Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlicznik, koszty, instalacja itd

16 Gru 2011 19:08 3584 5
  • Poziom 8  
    Witam, przymierzam się do otwarcia myjni w budynku gospodarczym na prywatnym terenie. W domu mam licznik i instalacje 3f która jest tez pociągnięta do budynku gosp. Rozumiem, że zakładając działalność musze "rozdzielić prąd". Teraz tak czy podlicznik wystarczy? Potrzeba mi tylko jedna fazę, (zwykłe myjki karcher 1800w, odkurzacze). Czy mogę założyć i kupić licznik na własna rękę i dostawca energii plombuje, czy oni musza założyć itd. Z jakimi kosztami muszę się tu liczyć? Czy w ogóle mowa tu o plombowaniu skoro prąd idzie i tak od głównego licznika w domu? Czy może muszę puścić kompletnie nową nitkę? Jak to załatwić?
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista elektryk
    Podlicznik nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ takowy nie może podlegać rozliczaniu przez ZE.
    Można natomiast wszystko (dom i zakład usługowy) liczyć w taryfie C11, lub wybudować drugie przyłącze do zakładu w taryfie C11, a dom pozostawić w G.

Koszt wykonania przyłącza jednofazowego (moc przyłączeniowa 5KW) przez ZE, to wydatek ok. 750 PLN, ale trzeba czekać do 2 lat.
    Budowa własnym sumptem pochłonie większe wydatki. Lecz znacznie przyspieszy realizację.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    jarecki a jesteś tego pewny? A jak jednym licznikiem rozwiązać sprawę odliczeń itd. Słyszałem że firma nie może mieć tego samego licznika.
  • Specjalista elektryk
    Skarbówki nie powinno to interesować, ponieważ przy takim rozwiązaniu zapłacisz dodatkowy "podatek" w postaci wyższych opłat za energię zużytą w domu.

Znam osobiście takie rozwiązania, choć głowy nie dam, czy coś się ostatnio w tym temacie nie zmieniło.
  • Poziom 8  
    może ktoś jeszcze się wypowie czy mogę sobie taki licznik przepisać na firme i używać także w domu?
  • Poziom 36  
    Dowodem Wewnętrznym "wydatków poniesionych na energię elektryczną" będziesz sobie co miesiąc wrzucał w koszty,
    oczywiście zakładam że masz książkę PiR bo jak masz na ryczałt to nikogo nie obchodzi ani skąd masz prąd ani ile za niego płacisz