Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lub amplituner + 2 kolumny, do 2000 zł (sprzęt nowy), pokój 15m2

Tytus_ 16 Gru 2011 20:33 6924 33
  • #1 16 Gru 2011 20:33
    Tytus_
    Poziom 7  

Cześć.
    Planuję zakup wzmacniacz lub amplituner + 2 kolumny, budżet ~ok.1500 zł (edycja: budżet zwiększam do max 2000zł - sprzęt nowy).
    Muzyka z komputera - głównie rock i cięższe klimaty.
    Moc nie musi być jakaś super wielka - nie katuję zbytnio sprzętu, choć lubię sobie niekiedy podkręcić aż w uszach zadzwoni delektując się każdym dźwiękiem gitar. :).
    Sprzętu jest do wyboru multum, a raczej słabo się na tym znam, prosiłbym więc o porady fachowców.

Dodatkowo (nie wiem czy się dobrze wyrażę): lubię "widzieć" muzykę, więc z bajerem graf/equalizer na wyświetlaczu ... + pilot.

Może coś z Yamahy seria RX?
    Inny znajomy polecał kolumny od STX...

0 29
  • #2 16 Gru 2011 21:55
    benek161
    Poziom 21  

W tej cenie nowego to tylko mini wierze z marketu typu Denon, Yamaha. Koniecznie musi być nowe?

0
  • #3 16 Gru 2011 23:35
    d87mat
    Poziom 16  

Chyba kolega wyżej ma rację. Za takie pieniądze jeżeli koniecznie nowe to:

Yamaha Piano Craft E730 - bardzo nie pozorne, ale za super jakościowo

Zależy też jakiej wielkości masz pokój itp...

0
  • #4 17 Gru 2011 13:00
    Tytus_
    Poziom 7  

Pokój 15m2 (4,5x3,5), nie mam jakoś przekonania do używanych, do mini-wież także.

No dobra, nowy budżet - max 2000zł, graf poziomów na wyświetlaczu niekonieczny, choć mile widziany :)

czy coś z serii yamaha rx wchodzi w grę?

1
  • #5 17 Gru 2011 14:00
    benek161
    Poziom 21  

No to do głowy przychodzą mi tylko siesta sat lub pylony pearl (z naciskiem na siesty)

0
  • #7 17 Gru 2011 17:00
    benek161
    Poziom 21  

wariato napisał:

Fiesty/Siesty to byłby dobry wybór ale nie wyrobisz się w budżecie. Musisz albo zwiększyć budżet albo wziąć coś używanego.

Za monitory się wyrobi (800zł za komplet). Ale i tak uważam że w tym budżecie 800zł na głośniki i 1200zł na wzmacniacz (bo musi być nowe) jest bez sensu.

Na Twoim miejscu przeznaczyłbym 1500zł na używane kolumny i 500zł na używany wzmacniacz, miałbyś wtedy świetny sprzęt.
    Ewentualna możliwość to kupić te kolumny (świetne głośniki) http://allegro.pl/kolumny-diy-seas-i1978701462.html i dokupić za 1000zł nowy wzmak

0
  • #8 17 Gru 2011 17:09
    Tytus_
    Poziom 7  

Zdecydowanie obstaję przy sprzęcie nowym i nic na to nie poradzę :).

Ok, wiemy że za 2000 rewelacji nie będzie i jak dla mnie nie musi być to "idealny" zestaw (z fachowego punktu widzenia), najprawdopodobniej nigdy nie zaznam różnic między alternatywnymi wyborami (musiałbym testować kilka zestawów równolegle), nie będę miał świadomości, że być może sprzęt który kupiłem nie bym najlepszym wyborem. Może w pierwszym poście przesadziłem z tym naciskiem na jakość, jestem przeciętnym słuchaczem ... tak więc spróbujmy dobrać coś nowego, mieszczącego się w tym budżecie - dla przeciętniaka.

0
  • #9 17 Gru 2011 17:16
    d87mat
    Poziom 16  

Też bym zrobił tak, że ok 1400 zł na dobre kolumny i ok 600 zł na wzmacniacz :)
    Kolega wyżej podrzucił całkiem niezłą propozycję.

Czemu tak bardzo uparłeś się na Yamahę RX?

0
  • #10 17 Gru 2011 17:35
    Tytus_
    Poziom 7  

Ależ nie musi być to Yamaha, zasugerowałem tylko jakiś punkt startowy :)

0
  • #12 18 Gru 2011 16:39
    Tytus_
    Poziom 7  

Wytypowałem amplitunery Yamaha RX-497 lub R-S500 oraz pioneer VSX-820-K lub S (te są w 5.1), jakie kolumny polecalibyście do tego? - mogę dać do 1000zł ... no chyba że padną inne ciekawsze propozycje :).

PS. używany sprzęt odpada.

0
  • #14 18 Gru 2011 18:22
    LysyOsw
    Poziom 26  

Tak to jest jak ktoś przychodzi na forum po poradę, ale nie można mu przetłumaczyć, że sprzęt używany jest lepszy... Do muzyki nadaje się tylko sprzęt stereo, i to że kino domowe może mieć więcej głośników, i ma jakieś funkcje wcale nic nie znaczy.

0
  • #15 21 Gru 2011 18:58
    Tytus_
    Poziom 7  

Właściwie zdecydowałem się na Yamaha R-S500 i waham się pomiędzy:

1. Mission M33I
    2. Yamaha NS-50

podobają mi się jeszcze Mission MX-2 i JBL ES30, ... i tu pytanie lamerskie: czy podstawki do nich są niezbędne?, bo nie widzę, aby miały jakieś kanciaste podstawy.

0
  • #16 30 Gru 2011 14:36
    20rafalo
    Poziom 19  

Tak dodam od siebie, jeśli chodzi o amplitunery.
    Żeby nie być gołosłownym, czy też jak niektórzy (kopiować wypowiedzi od innych)- posiadałem wiele amplitunerów, jak mi nie pasował sprzedawałem i kupowałem kolejny- również porównywałem w tym samym czasie.
    Przetestowałem kilkanaście modeli pokroju Harman/Kardon AVR130/132, Yamahy rx-v620, rx-v630, rx-v640, rx-v650,rx-v730, rx-v459; HTR5630; Denon 1905, 1906, 1907, 1507, 1508, 1307 itd...
    Fakt nie są to amplitunery stereo, jednak niektóre z tych modeli i w stereo fajnie zagrają.
    Na dwóch zestawach głośnikowych opartych takie głośniki jak Vifa DX25 oraz drugi Seas 27TFF ; zwrotnice na podzespołach Jantzen.
    Dla mnie YAMAHA jest numer 1.
    Dźwięk z niej jest po prostu - naturalny-super. Fakt, że nie testowałem Denon-ów z wysokich serii - z racji wysokich cen.
    Ale porównując w podobnej klasie cenowej YAMAHA wygrywa. I niech mówi mi ktoś co chce... taka jest prawda.

Jeśli chodzi o najwyższe modele to się nie wypowiadam.
    Myślę, że to komuś pomoże.

0
  • #17 30 Gru 2011 14:47
    Pablo1964
    Moderator

20rafalo napisał:
    Ale porównując w podobnej klasie cenowej YAMAHA wygrywa. I niech mówi mi ktoś co chce... taka jest prawda.

Po odsłuchu stereo miałem dokładnie odwrotne odczucia. Te amplitunery brzmią świetnie w kinie ale muzyka nie jest ich mocną stroną. Tu dla mnie bezapelacyjnie najlepiej brzmią H/K (może poza serią 1xx ale najniższa półka każdego producenta nadaje się tylko do kina).

0
  • #18 30 Gru 2011 15:11
    sobiech_polska
    Poziom 23  

Nowego sprzętu za 2000 zł bym nie kupował. Do takiego pokoju najtańsze (co przychodzi mi do głowy), to Xindak A-06 + Siesta Sat (za ok. 2200-2300).

Sorry za lekki OT, ale... to nieprawda, że amplitunery z najniższej półki nadają się TYLKO do kina. Wiele osób jest nawet zadowolonych z dźwięku, jaki prezentują takie zestawy (choć oczywiście nie polecam ich do muzyki). Dziwy mnie ciągłe powtarzanie, że takie coś, muzyki właściwie nie potrafi odtwarzać.
    BTW. Dużo osób mówiących o kolosalnej przewadze wzmacniacza stereo nad amplitunerem (do muzyki) poleca jako dobre jakościowo, kolumny Tonsil Alton/Mildton. No ludzie...

0
  • #19 30 Gru 2011 15:21
    Pablo1964
    Moderator

sobiech_polska napisał:
    to nieprawda, że amplitunery z najniższej półki nadają się TYLKO do kina.

Powiem inaczej. Każdy osłuchany z muzyką na przyzwoitym sprzęcie stwierdzi, że tak jest. Natomiast po przejściu z boomboksa lub zestawu komputerowego na budżetowy amplituner KD można odczuć pozytywne wrażenie. I nie ma w tym nic dziwnego, ja zawsze pytam użytkownika, na czym słuchał do tej pory.
    Więcej: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
    sobiech_polska napisał:
    Dużo osób mówiących o kolosalnej przewadze wzmacniacza stereo nad amplitunerem (do muzyki) poleca jako dobre jakościowo, kolumny Tonsil Alton/Mildton.

Nie widzę w tym niczego dziwnego. Te kolumny nie są wzorem dobrego brzmienia, natomiast ich brzmienie w muzyce znacznie przewyższa pułap budżetowych amplitunerów KD.

0
  • #20 30 Gru 2011 16:24
    20rafalo
    Poziom 19  

Pablo1964 napisał:
    e kolumny nie są wzorem dobrego brzmienia, natomiast ich brzmienie w muzyce znacznie przewyższa pułap budżetowych amplitunerów KD.

Myślę, że to żart, chyba, że każdy z nas ma inne rozumowanie słowa "budżetowe"
    Jak określasz budżetowy amplituner?? Jaka to kwota minimalna? używanego czy nowego. Pojęcie względne...

Nie wiem, czy za budżetowy uważasz np Yamaha rx-v640, rx-v 459, czy serię rx-v3xx?
    Taki ampli rx-v640 kosztował ponad 3tyś zł, i zapewniam Cię, że te tonsile nie przewyższą pułapu takiego amplitunera, co więcej nawet niższe serie przewyższają te kolumny. Nie mówię tu o najniższych modelach serii 3xx
    Sam porównywałem - w/w amplituner potrafił pięknie zagrać z przetwornikami takimi jak Vifa DX25 oraz drugi Seas 27TFF. Podłączając kolumny takie jak te w/w tonsile niestety jakość jest sporo gorsza.

Dużo lepiej kupić używaną Yamahę za 500-700zł; która kiedyś kosztowała dużo więcej i dołożyć do lepszych głośników- chociażby polskich podstawkowych kolumn STX - które zresztą dostały wyróżnienie.
    Ps nie raz w sklepach audi wciskano denon, denon, chodziło o serię 1xxx; a jak wiemy Denon z tej serii nie gra dobrze.. Nie mówię, że źle, ale za tą cenę znajdziemy coś lepszego..

0
  • #21 30 Gru 2011 16:37
    Pablo1964
    Moderator

20rafalo napisał:
    Myślę, że to żart, chyba, że każdy z nas ma inne rozumowanie słowa "budżetowe"
    Jak określasz budżetowy amplituner?? Jaka to kwota minimalna? używanego czy nowego. Pojęcie względne...

Mam na myśli najniższą serię. Nie myślałem o cenie.
    20rafalo napisał:
    Nie wiem, czy za budżetowy uważasz np Yamaha rx-v640, rx-v 459, czy serię rx-v3xx?

Serię 3xx na pewno. Seria 6xx to już średnia półka.
    20rafalo napisał:
    Taki ampli rx-v640 kosztował ponad 3tyś zł, i zapewniam Cię, że te tonsile nie przewyższą pułapu takiego amplitunera, co więcej nawet niższe serie przewyższają te kolumny.

Polemizowałbym ale to kwestia gustu.
    20rafalo napisał:
    Dużo lepiej kupić używaną Yamahę za 500-700zł; która kiedyś kosztowała dużo więcej i dołożyć do lepszych głośników- chociażby polskich podstawkowych kolumn STX - które zresztą dostały wyróżnienie.

Tu się zgadzam, seria MX jest godna polecenia.
    20rafalo napisał:
    Ps nie raz w sklepach audi wciskano denon, denon, chodziło o serię 1xxx; a jak wiemy Denon z tej serii nie gra dobrze.. Nie mówię, że źle, ale za tą cenę znajdziemy coś lepszego..

Potwierdza to tylko tezę:
    Pablo1964 napisał:
    najniższa półka każdego producenta nadaje się tylko do kina

0
  • #22 30 Gru 2011 17:00
    20rafalo
    Poziom 19  

Panowie, ja koledze polecił bym coś ze stajni STX + jakąś Yamahę (czytaj wyżej) (cena/jakość bezkonkurencyjna- patrz używki).
    http://stx.pl/category/kolumny-hi-fi-hi-end - tu jest cały wybór- zależnie czy mają być podłogowe kolumny czy nie itd...
    Każda kolumna z tej strony będzie dobrym wyborem.
    Oczywiście podłogowe dadzą dużo więcej basu.
    To podstawkowych przydał by się sub - oczywiście wedle moich wymagań - u mnie nie może niczego brakować i musi być zapas mocy.

Być może podłogowe mogą być trochę za duże na taki pokój.

0
  • #23 30 Gru 2011 18:11
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    Panowie, ja koledze polecił bym coś ze stajni STX

A ja nie. Lepszym wyborem będą np siesty. A najlepiej proponowałbym posłuchać kilku konstrukcji i dopiero zadecydować bo można się zawieść.

0
  • #24 30 Gru 2011 20:34
    pitrala1
    Poziom 33  

Ja od siebie polecę monitorki tannoy. Grają świetnie jak na swoją cenę. Do twojego pokoju pasuje model m2, m2.5 (m2,5) lub coś z serii MKII - 605 powinny dać radę :)

0
  • #25 30 Gru 2011 20:43
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    Ja od siebie polecę monitorki tannoy. Grają świetnie jak na swoją cenę.

Zgadzam się w zupełności, do tej muzyki jakiej słuchasz powinny się nadać

0
  • #26 30 Gru 2011 21:09
    pitrala1
    Poziom 33  

Ja miałem możliwość chwilę przesłuchać monitorki tonsila - siesta sat. W porównaniu do tannoy MKII 605 (które są moją chlubą) bardzo mało basu, mniej wyraźna góra, bardziej cofnięty środek. W porównaniu do DIY na stx 17 + gdwk pj podobnie, w czym stx jeszcze bardziej płasko grają, za to górą lepiej, przynajmniej takie moje odczucie. Rozważ zakup monitorków tannoy - jak znajdziesz, to coś z serii MKII, która nie jest budżetówką, jak serie M, F i podobne.

0
  • #27 31 Gru 2011 00:28
    Pablo1964
    Moderator

pitrala1 napisał:
    bardzo mało basu, mniej wyraźna góra, bardziej cofnięty środek

Skoro każdego pasma jest mniej, może po prostu grają ciszej?

0
  • #28 03 Sty 2012 17:55
    Tytus_
    Poziom 7  

Dzianky, zdecydowałem się jednak na Yamaha R-S500 + Yamaha NS-50 :) , zobaczymy jak to zagra.

0
  • #29 03 Sty 2012 18:14
    vanissh
    Poziom 22  

Moze do tej Yamahy pomysl o Pylon Pearl.

0
  • #30 03 Sty 2012 18:24
    Tytus_
    Poziom 7  

Ino już kupiłem, po testach będziem ewentualnie polemizować :)

PS. 1 sztuka Pylon Pearl jest w cenie budżetu na 2 kolumny, więc odpadły.

0