Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8] Prośba o sprawdzenie schematu (pcb)

modymat 15 Gru 2011 20:51 2092 5
  • #1 15 Gru 2011 20:51
    modymat
    Poziom 12  

Witajcie,
    nadszedł czas na stworzenie pcb pod resztę mojego układu który docelowo ma być kalkulatorem.
    Na płytce, której schemat chcę wam pokazać, abyście wytknęli mi ewentualne błędy (a jestem prawie pewny, że jakieś się znajdą, gdyż to mój pierwszy projekt) znajduje się podłączenie atmegi8 + wyświetlacza wc1602a. Wyprowadzone jest gniazdo do programatora ISP, oraz na gniazdo dla zasilacza (oznaczone + i -). Dołączony jest stabilizator oraz zgodnie z zaleceniami kondensatory przy VCC i AVCC atmegi do masy. Wszystko jest opisane na płytce, jakie elementy w danym miejscu mają być.

Miejsca gdzie są żółte paski to będą połączenia z drugiej strony płytki, wykonane jakimiś cienkimi miedzianymi drutami (takie rozwiązanie widziałem w czyimś projekcie i uznałem, że będzie to prościej zrobić, niż płytkę dwustronną.

Dodatkowo do tego będzie podłączona klawiatura matrycowa do 9 pinów, z których wyprowadzam "kółka" do wlutowania. Klawiatura jest już wykonana i będzie na osobnej płytce.

Oto schemat PCB:

Mam jeszcze kilka pytań, przy których liczę na waszą pomoc.

1. Nie wiem czy na 100% dobrze rozumiem dokumentację, ale wyczytałem, że wszystkie porty w atmedze są ogólnego przeznaczenia. Czy to znaczy, że moją klawiaturę mogę sobie podłączyć w byle jakie porty, które mi zostały i z których mam łatwe wyprowadzenie na płytce (tak jak wybrałem sobie te po lewej). Rozumiem, że to już tylko kwestia odpowiedniego ustawienia portów w programie na wyjściowe, wejściowe tak, żeby to działało, tak?

2. Czy kondensatory mają plus i minus? Czy muszę je wlutować odpowiednią stroną. Nie widzę na nich żadnych oznaczeń i nie do końca wiem czy zrobię to dobrze

3. Czy kondensatory przy VCC to ma być po prostu połączenie VCC z GND tym kondensatorem, tak jak to zaznaczyłem na schemacie?

4. Czy dobrałem odpowiednie wartości kondensatorów?

Z góry dziękuję z wszelkie wskazówki i sugestie. Bez waszej pomocy ten etap prac w ogóle by nie nastąpił. Jednocześnie proszę o wyrozumiałość. Dopiero się uczę i sporo jeszcze nie wiem.

0 5
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 15 Gru 2011 21:14
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

1. Tak
    2. Te 100nF nie. Ale elektrolity już tak i na obudowie jest znaczek -
    3. tak
    4. tak, ale dodatkowo dodaj elektrolity na wejściu i wyjściu regulatora napięcia tak po 47uF.
    5. Pin RESET podciągnij do Vcc rezystorem 4k7-10k

I poczytaj sobie zasady w tym artykule i zawartych w nim linkach: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

I nie wrzucaj płytki tylko schemat, a dopiero później płytkę. Jeżeli masz schemat to go wrzuć, bo może coś znajdziemy na nim, szybciej niż na płytce.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 15 Gru 2011 21:50
    modymat
    Poziom 12  

dondu napisał:
    2. Te 100nF nie. Ale elektrolity już tak i na obudowie jest znaczek -

Czyli różna długość nóżek dobrze mnie naprowadziła

dondu napisał:
    4. tak, ale dodatkowo dodaj elektrolity na wejściu i wyjściu regulatora napięcia tak po 47uF.
    A dokładniej?

dondu napisał:

5. Pin RESET podciągnij do Vcc rezystorem 4k7-10k

Rzeczywiście zapomniałem o tym, mam akurat 10k pod ręką więc dołożę ;)

dondu napisał:

I poczytaj sobie zasady w tym artykule i zawartych w nim linkach: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

Czytałem już nie raz ;) Swoją drogą bardzo dobry blog.

dondu napisał:

I nie wrzucaj płytki tylko schemat, a dopiero później płytkę. Jeżeli masz schemat to go wrzuć, bo może coś znajdziemy na nim, szybciej niż na płytce.

Mam schemat ale tylko na papierze, jutro będę miał dostęp do skanera to wrzucę.

Dzięki za pomoc

0
  • #5 16 Gru 2011 23:06
    modymat
    Poziom 12  

Dokładam schemat:

Niestety tylko zdjęcie nie najlepszej jakości. Mam nadzieję, że wniesie to coś do tematu.

0
  • #6 18 Gru 2011 00:16
    modymat
    Poziom 12  

Witajcie, po raz kolejny potrzebuję waszej pomocy.

Zmontowałem układ o którym mowa wyżej, na atmedze wgrany był program, który wyświetlał przykładowy tekst. Polutowałem wszystko podłączyłem i działało. Odłączyłem układ i tyle

Potem pisałem sobie jakiś program, gdy napisałem, podłączam spowrotem układ i... nie działa wyświetlacz, tzn. podświetlenie działa, nic nie wyświetla.

I taką diagnozę przeprowadziłem:

- Spróbowałem jeszcze raz wgrać ten program. Komunikacja z mikrokontrolerem jest więc tutaj jest ok.

- Postanowiłem przemierzyć luty pomiędzy wyświetlaczem a ścieżkami. Niestety nie miałem dostępu do miernika więc zbudowałem swój: bateria 9V, kable + żarówka. Znalazłem, że jeden z pinów z wyświetlacza nie ma przejścia. Poprawiłem lut, nie działało dalej. Później jak mierzyłem to przy wyświetlaczu przyłożyłem do VCC a na układzie przez przypadek przyłożyłem do GND... I żarówka migła (szybko odłączyłem). Czy możliwe jest, że w ten sposób spaliłem wyświetlacz (że ładunek przeszedł przez niego)? Czy to w ogóle możliwe, żeby było takie połączenie?

Czy teraz już mam na pewno wymieniać wyświetlacz, czy ten spróbować jeszcze jakoś ratować?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

0