Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz Gramofonowy 3xOPA2134

plastik1989 17 Dec 2011 01:44 4723 14
Altium Designer Computer Controls
    plastik1989
    Level 10  
    Witam wszystkich, mam następujący problem, zrobiłem sobie przedwzmacniacz gramofonowy, posługując się takim schematem (w PDF na ostatniej stronie jest), z racji tego że nie udało mi się kupić całej płytki drukowanej sprzedawanej przez producenta z USA, zmontowałem ten układ na uniwersalnej płytce drukowanej, jako masę dolutowałem dodatkowo gruby miedziany drut. Gdy układ polutowałem i podłączyłem do wzmacniacza okazało się, że dźwięk leci przez głośniki lecz bardzo cicho… Czyli układ działa, charakterystyka dźwięku się zmienia (czyli jest zgodna z RIAA, słychać normalnie bas) lecz poziom głośności jest taki jak bym podpiął gramofon bez przedwzmacniacza, czyli po odkręceniu na max potencjometru muzyka leci dosyć cicho… Jak widać ze schematu układ zasilany jest dwoma 9v bateriami, miałem tylko jeden taki akumulatorek i na dodatek wiekowy już, więc myślałem że problemem jest zasilanie, lecz po podłączeniu zasilania zewnętrznego (5v i 12v z zasilacza komputerowego) okazało się, że poziom sygnału jest identyczny… Dodatkowo po słuchaniu muzyki po ok. 2 minutach dźwięk nagle się ścisza całkowicie już (tak jak by nagle odłączyć zasilanie i przez pół sekundy jeszcze z kondensatorów leciał prąd a po chwili nic ) i zaczyna buczeć głośnikach (po przyłożeniu ucha do membran słychać jeszcze że muzyka leci tylko bardzo cicho), lecz wystarczy odłączyć zasilanie na sekundę i po takim resecie znów można słuchać przez dwie minuty… Nie mam pojęcia co może być problemem i za każdą pomoc z góry dziękuje. Wstawiam PDF z instrukcja i schematem, zdjęcie płytki z obu stron. Wszystko zrobiłem zgodnie ze schematem, jedyne zmiany to podłączenie jednej baterii (zaznaczyłem na czerwono jak u mnie jest) i zamiast rezystora 1k3 dałem 1k plus szeregowo 316 ohm, (bo tylko taki miałem, ale te 16 ohm chyba nie ma znaczenia…) Te same objawy występowały na dwóch różnych wzmacniaczach, i różnych konfiguracjach opampów (teraz zamiast OPA2134 jest NE5532, OPA2134 przez przypadek spaliłem...)

Moderated By Dzimi:

Prowizje za punkty zostały zdjęte, proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ułatwi to ich przeglądanie .

• Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    plastik1989
    Level 10  
    Zasilacz komputerowy chyba nie jest symetryczny, natomiast z baterii podłączam w taki sposób. Czy zasilanie nie symetryczne może powodować następujące objawy? Moge spróbować jeszcze z dwoma bateriami, wtedy będzie zasilanie symetryczne? Na obrazku pokazane jest jak podłączam z baterii: https://obrazki.elektroda.pl/9344269500_1324128412.png
    plastik1989
    Level 10  
    A więc podłączyłem dwie baterie 9v (dokładnie w ten sam sposób w jaki jest w schemacie oryginalnym) tak, że układ zaczął być zasilany symetrycznie i jeden problem został wyeliminowany - dźwięk już nie zanika po minucie, a więc urządzenie działa już normalnie tyle że nadal poziom wzmocnienia sygnału jest bardzo mały. Słychać że charakterystyka RIAA jest zachowana tyle że jest bardzo cicho nadal... Czy możliwe, że zasilając opampy nie symetrycznie uszkodziłem je i układ może się zachowywać w taki sposób?
  • Altium Designer Computer Controls
    plastik1989
    Level 10  
    Poprawiłem luty na płytce, zrobiłem od nowa segment zasilania, zasilam już symetrycznie 9V, poprawiłem błąd który udało mi się dostrzec (rezystory biegnące do masy R14 i R32 wlutowałem 316Ω a powinny być 1k43Ω) cały układ włożyłem do metalowej obudowy podłączonej do uziemiania, lecz nadal przedwzmacniacz zachowuje się jak sam filtr riaa, a nie przedwzmacniacz (wzmacnia sygnał bardzo słabo). Nie wiem już gdzie szukać przyczyny tego zjawiska, zastanawiam się czy zmniejszenie wartości rezystora wyjściowego (teraz jest tam 316r ) do np. 100Ω mogło by poprawić sytuację?
  • Helpful post
    E.L.O.
    Level 28  
    Quote:
    czy zmniejszenie wartości rezystora wyjściowego (teraz jest tam 316r ) do np. 100Ω mogło by poprawić sytuację?
    NIE!

Zastanawiam się czy faktycznie zasilasz płytkę symetrycznym napięciem, tzn oprócz "+9V" i "-9V" czy podłączyłeś także "0V" do masy płytki przedwzmacniacza.
    ("0V" tj. połączenie "-" pierwszej baterii z "+" drugiej baterii)
    Sprawdź czy wszystkie R1, R3, R5, R15, R17, C2, C3 są połączone z masą "0V", analogicznie dla drugiego kanału.
    Nie wlutuj R16, R34
    R5 = R23 = 1k3
    Sygnały wejściowe (L i P) połącz przez kondensatory np. 4,7uF plusem do R12 i R30 dla drugiego kanału.
    plastik1989
    Level 10  
    Podłączyłem baterie również do masy (jedna bat masa i plus druga masa i minus), tak, że zasilanie jest symetryczne, podążając za Twoimi radami i analizując układ zauważyłem błąd jaki popełniłem (rezystory R5 i R23 nie szły bezpośrednio z nóżek opampa tylko dodatkowo przez rezystor 13k...). Po naprawieniu tego błędu cały układ zaczął grać idealnie :D Wzmocnienie podłączając gramofon przez ten układ jest porównywalne do wzmocnienia do fabrycznego CD, charakterystyka RIAA jest zachowana dźwięk jest bardzo ładny i wszystko było by super gdyby nie brum który się pojawił.. :D Podsumowując: cały układ jest sprawny i wszytko jest OK, wszystkie dotychczasowe problemy były spowodowane błędami jaki wkradły mi się przy składaniu układu, teraz pozostał mi tylko problem brumu, który jak sądzę pojawił się z powodu błędnego rozmieszczenia elementów na płytce lub prowadzenia masy. Poniżaj wklejam grafikę na której widać w jaki sposób prowadziłem masę, jak ją łączyłem i jak mniej więcej przestrzennie rozmieszczone są elementy.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Brum który się pojawił (chyba nie można go nazwać przydźwiękiem sieciowym skoro układ zasilany jest póki co z baterii), pewnie był od początku problemem, lecz przy bardzo małym wzmocnieniu nie było go słychać. Teraz na 1/4 potencjometru wzmacniacza brum słychać cicho, ale już na 1/2 słychać go bardzo głośno, dodam że brum w obu kanałach jest identyczny.
    W zasadzie są to dwa rodzaje zakłóceń: jeden to takie bardziej "muuuuu" i jak sądzę jest spowodowany złym ekranowaniem całego układu, bo po uziemieniu chassis i puszczenia sygnału ekranowanymi kablami, przestał być uciążliwy, natomiast drugi rodzaj brumu to takie jak by smażenie "wrrrr" i na ten rodzaj zakłócenia nie ma wpływu ekranowanie - cały czas jest słyszalny w ten sam sposób, niezależnie od tego czy chassis jest podłączona do gleby układu czy nie, dlatego sądzę że tu problemem może być źle poprowadzona masa.
    Szyna masy to gruby drut miedziany do którego dolutowane są poszczególne elementy, zrobiłem dwie szyny: jedna szyna to szyna układu, druga to szyna zasilania, obie łączą się w punkcie do którego prowadzone jest uziemienie gramofonu i sygnału wejściowego. Sytuację próbowałem zobrazować na załączonym obrazku (jest tam jeden kanał, ale drugi puszczony jest w identyczny sposób). Chassis to metalowa puszka po herbacie. Drugie zdjęcie pokazuje jak wygląda obecnie spód układu.

Przedwzmacniacz Gramofonowy 3xOPA2134 Przedwzmacniacz Gramofonowy 3xOPA2134

P.S. Ten szary kabelek który łączy obie szyny mas był tylko na chwilę do testów, już go tam nie ma - obie szyny są normalnie do siebie zlutowane.
    User removed account
    User removed account  
    plastik1989
    Level 10  
    Włożę całą płytkę do metalowej puszeczki i podłączę do uziemienia, napiszę co się zmieniło. Kabel od gramofonu jest puszczony na stałe solidnymi ekranowanymi kablami, puszczałem sygnał tym kablem jedynie między wtyczką wejściową a samą płytką był ok 5 cm przewód bez ekranu i to zmieniłem. Sygnał wyjściowy również puszczony jest kablem ekranowanym. Piszesz, żebym poprawił schemat, zdaję sobie sprawę, że moja wiedza nie jest z zbyt duża w tym temacie, ale nie mogę dopatrzeć się błędu o którym mówisz... Zasadniczo ta płytka miała być prototypem dzięki któremu zobaczę na co zwracać uwagę i gdy już wyeliminuję wszystkie błędy złożę drugi taki układ z większą dbałością chociaż by o rozmieszczenie samych elementów na płytce. Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    plastik1989
    Level 10  
    Starałem się to podłączyć w taki sam sposób w jaki było to w schemacie: Przedwzmacniacz Gramofonowy 3xOPA2134
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    plastik1989
    Level 10  
    Rzeczywiście popełniłem błąd wrzucając ten układ, ale polutowane jest to dobrze. Napiszę co się zmieniło po zaakreanowaniu całej płytki.

Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

Poszedłem za Twoimi radami - włożyłem cały układ do metalowej puszeczki, tam gdzie się dało skróciłem połączenia i brum praktycznie zniknął :D Wiedziałem że to będzie konieczne ale nie sprawdzałem nawet jak zagra z ekranem bo sądziłem że tak duże zniekształcenia muszą być spowodowane błędem w samym układzie. Dziękuje wszystkim za pomoc i cierpliwość w tłumaczeniu najprostszych spraw. Po odkręceniu potencjometru na full jeszcze słychać w miarę cichy brum ale jest jeszcze kilka rzeczy do poprawienia więc i z tym sobie powinienem poradzić :D Temat do zamykam.
    User removed account
    User removed account  
    plastik1989
    Level 10  
    No taki mam plan, zrobić ten układ na normalnej płytce ze ścieżkami. Chciałem najpierw uruchomić go w ogóle bo gdyby coś nie wyszło łatwiej wprowadzić zmiany, ale mam w planach wytrawić normalną płytkę.