN Instalacja elektryczna a potencjał na PEN [url=https://obrazki.elektroda.pl/8146391300_1323963196.jpg][img]https://obrazki.elektroda.pl/8146391300_1323963196_thum

0 7
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 15 Gru 2011 15:29
    KonradGatek
    Poziom 19  

Jak Z=0,88 oma a PEN ma niecałe 4 omy? Czyżby Ci obwód zamykał się przez rurę gazową?
    Potencjał odniesienia gdzie był? Na bolcu w gnieździe, czy na "rurze gazowej"? Jaki piec?
    Trochę gdybania na odległość.
    Konrad.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 15 Gru 2011 15:33
    kizek
    Poziom 35  

Czy w budynku znajdują się odbiorniki na 2-gą taryfę?

0
  • #4 15 Gru 2011 15:36
    smerfy
    Poziom 13  

Witam i dziękuje za zainteresowanie
    Nie kolego Impedancja pętli zwarcia wynosi 0,88Ω. Natomiast pomiar ciągłości przewodu PEN dał wynik niecałe 4Ω. To dwa różne pomiary. Pomiary wykonane miernikiem MPI-520. Sęk w tym, iż piec zawiesza się co 4-5 dni a nie codziennie i tu szukam przyczyny. Skoro wina leżałaby po stronie instalacji to wieszanie się pieca byłoby codziennie /bynajmniej tak myślę/. Według mnie instalacja jest sprawna a problem tkwi w czym innym.

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dopisać, iż układ pomiarowy w tym mieszkaniu jest elektroniczny dwutaryfowy i oprócz pieca i jakiegoś małego radia nic tam więcej nie działa a ni w ciągu dnia ani w nocy.

0
  • #5 15 Gru 2011 15:47
    kizek
    Poziom 35  

Obstawiał bym na ZK w budynku.

0
  • #6 15 Gru 2011 16:02
    smerfy
    Poziom 13  

Kolego Kizek myślisz, że słaby zestyk na listwie PEN w złączu ZK? . Tak tylko, że to już strona dostawcy energii. Tak myślę, czy za taki stan rzeczy może odpowiadać mostek do sterowania II taryfą w układzie pomiarowym, ale z drugiej strony II taryfa załącza się też w ciągu dnia na 2 godziny /13.00-15.00/a tu piki występują też w tych godzinach.

0
  • #7 15 Gru 2011 16:15
    kizek
    Poziom 35  

Niema znaczenia po czyjej stronie może być ta usterka jeżeli jest to w ZK to za taki stan rzeczy odpowiada dostawca energii lub "właściciel" ZK. Proponuję udać się do "właściciela" ZK przedstawić mu wydruk z rejestratora i protokół z pomiarów. W załączeniu info z serwisu tego urządzenia grzewczego Powodzenia.

0
  • #8 16 Sty 2012 21:58
    smerfy
    Poziom 13  

Witam ponownie, myślę, że problem w resetowaniu pieca nie leżał po stronie instalacji a po stronie pieca. Po dostarczeniu do serwisu protokołu pomiarów oraz powołaniu się na normy, które spełnia instalacja, , serwis podjął kroki i wymienił elektrozawór gazu i od tego czasu /28-12-2011 r./ piec nie wyłączył się ani razu.
    Dziękuje za zainteresowanie.
    Temat zamykam

0
  Szukaj w 5mln produktów