Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny Brotje WBC a zużycie gazu

Pawełeko 16 Gru 2011 12:23 8201 4
  • #1 16 Gru 2011 12:23
    Pawełeko
    Poziom 10  

Witam.
    Posiadam kocioł Brotje WBC ze sterownikiem pogodowym i zastanawia mnie jego zużycie gazu.
    Na przełomie listopada i grudnia tego roku nowy kocioł (Brotje ze sterowaniem pogodowym) zużył tyle samo gazu co stary kocioł (Fondital z otwarta komorą spalania z czujnikiem pokojowym) w zeszłym roku o tej samej porze.
    Zużycie niepokoi mnie dlatego, że w tym okresie w zeszłym roku temperatury były o wiele niższe i w tym roku doszło jeszcze ocieplenie budynku. Teoretycznie zuzycie powinno być niższe tym bardziej że nowy kocioł to kocioł kondensacyjny z wiekszą sprawnością.
    Temperatura pomieszczeń to 19 stopni nocą i 21 w dzień. Krzywa grzania ustawiona na 1.12, temperatura wody jaka była ustawiona na starym kotle to 60stopni. Grzejniki płytowe stalowe.
    Co jest nie tak z tym Brotje?
    Proszę o pomoc.

-1 4
  • #2 16 Gru 2011 18:44
    krzyzak11
    Poziom 15  

pod symbolem cwu (kranik) masz jedna czy dwie kreski??
    Jak chcesz doloz sobie reg RGB na tych samych przewodach co miales stary reg.

(rozumiem ze reg starego nie wpiales do kotla)

1
  • #3 17 Gru 2011 10:53
    Pawełeko
    Poziom 10  

Pod symbolem kranika mam jedną kreskę. Starego regulatora pokojowego nie podpinałem do pieca (to był regulator bezprzewodowy). Nowy piec działa tylko na regulatorze pogodowym.
    A jaką rolę spełnia regulator RTG?
    Czy to nie jest tak że przenosi on tylko funkcje panelu sterowania pieca na ścianę?

1
  • #4 19 Gru 2011 21:50
    krzyzak11
    Poziom 15  

tak , zgadza sie. Ale ma takze funcke wplyw temp w pomieszczeniu na prace kotla. I dziala quasi termostat.
    a tak na marginesie czy przy takich ustawieniach krzywej masz temp w pomieszczeniu jaka ustawiasz na kotle? tzn ustawiasz 20 stopni i faktycznie w pokojach jest 20 stopni??

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

0
  • #5 21 Gru 2011 07:43
    Pawełeko
    Poziom 10  

W pomieszczeniach od 7do 22 mam ustawione 21 stopni w pozostałych godzinach 19stopni. Z temperaturą rzeczywistą jest różnie. Nieraz jest tak że 21 stopni osiaga dopiero o godzinie 18, a w nocy tez nie spada do ustawionej. Zastanawiam się czy nachylenie krzywej nie powino być mp. 1.5. Takie nachylenie miałem na początku ale pomimo ustawionych 21 stopni w pomieszczeniu dochodziło do 23. Przy wyższej krzywej nagrzewa się szybciej w pomieszczeniach ale jest za gorąco. Już sam nie wiem o co chodzi.

2