Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy zasilacz da radę? Czy mogę podkręcić procesor?

blinkin 14 Dec 2004 12:44 1359 10
    blinkin
    Level 10  
    mam jakis nie specjalny zasilacz 300.czy gdy procek bedzie zabieral 100W to zsilacz wytrzyma,pozostale podzespoly to 2x 256 kingston 400, pl.asus a7v600-x, caiar 120,cdrom i radeon 9200.Prosze o pmoc bo nie wiem czy moge krecic procek.z gory dziekuje
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    WidgetSW
    Level 18  
    Może i wytrzyma, ale jeśli to jakiś CODEGENOWATY wynalazek, to bym się na twoim miejscu bał. Kartę masz nie najmocniejszą, więc może uciągnie, ale jak już poleci, to pewnie pociągnie za sobą sporo innych podzespołów na tamten świat.

P.S. Ja ostatnio zarzynałem Bartona 2500+ na Codegenie 250W i o dziwo wszystko działało. Ale to było bardzo ryzykowne. Teraz mam Chieftec'a 360W i jestem spokojny.
    p@vlo
    Level 17  
    yea tez mam chiefteca 360W :)

goraco doradzam WYMIANE zasialcza sam spalilem zasilacz firmy NO NAME i szczesliwie nic wiecej ... ale strach BYL wiec jezeli chcesz krecic wymieeniaj... na cos markowego a jak chcesz zapodac jakas grafe z wyzszej polki ... to sam sie zastanow czy chcesz sie nia nacieszyc :)

ps bywa ze takie zasilacze padaja i bez krecenia ... :)
    kazik70
    Level 28  
    Efekt może być taki że zasilacz strzeli i może
    pociągnąć coś jeszcze, może poprostu komputer
    się nie włączy a może będzie wszystko działać
    normalnie, ale pytanie jak długo???

Ps: ja mam Chiefteca 420W :D Prądu mi nie brakuje :p
  • Helpful post
    Hinhu
    Level 13  
    Sprawdź max obciążalność napięć +3,3 i 5V naraz. Jest to napewno napisane na tabliczce znamionowej-pamiętaj żeby odczytać łączne obciążenie tych dwóch napięć naraz. To właśnie one są najważniejsze bo służą do zasilania procka,kart,pamięci i innych. Napięcie +12V służy głównie do zasilania silniczków w stacjach dysków,choć są także mocne karty graficzne które je wykorzystują :) I tak: procesor żre od 60-150W, chipset około 20W, napędy CD/DVD 10-20W, RAM i twardy dysk: 4-10W, karta graficzna 10-30W i każda karta PCI od 3 do 5W, dodatkowe wentylatory,myszka,klawai pad-10W. Pododawaj to sobie i do mocy która ci wyszła dodaj jeszcze jej 10% na zapas :) Ale do tego dochodzi jeszcze stabilność napięć tego zasilacza,co gwarantują dobre firmowe urządzenia. Myśle jednak że jeśli kupujesz nowe części to warto zainwestować w dobry zasilacz, bo jak inni pisali : szkoda ryzykować, bo sypnąć może się wiele!!! A jeżeli chcesz podkręcić swój dotychczasowy sprzęt to tym bardziej polecam wymiane,na jaki?-te tematy znajdziesz w innych postach bo jest ich wiele :) Mam nadzieje że pomogłem Pozdrawiam. ;)
    WidgetSW
    Level 18  
    Hinhu, z tą twoją zabawą w dodawanie to nie takie proste. Zapomniałeś o kilku podstawowych zasadach elektrotechniki (nie będę się rozpisywał, bo nie o to chodzi), np. o współczynniku mocy cosφ, itp.
    kazik70
    Level 28  
    Hinhu mała nieścisłośc, niektóre płyty główne
    używają lini 12V jako dodatkowe źródło zasilania
    proca i grafy itp...
    Hinhu
    Level 13  
    Hinhu wrote:
    Napięcie +12V służy głównie do zasilania silniczków w stacjach dysków,choć są także mocne karty graficzne które je wykorzystują ;)

Ach te czytanie ze zrozumieniem :) Zresztą uwielbiam ludzi którzy zamiast odpowiedzieć na pytanie zadane na forum, szukają odpowiedzi innych żeby się dopieprzyć do mało ważnych rzeczy. Normalnie jesteś dabeściak :) Może pomożesz koledze i odpowiesz poprawnie na jego pytanie-nie sądze :)
    Zgodze się że są płyty zasilane z 12V poprzez specjalne złącza ale jest to novum i nie sądze aby kolega to posiadał. Gdybym miał opisywać wzystko na zadany temat moja wypowiedź nie zmiesciła by się na 2 albo i 3 stronach. Pozdro
    chemik007
    Level 18  
    jak Twoj stary zasilacz ma powyzej 16-20 miesiecy to od razu wywal go i kup jakis nowy!
    bo mniej wiecej tyle wytrzynuja takie standardowe kupowane z ze standardowymi obudowami! potym czasie po prostu umieraja z "przepracowania"
    tyle uslyszalem od faceta ktory zajmuje sie naprawami kompow!
    FAZEREREK
    Level 15  
    ymien go na chefteca-420W napewno ci starczy ja mam taki i jest git ale mysle ze twoj stary da rade pociagnac oile twoja karta grficzna niema zwyczaju krasc pradu z innych podzespolow hehe jesli tak to odradzam i doradzam wymiane na wiekrza moc zycze powodzenia mam nadzieje ze cos pomoglem ale watpie bo to kazdy wie pozdrawiam.
    Re!
    Level 16  
    hehehe...ja miałem 235W No Name który obslugiwał Athlona XP 1800+@2600+ radeona 9550@9600PRO (400/540) 2 napedy ....jednym słowem dał rade ...jechałem na nim ponad rok jak powiedziałem sobie pora wymienic..bo jeszcze sie cos stanie...;];];]