Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Zeus - uszkodzony sopran - co poszło nie tak?

rmp1 15 Gru 2011 16:49 3963 22
  • #1 15 Gru 2011 16:49
    rmp1
    Poziom 7  

Witam

Od ponad roku jestem posiadaczem Zeusów. Napędzane są końcówką t.amp TA 1050. Podłączone i użytkowane w następujący sposób: Typowy mixer Dj'ski Behringer DJX 750 -> przewód Cordial CFU 1.5 MC (RCA-XLR) -> końcówka TA 1050 -> przewód Cordial CLS 4-25-40 (speakon - wtyk banan, bi-amp) - >Tonsil Zeus.

Chcę zaznaczyć że kolumny są bardzo zadbane, prawie nigdy nie grają na Clip'ach, zawsze staram się tego pilnować i nie przesadzać z mocą zarówno w mixerze jak i końcówce. Ostatnio podczas grania znajomy miał gitarę, nie typową elektryczną ale z wyjściem sygnału przez duży Jack. Gitara nie miała w sobie żadnego wzmocnienia dlatego podłączona pod mikser na Line nie grała w ogóle. Przełączyłem więc na gniazdo Phono (gramofonowe, z przedwzmacniaczem) i wtedy elegancko dźwięk szedł na Zeusy. Wszystkie poziomy były ładnie wyregulowane, bez clipów. Jednak coś poszło nie tak i po skończonej grze okazało się ze w obu Zeusach nie grają soprany. Wymieniłem obie żarówki. Niestety w jednej kolumnie musiało wydarzyć się coś więcej - sopran gra o ponad połowę ciszej niż w drugiej. Basy bez zarzutu w obu chodzą identycznie jak zawsze. Sprawdziłem końcówkę mocy, balans w mixerze i kable, robiłem podmianki kanałów itp. Efekt zawsze taki sam: w tej samej jednej kolumnie sopran gra sporo ciszej i słabiej.

Podpowiedzcie co poszło nie tak, co i w jaki sposób mam sprawdzić - wymienić? Zwrotnica? Kondensator? Głośnik?

Aha, kolumny są jeszcze na gwarancji (o ile jej nie straciłem przez samodzielną wymianę żarówek - wie ktoś?) ale średnio mi się widzi odsyłać je teraz do Wrześni na nie wiadomo ile...

0 22
  • #2 15 Gru 2011 18:07
    Łukaszoo
    Poziom 15  

W tym gdwt, który gra ciszej zapewne cewka przegrzana (stopiona izolacja).
    Gitary nie podłącza się w ten sposób, tylko pod piec. Właśnie ze względu na to,
    że gitary celowo się przesterowuje. A przestery zabijają wysokotonówki.

0
  • #3 15 Gru 2011 19:42
    rmp1
    Poziom 7  

Łukaszoo w jaki sposób mogę sprawdzić czy to cewka i jak przeprowadzić naprawę? Proszę o opis krok po kroku bo jestem nieogarnięty w temacie.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Gru 2011 20:55
    Łukaszoo
    Poziom 15  

Trzeba rozkręcić głośnik wysokotonowy. Tego akurat nigdy nie miałem w rękach,
    ale w gdwt 9/80 jest to banalnie proste. Myślę, że tu również.
    Wykręcasz tubę z kolumny, następnie odkręcasz tubę od magnesu.
    zostaje Ci sam głośnik, bez tuby. Teraz możesz odkręcić śruby mocujące gwint z magnesem.
    Po odkręceniu można wyjąć cewkę - jeśli jest przebarwiona/zwęglona to trzeba wymienić.
    Ale można również sprawdzić prościej - odlutuj głośnik i sprawdź omomierzem -
    powinien wskazywać ok. 6,3Ω. Jeśli jest wyraźnie mniej, to głośnik jest uszkodzony
    (świadczy to o zwarciu uzwojeń).
    Ale może warto zadzwonić najpierw do tonsila w sprawie gwarancji?

0
  • Pomocny post
    #5 15 Gru 2011 22:07
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

rmp1 napisał:
    ,ie typową elektryczną
    A jaka jest typowa ?
    rmp1 napisał:
    z wyjściem sygnału przez duży Jack.
    Innych się nie widuje.
    rmp1 napisał:
    Przełączyłem więc na gniazdo Phono
    "Gratuluję". Kto podsunąl tak genialny pomysł ?
    rmp1 napisał:
    ale średnio mi się widzi odsyłać je teraz do Wrześni na nie wiadomo ile...
    Z uwagi że niniejszym TT stracił prawo do używania znaku Tonsil, mogą Ci nawet ich nie przyjąć.
    Łukaszoo napisał:
    Ale może warto zadzwonić najpierw do tonsila w sprawie gwarancji?
    Spalenie głośnika nie podlega gwarancji. To tak, jakbyś przeciął nożem skórę na bucie i chciał ich wymiany.
    Łukaszoo napisał:
    Myślę, że tu również.
    Wykręcasz tubę z kolumny, następnie odkręcasz tubę od magnesu.
    Czemu aż tak nie gramatycznie ?

Sposób naprawy:
    Sprawdź cewkę i kondensator w zwrotnicy.
    Sprawdź omomierzem czy czy rezystancja głośnika, zgadza się z wartością katalogową (6,3 oma).
    Odkręć tubkę od magnesu, następnie wykręć 3 śruby mocujące. Masz dostęp do cewki, Sprawdź czy nie jest zaklinowana lub przegrzana. Jeśli są uszkodzenia, kup nową membrankę i wymień.

Oraz najważniejsza sprawa. Zeusy są kolumnami domowymi i jako takie nie nadają się do grania na imprezach. Nie są przystosowane do długotrwałego obciążenia na granicy swoich możliwości. Prędzej czy później ulegną uszkodzeniu.

Ps. Czy slang w twojej wypowiedzi jest konieczny ?

0
  • #6 16 Gru 2011 15:22
    rmp1
    Poziom 7  

telecaster1951 napisał:
    rmp1 napisał:
    ,ie typową elektryczną
    A jaka jest typowa ?

Typowa gitara elektryczna kojarzy mi się z instrumentem bez pudła rezonansowego, jedynie z przystawkami i różnymi pokrętłami regulującymi na sobie. Gitara o której ja pisałem wyglądała identycznie jak typowa gitara akustyczna. Drewniana, z pudłem rezonansowym, bez żadnych dodatków. Jedyne co ją odróżniało od normalnej gitary to 12 strun i owe wyjście Jack z pudła rezonansowego.

telecaster1951 napisał:
    rmp1 napisał:
    z wyjściem sygnału przez duży Jack.
    Innych się nie widuje.

Sarkazm jest zbędny :) Nie znam się więc staram się opisać wszystko najdokładniej jak potrafię.

telecaster1951 napisał:
    Przełączyłem więc na gniazdo Phono
    "Gratuluję". Kto podsunąl tak genialny pomysł ?

Nikt nie podsunął, pomysł mój autorski. Kierowałem się (błędną) logiką że skoro gitara nie ma żadnego wzmocnienia i jest głucha na line to może sprawa wygląda podobnie jak z gramofonami. No cóż, człowiek uczy się całe życie... również na błędach.

telecaster1951 napisał:
    Oraz najważniejsza sprawa. Zeusy są kolumnami domowymi i jako takie nie nadają się do grania na imprezach. Nie są przystosowane do długotrwałego obciążenia na granicy swoich możliwości.

To akurat wiem, znam charakterystykę sprzętu który kupuję :) Gdybym chciał kolumny estradowe to takie bym kupił. Kolumny są używane 95% w domu. Jak raz na pół roku zagrają małą imprezę bez maksymalnego obciążenia to też nic im się nie stanie.

telecaster1951 napisał:
    Ps. Czy slang w twojej wypowiedzi jest konieczny ?

Nie wiem o co chodzi. Jak wytłumaczysz gdzie tu jest jakiś slang wówczas ocenię czy jest konieczny.

A poza tym pięknie dziękuję obu Panom za dokładny opis co i jak, o to mi chodziło.

0
  • #7 16 Gru 2011 19:13
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

rmp1 napisał:
    Gitara o której ja pisałem wyglądała identycznie jak typowa gitara akustyczna. Drewniana, z pudłem rezonansowym, bez żadnych dodatków. Jedyne co ją odróżniało od normalnej gitary to 12 strun i owe wyjście Jack z pudła rezonansowego.
    Czyli jest to dwunastustrunowa, gitara elektroakustyczna.
    rmp1 napisał:

Nikt nie podsunął, pomysł mój autorski. Kierowałem się (błędną) logiką że skoro gitara nie ma żadnego wzmocnienia i jest głucha na line to może sprawa wygląda podobnie jak z gramofonami. No cóż, człowiek uczy się całe życie... również na błędach.
    Sprawa wygląda podobnie, lecz przedwzmacniacz RIAA, się do wzmacniania sygnału z gitary nie nadaje. Aby wzmocnić sygnał na tyle, aby był dobrze słyszalny, należy użyć przedwzmacniacza gitarowego. Mało tego, gitary nie wolno nagłaśniać głośnikami innymi niż gitarowe/estradowe. Efekt takich zabaw, jest widoczny.
    rmp1 napisał:
    Jak raz na pół roku zagrają małą imprezę bez maksymalnego obciążenia to też nic im się nie stanie.
    Ale się stało...
    rmp1 napisał:
    Nie wiem o co chodzi. Jak wytłumaczysz gdzie tu jest jakiś slang wówczas ocenię czy jest konieczny.

rmp1 napisał:
    nie grają na Clip'ach
    Jak wejdzie tu laik, to nie będzie wiedział o co Ci chodzi.
    rmp1 napisał:
    mixer Dj'ski
    W polskim alfabecie, nie ma litery "x". Po co używać nazw zagranicznych, jeśli można napisać po polsku ?

Dodano:

Aby nie nabijać postów:
    rmp1 napisał:
    Zeus to kolumna która przy odpowiednim i przede wszystkim rozsądnym napędzaniu raz na jakis czas z powodzeniem zagra małą, kameralną imprezę. W przeciwieństwie do bardzo tanich estradówek niektórych firm.
    Polemizowałbym. Kolejny raz przytoczę przykład ze stycznia tego roku. Facet przyniósł mi do naprawy Zeusy. Na sylwestrze się uszkodziły. Cewka w GDNach była tak spalona, że wyrywałem ją z ojcem na siłę. A zagrana była niewielka impreza w bloku obok.
    Zeusy są kolumną domową, nie estradową.
    rmp1 napisał:
    No to już jest czepialstwo. Nie chodzi o mikser do kuchni tylko sprzęt dj'ski i ta pisownia jest bardzo często stosowana na całym świecie, w sklepach internetowych, na forach itp. Nie wiem z czym masz problem. Chyba nie ma osoby która przez ten zapis nie zrozumiała by o jakie urządzenie chodzi :)
    To tak jak z pisownią "bass" i nazywania obudowy walcowej "tubą". Używają tych określeń na forach, w sklepach itp. Ale czy słusznie ?
    Sprzęt didżejski, nosi nazwę mikser, więc nie wiem po co pisać po "zagranicznemu".
    Ja stosuję się do zasady Nikodema Dyzmy.
    "-Jesteśmy w Polsce, więc rozmawiajmy po polsku.
    -A jak ktoś nie potrafi ?
    -To niech się nauczy".

0
  • Pomocny post
    #8 16 Gru 2011 19:19
    Łukaszoo
    Poziom 15  

Sprawdziłeś tego GDWT?
    Jaki wynik wskazuje omomierz?

P.S. Możesz spróbować zamienić je miejscami.
    Upewnisz się w ten sposób, czy uszkodzony jest głośnik, czy np. zwrotnica.

0
  • #9 16 Gru 2011 19:51
    rmp1
    Poziom 7  

telecaster1951 napisał:
    rmp1 napisał:
    Jak raz na pół roku zagrają małą imprezę bez maksymalnego obciążenia to też nic im się nie stanie.
    Ale się stało...

Stało stało ale przez głupie eksperymentowanie z gitarą a nie to że akurat musiały jakiś czas pograć głośniej niż zwykle. Zeus to kolumna która przy odpowiednim i przede wszystkim rozsądnym napędzaniu raz na jakis czas z powodzeniem zagra małą, kameralną imprezę. W przeciwieństwie do bardzo tanich estradówek niektórych firm.

telecaster1951 napisał:
    rmp1 napisał:
    nie grają na Clip'ach
    Jak wejdzie tu laik, to nie będzie wiedział o co Ci chodzi.

Jeszcze z dalszej części tego samego zdania można wywnioskować o co chodzi. Żaden to slang :) Laik jak nie będzie wiedział wpisze sobie w google i w 20 sekund ma odpowiedź. Nie mówiąc już o tym, że to o co walczymy na forach to najpierw szukanie - potem zakładanie tematów. Już podczas szukania trafi zapewne wielokrotnie na to pojęcie.

telecaster1951 napisał:
    rmp1 napisał:
    mixer Dj'ski
    W polskim alfabecie, nie ma litery "x". Po co używać nazw zagranicznych, jeśli można napisać po polsku ?

No to już jest czepialstwo. Nie chodzi o mikser do kuchni tylko sprzęt dj'ski i ta pisownia jest bardzo często stosowana na całym świecie, w sklepach internetowych, na forach itp. Nie wiem z czym masz problem. Chyba nie ma osoby która przez ten zapis nie zrozumiała by o jakie urządzenie chodzi :)

Łukaszoo napisał:
    Sprawdziłeś tego GDWT?
    Jaki wynik wskazuje omomierz?

Nie mam omomierza, na dniach wezmę od kumpla lub kupię i sprawdzę. Dobra rada z ta zwrotnicą, tak też zrobię. Jak już będę miał jakieś rezultaty to dam znać o co chodziło.

0
  • #10 16 Gru 2011 20:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 21 Gru 2011 20:45
    rmp1
    Poziom 7  

Panowie, sprawdziłem omomierzem, pokazało wartość prawidłową 6,3 Ω. Poza tym zrobiłem jak zalecał Łukaszoo, sprawdziłem oba głośniki na tym samym kablu od kolumny - oba grają cicho. Potem oba na drugim kablu (od drugiej kolumny) - oba grają głośno. Zatem głośnik jest w porządku. Co dalej sprawdzić/wymienić i w jaki sposób?

0
  • Pomocny post
    #12 22 Gru 2011 10:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

rmp1 napisał:
    Co dalej sprawdzić/wymienić i w jaki sposób?
    Sprawdź sprawność żarówki, cewki i kondensatora.
    Żarówkę i cewkę omomierzem, a kondensator najlepiej miernikiem pojemności.

0
  • #13 22 Gru 2011 13:00
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

rmp1 napisał:
    sprawdziłem oba głośniki na tym samym kablu od kolumny - oba grają cicho. Potem oba na drugim kablu (od drugiej kolumny) - oba grają głośno.

Na moją logikę, to kabel do wymiany.

O co chodzi Ci z tym kablem? Bo ja nie rozumiem...
    Podpiąłeś oba głośniki pod jedną zwrotnicę a potem pod drugą? Jeżeli zachowują się inaczej to szukaj usterki w zwrotnicy.

0
  • #14 22 Gru 2011 17:37
    rmp1
    Poziom 7  

Luke15 napisał:
    O co chodzi Ci z tym kablem? Bo ja nie rozumiem...
    Podpiąłeś oba głośniki pod jedną zwrotnicę a potem pod drugą?

Dokładnie tak jak napisałeś. Sprawdziłem każdy głośnik pod każdą zwrotnicą aby mieć pewność. Teraz wiem że problem jest w jednej zwrotnicy. Nie wiem czy mierzyłem prawidłowo ale dzisiejsze pomiary pokazały na obu zwrotnicach następującą rezystencję:

żarówki - około 0.9 - 1.0 Ω
    cewki - około 1.2 - 1.3 Ω (mierzone na płytce lub na końcach przewodów doprowadzających prąd do głośnika wysokotonowego)
    wyjścia na basy - 6.3 Ω

Niestety nie posiadam miernika pojemności aby sprawdzić kondensator ale wszystko wskazuje na to, że to właśnie on jest do wymiany. Doczytałem już na forum że odpowiedni będzie 1,5 uF 100V. Byłem w lokalnym sklepie elektronicznym, nie było takiego jak potrzebuję, facet złączył ze sobą dwa takie jakie miał (4.7 uF 50V), powiedział żeby zlutować je ze sobą tam gdzie połączył i że niby będzie dobrze. Nie do końca mi to pasuje bo z takiego połączenia szeregowego wychodzi 2.35 uF. Przytknąłem tą samoróbkę na próbę do starego kondensatora, głośnik zagrał nieco lepiej ale nadal dużo mu brakuje do prawidłowego działania. Doradźcie który będzie prawidłowy to zamówię i wymienię:

http://www.stx.pl/kondensator-pet-4-7-uf-100-v-stx-duplikat-1-924.html
    http://www.stx.pl/polyester-mt-1-5uf-100v-bennic.html
    http://www.stx.pl/kondensator-mpt-3-3-uf-400-v-stx-duplikat-1-919.html
    http://www.stx.pl/polypropylene-pmt-1-5uf-250v-bennic.html

czy ewentualnie to co mam od gościa jest ok? bo być może coś źle liczę, przepraszam jestem laikiem, ale np. w pierwszym linku napisane jest KONDENSATOR PET 1,5 uF a na obrazku do niego napisane jest PET 22.0 uF, a w linku już zupełnie co innego kondensator-pet-4-7-uf-100-v-stx. Pogubiłem się :) czy jest różnica pomiędzy oznaczeniem uF a µF ?

DODANO: teraz przyszło mi do głowy że może nie zagrał tak jak powinien bo przytknąłem do starego kondensatora, a po odlutowaniu starego i wsadzeniu tych dwóch połączonych byłoby dobrze?

0
  • Pomocny post
    #15 22 Gru 2011 19:21
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 22 Gru 2011 23:46
    rmp1
    Poziom 7  

Odlutowałem stary kondensator, spróbowałem z tym łączonym z dwóch bi-polarnych, ale efekt taki jak wcześniej opisywałem czyli nieznacznie lepiej ale dalece od doskonałości. Za to jak użyłem spinacza do papieru zamiast kondensatora zagrało idealnie :) po odlutowaniu tego fabrycznego mogę odczytać oznaczenie: 155K 250V. Wygląda dokładnie tak:
    chciałbym wymienić na taki sam jak seryjny (pod względem parametrów), niestety w stx nie mają na stanie, może coś takiego?
    http://allegro.pl/.html

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    (dj-MatyAS)

0
  • Pomocny post
    #17 23 Gru 2011 09:33
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Będzie dobry, kup sobie może od razu dwa? Wydatek nie wielki, a potem też może Ci się przydać.

0
  • #18 05 Sty 2012 18:45
    rmp1
    Poziom 7  

Koledzy, problem nadal nie rozwiązany, przysłali w końcu dziś właściwe kondensatory, zanim wziąłem się za lutowanie postanowiłem sprawdzić i... bez różnicy :| gra tak samo jak na starym kondensatorze który uznałem za uszkodzony. Nie wiem już co robić, czy wina jest po stronie cewki? (jak dokładnie sprawdzić czy cewka jest ok?), czy może przy lutowaniu żarówki kapnęło gdzieś trochę cyny gdzie nie powinno sam już nie wiem (ale wtedy również próba ze spinaczem nie dała by efektu).

a może z innej strony całkiem trzeba szukać... może to w tej drugiej zwrotnicy coś jest spalone i dlatego gra za głośno a mi się wydaje że ten jest za cichy. możliwe?

0
  • #19 05 Sty 2012 19:05
    Łukaszoo
    Poziom 15  

rmp1 napisał:

a może z innej strony całkiem trzeba szukać... może to w tej drugiej zwrotnicy coś jest spalone i dlatego gra za głośno a mi się wydaje że ten jest za cichy. możliwe?

A nie jesteś w stanie sobie przypomnieć jak grało gdy oba były dobre?
    Zdecyduj się. Albo jeden gra za cicho, albo drugi za głośno.
    Wytęż słuch.

0
  • #20 05 Sty 2012 19:10
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Odlutuj przewody od GDWT i sprawdź ich rezystancje omomierzem powinno być ok.6~7 Ohm. Jak obydwa głośniki będą się zawierać w tych granicach wymień kondensatory w obu zwrotnicach na nowe i sprawdź efekt.

0
  • #21 05 Sty 2012 20:25
    rmp1
    Poziom 7  

goraj krzysztof napisał:
    Odlutuj przewody od GDWT i sprawdź ich rezystancje omomierzem powinno być ok.6~7 Ohm.

W obu jest 6,8 Ω
    goraj krzysztof napisał:
    wymień kondensatory w obu zwrotnicach na nowe i sprawdź efekt.

Odlutowałem w drugiej zwrotnicy kondensator. Szok. Gra nadal bez kondensatora! Musiałem gdzieś spaprać robotę przy lutowaniu żarówek i najwyraźniej stąd te problemy. Chyba czeka mnie ponowna dłubanina przy żarówkach i czyszczenie całej zwrotnicy...

0
  • #22 06 Sty 2012 15:06
    bartek21: )
    Poziom 13  

Sorry nie przeczytałem całego tematu, ale czy kolega w ogóle zamieniał stronami całe kolumny? (może jest problem ze źródłem, wzmacniaczem)
    Co wy chcecie od tych zwrotnic??

A jak Kolega myśli?

rmp1 napisał:
    Niestety w jednej kolumnie musiało wydarzyć się coś więcej - sopran gra o ponad połowę ciszej niż w drugiej. Basy bez zarzutu w obu chodzą identycznie jak zawsze. Sprawdziłem końcówkę mocy, balans w mixerze i kable, robiłem podmianki kanałów itp. Efekt zawsze taki sam: w tej samej jednej kolumnie sopran gra sporo ciszej i słabiej.
    Nie trzeba było czytać nawet połowy tematu - wystarczyło pierwszy post...
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Kolejny taki dowód lenistwa będzie nagrodzony zgodnie z Regulaminem.
    (dj-MatyAS)

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

Odlutowałem w drugiej zwrotnicy kondensator. Szok. Gra nadal bez kondensatora! Musiałem gdzieś spaprać robotę przy lutowaniu żarówek i najwyraźniej stąd te problemy.

Jeżeli kolega odlutował kondensator i gra nadal to naturalnie że jest zwarcie, zwrotnica jest tak prosta, że aż śmiech tu o czymkolwiek gadać.

Może kolega zrobi dobre zdjęcia tej że zwrotnicy?

0
  • #23 06 Sty 2012 17:47
    rmp1
    Poziom 7  

Problem rozwiązany. W jednej zwrotnicy podczas wymiany żarówki i lutowania styku żarówka - kondensator drobinka cyny kapnęła dokładnie na przebiegającą pod spodem linię rozdzielającą dwa pola zwrotnicy od siebie. Tym samym zrobił się swobodny przepływ że tak powiem pełnym pasmem - kondensator przestał całkiem pełnić swoją funkcję i dlatego głośnik grał sporo głośniej. Oba kondensatory są sprawne. Wyczyściłem owe zanieczyszczenie które powodowało problem i teraz obie kolumny grają identycznie tak jak być powinno.

Dziękuję wszystkim za pomoc. I za cierpliwość, bo aż wstyd że przez niedokładność tyle zamieszania.

0