Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układy sterowania - Nauka łączenia

kaktus23 16 Gru 2011 14:50 1763 4
 • #1 16 Gru 2011 14:50
  kaktus23
  Poziom 2  

  Witam, może zacznę od tego, że się przedstawię: mam na imię Marek uczę się w technikum o profilu Elektryk, swoją dalszą edukacje wiążę z kierunkiem " elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa " na politechnice wrocławskiej. Od jakiegoś czasu zacząłem głębiej się tym interesować i postanowiłem stworzyć własną pracownie elektryczną na strychu :) (tato elektryk wiec sprzętu, mierników itp mi nie brakuje) W szkole pracownie są beznadziejne i nic nie można z nich się nauczyć. Więc postanowiłem sam ćwiczyć, łączyć montować głownie układy sterowania, (automatyka i zabezpieczenia). I tutaj pojawia się pewien problem, Nie wiem co mam łączyć :) wszystkie podstawy ze szkoły potrafię złożyć . Może macie jakieś pomysły na układy związane z moimi zainteresowaniami. Proszę o jakieś pomysły , może macie jakieś schematy, które mógł bym zmontować poćwiczyć i czegoś się nauczyć. Był bym bardzo wdzięczny za pomoc w mojej edukacji :) Do wykorzystania mam mnóstwo przekaźników styczników czasówek bezpieczników przęłączników, zabezpieczeń, różnicówek "esów" itd itd. z Góry dzięki za pomoc. Może ktoś zna jakąś książkę gdzie znajdę ćwiczenia ze schematami i zadaniami. Pozdrawiam.

  0 4
 • #2 16 Gru 2011 19:05
  adamowicz
  Poziom 21  

  Witam.
  Spróbuj złożyć układ SZR na cztery wyłączniki, dwa zasiania podstawowe + agregat. Sprzęgło w układzie między zasilaniami podstawowymi. Kolejny układ to może np. układ SPZ (samoczynne ponowne załączanie). Powodzenia w łączeniu.
  Pozdrawiam

  0
 • #3 16 Gru 2011 22:24
  kaktus23
  Poziom 2  

  Układy SZR oraz SPZ są mi już znane robiłem je wcześniej. Układ SZR wykorzystałem w zasilaniu alarmu w garażu, gdy brak zasilania automatycznie następuje przełączenie na drugie źródło jakim jest akumulator. (alarm jest zasilany prądem stałym 12 V) więc była konieczność zainstalowania transformatora i układu prostowniczego. Prosze o jakieś inne propozycję, jak narazie pracuje nad układem zasilania taśmociągu kopalnianego wraz z pełną sygnalizacją.

  0
 • #4 16 Gru 2011 22:41
  praktyk_elektronik
  Poziom 8  

  popracuj nad układami stosowanymi w tzw. inteligentnych budynkach - to teraz będzie przyszłość.

  0
 • #5 18 Gru 2011 20:07
  12robert12
  Poziom 28  

  Dziś automatykę robi się głównie na PLC, wszystko jest podłączone bezposrednio do I/O PLC i w tym kierunku idź, jak potrafisz zmontować powyższe układy to dasz sobie radę z całą resztą.

  Jeżeli uważasz, że potrafisz wszystko z prostych układów przekaźnikowych, to próbuj tego:
  1) Masz 2 pompy wody , jeden przełącznik załączający 0-1 - wykonaj jak najprostszy układ, który po każdym przekręceniu przełącznika na 1 włączy inną pompę. (równe obciążenie pomp, jedna pracuje-druga ma przerwę)

  2) Wózek jeżdżący po torach automatycznie z jednej pozycji krańcowej do drugiej (wył. krańcowe), zaprojektować regulowany postój na pozycjach krańcowych, po naciśnięciu stop wraca zawsze do tej samej pozycji zerowej (nie zatrzymuje się natychmiast - tylko kończy cykl).

  Chodzi o układy na zwykłych przekaźnikach, czasówkach :)
  Najpierw nam tu narysuj te układy i załącz je do postu.

  0