Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na bolcu na poszczególnych gniazdkach

16 Gru 2011 20:09 6450 13
  • Poziom 8  
    Witam,
    mam dziwny problem na jednym obwodzie w instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Zauważyłem ze na niektórych gniazdkach pojawiło się napięcie na bolcach i zupełnie nie wiem co może być tego przyczyną. Obwód idzie szeregowo po gniazdkach (jak na schemacie). Rozumiałbym, jeśli na wszystkich gniazdkach pojawiłby się ten problem ale nie rozumiem dlaczego tylko na niektórych. W moim całym bloku nie ma uziemienia dlatego myślałem, że może jakieś gniazdko nie jest zerowane ale wszystko jest w porządku. Na schemacie gniazdka z krzyżykiem oznaczają, że tam na bolcach pojawia się napięcie. Z góry dziękuje za jakieś pomocne rady.
    [/img]

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 35  
    Kolego dla ochrony zdrowia i życia PILNIE zaproś uprawnionego elektryka. Sprawa jest poważna!
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 12  
    Przewód PEN powinien najpierw być podłączony do bolca , a potem do zacisku gniazda.W innym wypadku przy przerwie na tym przewodzie i podpięciu odbiornika w innym gniazdku może pojawić się faza na bolcu.
  • Specjalista elektryk
    piotr122 napisał:
    Przewód PEN powinien najpierw być podłączony do bolca , a potem do zacisku gniazda.W innym wypadku przy przerwie na tym przewodzie i podpięciu odbiornika w innym gniazdku może pojawić się faza na bolcu.

Ale co ma to do rzeczy, załóżmy 5 gniazd na jednym obwodzie, przerwa PEN następuje między 1 a 2-gim gniazdem, w gniazdku 5-tym, urządzenie I-szej klasy, w jaki sposób ochroni Cię kolejność spinania "bolca" ?

Kolego Wyjec zaproś elektryka, jeżeli posiadasz uprawnienia i wiedzę, możesz się sam za to zabrać, moje pytanie: czym mierzyłeś to napięcie, względem czego i jakiej wartości ono jest ?

pzdr
  • Poziom 8  
    Niestety wartości nie mierzyłem przez brak woltomierza w mieszkaniu :( sam problem wykryłem przez przypadek, kiedy wyjmowałem pranie z pralki (podłączona do feralnego gniazdka) kopnął mnie prąd. Od razu pomyślałem, że to przebicie, wziąłem więc próbnik i po przyłożeniu go do bębna pralki zaświeciła się lampka. Od razu przyłożyłem go do bolca i sprawdziłem czy jest na nim faza. Przeleciałem po innych gniazdkach i tak jak napisałem - na kolejnym szeregowo gniazdku było to samo a dalej wszystko w normie. Upewniłem się czy wszystko jest prawidłowo podłączone i napisałem do was :) i dzięki za szybką reakcje na mojego posta! :)
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Na odległość można się tylko domyślać.
    Pierwsza rzecz najniebezpieczniejsza - źle "zerowany" styk ochronny zamiast z PEN, jest połączony z L -aczkolwiek pisałeś - że tu jest wszystko w porządku.
    Inne możliwości, to źle dokręcone tory PEN albo do zacisku roboczego albo ochronnego. Wszystko zależy także jak masz podłączone te gniazda, czy bezpośrednio pod ich styki, czy przez złączki Vago lub inne.
    i powtórzę jeszcze ten cytat, bo niestety z prądem to nie zabawa, a później Twoja rodzina będzie mnie ścigać ;).

Jeżeli posiadasz uprawnienia i wiedzę, możesz się sam za to zabrać, w przeciwnym razie wezwij elektryka.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Na odległość można się tylko domyślać.

To samo zawsze mówię jak ktoś prosi mnie o pomoc z komputerami ;)

Pierwsze co pomyślałem, to to że faza jest podłączona do bolca no ale nie... ;<
    Przewody bezpośrednio są podłączone pod styki gniazd i też na pewno dokręcone prawidłowo. Niestety nie jestem elektrykiem. Lubię sam robić i naprawiać tego typu rzeczy. No ale najwidoczniej problem przerósł mnie. Wypytam elektryka co było nie tak i napiszę :)
  • Poziom 21  
    Wyjec napisał:
    Witam,
    mam dziwny problem na jednym obwodzie w instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Zauważyłem ze na niektórych gniazdkach pojawiło się napięcie na bolcach i zupełnie nie wiem co może być tego przyczyną. Obwód idzie szeregowo po gniazdkach (jak na schemacie). Rozumiałbym, jeśli na wszystkich gniazdkach pojawiłby się ten problem ale nie rozumiem dlaczego tylko na niektórych. W moim całym bloku nie ma uziemienia dlatego myślałem, że może jakieś gniazdko nie jest zerowane ale wszystko jest w porządku. Na schemacie gniazdka z krzyżykiem oznaczają, że tam na bolcach pojawia się napięcie. Z góry dziękuje za jakieś pomocne rady.
    Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]

Po pierwsze obwód nie idzie "szeregowo" tylko równolegle.
    Masz tylko jeden obwód gniazd zabezpieczony 1 bezpiecznikiem? Ile jest tych gniazd w tej gałęzi? We wszystkich gniazdach oprócz ostatniego w gałęzi jest "mostek" do nastepnego gniazda? Coś przegapiłeś. Odłącz wszystkie urządzenia które posiadaja zerowanie i wtedy sprawdz czy taki efekt występuje.
    Poza tym piszesz, że w całym bloku nie ma uziemienia czyli nie posiadasz oddzielnego przewodu PE dochodzącego do rozdzielnicy mieszkania oraz wyłącznika różnicowo-pradowego chyba, że ktoś załozył go wyciągając PE z przewodu N. Jednakże chyba takowego nie posiadasz ponieważ w takiej sytuacji jak masz już dawno taki wyłącznik by zadziałał.
    Jest także możliwość, że ktoś zle dobrał taki wyłącznik albo jest uszkodzony i po prostu nie działa. Jesli nie działa albo go nie posiadasz, to odłącz wszystkie urządzenia korzystające ze "styku ochronnego" i zobacz czy problem wystepuje nadal. I upewnij się czy na pewno obwód o którym piszesz jest na jednej gałęzi. Nie myl także uziemienia z zerowaniem.
  • Poziom 8  
    W mieszkaniu mam 3 obwody. Ten pechowy jest najbardziej obciążony i liczy sobie 6 gniazdek. Wszystkie są "mostkowane" tak jak napisałeś oprócz ostatniego. Rozkręciłem wszystkie by zobaczyć czy na pewno podłączone są prawidłowo i nie zobaczyłem żadnych błędów. Jedno z tych gniazdek jest podwójne, podłączyłem do jednego z nich ekspres do kawy, który ma metalowa obudowę, później podłączyłem do drugiego i taki dziwny efekt jak na zdjęciach.

Dodano po 9 [minuty]:

Aaa no i ten efekt z przebiciem w ekspresie jest kiedy wszystkie inne gniazdka z tego obwodu są odłączone
  • Poziom 21  
    A inne urządzenie też daje taki efekt? Sprawdź czy na pewno jak podłączysz ten ekspres to na innych bolcach w innych gniazdach nie ma takiego efektu.Widzę, że ten ekspres nie ma oryginalnej wtyczki (chyba że to przedłużacz) masz jakieś urządzenie np żelazko z oryginalnym wtykiem? Podłącz w miejsce tego ekspresu a wszystko inne odłącz i wtedy sprawdź na stopie żelazka i na innych bolcach gniazd.
    Tylko nie mów, że masz żelazko ze stopą ceramiczną, bo padnę :-)

Aha i weź normalny próbnik neonowy a nie ten wynalazek...
  • Poziom 8  
    A więc tak -- mam nadzieję, że zostanę dobrze zrozumiany :)
    Ekspres ze zdjęcia był podłączony do przedłużacza i wtyczka, którą widzisz jest od tego starego przedłużacza. Podłączyłem więc ekspres bezpośrednio do gniazdka górnego (w którym poprzednio było przebicie na obudowie) i neonówka nie zaświeciła się. Uradowany podbiegłem do kolejnego gniazdka zobaczyć czy jest napięcie na bolcu i wciąż było. Przełączyłem ekspres do dolnego gniazdka i było przebicie na obudowę ekspresa. Czyli efekt odwrócony do tego jak był podłączony przez przedłużacz.
    Używam próbnika neonowego, ale do zdjęcia użyłem tego drugiego by było widać zapaloną lampkę :)

Dodano po 2 [minuty]:

Zaznaczam, że we wszystkich możliwych konfiguracjach podłączenia gniazdek zawsze pojawia się napięcie na gniazdku kolejnym za tym z ekspresem i tylko na tym kolejnym
  • Poziom 21  
    Jak pisałem, weź jakies inne urządzenie z oryginalną wtyczką i podłącz do tego gniazda (bez żadnych pseudo przedłużaczy), odłącz wszystko z gniazd tej gałęzi - także ten ekspres. Ja tam w latające talerze nie wierzę chyba, że je żona do rąk bierze... :-)

Narysowałem Ci na szybko 2 instalacje. Zależnie od tego jak masz zrobione, czy miałes wymieniana instalacje na trójprzewodową czy masz stara dwuprzewodową. Nie ma cudów aby po przełożeniu wtyczki urządzenia w gniazdku podwójnym działy sie takie rzeczy chyba, że coś jest z urządzeniem podłączanym nie tak.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Wyjec napisał:
    Zaznaczam, że we wszystkich możliwych konfiguracjach podłączenia gniazdek zawsze pojawia się napięcie na gniazdku kolejnym za tym z ekspresem i tylko na tym kolejnym

Nie wydaje Ci się, że sam już sobie tym odpowiedziałeś na pytanie, gdzie szukać przyczyny? :-)
  • Poziom 8  
    Dziewczyna nie użyczyła mi swojego skarbu - żelazka, ale podłączyłem blender z metalowa obudowa i było to samo. Wkurzony bezradnością odłączyłem wszystkie gniazdka i na nowo je podłączyłem i wszystko gra :) nie wiem dlaczego, bo wszystkie przewody były mocno wpięte w styki gniazd. Może coś poluzowało się w trakcie wyciągania jakiejś wtyczki ;/

Dziękuje bardzo za pomoc, narysowanie szkicu i w ogóle za niepoddanie się ! :)