Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FS Amilo Pa 2548 - brak obrazu, świecą diody, wentylator pracuje na max.

kano1975 15 Gru 2011 21:36 4728 17
  • #1 15 Gru 2011 21:36
    kano1975
    Poziom 23  

Witam.
    Dostałem laptopa Fujitsu-Siemens Amilo Pa 2548. Po wciśnięciu Power zapalają się diody i świecą oprócz diody Wi-fi i diody wentylatora.
    Obrazu na monitorze brak.
    Wentylator na maksa pracuje.

Znalazłem na forum informację, że to oznacza uszkodzoną grafikę (fabryczna wada?).

Proszę o ewentualne potwierdzenie tej tezy.
    Chyba że coś jeszcze powinienem zrobić/sprawdzić celem pewności?

Dziękuję z góry za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam
    Karol

0 17
  • #2 15 Gru 2011 22:05
    zatronik1
    Poziom 24  

Potwierdzić to może niestety tylko dobry serwis czyli osoba z odpowiednim doświadczeniem. W tym lapku są niestety dwa takie wadliwe układy. Podany objaw wskazuje raczej na most MCP. To niestety nie lepiej a raczej gorzej.

0
  • #3 15 Gru 2011 22:09
    kano1975
    Poziom 23  

Dzięki.
    A dlaczego gorzej?
    Doczytałem się, że jedynie wymiana na sprawny układ tylko może rozwiązać problem?

0
  • #4 15 Gru 2011 22:24
    zatronik1
    Poziom 24  

To się zgadza dlatego gorzej bo grafika która tam siedzi czyli G86-703-A2 jest łatwiej dostępna i łatwiej wymienna.

0
  • #5 15 Gru 2011 22:47
    kano1975
    Poziom 23  

A jaki jest symbol mostu MCP do wymiany?

0
  • #6 16 Gru 2011 10:05
    reSTART
    Poziom 15  

Witam,
    Karta graficzna, tak samo jak most, to układ bga i jest taka sama trudność z ich wymianą (nawet umiejscowione są blisko siebie, wystarczy zdjąć radiator który przykrywa oba układy). Most to będzie (jeśli dobrze pamiętam) NVIDIA MCP67MD. Obstawiam jednak usterkę chipsetu grafiki, w celach testowych należy podgrzać chip hot air a najlepiej zrobić reballing. Jeśli obraz się pojawi, wymiana chipu na nowy. I trzeba dać dobre termopady na oba układy.

0
  • #7 16 Gru 2011 10:16
    kano1975
    Poziom 23  

Dzieki.
    Jak się domyślam taka naprawa (podgrzanie) to jakieś 200 zł w serwisie? A wymiana na nowy to z 500 ?
    Pytam, gdyż laptop nie jest mój a kolega zapewne zapyta o jakie koszty idzie.

Pozdrawiam
    Karol

0
  • #8 16 Gru 2011 10:58
    reSTART
    Poziom 15  

Podgrzanie to nie jest żadna naprawa tylko diagnostyka usterki, takie "naprawy" to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Wymiana układu to będzie koszt do 600 zł i w dobrym serwisie dają na to gwarancję 6-12 miesięcy. Jak ktoś daje krótszą, to raczej układu na nowy nie wymienił.

0
  • #9 16 Gru 2011 11:39
    kano1975
    Poziom 23  

Dzięki za odpowiedź.
    Z Twojego wcześniejszego posta rozumiem, że po podgrzaniu jeśli obraz sie pojawi to wymienić na nowy układ. A co jeśli się nie pojawi? Też wymiana jak rozumiem?

0
  • #10 16 Gru 2011 12:04
    reSTART
    Poziom 15  

Jeśli po podgrzaniu obraz się nie pojawi (a tak bywa dość często), należy zdjąć układ i zrobić reballing, jest wtedy pewność, że wina nie leży po stronie kulek. Wtedy wymiana chipa na nowy.
    Ten chip G86-703-A2 jest trudno dostępny w dobrych i pewnych sklepach, ale zamiast niego można wlutować G86-731-A2, tu dobry sklep: http://www.kocham-basie.pl/nvidia-8600m-g8673....html?osCsid=b0d01570e3ea5fb7cb9fa0a7ae0e6ed4

0
  • #12 24 Mar 2012 10:14
    _1KOKO
    Poziom 32  

Racej wina mostka , w tych modelach jak grafika pada to obraz jest podzielony na 6 ekranów...

0
  • #13 17 Sie 2014 17:36
    folio
    Poziom 17  

Witam.
    Nie do końca.
    Miałem nie przyjemność z 2 egzemplarzami Pa 2548.
    W obu przypadkach podobne objawy. W jednym obraz czarny a drugim biały.
    Jak zrobimy po uruchomieniu kombinację FN + przełączanie monitora to pojawi się obraz z "artefaktami" ale widać napisy systemu.

W obu przypadkach po podgrzaniu lekkim na max 238 stopni zalecane fabrycznie na układy, obraz wraca tyle że utrzyma się max do 1 mc-a.

W obu przypadkach most był OK.
    Teraz oddaję płytę z nowym chip-em graficznym do serwisu w celu przelutowania. Mam nadzieję że pójdzie dobrze. Dam wtedy znać jaki jest efekt.
    Liczę na pozytyw ale mogę się przejechac. Szkoda mi kompa bo jest swietnie wykonany ale niestety zmoczyli z tą cholerną NVidią. Mogli go wystrugać na INTELu i byłby dobry komp.
    :-(

Pozdrawiam Wszystkich.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Witam raz jeszcze.
    Jak pisałem oddaję płytę Pa2548 + nową grafikę BGA do serwisu na przelutowanie.
    I nagle pojawił sie kłopot z wyborem serwisu.
    Może to dziwne ale mam 3 serwisy w zasięgu i nie wiem gdzie zlecić pracę.
    Może umielibyście mi podpowiedziec gdzie dać aby było zrobione na 100% poprawnie bez odwalonej fuszery. Dodam że większość nie patrzy dobrze na to że przyniosę układ do wstawienia bo sami najchętniej by go dali. Nie chce aby robota była wykonana na "ODWAL" a później przez to że uszkodza scieżki na płycie a zamontują układ całość nie zadziała a ja nie będę wiedział o tym jak było wykonane.
    Liczę że zdejmą stary BGA i jak pady pędą dobre to montują poprawnie nowy. A jak coś nie tak to nie bedą mi marnować nowego układu?!
    Jak zrobią od początku do końca dobrze to OK.

Serwisy trzy a ja jestem z okolic Opola:
    1. CYFRON Opole, http://www.cyfron.net/
    2. Comp-Technica Kluczbork, www.comp-technica.pl
    3. A&D Serwis Europejskie Centrum Serwisowe Wrocław, http://www.aid-serwis.com.pl/

Bardzo proszę o poradę. Do Kluczborka i Opola mam ok. 30km a do Wrocławia 140km.
    W serwisie Wrocławskim już kiedyś byłem ale nie dało się naprawic laptopa.
    Opole mam najlepiej dostępne.
    Dodam że W opolu wymianę zrobią za 150 zł, Wrocław zaoferował za 100 zł a Kluczbork bedę znał jutro.
    Po prostu potrzeba jest poprawnego wstawienia BGA.

Dodano po 29 [minuty]:

...zapomniałem...
    jeszcze jeden:

4. EXPRESS IT z Brzegu, http://www.expressit.pl

Bardzo Was prosze o sugestie.

Pozdrawiam

0
  • #14 17 Sie 2014 18:11
    sendcomp.pl
    Poziom 17  

Ja osobiście bym tego modelu nie naprawiał. Nie dość, że wadliwa grafika nVidia to w dodatku wadliwy mostek hybrydowy MCP nVidia. O ile naprawa grafiki do zrobienia w normalnych pieniądzach, to już MCP nie do strawienia.

-1
  • #15 18 Sie 2014 11:39
    folio
    Poziom 17  

Kluczbork odpadł bo nie naprawiają samych płyt a całe laptopy. Szkoda.

0
  • #16 18 Sie 2014 22:31
    folio
    Poziom 17  

Płyta oddana od Express IT w Brzegu. W rozmowie z personelem usłyszałem to samo co Kolega SENDCOMP.PL mówi... z uwagi na MCP lepiej dać sobie spokój.
    Zaryzykowałem i zleciłem wymianę.
    Możliwe że jestem już w PLECY 150 zł + CHIP ale to jedyne wyjście. Generalnie nie ma co zrobić z CHIPem jak i z takim laptopem (a właściwie 2 laptopami bo faktycznie mam 2 egzemplarze).
    Uparłem się... trudno.

Dam znać co i jak po odebraniu pracy.
    Pozdrawiam Wszystkich.

0
  • #17 19 Sie 2014 14:18
    folio
    Poziom 17  

Witam ponownie.
    Już sprawa się "sama" rozwiązała.
    Dzwoniono do mnie z serwisu gdzie zostawiłem tę płytę i powiedziano że układ stary został zdjęty a nowy podczas wgrzewania w płytę doznał "delaminacji" przy 210 stopniach pojawiły się pęcherzyki. Pęcherzyki jak mi wytłumaczono są z powodu zawilgocenia układu oraz składowania w złych warunkach bo przy tej temperaturze nic nie powinno się stać.
    Układ jest przylutowany ale jak mi powiedziano w takim przypadku nie ma praktycznie szans aby komputer zadziałał. Szkoda.
    Dobrze mnie potraktowano bo zapłaciłem za te podejście 50 zł więc nie jest tak źle z wydatkami.
    W sumie gdybym nie oddawał płyty do przelutowania BGA a np. podgrzał 30 sek na 238 stopni to by zadziałał i może z miesiąc by popracował a tak już nic się nie zrobi.

Pozostały części i tyle.
    Z mojej stony temat jest zamknięty.
    Pozdrawiam

1
  • #18 04 Wrz 2014 17:57
    folio
    Poziom 17  

Niespodziewanie jednak kontynuacja tematu z mojej strony.
    Czemu?
    Płytę przywiozłem dopiero we wtorek wraz z wylutowanym starym układem.
    Po oględzinach układu na płycie stwierdziłem że zgodnie z informacją od technika z serwisu faktycznie pojawiły się bąble przy rdzeniu.
    Jednak stwierdziłem że pomimo informacji o tym że płyta nie ma szans na ruszenie bo układ jest uszkodzony postanowiłem poskładać Pa aby nie walały mi się części po domu. Była godzina 1 w nocy więc "browacz" na pociechę i jazda.
    Po godzince komputer był poskładany.
    Wstawiłem baterię i postanowiłem nacisnąć włączanie.
    Naciskam.... a komp się zapala a po chwili zaświeca ekran i widzę "ekran startowy" !!!
    NIESAMOWITE.
    Ustawiłem bios i jeszcze raz ... komp wystartował i załadowała się VISTA!
    Wszystko działa jak trzeba! NIESAMOWITE.

Teraz informacja dla Wszystkich:
    W FUJITSU-SIEMENS AMILO Pa2548 (najbardziej) WADLIWY UKŁAD G86-703-A2 odpowiedzialny za grafikę (najwięcej spotykanych defektów) można wymienić / zamienić układem G86-730-A2 od 2010 roku produkcji.
    TO DZIAŁA!
    Polecam kupno nowego w/w układu z Chin jako "świerzy" i rozbiórkę laptopa. Oddajemy wtedy płytę + CHIP do serwisu i za 100zł mamy naprawiony całkiem fajny komputer.
    Z doświadczenia wiem że określany jako również wadliwy układ mostka nie pada tak często w odróżnieniu od G86-703-A2.

Opisuję to właśnie na Amilo.
    Pozdrawiam

0